Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:40:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 233 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 709503 razy)
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #1185 dnia: Stycznia 06, 2010, 16:30:19 pm »

Wiem, że takich "imprez" jest w Polsce sporo,
ale to moja rodzinna parafia (chrzest, I Komunia, bierzmowanie, nauka religii w salce kościelnej, kilka lat w prezbiterium (ministarnt)
i kilka lat na chórze (sopran w chórze).

Ciekawe, czy zaśpiewają "ściernisko" albo "tak bardzo, bardzooooo kochooom jom"
no i co z publicznością - będzie tańczyć góralskie pogo?

Największy i najpiękniejszy ołtarz (nastawa) na całym Pomorzu Zachodnim, kościół zbudowany przez templariuszy!

Zapisane
Soter
adept
*
Wiadomości: 32

« Odpowiedz #1186 dnia: Stycznia 07, 2010, 13:23:30 pm »

Byłem na takim koncercie w kościele.
Śpiewali kolędy i pastorałki, ale nie obeszło się też od przebojów.
Było tak głośno, że myślałem o możliwości runięcia sklepień od powstałych rezonansów.
Oczywiście scena przed ołtarzem, ale czy tabernakulum było puste tego nie wiem.
Jak dla mnie lipa.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1187 dnia: Stycznia 07, 2010, 13:32:50 pm »

Jak dla mnie lipa.
No a na co Pan liczyl? :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #1188 dnia: Stycznia 07, 2010, 14:11:30 pm »

Byłem na takim koncercie w kościele.
Oczywiście scena przed ołtarzem, ale czy tabernakulum było puste tego nie wiem.

Dlatego, z założenia, nie chodzę na koncerty w kościele. Kościół to nie hala widowiskowa.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #1189 dnia: Stycznia 07, 2010, 18:31:50 pm »

... ale czy tabernakulum było puste tego nie wiem...

A to można/należy na taką okoliczność opróżnić tabernakulum?
I jak (jeśli jest tam mnóstwo Hostii)?
Z chęcią zadzwonię do (nowego, od października '09) proboszcza!
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #1190 dnia: Stycznia 07, 2010, 18:53:16 pm »

... ale czy tabernakulum było puste tego nie wiem...

A to można/należy na taką okoliczność opróżnić tabernakulum?
I jak (jeśli jest tam mnóstwo Hostii)?
Z chęcią zadzwonię do (nowego, od października '09) proboszcza!
Sa wytyczne episkopat na to, ze nie wolno robic takich koncertow...
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1191 dnia: Stycznia 07, 2010, 19:02:09 pm »

http://www.kkbids.episkopat.pl/dokumentydlep/muzyka.htm

http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/14/12.htm

:)
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #1192 dnia: Stycznia 08, 2010, 03:17:55 am »

http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/14/12.htm

Dziękuję!
Cytuj
III. Wskazania praktyczne

8. Użytkowanie kościołów reguluje kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego: "W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca".

Zasada, że kościół może być wykorzystywany do celów, które nie sprzeciwiają się świętości miejsca, stanowi kryterium. pozwalające otwierać podwoje kościoła przed koncertami muzyki sakralnej lub religijnej bądź je zamykać przed muzyką innego rodzaju. Wszak najpiękniejsza nawet muzyka symfoniczna sama w sobie nie jest muzyką religijną. Takie określenie musi wyraźnie wynikać z pierwotnego przeznaczenia utworów muzycznych lub pieśni, a także z ich treści. Jest niezgodne z prawem wykonywanie w kościele muzyki, która nie zrodziła się z inspiracji religijnej i została skomponowana z myślą o określonych środowiskach świeckich, niezależnie od tego, czy jest to muzyka dawna, czy współczesna, czy stanowi dzieło reprezentujące najwyższy poziom, czy też posiada charakter sztuki ludowej. Jej wykonywanie oznaczałoby brak szacunku wobec świętości kościoła, a także samego utworu muzycznego, który nie powinien być wykonywany w niestosownym dla niego kontekście.

