Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Września 28, 2022, 21:33:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
227644 wiadomości w 6555 wątkach, wysłana przez 1665 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Lucja
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Najazd Moskali na Ukrainę
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] Drukuj
Autor Wątek: Najazd Moskali na Ukrainę  (Przeczytany 16702 razy)
Baltazar
rezydent

dawniej Bambin

« Odpowiedz #195 dnia: Września 06, 2022, 15:09:50 pm »

A propos białoruskiej liberalnej opozycji to świetnie podsumowuje ich ten cytat:
W samej Białorusi nie mają poparcia, są tylko kukiełkami w rękach zachodnich marionetkarzy
Jakich marionetkarzy?

Związek Polaków na Białorusi co to jest?
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
ahmed
aktywista

wychowany z babcią

« Odpowiedz #196 dnia: Września 06, 2022, 19:25:10 pm »

Nie wiem, moje babcie przedwojenne też potrafiły użyć słów "ruscy", "ruski" w odniesieniu do Rosjan, jak Pan mówi Moskali.

1. Jeszcze za zaborów uczono rossyjskiégo.
2. "jak Pan mówi Moskali" ← tak i nie tylko tak. Moskale odmawiają samookreślenia — Imperjum Rossyjskié znało określenia "małoruski", "białoruski" i "wielkoruski", ale Moskale nie chcą znać żadnéj własnéj nazwy; parafrazując kogoś, nazywają wszystko swoje "ruskim" i "słowiańskim", żeby potém wszystko, co ruskié, a nawet wszystko, co słowiańskié, nazwać swoim. To tutaj ociéramy się o głębokié przyczyny wojny. Ja natomiast mogę ich w przypływie sympathyi nazwać "Wielkorusami" albo nawet "Rossyjanami", w przypływie niechęci "Kacapami", a poza tym po prostu "Moskwą" i "Moskalami"; walczę tylko z ich najazdem na cudzą albo wspólną z kimś historyję.
Wycofuję się jednak z zarzutu, że to nie jest język potoczny — ma Xiądz rację, istotnie na chwilę obecną prawda przegrywa na tym polu walki.

Teraz napisał Pan o "Rusinach", ale wcześniej upomniał mnie Pan za "ruskie".

Dla lepszégo wyjaśnienia — niech się Xiądz zastanowi, któré zdania brzmią lepiéj:
а) Jestem polskim i mówię po polsku. On jest ruski i mówi po rusku.
б) Jestem Polakiem i mówię po polsku. On jest Rusinem i mówi po rusku.

Natomiast - samo niezadowolenie ludzi to często za mało, stąd porównanie z Białorusią (też uproszczone, bo rozmawiam i z Białorusinami, którzy wcale Łukaszenki nie chwalą, a nawet stamtąd uciekli).

Za mało, ale na téj zasadzie, że dobré chęci i nawet działania często nie dają skutku. Może Białorusini mają łagodniejszy charakter, a może Pan Bóg im nie pobłogosławił.
Swoją drogą, czytając cyrylickié* internety, odnoszę wrażenié, że robiono z nich jakąś Japonję Związku Radzieckiégo — маўляў, o patrzcie, jacy jesteśmy słodziutcy i w serduszka. Widzę w tym takié spedalanié podbitégo narodu środkami literackimi (o takich rzeczach łagodniéj pisała Ewa Thompson) i takié w gruncie rzeczy obciążenié psychologiczné téż się mogło przyczynić do klęski
protestów.

* To ponoć téż nieprawda, gdzieś czytałem, że cyrylicę pomylono z klementowicą.
« Ostatnia zmiana: Września 06, 2022, 19:37:55 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Pamiętaj, że wojna jest niedaleko!
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Michal260189_T
aktywista

« Odpowiedz #197 dnia: Września 06, 2022, 19:29:19 pm »

Nieżyjąca sąsiadka gdy weszli do mojej wsi carscy sołdacy carscy w 1914 to nazywała ich Moskolami.....
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Michal260189_T
aktywista

« Odpowiedz #198 dnia: Września 24, 2022, 13:40:00 pm »

II wojna światowa w kolorze
·
Wstawaj, strana agromnaja
Wstawaj, na smiertnyj boj
S faszistskoj siłoj tiomnaju,
S proklatoju ordoj.

Armia Czerwona A.D. 2022, zbrojna w karabiny Mosin wz. 1891 w marszu na zachód przeciw „faszystowskim hordom”.

