Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 18:31:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 92 93 [94] 95 96 ... 234 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 719841 razy)
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #1395 dnia: Marca 25, 2010, 23:01:31 pm »

dziś, zdaje się, że celebrans ma obowiązek przed Credo o tym przypomnieć...

Nie przypominam sobie, żeby celebrans miał obowiązek przypominania o gestach.
Po prostu tak się odmawia Credo, że w dwa dni w roku zamiast pokłonu na I za sprawą... należy przyklęknąć. Teoretycznie każdy o tym wie od II kl. szkoły podstawowej, bo od tej pory powinien umieć odmawiać wyznanie wiary, jeśli przygotowywał się do przyjęcia pierwszej Komunii św.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #1396 dnia: Marca 25, 2010, 23:52:36 pm »

Cytuj
Nie przypominam sobie, żeby celebrans miał obowiązek przypominania o gestach.

oczywiście, nic nie ma w rubrykach więc to nie istnieje...

to może inaczej: wypadałoby/można by o tym dziś ludziom przypomnieć, tak po prostu, mimo, że rubryki (ryt, ceremoniał, nie wiem, co jeszcze...) o tym nie wspominają.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1397 dnia: Marca 26, 2010, 00:14:57 am »

O katechezy liturgicznej to juz sobor trydencki mowi, co nie zmienia tego, ze racje ma pan Jarek : scieslego obowiazku przypominania nie ma. Czy jest obowiazek moralny ? Na mszach tradycyjnych, najczesciej na pielgrzymkach czy poza zwyklymi miejscami celebracji, zdarza mi sie regularnie slyszec, ze do komunii moga przystepowac tylko ochrzczeni katolicy bez grzechu ciezkiego na sumieniu. Tez w rubrykach nic nie ma o takim przypomnieniu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #1398 dnia: Marca 26, 2010, 09:18:47 am »

Dlatego uważam, że przypomnieć można o wszystkim co trzeba przed Mszą, a nie w jej trakcie.
Choć NOM uwielbia wszelkie komentarze, to ja ich nie cierpię.
Z drugiej strony - ludzie i tak w ciągu kilku minut zapomną co im się powiedziało.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #1399 dnia: Marca 26, 2010, 11:39:08 am »

Cytuj
"odgryzę"  "zabiję"

mimo wszystko nie są to na Mszy postawy katolickie, mimo wszystko...
w każdym razie między "podaniem ręki" a "odgryzę" jest pewna różnica in plus dla "podania ręki"
Wiem... mimo tego, nie cierpię robienia cyrku z liturgii. Co prawda to nie handel, aby wziąć bicz i wywracać stoły, ale mimo wszystko, celebrans ma się trzymać Mszału i nie wymyślać chwytania się za łapki na Pater Noster albo opuszczać prezbiterium, aby obejść całą kaplicę aż pod drzwi i każdemu uściskać łapę, a Pana Jezusa pozostawiać czekającego na ołtarzu...
Cytuj

 
Cytuj
nikt z tych, co widziałem, nie raczył przyklęknąć w Credo

dziś, zdaje się, że celebrans ma obowiązek przed Credo o tym przypomnieć...
Nie wiem, czy miał, czy nie miał. Nie zrobił tego i sam nie przyklęknął (jego widziałem).
Cytuj

Cytuj
A konfliktami na temat pewnych zachowań w liturgii wręcz się chwalę...

i to wszystko oczywiście ad maiorem Dei gloriam   ;)
Jak najbardziej i bez żartów - A.M.D.G.

Sęk w tym, jakie to konflikty i czego dotyczą. Ot - podchodząc do ołtarza od kredensu (np. stawiając kielich) - jaki gest uszanowania robimy (NOM)? Jaka jest podstawa prawna (bo OWMR milczy)... Mijając nowy ołtarz z boku - jaki gest uszanowania robimy w NOM? Jak jest podstawa prawna (OWMR mówi tylko o przejściu przed ołtarzem, a nie obok)...
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #1400 dnia: Marca 26, 2010, 17:51:51 pm »

No cóż NOM to troche fuszerka, niech sie pan nie dziwi panie Dominiku, że nic nie wiadomo i kazdy orze jak może albo raczej każdy jak chce. Trzymanie sie mszalu to tez jakiś relikt zamierzchłych czasów, jeszcze nie widziałem księdza, który by choc w 90% spełniał niejasne zalożenia OWMR. Jakoś mnie to mierzi ostatnio.


