Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:30:01 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Co tam piszą w "Naszym Dzienniku"
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Co tam piszą w "Naszym Dzienniku"  (Przeczytany 13415 razy)
donbor
uczestnik
***
Wiadomości: 186


Domine, non sum dignus.

« dnia: Czerwca 01, 2017, 09:48:53 am »

Zakupiłem  "Nasz Dziennik" z 31.05, jako że ukazał się tam artykuł "Prymas Wyszyński i postępowi katolicy", pióra prof. Kucharczyka.

Oto co m.in. wyczytałem:

"Ksiądz Kardynał Wyszyński (...) dobrze wiedział, że pospieszne, bez należytego formacyjnego przygotowania, wprowadzanie reform soborowych (zwłaszcza w zakresie liturgii) w szeregu krajów zachodnich zakończyło się zamieszaniem, a owoce były raczej opłakane (pustoszejące świątynie, znaczny spadek powołań). To, ze do czegoś podobnego nie doszło w polskim Kościele, jest wielką zasługą Prymasa Tysiąclecia, który potrafił się oprzeć "zagorzałym liturgistom" (...)."

A kilka stron wcześniej  "Potrzeba ciszy" o nowej książce kard. Saraha:

"Odniósł się on (kard. Sarah) w szczególności do zubożenia liturgii w ostatnich dziesięcioleciach. Dostosowuje się ja do potrzeb człowieka tak, że traci ona swoje bogactwo. Coraz częściej staje się swoistym happeningiem , a rzekomo niezrozumiałe gesty zastępuje się zalewem słów. Jak podkreśla ks. kard. Sarah, Liturgia w dzisiejszym kształcie nie spełnia zadań, które stawiał przed nią Sobór Watykański II. Nie jest źródłem i szczytem, nie prowadzi do uświęcenia. Dlatego zmiany są konieczne."

 

Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 01, 2017, 10:36:11 am »

Odnośnie kard. Wyszyńskiego. W setną rocznicę urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego (3 sierpnia 1901–2001) jest w sieci dyskusja:

Wyszyński: strażnik tradycji czy wizjoner

... gdzie możemy przeczytać:

"(...) Kolejny spór dotyczył Soboru. Kiedyś, po Pierwszym Międzynarodowym Kongresie Laikatu, poszliśmy do Prymasa z delegacją i prosiliśmy o trzy rzeczy: liturgię twarzą do ludu, liturgię po polsku oraz duszpasterstwo małych grup.

Na wszystkie trzy punkty kardynał Wyszyński stanowczo odpowiedział: „nie”. „Chcecie liturgii po polsku? Księża po łacinie bełkocą. Jak zaczną wam bełkotać po polsku, to dopiero będziecie mieli”. Na prośbę o powołanie grup apostolskich odparł: „Mam za mało księży dla jakichś grupek wzajemnej adoracji”. „Chcecie twarzą do ludu? – usłyszeliśmy w odpowiedzi na nasz trzeci postulat. – Ja często mówię księżom: wasze plecy można oglądać, ale wasze twarze?” Tak się rozmawiało z Prymasem... (...)

 http://www.tygodnik.com.pl/numer/2716/debata.html



Jeszcze jeden cytat, ale strona nie aktualna, nie otwiera się i nie wiem skąd jest:

"Są zagorzali liturgiści, którzy chcieliby już od razu, jutro, dostać do ręki Mszał w jęz. polskim, bo inaczej, jeśli go nie będą mieli, upadnie całe Królestwo Boże. Tymczasem istota rzeczy nie na tym polega. Nie trzeba przestawiać ciężaru gatunkowego. Idzie o to, aby ludzie się modlili, aby się chcieli modlić, a zagadnieniem drugorzędnym jest, w jakim języku będą to czynić"
Zapisane
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 04, 2017, 22:40:17 pm »

Wiele ciekawych treści jest w Naszym Dzienniku i na ich portalu internetowym. Przykładowo: często publikują teksty kard. Saraha, kard. Mullera. Jako pierwsi napisali o rekolekcjach kard. Burke w Polsce, bardzo wspierali go w czasie Synodu, itp.