Mam nadzieję, że równie dobrze odtworzą też inne rzeczy z Wielikoj Otcziestwiennoj Wojny. Na czele ze stratami. 🥰

Regiomontanus
aktywista

« Odpowiedz #199 dnia: Września 24, 2022, 22:25:50 pm »

Faktycznie wygląda, jakby mieli Mosiny... Skąd to zdjęcie pochodzi?  Trochę mi się dziwne to wydaje, bo przecież Rosjanie mają jeszcze w magazynach masę nowszych rzeczy. Samego  AK-47 wyprodukowano 100mln egzemplarzy, więc z pewnością parę milionów tego w zbrojowniach rosyjskich leży. Nie mówiąc o tym, że mają z pewnością jeszcze masę SKS-ów, bo zalewają nimi od lat rynek broni na całym świecie...

No ale przypuszczam, że Mosinów też muszą mieć niezliczoną ilość. W Kanadzie do niedawna Mosina można było kupić za poniżej 200 dolarów, i były dosłownie wszędzie. Dopiero sankcje na rosyjskie towary podbiły ceny.

A Ukraińcy tez mają. Słyszałem od kanadyjskiego importera broni, że gdzieś na Ukrainie są podziemne magazyny odziedziczone po ZSRR, gdzie są nieprzebrane zasoby starych modeli karabinów: Mosin, SKS, AK-47 - czego dusza zapragnie. Jeszcze w tamtym roku sprzedawali to wszystkim chętnym.

Swoją drogą Mosin to była niezła konstrukcja - "gniotsja nie łamiotsja". Finowie mają nawet jeszcze teraz snajperski karabin TKIV 85 oparty na Mosinie.
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2022, 22:33:41 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jwk
aktywista

« Odpowiedz #200 dnia: Września 25, 2022, 09:15:33 am »

Für Kikokarmenisten, Komunisten und Volkskomissaren Eintritt verboten.
Baltazar
rezydent

dawniej Bambin

« Odpowiedz #201 dnia: Września 25, 2022, 10:18:38 am »

Po ogłoszeniu mobilizacji w Rosji.

https://twitter.com/i/status/1572516964777734144
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Krusejder
aktywista

to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #202 dnia: Września 25, 2022, 20:03:15 pm »

II wojna światowa w kolorze

Wstawaj, strana agromnaja

Dzięki współczesnej awanturze tym lepiej się czuję, że i wtedy i teraz byłbym po stronie antykomunistów i faszystów
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Michal260189_T
aktywista

« Odpowiedz #203 dnia: Września 26, 2022, 11:20:10 am »

Faktycznie wygląda, jakby mieli Mosiny... Skąd to zdjęcie pochodzi?  Trochę mi się dziwne to wydaje, bo przecież Rosjanie mają jeszcze w magazynach masę nowszych rzeczy. Samego  AK-47 wyprodukowano 100mln egzemplarzy, więc z pewnością parę milionów tego w zbrojowniach rosyjskich leży. Nie mówiąc o tym, że mają z pewnością jeszcze masę SKS-ów, bo zalewają nimi od lat rynek broni na całym świecie...

No ale przypuszczam, że Mosinów też muszą mieć niezliczoną ilość. W Kanadzie do niedawna Mosina można było kupić za poniżej 200 dolarów, i były dosłownie wszędzie. Dopiero sankcje na rosyjskie towary podbiły ceny.

A Ukraińcy tez mają. Słyszałem od kanadyjskiego importera broni, że gdzieś na Ukrainie są podziemne magazyny odziedziczone po ZSRR, gdzie są nieprzebrane zasoby starych modeli karabinów: Mosin, SKS, AK-47 - czego dusza zapragnie. Jeszcze w tamtym roku sprzedawali to wszystkim chętnym.

Swoją drogą Mosin to była niezła konstrukcja - "gniotsja nie łamiotsja". Finowie mają nawet jeszcze teraz snajperski karabin TKIV 85 oparty na Mosinie.

Regiomontanus
aktywista

« Odpowiedz #204 dnia: Września 26, 2022, 21:11:29 pm »

Potencjał jest. Wystarczy obciąć i zagwintować lufę, założyć hamulec wylotowy, założyć "taktyczną" kolbę z wymienialnym magazynkiem,porządną lunetę, ładną gałke uchwytu zamka, składaną podpórkę, i z Mosina powstaje coś takiego:

A jak ktoś woli drewno to można i tak:

Jak im takie dadzą, to nikt się nie będzie śmiał  :)
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Michal260189_T
aktywista

« Odpowiedz #205 dnia: Września 26, 2022, 21:26:29 pm »

Simo  Fińskiego Mosina używał 
https://www.youtube.com/watch?v=KUJryD-QN8A
Strony: 1 ... 12 13 [14] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Najazd Moskali na Ukrainę « poprzedni następny »

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.14 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!