FidelisTraditioni
Cytuj
Ja nigdy nie twierdziłem, że łatwo jest występować przeciwko NOMowi. A już nigdy nie pomyślałem, że przeciwstawienie się w takiej sytuacji byłoby proste. Ja nie jestem hipokrytą. Po prostu muszę walczyć z samym sobą. Następnym razem się nie poddam.

No i super. Wypowiedzi też można stonowac i wtedy łatwiej też będzie byc w zgodzie z własnymi forumowymi deklaracjami.

Prosze, zupelnie sie z panem zgadzam. Dlatego wlasnie NOMu unikam i swoich dziedzi nan nie prowadzam.

No i ok, niech sobie każdy prowadza własne dzieci, gdzie uważa za słuszne. Tridentina wydaje się ok.

Przesadza pan, może miał ładne sąsiadki. :)

No, potraktujmy to jako okolicznosc lagodzącą, ale na mszy ? To się nie godzi! ;)
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #1401 dnia: Marca 26, 2010, 21:37:20 pm »

Cytuj
Ja nigdy nie twierdziłem, że łatwo jest występować przeciwko NOMowi. A już nigdy nie pomyślałem, że przeciwstawienie się w takiej sytuacji byłoby proste. Ja nie jestem hipokrytą. Po prostu muszę walczyć z samym sobą. Następnym razem się nie poddam.

No i super. Wypowiedzi też można stonowac i wtedy łatwiej też będzie byc w zgodzie z własnymi forumowymi deklaracjami.

Prościej będzie nabrać odwagi przy wystąpieniach publicznych :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #1402 dnia: Marca 27, 2010, 07:32:47 am »

U grekokatolików też wiosna nadeszła.




Tyłem do do Pana Jezusa, a na dole widać kawałek gitarki...
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1403 dnia: Marca 27, 2010, 11:06:33 am »

Ale to nie jest chyba w czasie Mszy, choć tyle... niemniej i tak  :o Pewnie małpują "zachodnich". Głupio- mają tak piękny śpiew liturgiczny, do tradycji wschodniej gitarka w ogóle nie pasuje, nie wiem, jak coś takiego: http://www.grekat.stalwol.pl/ ( w galerię, a potem w galerię dźwięków proszę wejść ;) ), da się zagrać na gitarze... :/ Nie podoba mi się też fakt siedzenia jak chyba wynika z tego zdjęcia za świętymi wrotami- jakby nie patrzeć właśnie ich tradycją jest oddzielanie prezbiterium ikonostasem i nie wpuszczanie za niego nikogo poza kapłanem... :/ Smutne... Na szczęście jednak chyba te "ekstrawagancje" zdarzają się u nich rzadziej niż u nas ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« Odpowiedz #1404 dnia: Marca 27, 2010, 11:44:14 am »

Cytuj
Kościół katolicki i Kościoły ewangelickie w Niemczech potępiły antyislamską kampanię trwającą w Nadrenii Północnej-Westfalii. W specjalnym liście biskupi diecezji Essen i Münster oraz prezesi protestanccy napisali, że „stanowisko antyislamskiej partii Pro-NRW jest niezgodne z chrześcijańską wiarą”.

Partia „Pro-NRW”, czyli „Za Nadrenią Północną-Westfalią”, to polityczne ugrupowanie, które powstało trzy lata temu w ramach protestu przeciwko budowie wielkiego meczetu w Kolonii. Jego działacze są przekonani, że tego typu kroki to początek islamizacji Niemiec i całej Europy. Organizacja nawołuje do wzięcia udziału w antyislamskiej manifestacji, która cały weekend ma mieć miejsce pod meczetami w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Tymczasem miejscowe Kościoły skrytykowały taką postawę. Od dłuższego czasu arcybiskup Kolonii, kard. Joachim Meisner, próbuje przekonać wiernych, że „również muzułmanie mają prawo do praktykowania swojej religii”, choć za każdym razem hierarcha powtarza, że życzy sobie takiej samej wolności dla chrześcijan w krajach muzułmańskich. Teraz antyislamskie manifestacje skrytykowali biskupi Münsteru i Essen oraz ewangeliccy prezesi. Ich zdaniem „ważne jest, by wierni różnych religii mogli żyć w zgodzie obok siebie”. We wspólnym liście wezwali oni do demonstracji w obronie swoich muzułmańskich sąsiadów.

Temat wolności religijnej jest w Nadrenii Północnej-Westfalii bardzo aktualny, ponieważ trwa tutaj kampania wyborcza do landowego parlamentu.

