Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 13:15:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 125 126 [127] 128 129 ... 234 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 719340 razy)
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« Odpowiedz #1890 dnia: Kwietnia 26, 2011, 14:35:00 pm »

Ale jaki śliczny paschał!

Hmm, jak to leciało? "Znamy już wymowę tej woskowej kolumny(...)"...

Szanowny Panie Mateuszu, a widział Pan paschał z Bazyliki Św. Jakuba w Szczecinie?
http://www.diecezja.szczecin.pl/fotogalerie/1165-Liturgia-Wigilii-Paschalnej
Śliczna kolumna ciągnięta na wózku :).


Urocza ta kolumna :)
Ale wózek nawet z obrusikiem.

Normalnie pszczoła gigant musiała to zrobić: http://img14.allegroimg.pl/photos/oryginal/13/19/98/21/1319982129
Zapisane
Stanislavs
adept
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #1891 dnia: Kwietnia 26, 2011, 15:05:19 pm »

Byłem na Liturgii Wigilii Paschalnej połączonej z procesją rezurekcyjną. Było kilka wpadek (dostrzegalnych, jeśli się miało mszał (NOM) w ręku) ale ogólnie przyzwoicie.

Następnie na szóstą poszliśmy na rezurekcję do sąsiedniej parafii i tam coś niepokojącego się stało.

Mianowicie procesja wchodzi do kościoła, Monstrancja z Najświętszym Sakramentem została umieszczona na ołtarzu i klekają.
Organista intonuje "Te Deum", aż tu nagle proboszcz wstaje, odwraca sie w stronę chóru i z jego ust wypływaja takie mniej wiecej słowa: "Halo, halo!!! Poczekać tam z tym śpiewaniem!!! "Ciebie Boga" będzie po komunii, a teraz śpiewamy "Przed tak wielkim Sakramentem"! Dodam, że organista był totalnie zdezorientowany i zszokowany ale posłusznie wykonał polecenie.
Swoją drogą mam wrażenie, że chyba się nie przygotował Proboszcz jak należy. Rok temu coś tam poopuszczał i pozamieniał kolejność modlitw. Plusem było to, że (aż się zdziwiłem) nie było koncelebry. :)

Wracając do tematu, zastanawiam się nad tym faktem, bo o ile mi się wydaje to odśpiewanie "Te Deum" jest chyba przewidziane od razu po procesji rezurekcyjnej...  ??? Jeżeli się mylę to poprawcie mnie proszę.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1892 dnia: Kwietnia 26, 2011, 18:30:22 pm »

Wracając do tematu, zastanawiam się nad tym faktem, bo o ile mi się wydaje to odśpiewanie "Te Deum" jest chyba przewidziane od razu po procesji rezurekcyjnej...  ??? Jeżeli się mylę to poprawcie mnie proszę.
U mnie na parafii było od razu  po procesji.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1893 dnia: Kwietnia 26, 2011, 18:38:42 pm »

A nie jest to przypadkiem "trydencizm"? ;) Według obecnych trendów i wytycznych należałoby je raczej odśpiewać po Komunii na Mszy rezurekcyjnej.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Stanislavs
adept
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #1894 dnia: Kwietnia 26, 2011, 19:51:10 pm »

A nie jest to przypadkiem "trydencizm"? ;) Według obecnych trendów i wytycznych należałoby je raczej odśpiewać po Komunii na Mszy rezurekcyjnej.


Nie wiem. Może ksiądz Proboszcz celowo to zrobił... Jak z nim kiedyś rozmawiałem odnośnie możliwości odprawiania Starej Mszy to mi odpowiedział, że nie ma problemu- wszystkie rzeczy są, ale nie ma też potrzeby, a dla mnie jednego odprawiać nie będzie. Poza tym w rozmowie wyszło, że w sumie nie orientuje się jak Msza w klasycznym rycie rzymskim wygląda, ponieważ powiedział, że przecież to tylko tym się różni, że jest po łacinie i tyłem do ludzi. Ja mu delikatnie zasugerowałem, że jednak jest wiele różnic. Może się zainteresował...  :) Ogólnie był miły, choć widać było, że chce się mnie pozbyć. :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1895 dnia: Kwietnia 26, 2011, 20:09:49 pm »

Przez "trydencizm" rozumiałem tutaj nie celowe zapożyczenie z rytu trydenckiego, a pozostawienie elementu obrzędu w pierwotnym miejscu wbrew obecnym rubrykom, siłą 900-letniej tradycji. Rezurekcja połączona z Mszą Niedzieli Zmartwychwstania kończyła się śpiewem Te Deum dlatego, że po procesji następowało brewiarzowe Matutinum czyli Jutrznia, na której zakończenie w każde święto śpiewa się właśnie Te Deum.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #1896 dnia: Kwietnia 26, 2011, 20:17:04 pm »

Proboszcz zrobił tak jak przewidują rubryki NOM. Jeśli procesja jest po Wigilii to Te Deum jest po procesji. Jeśli zaś procesja jest rano, to Te Deum śpiewa się po komunii.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1897 dnia: Kwietnia 26, 2011, 20:23:53 pm »

Proboszcz OK. Organista - "strydencił" :)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Stanislavs
adept
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #1898 dnia: Kwietnia 27, 2011, 12:21:24 pm »