I teraz rączki do góry, rączki do góry, i  - na melodię
'tu gdzie teraz jest ściernisko, będzie stało San Francisco" - śpiewamy:

Tu gdzie teraz jest świątynia, będzie tańczył pogo ... (rymu brak, ratunku, wena odeszła od'mnie)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2010, 03:24:34 am wysłana przez romeck » Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1193 dnia: Stycznia 08, 2010, 07:29:48 am »

...bedzie tanczyl "poganina" :) to taki nowy liturgiczny taniec posoborowy ;D
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2010, 07:35:06 am wysłana przez kurak » Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #1194 dnia: Stycznia 11, 2010, 10:06:47 am »

JE Arcybiskup John Favalora, ordynariusz Miami:
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1195 dnia: Stycznia 11, 2010, 11:03:50 am »

"Molestowani" wszystkie rezerwy wyłudzili i zabrakło forsy na klimatyzację ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1196 dnia: Stycznia 11, 2010, 13:38:47 pm »

Choć to tu nie pasuje, to czy nie byłoby lepiej skasować komentarz pod filmem promującym płytę z nagraniem Mszy bpa Balcerka?

http://www.youtube.com/comment_servlet?all_comments&v=yqMY3whTeqo
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #1197 dnia: Stycznia 11, 2010, 14:18:52 pm »

Widać za słabo targał. Powinien jeszcze po pysku nastrzelać! >:(
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #1198 dnia: Stycznia 15, 2010, 14:36:52 pm »

http://fronda.pl/news/czytaj/plaga_apostazji_w_austrii - konkretnie w Widniu (kard. Szonborn) i diecezji Linz (całokształt)

http://breviarium.blogspot.com/search?q=schonborn
http://breviarium.blogspot.com/search?q=linz
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #1199 dnia: Stycznia 24, 2010, 22:05:13 pm »

(...) Sa wytyczne episkopat na to, ze nie wolno robic takich koncertow...

I co z tego?
W Pułtusku, co roku około 20 września są organizowane koncerty w bazylice, drugiej co do wielkości i ważności świątyni diecezji.
Zarządzenie o koncertach można znaleźć na stronie www.diecezja.plock.pl.
I co z tego?
Kurialiści corocznie wydają zgodę na takie imprezki. Bo przecierz bez ich zgody Ksiądz Dziekan nie pozwoliłby na taki występ???
 :o
A 20 września 2009r występowała Irena Jarocka. Stanowisko artystki było w prezbiterium, sprzętu masa wokół, a zbędne ławki zepchnięto do znajdującej się obok kaplicy Najświętszego Sakramentu.
Zachęcana do wspólnych śpiewów i podrygiwań publiczność bawiła się na całego.
A repertuar? - repertuar rozrywkowy: "Motylem jestem ...", "Kawiarenki ...", "Kocha się raz, potem drugi i trzeci ...". Z "uduchowionych" w treści to było tylko "Bądź moim aniołem ...".   ;D

Sprzęt po koncercie usunięto, bo miała być Msza św., która z powodu artystycznego zamieszania odbyła się z kilkunastominutowym opóźnieniem.
Ale co tam Msza św. w porównaniu z TAKIM KONCERTEM!

Słwo wstępu o "kultowej" artystce głoszone było z tej samej ambony, z której podaje się słowa Ewangelii.
A w lokalnej telewizji internetowej można jeszcze zobaczyć artystkę w prezbiterium, za balaskami (bo takowe zachowały się jeszcze w owej kolegiacie)
http://h073.vh.mni.pl/itv.pultusk.pl/index.php/news/5-kat-news/140-koncert-ireny-jarockiej-2009-09-20
Ciekawy jest również komentarz (bezimienny) zamieszczony na owej stronie:
"Irena Jarocka jest wyjątkowym zjawiskiem artystycznym na polskiej scenie. Wszechstronność muzyczna i styl Jarockiej powoduje, iż grono słuchaczy nie tylko nie maleje, ale dzięki ukłonowi artystki w stronę talentu młodego pokolenia jest nadal ciekawą i zaskakująca wykonawczynią piosenki popularnej. Owocem uznania nowych trendów jest jej nowa płyta. Irena Jarocka jest ewenementem medialnym pod względem nienagannego wizerunku scenicznego. Dzięki swojej postawie dowiodła, iż nie trzeba szokować i łamać kolejnych kanonów społecznych w celu zaciekawienia swoją osobą. Źródeł postawy artystki nie trzeba szukać daleko. Rzadko spotykanym zjawiskiem wśród polskich artystów jest kiedy odnoszą się do wartości mających swoje podstawy w wierze jako klucza do poszukiwań w głębi swojej duszy. Widoczna wobec tych wydarzeń jest misja duchowieństwa polskiego dla rozwoju kultury i sztuki. Pułtuska Bazylika stanie się kolejnym ważnym ogniwem spajającym nie tylko polską kulturę, ale łączącym także inne kultury państw, w których Irena Jarocka występowała i występuje nadal."
Niestety, taki profan jak ja, nie rozumie, na czym polega ta kulturotwórcza misja duchowieństwa. Ważne, że zrozumiał ją Ksiądz Dziekan, udostępniając administrowaną przez siebie świątynię na ten religijny występ.   :-X
Zapisane
Strony: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 233 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!