Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 07:34:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231933 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: pomniki Papieża wybrano najbardziej szkaradnymi
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: pomniki Papieża wybrano najbardziej szkaradnymi  (Przeczytany 2323 razy)
marekkoc
Gość
« dnia: Czerwca 25, 2009, 15:16:34 pm »

http://www.dziennik.pl/kultura/article404626/Pomniki_papieskie_najbardziej_szkaradne.html

Papież różnie jest oceniany ale nie zasłużył sobie na takie brzydkie pomniki! Za co Mu to czynią!
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 25, 2009, 17:38:27 pm »

Nie ma być ładnie, tylko ma być papież.

Swoją drogą, na 10. miejscu jest pomnik AK przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu. W porównaniu z tym [...]*  "papapolo" wychodzą całkiem nieźle.



---
* stwierdziłem, jednak nie będę obrażał architekta
Zapisane
marekkoc
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 25, 2009, 18:53:15 pm »

Nie ma być ładnie, tylko ma być papież.

Swoją drogą, na 10. miejscu jest pomnik AK przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu. W porównaniu z tym [...]*  "papapolo" wychodzą całkiem nieźle.



---
* stwierdziłem, jednak nie będę obrażał architekta
ten ze zdjęcia w linku określiłbym jak dzieło w stylu stalinowskiego baroku (kojarzy mi się z postaciami z pałacu kultury)
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 25, 2009, 19:27:14 pm »

ten ze zdjęcia w linku określiłbym jak dzieło w stylu stalinowskiego baroku (kojarzy mi się z postaciami z pałacu kultury)

A myślałem, że nic mnie w tej dziedzinie nie zaskoczy ... Porównanie z socalegoriami bardzo trafne.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 25, 2009, 20:28:11 pm »

nie to żebym bronił i JP2 i jego pomników, ale zobaczcie, co ci ludzie bredzą

http://www.dziennik.pl/kultura/article387506/Papieze_najbrzydszymi_polskimi_pomnikami.html

 Łukasz Gorczyca, krytyk sztuki

Pomnik Piotra Skargi w Krakowie (ul. Grodzka) - kuriozalna, waląca się na przechodniów figura, która szpeci piękna, zabytkową przestrzeń architektoniczną przed kościołem św. Piotra i Pawła. Pomnik De Gaulle'a w Warszawie (rondo de Gaulle'a) - nie dość, że to banalna replika paryskiego pomnika, to jeszcze niefortunnie usytuowana. Nie wiadomo tez jaki był powód ufundowania tego monumentu poza nazwa ronda. Miałkość tego tworu pogłębia dodatkowo sąsiedztwo najlepszego współczesnego pomnika Warszawy czyli palmy Joanny Rajkowski Pomnik Pomordowanym na Wschodzie przy Andersa/Stawki w Warszawie - po prostu przerażająca struktura. Z działu papieskiego - nie umiem wskazać żadnego, uważam że wszystkie są jednakowo złe, dobitnie ukazując polską chorobę pomnikową i hipokryzję - nie mieści mi się w głowie, ze można stawiać pomniki nawet wbrew woli osoby, którą mają uhonorować (Wojtyła życzył sobie wznoszenie „żywych pomników" - ile pieniędzy zużyto już na wystawione wbrew jego woli spiżowe monumenty? Kandydatura a rebour - chodzi nie o którykolwiek z nowo wzniesionych pomników, ale jeden z wielu starszych, które skazuje się na zagładę - pomnik utrwalaczy władzy ludzy ludowej Władysława Hasiora pod Czorsztynem. Formalnie, to jedno z najbardziej niezwykłych dzieł pomnikowych minionego stulecia. Brak jakiejkolwiek dyskusji co robić z taką „niewygodną” spuścizną - zamiast szukać dobrych rozwiązań i zabezpieczać dzieła istotne artystycznie, pozostawia się je powolnej dewastacji.

 Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

   1. Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie - pomnik autorstwa Maksymiliana Biskupskiego u zbiegu ulic Muranowskiej i gen. Władysława Andersa. Stos krzyży na wagonie kolejowym, który ustawiony jest na monumentalnych torach, a na każdym podkładzie szyn widnieje nazwa miejscowości znanych z kaźni narodu polskiego to prawdziwa machina do wytwarzania patosu. Rzeźbiarze nie mogą jednak zapominać, że patos i monumentalizm, jeśli się z nimi przesadzi, mają odwrotny skutek. Pomnik ze względu na przesadną skalę i pretensjonalną formę zamiast wzbudzać współczucie stał się karykaturą pomnika.
   2. Pomnik Janusza Korczaka w Warszawie, w Parku Świętokrzyskim. Zaprojektowany przez Bohdana Chmielewskiego i Zbigniewa Wilmę ma tak nieciekawą formę rzeźbiarską, że mijający go przechodnie nawet nie odwracają głów w jego stronę. Jest ulokowany w samym centrum miasta, ale jego przegadana, zbyt dosłowna symbolika (drzewo, dzieci, źródło) nikogo chyba nie obchodzi. W konkursie odrzucono odważne, nowatorskie projekty.
   3. Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowejto pomnik zlokalizowany w Warszawie u zbiegu ulic Floriańskiej i Kłopotowskiego, w dzielnicy Praga Północ na Starej Pradze. Pomysłodawca rzeźby, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, postanowił uhonorować zwykłych warszawiaków zamawiając ogromną i drogą rzeźbę z mosiądzu. Mieszkańcy Pragi, którzy mieli być tym "dziełem" obdarowani, zbierali podpisy przeciwko jego ustawieniu i szpeceniu tym gestem zabytkowej okolicy.
   4. "Papieże". To ogólnopolski problem. Masowo produkowane pomniki nie mają żadnej wartości rzeźbiarskiej. Jeden z nich przycupnął na schodach Kościoła Wszystkich Świętych na Pl. Grzybowskim.
   5. Pomnik Powstania Warszawskiego 1944. Choć sprawa tego konkursu była skandalem wiele lat temu i wydawałoby się, wszyscy o niej zapomnieli, to jednak każda wizyta na Placu Krasińskich jest smutnym przypomnieniem tej porażki.

--
Tak się składa, że jeden z tych pomników stoi kolo mojego domu (kapela praska), a drugi przy naszym stadionie (pomnik pomordowanych na wschodzie) - oba pomniki są w porządku.

Obstawiam ze ta Gorczyca wypowiada się z pozycji ideologicznej, nie widzę tu argumentów merytorycznych
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
slavko
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 26, 2009, 04:47:37 am »

No bredza, bredza:
Pomnik x Piotra Skargi (wg mnie calkiem przyzwoity) nie znajduje sie na ul. Grodzkiej ale na pl. sw. Marii Magdaleny, a wspomniana "zabytkowa przestrzen architektoniczna" to pusta przestrzen, poprostu taka luka w zabudowie po XIX-wiecznej rozbiorce kosciola sw. M. Magdaleny. Tak wiec w stosunku do otoczenia to ta "przestrzen" taka zabytkowa nie jest.
Jak sie cos tak "ekspercko" krytykuje to dorze chociaz sie dowiedziec gdzie to sie znajduje, chyba ze komus sie mozg lasuje i nie moze.
Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 26, 2009, 12:00:24 pm »

Mam te same spostrzeżenia co moi przedmówcy. Zwłaszcza moją uwagę zwróciły te wymienione wyżej - Pomordowanym na wschodzie i ks. Skargi. Pierwszy - musi być patetyczny, bo ma przypominać coś o czym wielu nie chce pamiętać. A może to krzyże tak bolą? A Skarga też niezbyt wygodny (vide: działalność Instytutu Jego imienia) więc należy obrzucić błotem. Zwłaszcza, ze jest to pomnik bardzo klasyczny, z jednej strony i bardzo dynamiczny z drugiej. Plebiscyt odbieram jako działanie ideologiczne.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 26, 2009, 23:35:03 pm »

Cytuj
Pomnik Stefana Starzyńskiego w Warszawie
Dla mnie własnie pomysł na ten pomnik jest genialny. Bardzo go lubię.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 26, 2009, 23:51:52 pm »

@ SolusLupus

Nie wydaje mi się, by mieli oni w ogóle pojęcie o istnieniu tego instytutu.

Nie ukrywam, że myślę, iż pomniki x. Skargi i pomordowanych na wschodzie mogłyby być lepsze. Choć faktycznie to co zacytował Pan Krusejder to brednie. Ciekawe, że nikt nie zwrócił uwagi na oświetlenie pomnika pomordowanych na wschodzie, mi się ono bardzo nie podoba... http://miastomojeawnim.pl/index.php/2008/11/17/tuning-pomnika/
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 27, 2009, 00:14:07 am »

uuuu

a tego to ja nie widział ....
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: pomniki Papieża wybrano najbardziej szkaradnymi « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!