Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:47:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: czy papieże mogą głosić herezję
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: czy papieże mogą głosić herezję  (Przeczytany 17579 razy)
tito
adept
*
Wiadomości: 27

« Odpowiedz #45 dnia: Lutego 06, 2016, 21:59:45 pm »

Ks. Hesse w sprawie Jana XXII podziela, na ile potrafię zrozumieć, opinie, którą przyjmuję prof. de Mattei.
Jednak muszę powiedzieć, że argumentacja pod linkiem, który już wklejałem wcześniej (https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2015/03/28/dr-de-mattei-antysedecki-lek/) jest moim zdaniem mocna. Ciekawy temat.

W przypadku papieża Liberiusza i św. Atanazego ksiądz Hesse również stawia sprawę jednoznacznie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2016, 22:06:56 pm wysłana przez tito » Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #46 dnia: Maja 05, 2018, 21:16:01 pm »

Proszę wybaczyć ale kompletnie nic nie zrozumiem!
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #47 dnia: Maja 16, 2018, 01:49:05 am »

Skupiając się na wyjściowym pytaniu "czy papieże mogą głosić herezję" muszę stwierdzić, że w świetle współczesnej teologii nie jest to takie oczywiste.

Po pierwsze:
1. Papież może powiedzieć coś, co jest herezję. W sensie technicznym może takie słowa wypowiedzieć, których znaczenie sprzeczne jest z nauczaniem niezmiennym Kościoła - a więc z Biblią i Tradycją. Ale to nie oznacza automatycznie, że papież jest heretykiem.
2. Bycie heretykiem oznacza, że ktoś świadomie i celowo głosi tezy sprzeczne z prawdami wiary. Aby stwierdzić, że ktoś jest heretykiem trzeba wykazać zarówno świadomość głoszenia tez (ktoś musi rozumieć, że mówi bzdury - bo może się okazać, że zwyczajnie jest zbyt głupi i nie rozumie tego co mówi, albo wręcz jest chory psychicznie), celowość (że mówi to celowo aby "odciąć się" od Kościoła albo narzucić nową interpretację - a więc nawet jeśli gada głupoty, ale "nie chce źle" nie ma herezji; mający dobre intencje głupek nie może być heretykiem inaczej mówiąc) oraz że trwa w tej opinii uporczywie (zapytany ponownie o to, czy na pewno to twierdzi potwierdza świadomy że mówi coś sprzecznego z nauką Kościoła oraz że jego mowa spowoduje w Kościele rozłam lub inną krzywdę).

Współczesny Kodeks Prawa Kanonicznego podaje: 751 Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej.

Mówiąc o etapach powstawania herezji można rzecz, że może istnieć herezja niejako materialna - a więc niezawiniony, konkretny błąd w wierze, wynikający zwykle z ignorancji. Drugą "formą" jest herezja formalna - gdy ktoś odrzuca doktrynę katolicką o której wie, że jest prawidłowo przekazana, obowiązująca, formalna.
Obiektywnie zła jest tylko herezja formalna, zaś jakakolwiek kara za nią obowiązuje dopiero wtedy, gdy heretyk odmawia poddania się rozstrzygnięciu Kościoła lub je odrzuca.

Inaczej mówiąc wszelkie "samosądy" gorliwych wiernych nad tym czy innym biskupem, z których miałaby wynikać ich herezja są niewiele warte...
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #48 dnia: Maja 17, 2018, 00:30:09 am »

Póki co, do 26 maja mogę przyjąć, że Franek jest papieżem.

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #49 dnia: Maja 17, 2018, 00:57:54 am »

Jaja będą, jak się sprawdzi...
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #50 dnia: Maja 17, 2018, 08:40:23 am »

Życie Franciszka w rękach (a raczej nogach) Realu  ;D
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #51 dnia: Maja 22, 2018, 11:26:06 am »

Skupiając się na wyjściowym pytaniu "czy papieże mogą głosić herezję" muszę stwierdzić, że w świetle współczesnej teologii nie jest to takie oczywiste.
Nie zgadzam się. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, ale konkluzje są odmienne.

