Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:22:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Msze w Opolu
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 Drukuj
Autor Wątek: Msze w Opolu  (Przeczytany 9373 razy)
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #45 dnia: Grudnia 28, 2017, 22:23:29 pm »

A cóż to , Kurpiów w Warszawie nie brakuje. Niech sobie spiewają jak lubią. Masz Pan coś do Kurpiów?
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #46 dnia: Grudnia 28, 2017, 22:55:32 pm »

Nie mam, ale przeszczepianie zwyczajów ze wsi do miasta jest zwyczajnie śmieszne.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #47 dnia: Grudnia 28, 2017, 23:23:38 pm »

....A z miasta na wieś?...dokładnie to chciałem powiedziec. Ja musze spiewac dworskie Bóg sie rodzi i nic sie nie oddzywam, choc jedyny kontakt z dworem jaki mieli moi przodkowie, to odrabianie panszczyzny.
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #48 dnia: Grudnia 29, 2017, 08:55:12 am »

W drugą stronę też jest to śmieszne. Bóg się rodzi jest już powszechną kolędą w cały kraju od wielu lat, ale pewnie w czasach gdy powstawała nagle ktoś ją zaczął śpiewać w wiejskiej chacie, to wywołał co najmniej zdziwienie.

Panowie naprawdę myślą, że popularyzacji Mszy trydenckiej służy odprawianie jej w oprawie folklorystycznej z chorałem sarmackim? Gdy w niedziele do kościoła przychodzi mniej więcej 40% katolików, to nie czas się zastanawiać, czy są w garniturze i jeansach albo czy panowie i panie siedzą razem czy osobno. 
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #49 dnia: Grudnia 29, 2017, 10:06:06 am »

Panowie naprawdę myślą, że popularyzacji Mszy trydenckiej służy odprawianie jej w oprawie folklorystycznej z chorałem sarmackim? Gdy w niedziele do kościoła przychodzi mniej więcej 40% katolików, to nie czas się zastanawiać, czy są w garniturze i jeansach albo czy panowie i panie siedzą razem czy osobno.
Dokładnie - to może jakiś milionowa w kolejności ważności sprawa. Choć może i tak być, że właśnie kogoś do nawrócenia skłoni właśnie to, że w kościele jest podział ławkowy "chopy na baby", albo jakaś mantylka na głowie niewiasty. Wiatr wieje kędy chce. Mnie np. zauroczyło w pierwszej Mszy Trydenckiej na której byłem to, że ministranci w czasie Confiteor nachylają się w stronę księdza na słowa et te Pater, oraz to, że ministrant po puryfikacji niesie welon skrzyżowany na piersiach.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #50 dnia: Grudnia 29, 2017, 10:31:42 am »

....Gdy w niedziele do kościoła przychodzi mniej więcej 40% katolików....Pan ma na uwadze tych co juz ruszyli sie niedziele dp koscioła czy tez ogółem? W jednym i drugim przypadku to wydaje sie optymistyczny rachunek. 40% to chyba w episkopacie nie ma katolików
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #51 dnia: Grudnia 29, 2017, 12:11:37 pm »

Jak czytam teksty typu "40% to chyba w episkopacie nie ma katolików" to mi się wszelkiej dyskusji odechciewa, bo jest bezcelowa. Chodźcie sobie do swoich enklaw Tradycji, uświęcajcie duchowością przedsoborową i żyjcie tak, jakby SV2 nie  było, ale nie liczcie na to, że ludzie powszechnie uznają Wasze poglądy za swoje. Bo na to, że przestaniecie je uważać za jedynie słuszne i próbować narzucać je innym oraz hetjować tych, co się z Wami nie zgadzają, nie liczę.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #52 dnia: Grudnia 29, 2017, 13:37:39 pm »

..... ale nie liczcie na to, że ludzie powszechnie uznają Wasze poglądy za swoje.....Jakie poglądy
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #53 dnia: Grudnia 29, 2017, 13:50:39 pm »

W wielkim skrócie: tylko Msza trydencka, tylko przedsoborowa teologia, dyscyplina i pobożność, wszystko co powstało po SV2 jest przynajmniej podejrzane... Myślałem, że na tym forum nie muszę tłumaczyć, jakie są poglądy tradycjonalistów.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #54 dnia: Grudnia 29, 2017, 13:52:27 pm »

Nie podejrzane ale zupełnie niezgodne z SWII, a zapodawane jako ustalenia Soboru.
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #55 dnia: Grudnia 29, 2017, 14:48:18 pm »

Panie secessio czy mozna jeszcze raz tylko bardziej intersubiektywnie?
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #56 dnia: Grudnia 29, 2017, 15:18:18 pm »

Widzę, że mój pogląd na kwestię śpiewów wykonywanych podczas liturgii wymaga jeszcze jednego wyjaśnienia, więc spróbuję najprościej jak umiem: jestem za tym, żeby w kościele, także na Mszy trydenckiej, śpiewać te pieśni, które w danym miejscu są powszechnie znane i używane. Bez silenia się na rekonstrukcję tego, jak dawniej bywało bo mi tak babcia opowiadała. Od czasu reformy liturgicznej ułożono wiele nowych kompozycji, wartościowych muzycznie i tekstowo, funkcjonujących dobrze w praktyce parafialnej, i nie widzę powodu, żeby ich nie używać tylko dlatego, że zostały napisane współcześnie. Są to np. śpiewy naprzemienne, których zwrotki są często cytatami wprost albo parafrazami tekstu biblijnego.

Nie preferuję żadnego podziału stanowego, ponieważ jestem katolewakiem :).

A co do procentów, to doskonale zdaję sobie sprawę, że są parafię, gdzie przychodzi 20% wiernych i takie gdzie bywa 80%. Średnia, którą podałem, wynika z tegorocznego liczenia dominicantes w mojej diecezji.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #57 dnia: Grudnia 29, 2017, 15:44:22 pm »

Nie podam linka, bo jak Pan słusznie zauważył, oficjalna publikacja danych będzie za parę miesięcy. Ale jak ma się swoje źródła, to się wie wcześniej ;).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 29, 2017, 15:50:00 pm wysłana przez Jacek S. » Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #58 dnia: Grudnia 29, 2017, 16:02:50 pm »

.... ponieważ jestem katolewakiem...to mów Pan jak jest a nie opowiadaj o soborach, spiewach i procentach
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #59 dnia: Grudnia 29, 2017, 16:45:01 pm »

...my Tam raczej nie miewamy... "swoich żródeł"....po owocach ich poznacie...trzeba lepszych zródeł?
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Msze w Opolu « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!