Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:30:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 72 73 [74] 75 76 ... 233 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 709645 razy)
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #1095 dnia: Listopada 20, 2009, 21:55:41 pm »

@Pan Nathanael

Niestety dał się Pan nabrać  ;D. Ta stronka i filmik to element kampanii reklamowej gry EA games: „Dante’s Inferno”. Aby się przekonać wystarczy kliknąć: „read more…”.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1096 dnia: Listopada 20, 2009, 21:57:03 pm »

Właśnie wyczytałem w komentarzach pod wpisem :)
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #1097 dnia: Listopada 24, 2009, 13:28:10 pm »

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091124/GRYFICE/810677314

Skandal w kościele pod Gryficami. Wierni modlą się do radnego, sołtysa i byłego wójta

Skandal i profanacja. Tak o wiejskim kościółku w Dargosławiu mówią wierni. W oknach świątyni zamontowano witraże z postaciami świętych. W miejscu twarzy pojawiły się zdjęcia lokalnych oficjeli.
Świętym Markiem został były wójt gminy Brojce Wiktor Iwaniec. Tuż obok niego pojawiła się postać świętego Jana z twarzą miejscowego sołtysa Zbigniewa Kruka. Drugie okno ozdobił święty Łukasz z wizerunkiem Bogdana Łakomego, obecnego radnego rady powiatu gryfickiego. Świętemu Mateuszowi twarzy użyczył radny gminy Brojce – Jan Herman.

W małej wiosce zawrzało. Ludzie opowiadają, że gdy w oknach pojawiły się witraże z twarzami miejscowych oficjeli, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Niektórzy mieszkańcy zapowiedzieli nawet, że do tak przystrojonego kościoła już więcej nie pójdą.

– To woła o pomstę do nieba. Jak mam się modlić w kościele w którym patrzy na mnie były wójt w aureoli – pyta Tomasz Rutkowski.

Młody mężczyzna nie może się nadziwić, jak w tak małej społeczności można było zafundować takie kościelne widowisko.

Zniesmaczeni całą sytuacją są także inni mieszkańcy. Komentują sprawę, ale proszą o anonimowość.

– Jestem emerytowaną nauczycielką. Wielu osobom nie podobają się te witraże, ale każdy woli siedzieć cicho, żeby nie podpaść księdzu albo radnym. Uważam, że to profanacja – wyznała reporterowi Głosu kobieta.

– Ja tam do kościoła nie chodzę, ale jak się dowiedziałem co tam wisi, poszedłem zobaczyć. Uśmiałem się po pachy – twierdzi pan Grzegorz.

Byłego wójta gminy Brojce próbowaliśmy zapytać jakim cudem wcielił się w postać jednego z apostołów. Z tabliczek umieszczonych na witrażach można bowiem przeczytać, że był fundatorem postaci świętego Marka.

– To jest moja prywatna sprawa ile dałem na to pieniędzy. Nie powiem pani ani słowa więcej – wykrzykiwał tuż po wyjściu z niedzielnego nabożeństwa Wiktor Iwaniec.

Były wójt nie chciał powiedzieć dlaczego zdecydował się na wyeksponowanie twarzy obok głównego ołtarza. Był oburzony, że dziennikarz w ogóle pyta się o takie rzeczy.

Skory do rozmowy nie był także radny powiatu gryfickiego. Bogdan Łakomy w rozmowie telefonicznej stwierdził, że niedziela to czas na odpoczynek i w tym dniu nie odpowie nawet na jedno pytanie.
Całą sytuację próbował tłumaczyć proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Brojcach. Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Dargosławiu to jedna z jego filii.

– Te osoby były fundatorami witraży. Byłem im wdzięczny za wsparcie, więc poprosiłem o zdjęcia. Nic o tym nie wiedzieli, że ich twarze ozdobią witraże z postaciami świętych – zapewniał ks.Radosław Urban. Duchowny przyznał, że swojego pomysłu nie konsultował ani z wiernymi, ani z przełożonymi.

– Biorę całą winę na siebie. Ta sprawa podzieliła mieszkańców. Dlatego zdecydowałem, że nadruki twarzy zostaną usunięte – zapowiedział proboszcz.

Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1098 dnia: Listopada 24, 2009, 14:00:05 pm »

 ;D Oj! dobrze że u mnie w mojej parafii ks. proboszcz już zrobił witraże i tylko napisane są nazwiska fundatorów. Przecież jakby się dowiedział że inni tak robią, zapewne by ich też tam usadowił i nie tylko dwóch a odrazu by zrobił 12 Apostołów.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #1099 dnia: Listopada 24, 2009, 14:22:31 pm »

Skandal i profanacja.
Zaraz tam skandal i profanacja. Przecież to zjawisko w sztuce nienowe, malarzom pozowały konkretne osoby, nierzadko znane, a często też twarze postaci z obrazów były autoportretami. Na obrazach umieszczano też pośród świętych postaci donatorów i jakoś nie wywoływało to zgorszenia.
Na przykład u van Eycka:
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #1100 dnia: Listopada 24, 2009, 14:54:24 pm »

Podobno do wizerunkow Madonny pozowaly nieraz osoby o sredniej reputacji, hm.
Mysle jednak, ze w mniejszych spolecznosciach, gdzie ludzie znaja sie wzajemnie, znaja rozne swoje grzeszki i slabosci, takie rzeczy przekraczaja granice dobrego smaku. I to nie chodzi o sam wizerunek, ale umieszczanie go w kosciele. Ja tam bym z pewnoscia protestowala, gdyby mi w parafii zainstalowali witraz z pania Gronkiewicz-Waltz w roli jakiejs swietej.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #1101 dnia: Listopada 24, 2009, 15:15:24 pm »

Podobno do wizerunkow Madonny pozowaly nieraz osoby o sredniej reputacji
W pewnej parafii w Małopolsce artysta uwiecznił na malowidle ostatniej wieczerzy (chyba nawet na ścianach prezbiterium) ówczesnego proboszcza (jako św. Piotra) i wikarego (jako św. Jana). Ten drugi porzucił kilka lat później stan kapłański. Ciekawe, czy w konsekwencji zmieniono twarz św. Jana... A może go przerobili na Judasza? -- W każdym razie wydaje się, że w dzisiejszych czasach lepiej w ten sposób nie eksperymentować.
Zapisane
Paladyn
uczestnik
***
Wiadomości: 235


vivere militare est

Tradinagrania
« Odpowiedz #1102 dnia: Listopada 24, 2009, 16:27:30 pm »

Na obrazach umieszczano też pośród świętych postaci donatorów i jakoś nie wywoływało to zgorszenia.

Ale ci fundatorzy klęczeli przypatrując się świętym wydarzeniom. Wyżej wymienieni panowie zostali "kanonizowani".
Zapisane
"Rycerz Chrystusowy (...) Swoją pierś przyoblekł w kolczugę, a duszę okrył pancerzem wiary. Z tą podwójną zbroją nie obawia się już ani człowieka, ani szatana." św. Bernard z Clairvaux
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #1103 dnia: Listopada 24, 2009, 20:40:45 pm »

"Nabożeństwa eucharystyczne są skrajnie niehigieniczne, a uczestniczą w nich tłumy - trzeba coś z tym zrobić - apeluje do Państwowej Inspekcji Sanitarnej i biskupów ordynariuszy Violetta Reder z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jak na razie księża w regionie kujawsko-pomorskim nie biją na alarm, że z powodu świńskiej grypy opustoszały kościoły. Nie widać też wiernych, którzy, składając ręce w odpowiednim geście, sygnalizowaliby iż chcą przyjąć Komunię św. na dłonie. Tu i ówdzie pojawiają się jednak głosy za tym, by Hostię św. przyjmować właśnie w ten sposób, nie narażając się na przenoszenie wirusa świńskiej grypy.

Violetta Reder z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w piśmie skierowanym do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zgłasza pilny postulat, aby idąc za przykładem USA oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie, pozostali inspektorzy sanitarni podjęli dialog z miejscowymi biskupami ordynariuszami w celu bezzwłocznego poinformowania wiernych o konieczności bardziej higienicznych zachowań w czasie mszy świętych, zwłaszcza w okresie pandemii nowej grypy.