1. Papież może powiedzieć coś, co jest herezję. W sensie technicznym może takie słowa wypowiedzieć, których znaczenie sprzeczne jest z nauczaniem niezmiennym Kościoła - a więc z Biblią i Tradycją. Ale to nie oznacza automatycznie, że papież jest heretykiem.
Błąd pierwszy: Sytuacja ta może mieć aż 3 niuanse:
- papież nieświadomie wyznaje (ale nie głosi) herezje
- papież świadomie wyznaje (ale nie głosi)  herezję
- papież nieświadomie głosi herezję.
Pierwsze 2 sytuacje - także nie podlegają osądowi przez ludzi - bo nie znamy myśli papieża.

2. Bycie heretykiem oznacza, że ktoś świadomie i celowo głosi tezy sprzeczne z prawdami wiary. Aby stwierdzić, że ktoś jest heretykiem trzeba wykazać zarówno świadomość głoszenia tez (ktoś musi rozumieć, że mówi bzdury - bo może się okazać, że zwyczajnie jest zbyt głupi i nie rozumie tego co mówi, albo wręcz jest chory psychicznie), celowość (że mówi to celowo aby "odciąć się" od Kościoła albo narzucić nową interpretację - a więc nawet jeśli gada głupoty, ale "nie chce źle" nie ma herezji; mający dobre intencje głupek nie może być heretykiem inaczej mówiąc) oraz że trwa w tej opinii uporczywie (zapytany ponownie o to, czy na pewno to twierdzi potwierdza świadomy że mówi coś sprzecznego z nauką Kościoła oraz że jego mowa spowoduje w Kościele rozłam lub inną krzywdę).
Tu mamy błąd drugi - warunkiem koniecznym jest UPORCZYWOŚĆ, nie "świadomość i celowość". Uporczywość oznacza "mimo napomnień władzy duchowej". W przypadku papieży - nie istnieje "władza duchowa" mająca prawo oceniać, więc w grę wchodzi jedynie literalne przeczenie prawdom wiary z Ewangelii, albo zdefiniowanym oraz znanym z MOU.
W dodatku myli Pan 2 (z 3) sprawy:
- czyn herezji (który Pan w miarę prawidłowo określił)
- GRZECH Herezji (który w zasadzie powinien nieść skutki prawne)
- przestępstwo herezji (którego dotyczy to rozważanie)
Pisze Pan o przestępstwie Herezji, dając warunki przestępstwa. W dodatku "celowość działania" - w zasadzie wyeliminowała by możliwość zaistnienia grzechu herezji..

Mówiąc o etapach powstawania herezji można rzecz, że może istnieć herezja niejako materialna - a więc niezawiniony, konkretny błąd w wierze, wynikający zwykle z ignorancji. Drugą "formą" jest herezja formalna - gdy ktoś odrzuca doktrynę katolicką o której wie, że jest prawidłowo przekazana, obowiązująca, formalna.
Tu zgoda, ale tu:
Obiektywnie zła jest tylko herezja formalna, zaś jakakolwiek kara za nią obowiązuje dopiero wtedy, gdy heretyk odmawia poddania się rozstrzygnięciu Kościoła lub je odrzuca.
- to chyba nie przemyślał Pan tezy. Obiektywnie zła jest już herezja materialna (nawet niezawiniona). Odpowiedzialność moralną pociąga herezja zawiniona (przy czym nieznajomość Ewangelii i Magisterium u osoby piastującej urząd papieża to była by ignorancja zawiniona). Herezja formalna - to przestępstwo herezji (spełniająca przesłanki CIC).