Dziwne trochę.
Wg mnie bardziej pasuje od razu po procesji. W uroczystej procesji wniesiony Najświętszy Sakrament to aż jakby samo to powinno być dopełnione śpiewem tego hymnu... Już nawet nie biorąc pod uwagę tradycji związanej z modlitwą brewiarzową. No ale jeśli tak jest wymyślone w NOM, to cóż... Ksiądz ma prawo.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1899 dnia: Kwietnia 27, 2011, 12:39:14 pm »

Szanowny Panie Mateuszu, a widział Pan paschał z Bazyliki Św. Jakuba w Szczecinie?
http://www.diecezja.szczecin.pl/fotogalerie/1165-Liturgia-Wigilii-Paschalnej
Śliczna kolumna ciągnięta na wózku :).

Należy przygotować świecę paschalną, która ze względu na prawdziwość znaku winna być odlana z wosku, corocznie nowa, jedyna, znacznej wielkości, nigdy zaś sztuczna. Ma ona przypominać Chrystusa Światłość świata.

List okólny "Paschalis sollemnitatis" n. 82
http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/26/8.htm
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #1900 dnia: Kwietnia 27, 2011, 14:08:25 pm »

Z ogłoszeń parafialnych w pewnym kościele. Przemawia ks. proboszcz:
Dzisiaj są imieniny ks. Wojciecha. Patrona ma zacnego - biskupa, ale również niestety męczennika. Księdzu Wojciechowi życzymy oczywiście zostania biskupem, ale nie męczennikiem.
 ::)
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #1901 dnia: Kwietnia 27, 2011, 14:22:31 pm »

Z ogłoszeń parafialnych w pewnym kościele. Przemawia ks. proboszcz:
Dzisiaj są imieniny ks. Wojciecha. Patrona ma zacnego - biskupa, ale również niestety męczennika. Księdzu Wojciechowi życzymy oczywiście zostania biskupem, ale nie męczennikiem.
 ::)

To chyba do działu Humor
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1902 dnia: Kwietnia 27, 2011, 14:35:07 pm »

Z ogłoszeń parafialnych w pewnym kościele. Przemawia ks. proboszcz:
Dzisiaj są imieniny ks. Wojciecha. Patrona ma zacnego - biskupa, ale również niestety męczennika. Księdzu Wojciechowi życzymy oczywiście zostania biskupem, ale nie męczennikiem.  ::)
No to ja znam coś "w drugą stronę". Ultrapostępowy Orionista we wspomnienie Świętego Jana od Krzyża życzył zgromadzonym "wspaniałych przeżyć duchowych" na wzór Patrona Dnia. Ciarki mnie przeszły, za cienka wełenka jagnięcia na taki wicher ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1903 dnia: Kwietnia 27, 2011, 19:16:51 pm »

Szanowny Panie Mateuszu, a widział Pan paschał z Bazyliki Św. Jakuba w Szczecinie?
http://www.diecezja.szczecin.pl/fotogalerie/1165-Liturgia-Wigilii-Paschalnej
Śliczna kolumna ciągnięta na wózku :).
Ciekawe, ze przy poswieceniu wody chrzcielnej ks. abp Dziega wklada do niej normalna mala swiece: http://www.diecezja.szczecin.pl/_foto/1165_1303678124.jpg.
Nie wiem, jak jest teraz, ale pare lat temu w katedrze w Bielsku-Bialej tez byl taki wielki paschal (moze troche cienszy, ale z pewnoscia jeszcze wyzszy - szczecinski na oko ma 2 metry, bielski mial conajmniej 2,5) i oczywiscie wokol niego oscylowaly wszystkie problemy.
Nie bylo takiego gustownego wozeczka, wiec trzeba go bylo normalnie w objeciach przenosic (co uwazam za prawidlowe - paschal sie niesie a nie wiezie). Asystowal wtedy chyba najtezszy diakon, szczytem wszystkiego bylo poswiecenie wody chrzcielnej, kiedy wszyscy ksieza i cala asysta mysleli tylko o jednym, czy diakon go doniesie po schodach pare metrow w dol, czy padnie po drodze. Na szczescie doniosl, nawet wrocil z nim na to samo miejsce, wszyscy odetchneli z ulga, ale chyba lekka przesada jest robienie az tak wielkiego paschalu. Nie wierze, ze w jednej, jak i w drugiej katedralnej parafii jest tyle chrztow i pogrzebow, ze trzeba az tyle wosku.
Inna perelka z owej wigilii paschalnej. W czasie piesni podczas Komunii na ekranie pojawil sie jakze tajemniczy tekst: Prozno, straze, grob strzezecie, juz Go tutaj nie znajdziecie, wstal, przeniknal SKLEPU mury, Bog natury, alleluja.....
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1904 dnia: Kwietnia 27, 2011, 19:38:51 pm »

Inna perelka z owej wigilii paschalnej. W czasie piesni podczas Komunii na ekranie pojawil sie jakze tajemniczy tekst: Prozno, straze, grob strzezecie, juz Go tutaj nie znajdziecie, wstal, przeniknal SKLEPU mury, Bog natury, alleluja.....

Pierwotny tekst pieśni tak właśnie brzmi.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 125 126 [127] 128 129 ... 234 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!