Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 18, 2024, 16:11:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232277 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kto odstręcza katolików od spowiedzi?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Kto odstręcza katolików od spowiedzi?  (Przeczytany 1079 razy)
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« dnia: Stycznia 27, 2016, 20:12:47 pm »


Kiedy kilkanaście lat temu moja córka przed I Komunią Święta razem ze swoją klasą odbywała pierwszą spowiedź, jedna z mam wyjawiła, że ona swojemu synowi udzieliła rady, by nigdy na spowiedzi nie mówił za dużo. Bo – tu zadała retoryczne pytanie – skąd potem księża biorą te przykłady, którymi epatują wiernych? Wtedy uznałam, że oprócz oczywiście niezrozumienia roli samej spowiedzi, owa mama przesadza jeżeli chodzi o wykorzystywanie przez księży informacji ze spowiedzi. Do zmiany zdania skłonił mnie jednak w tym tygodniu tekst byłego redaktora naczelnego ekumenizmu.pl a obecnego szefa telewizji Republika.

Otóż w ostatnim (4) numerze tygodnika Do rzeczy nasz były redakcyjny kolega Tomasz Terlikowski napisał artykuł o ruchu oporu przeciwko papieżowi Franciszkowi, w którym powołał się z kolei na tekst Sandro Magistra przytaczający list otrzymany przez tego ostatniego przez włoskiego księdza. W liście ksiądz, krytykując zamieszanie, jakie sprawia papież głoszeniem miłosierdzia Bożego, powołuje się na szczegółowo opisane przypadki ze swojej kariery spowiednika. W pierwszym jest mowa o mężczyźnie, który wyznawszy ciężkie grzechy przeciwko siódmemu przykazaniu zbył napomnienia spowiednika żartami i odwołał się do Bożego Miłosierdzia. W drugim jest mowa o petentce, która odmówiła przyjęcia pokuty mówiąc, że nie ma czasu na jej wypełnienie.


Oczywiście, ani ksiądz ani Sandro Magister nie dopuścili się bezpośrednio naruszenia tajemnicy spowiedzi. Co do pośredniej zdrady, to jakkolwiek nie da się zidentyfikować osób wyznających grzechy, to trudno nie mieć wrażenia, że spowiednik ma do nich negatywne nastawienie skoro opisuje w liście ich grzechy czy słowa. No i najważniejsze, czy takie ujawnianie faktów ze spowiedzi może wpłynąć pozytywnie na katolików i zachęcić ich do spowiedzi? Powiedziałabym, że w tym przypadku pozytywny efekt zachęcania przez papieża do korzystania ze spowiedzi zostaje zniweczony przez niedyskrecję oceniających petentów publicznie spowiedników.


Nie tak dawno katolicy oburzali się na to, że jakaś włoska dziennikarka zrobiła reportaż nagrywając swoje rzekome grzechy i odpowiedzi spowiedników. Czyn taki automatycznie podpada pod ekskomunikę a przecież petent nie jest objęty tajemnicą spowiedzi i księża również byli anonimowi. A tutaj, obrońcy tradycyjnego Nauczania Kościoła w osobach Sandro Magistra i Tomasza Terlikowskiego nie widzą nic zdrożnego w szerzeniu tekstu zdradzającego szczegóły spowiedzi – co z tego, że anonimowych petentów.


Dlatego w tym miejscu chcę zwrócić się z apelem do krytyków Kościoła katolickiego i Jego (Kościoła) zasad. Moi drodzy, jeżeli tylko macie coś ciekawszego do roboty, róbcie to coś. Odstręczaniem wiernych od Kościoła znacznie skuteczniej zajmują się Jego zdeklarowani obrońcy.


za: http://www.ekumenizm.pl/publicystyka/kto-odstrecza-katolikow-od-spowiedzi/
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 27, 2016, 20:51:13 pm »

Bzdury.

Cytat: http://www.ekumenizm.pl/publicystyka/kto-odstrecza-katolikow-od-spowiedzi/
(...) jakkolwiek nie da się zidentyfikować osób wyznających grzechy, to trudno nie mieć wrażenia, że spowiednik ma do nich negatywne nastawienie skoro opisuje w liście ich grzechy czy słowa
A to chyba największa z tych wszystkich bzdur, bardzo brzydka insynuacja.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3993


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 27, 2016, 21:46:59 pm »

Jak mówią na pejsbókach, ten artykuł dał mi raka.

Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
(se)cessio
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 240

ochrzczon, azali znów jakoby katechumen?

« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 27, 2016, 23:12:52 pm »

Ludzie mieszkają dziś w transparentnych sypialniach bez firanek, umawiają sie publicznie w sieci celem zdrady małżonka i Zbawiciela, wysyłają przez pomyłke romantyczne maile do kol.z pracy i są przy tym stale obserwowani przez nie-świętą trójce, jankesko-niedźwiedzio-smoczą, a ta pani ma problem z tradycyjnymi przeżytkami w tajemnicach, nauczniu i praktyce współczesnego KK?

Ad.meritum. Osobiście, takiego słabego charakteru grzesznika jak ja- nachalni stręczyciele posoborowego ujęcia B.M.
 Od JP II do F-1.
Dzienniczek Faustyny jest do pogodzenia (o ile w ogóle)tylko z tamtym- 1,5ton- Magisterium, pozostając wowczas lokalnym kultem wynikajacym z prywatnego objawienia. Przy obecnym, urasta bowiem B.M.i jego jubel do zaawansowanej gangreny, która po wiadomej terapii będzie skutkowała obcięciem także zdrowych członków...dla zachowania braterskiej równości, sprawiedliwości społecznej i wolnosci sumienia.

Może właśnie na tym zasadzała sie przezorna decyzja (ewoluującej w jasno określonym 55'r.kierunku) administracji NOWEGO J-22/23 z 58/59?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 27, 2016, 23:57:04 pm wysłana przez secessio » Zapisane
accessus XII... (było-minęło) Aktualnie raczej Kakure-kirishitan. Silentium !

Należy "skasować" samorodnych/domorosłych likwidarorów Towarzystwa, które przecież NIE samo(wolnie) zwyciężyło stary Kościół. W Nim in saecula saeculorum.

Lange Leben für Kaiserin und 1. Bischof in Rom+
B Rumm
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 166

« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 27, 2016, 23:25:55 pm »

Cytuj
Może właśnie na tym zasadzała sie przezorna decyzja (ewoluującej w jasno określonym w 55r kierunku) administracji NOWEGO J-22/23 z 58/59?
Bardzo trudno pańskie posty zrozumieć...
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kto odstręcza katolików od spowiedzi? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!