Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:03:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 233 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 709586 razy)
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #570 dnia: Sierpnia 01, 2009, 14:06:34 pm »

I nagle zwrot w innym temacie: "Bóg to nie Allach": http://www.jezuici.pl/rozmawiamy/forum/67/n/2008

Cóż to? Jezuita heretyk? Czy godzi się odrzucać Sobór Watykański II?
"Ale plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów, oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny." (Lumen Gentium)

Tak więc muzułmanin bijący pokłony Allachowi w meczecie czci jedynego i miłosiernego Boga.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #571 dnia: Sierpnia 01, 2009, 15:15:08 pm »

Wszyscy wiedzą, że jest księdzem to po co sutanna... hmmm a podczas Mszy św. wszyscy wiedzą, że pod postacią opłatka jest Pan Jezus, więc po co te ceregiele z przyklękaniem, złożonymi palcami, pateną itp.  ?

Wolę być konsekwentny. Jeśli braku zewnętrznych oznak adoracji nie komentuję przez "No" to i braku sutanny nie skomentuję tym głębokim komentarzem.

A zgorszony nie byłem, niestety przyzwyczajenie robi swoje.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 01, 2009, 15:17:14 pm wysłana przez Edi » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #572 dnia: Sierpnia 02, 2009, 12:39:16 pm »

Mała uwaga na wstępie - jeśli widzą Państwo jakiegoś księdza bez sutanny - to pytanie "dlaczego bez" radziłbym w pierwszym rzędzie kierować do niego.

Po drugie - nie uważam, żeby sutanna była mniej wygodna i kłopotliwa w noszeniu niż garnitur vel. "strój krotki". Owszem nawet garnitur nakłada  na noszącego go szereg ograniczeń ...

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #573 dnia: Sierpnia 02, 2009, 13:09:20 pm »

Mała uwaga na wstępie - jeśli widzą Państwo jakiegoś księdza bez sutanny - to pytanie "dlaczego bez" radziłbym w pierwszym rzędzie kierować do niego

Akurat bylam taka bezposrednia osoba, ktora niegdys nie wahala sie pytac ksiezy o wszystko, i z doswiadczenia wiem, ze niektore pytania, np. o brak sutanny, z miejsca bardzo zle usposobiaja rozmowce. Jeden ksiadz mi wprost odpowiedzial "czy ja sie ciebie pytam dlaczego nie nosisz dlugiej kiecki z koronkami?". Generalnie ksieza biora to bardzo osobiscie, jak krytyke i przytyk ad personam. Imho na takie pytania i takie rozmowy mozna sobie pozwolic tylko z ksiezmi zaprzyjaznionymi, ktorzy wiedza, ze nie chcemy im dokopac.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
slavko
Gość
« Odpowiedz #574 dnia: Sierpnia 02, 2009, 13:17:28 pm »

Po drugie - nie uważam, żeby sutanna była mniej wygodna i kłopotliwa w noszeniu niż garnitur vel. "strój krotki". Owszem nawet garnitur nakłada  na noszącego go szereg ograniczeń ...
Niech wiec Pan ponosi sutanne i stroj krotki, Pan ponosi to opinie zrewiduje.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #575 dnia: Sierpnia 02, 2009, 13:34:23 pm »

Niech wiec Pan ponosi sutanne i stroj krotki, Pan ponosi to opinie zrewiduje.
Nie sądzę. Nie cierpię stroju - który uznawany jest jako"krótki"
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
r.j.
bywalec
**
Wiadomości: 57

AMDG!

