Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:34:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 45 46 [47] 48 49 ... 233 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 709326 razy)
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #690 dnia: Sierpnia 18, 2009, 10:29:57 am »


Pan sie juz uspokoi, bo jest Pan wrecz smieszny. 

Wiem, że dla postmodernistów jestem śmieszny i wiem, że to wynika z ich infantylizmu.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #691 dnia: Sierpnia 18, 2009, 10:38:07 am »

Panie Majorze: odmowa odprawiania Mszy w klasycznym rycie jest właśnie takim "murem nie do przybycia".
Co to ma wspolnego z formą zwracani się do księdza to nie wiem...

To, że ci księża, którzy pragną, by ich tykać z reguły nie pragną odprawiać Mszy w rycie autentycznym.

Oczywiście nie można matce, rodzeństwu, (nie wiem czy dzieciom) kapłana zabronić, by okazywali jemu czułość.
Tykanie o którym mówimy z reguły nie ma jednak związku z prawdziwą przyjaźnią, czy dobrze zrozumianym oddaniem. Panie Majorze: jeśli Pan myśli, że ma naprawdę dobre stosunki z kapłanami, którzy nie nie odprawiają Mszy w klasycznym rycie, ani nie mają takiego zamiaru, to myślę, że jest Pan w błędzie.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 18, 2009, 10:43:04 am wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #692 dnia: Sierpnia 18, 2009, 12:29:21 pm »

Co jest złego w zdaniu wypowiedzianym do swego Przyjaciela z jednej seminaryjnej ławy, obecnie  kapłana w takim na przykłąd brzmieniu:
"Tadziu Drogi Ptzyjacielu, trzymaj się , jesteś wszak in persona Christi..." ( w sytuacji kiedy ma ciiężkie chwile na przykład ) ???
Poza tym bardzo się Pan myli Panie Zygmuncie twierdząc, że to Ci kapłani, którzy są przeciwni KRR chcą by ich "tykano"...zapewniam Pana.
Można używać formy bezpośredniej z pełnym szacunkiem i odwrotnie można zwracać się oficjalnie "per proszę księdza" i tego szacunku wcale nie okazać.
Podobnie jest przy zachowaniu form "Pan" , "Pani"- często jest tak, że "tykanie" stanowi o okazaniu większej przyjaźni , więzi, obdarzeniu zaufaniem, zbliżeniu niż zachowywanie przez cały czas formy oficjalnej. Padło tu bardzo ciekawe spostrzeżenie Pani Teresy, że ksiądz zaczął zwracać się do niej  po imieniu, co słusznie uznała za zachętę do przejścia "na ty". Nei ma w tym doprawdy ani niczego niestosownego ani złego, kierując się przynajmniej właściwą katolikom intrerpretacją to zanczy taką, która w postawie drugiego człowieka doszukuje się pierwej dobra niz zła, poza przypadkiem ewidentnego zła.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #693 dnia: Sierpnia 18, 2009, 13:45:25 pm »


Pan sie juz uspokoi, bo jest Pan wrecz smieszny. 

Wiem, że dla postmodernistów jestem śmieszny i wiem, że to wynika z ich infantylizmu.

Raczej ze zdrowego podejscia do malo znaczacych spraw. A patrzac na niektorych ksiezy widze, ze wlasnie przydaloby im sie czasem troche zstapic z piedestalu.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #694 dnia: Sierpnia 18, 2009, 14:19:57 pm »

Dokładnie tak jak Pan JKP mówi. I to nie jest postmodernizm a normalność.
Zapisane
fr. Antoninus OP
Gość
« Odpowiedz #695 dnia: Sierpnia 18, 2009, 14:27:57 pm »

KRR odprawia - per xiadz sie mawia

NOMu nie unika - na pewno sie tyka

poziom takiego rozumowania jest jak poziom tego pseudowierszyka

doprawdy, brak slow...
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #696 dnia: Sierpnia 18, 2009, 14:40:01 pm »

Takie rozumowanie odpycha ludzi od mojej liturgii. A co jak będzie misja na Owsiakowie? Tam nikt do księdza prawie nie mówi per "ksiądz".
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #697 dnia: Sierpnia 18, 2009, 15:25:33 pm »

Takie rozumowanie odpycha ludzi od mojej liturgii. A co jak będzie misja na Owsiakowie? Tam nikt do księdza prawie nie mówi per "ksiądz".

Na Owsiakowo możemy pojechać czemu nie...ale Panie Majorze, proponuję jedynie w towarzystiwie dobrego egzorcysty, bo nigdy nie wiadomo co będzie... :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #698 dnia: Sierpnia 18, 2009, 15:43:00 pm »

Sa i egzorcysci tam.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #699 dnia: Sierpnia 18, 2009, 15:46:50 pm »

Sa i egzorcysci tam.

Tak, ale to muszą być prawdziwi tacy od Rytuału KRR :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #700 dnia: Sierpnia 19, 2009, 09:05:22 am »

Ilu kapłanów z którymi Panowie są na "ty" nie odprawia Mszy w rycie posoborowym?
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #701 dnia: Sierpnia 19, 2009, 09:07:52 am »

Jeden  :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #702 dnia: Sierpnia 19, 2009, 09:08:19 am »

A co to ma do rzeczy? Ja byłem w posoborowym seminarium i takich księży znam. Ale jestem na TY także z księżmi tradycyjnymi z FSSP i SJM.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #703 dnia: Sierpnia 19, 2009, 09:10:01 am »

Panie Zygmuncie a ilu wogóle jest w Polsce Xięży, którzy "nie odprawiają NOM" ???? ;D
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #704 dnia: Sierpnia 19, 2009, 09:23:00 am »

Spierać się można długo. Przyznają Panowie, że jako seminarzyści mieli możliwości zawrzeć dużo bliskich znajomości z obecnymi księżmi. Sam studiowałem z księżmi i oczywiście mówiło się im na ty. To miało fatalne skutki - zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych. Bycie z księdzem na ty jeśli już powinno być czymś wyjątkowym. Dziś staje się zbyt częste i jest ważnym elementem zeświecczenia kleru.

Czy czytali Panowie w sierpniowym numerze ZW artykuł wstępny? Tam jest chyba napisane, czego księża naprawdę potrzebują.
Zapisane
Strony: 1 ... 45 46 [47] 48 49 ... 233 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!