Z takich tradi-smaczków obecnie: List pasterski Episkopatu Polski „O chrześcijańskim wychowaniu młodzieży” (1948): http://www.naszdziennik.pl/mysl/181549,obowiazki-katolickich-rodzicow-1.html

Przyznam też, że wolę stronę ND dużo, dużo bardziej niż PCh24. Ci drudzi bardzo nadwątlili swoją wiarygodność np. fałszywym oskarżeniem (kwestie polityczne), czy mocnym zaangażowaniem się w kampanię wyborczą jednego z polityków (o którym ktoś trafnie powiedział "To do czego nawołuje jest marzeniem Łubianki"), i tak dalej.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 04, 2017, 23:04:15 pm »


Przyznam też, że wolę stronę ND dużo, dużo bardziej niż PCh24. Ci drudzi bardzo nadwątlili swoją wiarygodność np. fałszywym oskarżeniem (kwestie polityczne), czy mocnym zaangażowaniem się w kampanię wyborczą jednego z polityków (o którym ktoś trafnie powiedział "To do czego nawołuje jest marzeniem Łubianki"), i tak dalej.


O to, to! Tu by można wiele napisać, tytuły do różnych tłumaczeń bardzo stronnicze, a to co w komentarzach?  to :o i chyba nikt nad tym tam nie panuje, to po co jakieś regulaminki zamieszczają. Żywcem komentarze z pewnego radia łódzkiego. ND jak najbardziej, bardzo dobrze tam piszą, dobre artykuły dają.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 07, 2017, 07:58:31 am »

Odnośnie kard. Wyszyńskiego. W setną rocznicę urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego (3 sierpnia 1901–2001) jest w sieci dyskusja:

Wyszyński: strażnik tradycji czy wizjoner

W setną rocznicę uroczin prymasa Stefana Wyszyńskiego (3 sierpnia 1901–2001)
Wyszyński: strażnik tradycji czy wizjoner
Dyskusja miesięcznika „Znak” z udziałem HALINY BORTNOWSKIEJ, STANISŁAWY GRABSKIEJ, KS. ADAMA BONIECKIEGO, BOHDANA CYWIŃSKIEGO, WOJCIECHA WIECZORKA i STEFANA WILKANOWICZA

Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 07, 2017, 21:38:47 pm »

Odnośnie kard. Wyszyńskiego. W setną rocznicę urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego (3 sierpnia 1901–2001) jest w sieci dyskusja:

Wyszyński: strażnik tradycji czy wizjoner

W setną rocznicę uroczin prymasa Stefana Wyszyńskiego (3 sierpnia 1901–2001)
Wyszyński: strażnik tradycji czy wizjoner
Dyskusja miesięcznika „Znak” z udziałem HALINY BORTNOWSKIEJ, STANISŁAWY GRABSKIEJ, KS. ADAMA BONIECKIEGO, BOHDANA CYWIŃSKIEGO, WOJCIECHA WIECZORKA i STEFANA WILKANOWICZA


W czym problem? Przecież link podałam i żadna to tajemnica była, kto tam dyskutuje.  Meritum w tym wszystkim co sobie tam gaworzą, to jest wypowiedź kard. Wyszyńskiego, jak on odpowiedział na ich życzenia: (w cytacie powiększyłam czcionkę żeby było widoczne.)

Odnośnie kard. Wyszyńskiego. W setną rocznicę urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego (3 sierpnia 1901–2001) jest w sieci dyskusja:

Wyszyński: strażnik tradycji czy wizjoner

... gdzie możemy przeczytać:

"(...) Kolejny spór dotyczył Soboru. Kiedyś, po Pierwszym Międzynarodowym Kongresie Laikatu, poszliśmy do Prymasa z delegacją i prosiliśmy o trzy rzeczy: liturgię twarzą do ludu, liturgię po polsku oraz duszpasterstwo małych grup.

Na wszystkie trzy punkty kardynał Wyszyński stanowczo odpowiedział: „nie”. „Chcecie liturgii po polsku? Księża po łacinie bełkocą. Jak zaczną wam bełkotać po polsku, to dopiero będziecie mieli”. Na prośbę o powołanie grup apostolskich odparł: „Mam za mało księży dla jakichś grupek wzajemnej adoracji”. „Chcecie twarzą do ludu? – usłyszeliśmy w odpowiedzi na nasz trzeci postulat. – Ja często mówię księżom: wasze plecy można oglądać, ale wasze twarze?” Tak się rozmawiało z Prymasem... (...)

 http://www.tygodnik.com.pl/numer/2716/debata.html


« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2017, 21:40:50 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 08, 2017, 00:41:50 am »

Cytuj
Ja  często mówię księżom: wasze plecy można oglądać, ale wasze twarze?” Tak się rozmawiało z Prymasem... (...)