« Odpowiedz #576 dnia: Sierpnia 02, 2009, 13:36:15 pm »

Przecież nie jest tajemnicą, że ks. Grygiel b. często unika sutanny. A przy ołtarzu w jeansach też go widziałem...
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #577 dnia: Sierpnia 02, 2009, 14:35:42 pm »

Niech wiec Pan ponosi sutanne i stroj krotki, Pan ponosi to opinie zrewiduje.
Nie sądzę. Nie cierpię stroju - który uznawany jest jako"krótki"

A skad Pan wie ze jest tak samo wygodnie?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 02, 2009, 14:43:35 pm wysłana przez Slavko » Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #578 dnia: Sierpnia 02, 2009, 14:44:10 pm »

Ach, to chodzi o to, zeby bylo wygodnie, tak ? A ja myslalem, ze kaplanstwo to asceza. To moze niech juz beda klapki, krotkie gatki i T-Shirty ? Byle nie czarne, bo sloneczko grzeje i jeszcze sie wielebni moga spocic albo doznac innego dyskomfortu ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #579 dnia: Sierpnia 02, 2009, 14:53:56 pm »

napisałem "tak samo niewygodnie" ;)
I sutanna i garnitur nakłada ograniczenia na noszącego (różne dla każdego z tych strojów). Nie jet zatem tak, ze "niewygodna sutanna i super-wygodny garnitur" (ani oczywiście "super-wygodna sutanna i niewygodny garnitur"). W dużym stopniu odnosi się to też do tzw. koszuli kapłańskiej. Czyli - owszem sutanna bywa uciążliwa (a do tego jest droga), ale garnitur też. Jak bym miał wnioskować na przyszłość, to po zniesieniu sutann (o ile do niego dojdzie)  za lat kilka będzie się walczyć z "niewygodnym strojem krótkim" a Kościele...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
slavko
Gość
« Odpowiedz #580 dnia: Sierpnia 02, 2009, 14:56:46 pm »

Szanowny Panie ja twierdze jedynie ze nie jest tak samo wygodnie vel niewygodnie, abstrachujac od tego czy trzeba nosic czy nie.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 02, 2009, 14:59:22 pm wysłana przez Slavko » Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #581 dnia: Sierpnia 02, 2009, 15:04:08 pm »

Co do ceny to garnitur bywa drozszy.
Co do stroju krotkiego. Utozsamianie stroju krotkiego z garniturem jest juz anachronizmem.
(A osobiscie nie lubie marynarek, marynarka czasem bardziej ogranicza ruchy niz dobrze skrojona sutanna.)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #582 dnia: Sierpnia 02, 2009, 15:12:14 pm »

Szanowny Księże - jestem tego świadomy (nawet czyniłem takie rozróżnienia). Na końcu drogi będzie i tak t-shirt z (przyczepianym na rzepa) logo "jestem księdzem"...

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
fr. Antoninus OP
Gość
« Odpowiedz #583 dnia: Sierpnia 02, 2009, 15:13:21 pm »

sutanna na przestrzeni wiekow sie zmieniala, habity ewoluowaly. a skoro tak, to moga sie jeszcze nie raz zmienic. nie widze problemu. tym bardziej w moim Zakonie, gdzie habit mial czlowieka sposrod ludzi nie wyrozniac, a teraz, po 8 wiekach, bardzo wyroznia. jesli ktos przejdzie sie po miescie w stroju XIII wiecznym, to czy mozna go uznac za powaznego i wiarygopdnego? takim wlasnie XIII wiecznym strojem jest np. moj habit.  mam przeczucie, ze w dzisiejszych czasach, poza tradycyjnymi srodowiskami, nikogo to juz nie rusza (w pozytywnym semsie)... a wiec sztuka dla sztuki. czy dzialanie dla nawracania..? z tym tez wiaze sie element poslania: wylacznie do kontemplacji i zamkniecia za klauzura - ok. do pracy apostolskiej i wyjscia na zewnatrz - w Polsce to jeszcze jakos dziala, ale gdzie indziej... chocbysmy nie wiem jak zaklinali rzeczywistosc, to swiat sie zmienia i nic na to nie poradzimy. kwestia jest, czy i jak na te zmiany reagowac...
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #584 dnia: Sierpnia 02, 2009, 15:22:03 pm »

Panie jp7, a czy widzial pan koszulki polo na koloratke? O takiego czego to lepszy juz tiszert. ;D
Zapisane
Strony: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 233 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!