Tomasz Kycia, Berlin
http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=367604
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2010, 17:15:18 pm wysłana przez siloam » Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #1405 dnia: Marca 27, 2010, 15:40:09 pm »

http://www.sanctus.pl/index.php?module=aktualnosci&grupa=&podgrupa=&strona=1&id=1564&kategoria=1
Cytuj
Głównym tematem zakończonej dziś w Lourdes sesji episkopatu była reorganizacja, czekająca w najbliższych latach francuski Kościół, aby wspólnoty parafialne mogły się obyć bez kapłanów.
Cytuj
Pod wielkim znakiem zapytania staje w takiej sytuacji sakramentalne życie wiernych. Uczestniczący w obradach biskupi przedstawiali różne propozycje. Zdaniem metropolity Strasburga, abp Jean-Pierre’a Gralleta, wierni będą musieli zadowolić się samymi liturgiami Słowa. Niezbędne też jest przedefiniowanie misji kapłana, który bardziej niż proboszczem-rezydentem musi się stać „szafarzem objazdowym”.
Vive la France...
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1406 dnia: Marca 27, 2010, 15:59:32 pm »

Taa... rzeczywiście wiosna...  :-\ A nie lepiej połączyć się z FSSPX? ;)


 Wiele ciekawych uwag odnośnie duszpasterstwa: http://info.wiara.pl/doc/482708.Bog-jest-pomyslowy
Cytuj
Ks. prof. Tomáš Halík uważa, że Kościół najczęściej zawodzi wówczas, gdy zamiast myślenia o wierze proponuje wyświechtane frazesy, jeśli można w kapłanie dostrzec, że za wypowiadanymi słowami nie stoją jego własne doświadczenia duchowe i ludzkie, ale naśladuje on jedynie kogoś innego, jeśli liturgia zamienia się w pusty, męczący rytuał czy pospieszny kicz. Jeżeli zamiast szukać uczciwej odpowiedzi na bardzo złożone problemy moralne i duchowe naszych czasów kaznodzieja oferuje tanie moralizatorstwo, odpowiadając jedynie na te pytania, których nikt oprócz niego sobie nie stawia. Kościół zawodzi jeżeli nad „odczytywanie znaków czasu”, inteligentną interpretację tekstu biblijnego i trudną budowę mostów między światem Biblii a światem współczesnym, przedkłada tanie opowieści perykop w sosie słodko-sentymentalnej pobożności lub gnuśne oszczerstwa wobec czasu i świata, do którego jesteśmy posłani. Jeśli organizacje młodzieżowe Kościoła, pisma dla młodzieży katolickiej i różne „kluby” postrzegają ideał młodego chrześcijanina w poniekąd infantylnie entuzjastycznym katolickim ruchu stowarzyszeniowym. Natomiast Kościół przemawia najbardziej do współczesnego człowieka, poprzez swą ludzką wiarygodność i głębię duchową, a nie jakieś tanie obniżanie poprzeczki. Tych właśnie wartości trzeba zdaniem praskiego duszpasterza starannie poszukiwać, a kiedy je się znajdzie rozwijać i cenić bardziej niż złoto.
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2010, 16:09:16 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1407 dnia: Marca 27, 2010, 16:12:11 pm »

Cytuj
Niezbędne też jest przedefiniowanie misji kapłana, który bardziej niż proboszczem-rezydentem musi się stać „szafarzem objazdowym”.

Wklejalem juz ?
http://www.youtube.com/watch?v=pz5uoxH0uKg
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #1408 dnia: Marca 27, 2010, 16:16:57 pm »

Nowoczesne kadzenie:

http://www.youtube.com/watch?v=nZ5it20gKqw

(jest to "procesja ne wejście" w czasie mszy na zakończenie kongresu edukacji religijnej
w Los Angeles).
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1409 dnia: Marca 27, 2010, 16:23:18 pm »

Cytuj
Wklejalem juz ?
http://www.youtube.com/watch?v=pz5uoxH0uKg

Dobre  ;D

Link Pana Regiomontanusa... cóż... smutno mi... to przypomina kult wzajemny ludzki, a nie kult Boga... :( widzę, że ministrantki skutecznie wyparły ministrantów, no i liturgia, pomijając smutne aberracje, baaaaaaaaaaardzo postna... :( :( Całość- gdyby nie obecność biskupa itd. myślałabym, że to jakaś szopka... Kyrie elejson!
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2010, 16:51:34 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Strony: 1 ... 92 93 [94] 95 96 ... 234 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!