Jak wiadomo - pisze w swoim postulacie Reder - nabożeństwa eucharystyczne w Polsce obejmują skrajnie niehigieniczne zachowania, a uczestniczą w nich tłumy, toteż domagam się instrukcji, która umożliwiałaby wiernym przyjmowanie Komunii św. tylko na rękę (nie dochodzi wówczas do niezamierzonego zetknięcia się dłoni kapłana z językiem przyjmującego Hostię św.). Wykluczone byłoby także przyjmowanie Komunii pod dwiema postaciami. Ludzie nie podawaliby sobie ręki na znak pokoju. Instrukcja - zdaniem autorki postulatu - powinna nakazać księżom dokładne mycie rąk przed mszą świętą i przypomnieć o konieczności zatykania ust przy kasłaniu. "
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1104 dnia: Listopada 24, 2009, 20:43:42 pm »

Kurde, naprawdę ja już mam tego dość... jak można wrednie kłamać, że opustoszały kościoły, jak można kłamać, że grypsko się szerzy, jak ja mieszkam w Krakowie i nie widzę żadnej epidemii, litości!!!!!!!!!!!! :'( Mam nadzieję, że na Trydenckiej nie wolno wprowadzić tego oszołomstwa...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
emircoo
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #1105 dnia: Listopada 24, 2009, 22:03:51 pm »

Na obrazach umieszczano też pośród świętych postaci donatorów i jakoś nie wywoływało to zgorszenia.

Ale ci fundatorzy klęczeli przypatrując się świętym wydarzeniom. Wyżej wymienieni panowie zostali "kanonizowani".
Nie wszystko złoto, co przed II SW. Nie mam wielkich pieniędzy i póki co na jakiekolwiek fundacje mnie nie stać. Ale wszelkiego rodzaju wizerunki donatorów, a nawet tabliczki z ich nazwiskami mnie śmieszą gdyż pachną hipokryzją. Bóg doskonale wie, kto jest fundatorem, pozostałym wiedza ta nie jest do niczego potrzebna. Nie widzę różnicy między między umieszczaniem logo firmy Orlen na drzwiach katedry a umieszczaniem nazwiska "ufundował Jan Kowalski" na lufciku wierzy kościelnej.
« Ostatnia zmiana: Listopada 24, 2009, 22:05:44 pm wysłana przez emircoo » Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #1106 dnia: Listopada 24, 2009, 22:29:13 pm »

Ale wszelkiego rodzaju wizerunki donatorów, a nawet tabliczki z ich nazwiskami mnie śmieszą gdyż pachną hipokryzją. Bóg doskonale wie, kto jest fundatorem, pozostałym wiedza ta nie jest do niczego potrzebna.

Ale mnie nic nie wiadomo o tym, by tego typu obrazy wstawiano do kosciolow. Zwykle donator zamawial obraz dla siebie. My tez robimy sobie zdjecia z tymi, ktorych kochamy. No i moze jak se z raz dziennie popatrzyl na swoja postac przy swietych postaciach, trzy razy zastanowil sie zanim zgrzeszyl? W koncu u wierzacych istota grzechu (zdrady Boga) jest jakas glupia nadzieja, ze Bog akurat w tym momencie jest daleko i na nich nie patrzy. Pewna malarka namalowala swoj autoportret z Chrystusem patrzacym na nia, jak zaciska powieki, jak dziecko przekonana, ze jak ona nie widzi, to i jej nie widac. Mowi, ze jej to potrzebne, by sie pilnowac ;)
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #1107 dnia: Listopada 24, 2009, 22:42:56 pm »

Ale mnie nic nie wiadomo o tym, by tego typu obrazy wstawiano do kosciolow.
Wstawiano, i to nierzadko. Ten vanEyck, którego wkleiłam powyżej był przeznaczony do kościoła św. Donacjana (to postać po lewej) w Brugii. Inny podobny obraz tego artysty, 'Madonna kanclerza Rolin' prawie do końca XIX w. znajdował się w kaplicy katedry w Autun.
« Ostatnia zmiana: Listopada 27, 2009, 14:03:43 pm wysłana przez Teresa » Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #1108 dnia: Listopada 24, 2009, 23:16:29 pm »

Benedykt XVI podarował "abp" Rowanowi Williamsowi pektorał. Oznaką czego jest pektorał wiadomo. Czy Papież uważa Rowana Williamsa za...?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1109 dnia: Listopada 25, 2009, 10:24:36 am »

Skoro wiadomo - to ja poproszę o podpowiedź - "oznaką czego jest pektorał"?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 72 73 [74] 75 76 ... 233 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!