Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 12:41:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Materiały liturgiczne
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Materiały liturgiczne  (Przeczytany 752 razy)
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« dnia: Sierpnia 15, 2019, 21:35:54 pm »

http://materialyliturgia.unacum.pl/index/taglist/taglist_Page_1.html
Budujemy z kolegą stronę z materiałami liturgicznymi. Serdecznie polecam przeglądać i można w tym temacie, albo na adres konzeb30@gmail.com wysyłać ciekawe materiały liturgiczne.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 14, 2020, 12:12:56 pm »

Po piérwszé, zacznijmy od tłumaczenia: "manuale caeremoniarum Romanarum" to "podręcznik obrzędów / ceremonij rzymskich".
Po wtóré, strona tytułowa wyjaśnia, że jest to tłumaczenié z francuzkiégo. Co jest oryginałem? Patrząc na Forteskjuszową bibljographję powziąłem przypuszczenié, że może to być Manuel de Liturgie et Cérémonial selon le rit romain (Leona?) Le Vavasseura. Reprynt którégoś z  wydań téj pozycji jest dostępny w sprzedaży, o czém się dowiedziałem stąd. Czy ktoś mógłby potwiérdzić lub zaprzeczyć tożsamości tych dzieł?
Po trzecié, warto obalić mith o jakichś niewypowiedzianych niespisanych tradycjach we Mszy trydenckiéj, któré byłyby przekazywané ze starszégo kapłana na seminarzystów; nie było nic takiégo — były podręczniki.


Dopisek z 10 XI 2023:

Udało mi się sfalsyfikować moję thezę — Manuale Caeremoniarum Romanarum jest XVIII-wieczné, a Le Vavasseur jest XIX-wiecznym autorem (przynajmniéj jeśli dobrze rozumiém tę stronę).
« Ostatnia zmiana: Listopada 10, 2023, 18:17:56 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Materiały liturgiczne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!