Się mówiło, się rozmawiało ... no i się stało jak się stało.
Jest prawda czasu i prawda ekranu:  Przerabianie wizerunku "Prymasa Tysiąclecia" do nowych potrzeb komunikacyjno-pastoralnych.

Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 11, 2017, 23:24:28 pm »

Przytoczenie komentarza abp. Pozzo:
http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/185287,10-lat-po-summorum-pontificum.html
Zapisane
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 18, 2017, 19:55:33 pm »

Dziś w Radio Maryja w rozmowach niedokończonych ważny temat: "Religijność neurotyczna a duchowość katolicka".

Cieszy mnie, że poruszają ten temat. Pewno część charyzmatyków otrzeźwieje, a część się oburzy.
Zapisane
donbor
uczestnik
***
Wiadomości: 186


Domine, non sum dignus.

« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 20, 2017, 23:41:08 pm »

Dziś w serwisie informacyjnym Radia Maryja o wizycie kard. Saraha i spotkaniu z Ojcem Dyrektorem. Bardzo zacne komentarze o Kardynale :)
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 22, 2017, 12:57:29 pm »

(o którym ktoś trafnie powiedział "To do czego nawołuje jest marzeniem Łubianki"), i tak dalej.


To słowa tow. Targalskiego o Grzegorzu Braunie. Nie wiem, który z tych dwu jest większym szkodnikiem i wariatem. Obaj mają swoje wysokie notowania, ale chyba jednak Targalski ps. Darski. Nb. kto jest większym szkodnikiem: Targalski ps. Darski czy Darski ps. Nergal ?!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
grzegorz44
uczestnik
***
Wiadomości: 222

« Odpowiedz #11 dnia: Sierpnia 27, 2017, 21:28:43 pm »

W sobotnio-niedzielnym wydaniu (26-27.08)  "Naszego Dziennika":
- wywiad z ks. bp. A. Schneiderem "Maryja Pogromczyni wszystkich herezji" - na dwóch stronach z dużą zajawką na pierwszej stronie,
- "Potrzebujemy dziś ducha Wandei" - homilia ks. kard. Roberta Saraha wygłoszona w Puy du Fou - też na dwóch stronach,
- Msza św. to Misterium, rozmowa z ks. Pawłem Markowskim z duszpasterstwa Tradycji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej, ten dostępny też w Internecie.

 http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/188157,msza-sw-to-misterium.html

Wszystkie te trzy artykuły były wymienione w codziennych zapowiedziach zawartości "ND" w Radiu Maryja.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #12 dnia: Sierpnia 27, 2017, 22:16:50 pm »

Dziś w Radio Maryja w rozmowach niedokończonych ważny temat: "Religijność neurotyczna a duchowość katolicka".

Cieszy mnie, że poruszają ten temat. Pewno część charyzmatyków otrzeźwieje, a część się oburzy.


Można wysłuchać:

Rozmowy niedokończone: Religijność neurotyczna a katolicka duchowość
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=i8NNGih0JdQ
Zapisane
MK
uczestnik
***
Wiadomości: 174


« Odpowiedz #13 dnia: Sierpnia 27, 2017, 22:39:56 pm »

W sobotnio-niedzielnym wydaniu (26-27.08)  "Naszego Dziennika":
- wywiad z ks. bp. A. Schneiderem "Maryja Pogromczyni wszystkich herezji" - na dwóch stronach z dużą zajawką na pierwszej stronie,
- "Potrzebujemy dziś ducha Wandei" - homilia ks. kard. Roberta Saraha wygłoszona w Puy du Fou - też na dwóch stronach,
- Msza św. to Misterium, rozmowa z ks. Pawłem Markowskim z duszpasterstwa Tradycji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej, ten dostępny też w Internecie.

 http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/188157,msza-sw-to-misterium.html

Wszystkie te trzy artykuły były wymienione w codziennych zapowiedziach zawartości "ND" w Radiu Maryja.

Tradsi przejęli "ND"? Zaraz się tam chyba pojawią apologie abp. Lefebvre'a  ;)
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #14 dnia: Sierpnia 27, 2017, 22:55:26 pm »

W 2009 roku pojawił się tam ciekawy artykulik:

Duch soboru i "Duch liturgii"
(...)
http://stary.naszdziennik.pl/print.php?dat=20090214&id=my61.txt&typ=my
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Co tam piszą w "Naszym Dzienniku" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!