Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 11:47:08 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: 10 lat Summorum Pontificum
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 17 Drukuj
Autor Wątek: 10 lat Summorum Pontificum  (Przeczytany 39904 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #180 dnia: Maja 27, 2021, 21:53:18 pm »

Starowiercy i Cerkiew uznały godność i ważność swoich obrzędów. Z tego co usłyszałem, starowiercy posługują się j.greckim.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #181 dnia: Maja 27, 2021, 23:12:45 pm »

Na pewno nie, bowiem wokół sprzeciwu wobec greczyzny powstał ich ruch.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #182 dnia: Maja 28, 2021, 00:09:17 am »

Na pewno nie, bowiem wokół sprzeciwu wobec greczyzny powstał ich ruch.
Wydawało mi się, że spór dotyczył reformy ksiąg liturgicznych (treści) a nie samego języka.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #183 dnia: Maja 29, 2021, 16:10:50 pm »

Zła wiadomość dla indultowców:

https://pch24.pl/znany-watykanista-potwierdza-powstaje-dokument-ograniczajacy-dostep-do-mszy-trydenckiej/

Zapowiedź ciężkiej pracy dla fsspx
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #184 dnia: Maja 29, 2021, 16:25:31 pm »

"Dokument w obecnej wersji przewiduje zgodę na dalsze sprawowanie tradycyjnej liturgii we wspólnotach, które dotychczas to robiły."

To mi przypomina metody, którymi się ogranicza prawo do posiadania broni, chwyt stosowany w wielu krajach. Wprowadza się zakaz kupowania jakiegoś rodzaju broni, ale ci, którzy ją już mają, mogą ją zachować. To się nazywa "grandfathering" po angielsku: chodzi o to, że obecni posiadacze w końcu się zestarzeją i umrą, więc z biegiem czasu zakaz staje się absolutny. Jednocześnie "grandfathering" nie antagonizuje zbytnio obecnych posiadaczy, żeby nie mieli powodu się buntować.
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2021, 16:27:21 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #185 dnia: Maja 29, 2021, 16:47:52 pm »

Wszystko cacy ale jeżeli grupa jest otwarta to będzie napływać świeża krew. Dlatego należy w dusztradlaciach wprowadzić kontrolę dostępową, np QR kody lub karty z czipem.
Albo postawić ORMO-wca co by liczył. A milicja jak doliczy do 50-ciu to już będzie sukces.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #186 dnia: Maja 29, 2021, 17:31:35 pm »

dusztradlaciach

Bardziej debilnego słóweczka trudno sobie wyobrazić, nawet po p. Rysiaczku.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Licht
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #187 dnia: Maja 30, 2021, 14:49:18 pm »


Zapowiedź ciężkiej pracy dla fsspx
W Watykanie chlodza szampana, w Bractwie też, w tradycyjnych duszpasterstwach spod znaku FSSP, ICR i in. pewnie też... Win-win-win situation. Człowiek tak się zastanawia po co w ogóle było potrzebne to całe SP... "Na końcu nie ma wygranych, ani zwyciężonych" (M. Jagielski). Jeśli ta cała reforma przejdzie, to za parę lat zaczną powstawać prace naukowe i artykuły, że Watykan chciał powrotu mszy, ale wiecie co? Nie było chętnych. Każdy ksiądz mogl odprawiać, a tu taki psikus, zerowy odzew. NOM idealnie rozpoznaje znaki czasu.

Anyway, nadal nie wierzę, ze to przejdzie. Franciszek chciałby pójść po najmniejszej linii oporu, ale widać wyraźnie, ze nie ma on najmniejszego pojęcia o nastrojach tradisrodowiska i w zasadzie nierostrzygnietych sporach sprzed ponad 50 lat. Wyglada na to ze kardynał Ferrer jest (mocno) przeciw (wie jak to się może skonczyc), za jest Parolin. Parolin przypomina mi typowego przedstawiciela naszego obozu rządzącego - dobry w wewnętrzne gierki, "dziel i rzadz" ale żeby ugrać coś dla Polski na arenie międzynarodowej, to za wysokie progi. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie mądre głowy napracuja się i wiele wody w Tybrze upłynie, aby ostatecznie pozostało tak jak jest.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #188 dnia: Maja 30, 2021, 16:27:28 pm »

Anyway, nadal nie wierzę, ze to przejdzie.