Inaczej mówiąc wszelkie "samosądy" gorliwych wiernych nad tym czy innym biskupem, z których miałaby wynikać ich herezja są niewiele warte...
Wskazanie istnienia prawd wiary którym by papież literalnie przeczył - JEST wskazaniem faktu. Tym samym wskazuje zajście przestępstwa herezji.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #52 dnia: Maja 28, 2018, 20:28:42 pm »

Na pytanie czy papieże mogą głosić herezję istnieje tylko jedna logiczna odpowiedź: widocznie mogą, skoro głoszą.  ;D

Przepraszam za żartobliwy offtop , ale tak mi się nasunęło po lekturze forum i czyimś czytacie z Misia.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #53 dnia: Maja 28, 2018, 22:33:35 pm »

:DDDDDD
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #54 dnia: Maja 29, 2018, 19:26:12 pm »

Na pytanie czy papieże mogą głosić herezję istnieje tylko jedna logiczna odpowiedź: widocznie mogą, skoro głoszą.  ;D
No nie dokońca. Niektórzy twierdza, że NIE MOGĄ, więc to co "głoszą papieża" obowiązuje.

P.S. Czy herezję można głosić "i zaniedbaniem"?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #55 dnia: Maja 29, 2018, 21:57:23 pm »

@jp7 ja jedynie offtopowałem żartując i nawiązując do polskiej komedii https://www.youtube.com/watch?v=fE6OyQvMyPU. Nie należy mojej wypowiedzi traktować jako merytorycznej i poważnie.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #56 dnia: Czerwca 01, 2018, 18:08:30 pm »

Temat polskich klasycznych komedii nie jest mi obcy ;)
Ale potraktowałem Pana wypowiedź "pół żartem pół serio" (nota bene też klasyczna, acz nie polska - komedia). A Serio, to praktyka jest najlepszą formą testowania teorii. A z praktyki wiemy, że papieże głosili herezje oraz papieże głosili, że papieże głosili herezję ergo papieże mogą głosić herezję.

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #57 dnia: Marca 21, 2019, 08:28:21 am »

ciekawy głos w dyskusji na temat kwestii czy papież może być heretykiem. Analiza historyczna jak i teologiczna.  https://www.pch24.pl/w-kwestii-papieza-heretyka,66994,i.html
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #58 dnia: Marca 21, 2019, 10:20:03 am »

Odpowiedz brzmi: osoba podajaca sie za papieza moze byc heretykiem :D


Jestem sobie w stanie wyobrazic Bergoglia, ktory nagle wychodzi na Urbi et Orbi i mowi 'Tak naprawde to cale Zmartwychwstanie to tylko taki symbol, nie ze Jezus naprawde powstal z martwych'. I wtedy mamy dwie drogi:


1) Papież głosi herezję.
2) Mimo ubrania w białe szmatki, Bergoglio nigdy papieżem nie był i należą mi się przeprosiny od wszystkich tych, którzy mnie obrażali, gdy mówiłem, że papieżem nie jest.


Ale problem jest zasadniczo inny: kto ma stwierdzić, że papież głosi herezję? Grupa kardynałów czy biskupów? Jeśli tak, to jak liczna? Kongregacja Nauki Wiary - przecież podlega papieżowi. Wierni? Bez żartów, wiernych nikt nie słucha.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #59 dnia: Marca 21, 2019, 11:02:16 am »


Jestem sobie w stanie wyobrazic Bergoglia, ktory nagle wychodzi na Urbi et Orbi i mowi 'Tak naprawde to cale Zmartwychwstanie to tylko taki symbol, nie ze Jezus naprawde powstal z martwych'. I wtedy mamy dwie drogi:


1) Papież głosi herezję.
2) Mimo ubrania w białe szmatki, Bergoglio nigdy papieżem nie był i należą mi się przeprosiny od wszystkich tych, którzy mnie obrażali, gdy mówiłem, że papieżem nie jest.


To by nic nie znaczyło poza tym, że papież pozwolił sobie na taki trochę dziwny żart. Brakowałoby przynajmniej wstępu w stylu "mocą mojego urzędu utwierdzania braci (Łk 22,32) oświadczam, orzekam, ogłaszam, określam, definiuję" etc. etc. i zakończenia w stylu "orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne."

PS Zaczerpnąłem z Ordinatio Sacerdotalis, listu apostolskiego JPII uważanego przez wielu teologów za ostatni przykład nieomylnego nauczania papieskiego.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: czy papieże mogą głosić herezję « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!