Jest pewna szansa, że skoro to już trzecia wersja dokumentu, to może być i czwarta, i piąta, i że w związku z tym nigdy się nie ukaże. Pożyjemy, zobaczymy.

Ale jak się przyjrzeć statystykom, to liczbowo najwięcej do stracenia mają Stany Zjedoczone, wg latinmassdir.org jest tam ponad 650 miejsc celebracji starej mszy. Z tego ok 10% to FSSP i pokrewne instytuty, co daje ok. 600 ośrodków gdzie się odprawia na mocy SP. Nie wiem, ilu to wiernych, ale pewnie gdzieś w granicach 50 do 100 tys. To może nie jest wiele jak na ponad 300 mln. kraj, ale w światku katolickim w Stanach są oni już jednak pewną siłą. Czy więc Franciszek odważy się pokazać im gest Kozakiewicza? Jeśli tak, to będzie musiał zrobić najpierw bardzo dokładny rachunek zysków i strat.

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #189 dnia: Maja 30, 2021, 16:41:51 pm »

będzie musiał zrobić najpierw bardzo dokładny rachunek zysków i strat

A Paweł VI zrobił? Także i w tym przypadku (a może i bardziej) jest to wątpliwe. Gorąco pragnę powiedzieć, że się myliłem.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Licht
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #190 dnia: Maja 31, 2021, 13:22:25 pm »

Ciekawe wyliczenia. Rzuciłem szybko okiem na ordynariaty personalne dla anglikanów - 95 parafii na całym świecie, ok 9000 wiernych (2019). Od razu widać, że ruch SP nawet po wyłączeniu zgromadzeń tradycyjnych jest dużo większy w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Plus należy dodać pokaźna liczbę osób przychylnych tradycji, która uczeszalaby do tradycyjnego duszpasterstwa, gdyby takie powstało w okolicy. Ciężko będzie to zaorać, ale jak napisal p. Jwk, nie takie rzeczy już się działy.

Nie mogę tez wyjść z podziwu dla liczby miejsc tradycyjnej celebracji w UK. Byl taki czas że w samym Londynie sprawowano więcej mszy niż na całym Polwyspie Iberyjskim łącznie.
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2021, 13:25:35 pm wysłana przez Licht » Zapisane
DarPius
uczestnik
***
Wiadomości: 134


ZERO tolerancji

« Odpowiedz #191 dnia: Czerwca 06, 2021, 15:21:54 pm »

Świetne podsumowanie.
Krótko i na temat.
https://www.youtube.com/watch?v=F6_WsX_8mlg
Zapisane
'Et portae inferi non praevalebunt eam'
- Kto? katolik wierny tradycji Świętego Kościoła Rzymskiego
- Sedewakantysta? NIE
- Chodzi na NOM? NIE
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #192 dnia: Czerwca 06, 2021, 15:46:28 pm »

58 minut - jeśli to jest KRÓTKO dla Pana, to nie mam dalszych pytań ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
MK
uczestnik
***
Wiadomości: 174


« Odpowiedz #193 dnia: Czerwca 06, 2021, 20:56:38 pm »

58 minut - jeśli to jest KRÓTKO dla Pana, to nie mam dalszych pytań ;)
Podsyłam wersję skróconą:
https://www.youtube.com/watch?v=eJOV2XeYG-g
Zapisane
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #194 dnia: Czerwca 11, 2021, 14:35:35 pm »

Czy ma ktoś link do pytań i odpowiedzi po tym wykładzie?
Zapisane
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 17 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: 10 lat Summorum Pontificum « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!