Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:30:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 233 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 709293 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #540 dnia: Lipca 31, 2009, 20:34:11 pm »

No i nic. Na pewno ma dyspense od ks. Berga.
    Chwała Bogu,że Ekscelencja pewni sam jej sobie też udziela...

Cokolwiek by to zdanie mialo znaczyc w przekladzie na polski, to zauwaze, ze wokol ksiedza G. nie widze hordy nienawistnych dziennikarzy i syjonistycznych bojowkarzy. Moze nie zmiescili sie w kadrze ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #541 dnia: Lipca 31, 2009, 20:41:11 pm »

Ale ksiądz WG ma koloratkę.

Nie mówię o zdjęciu. Wiele razy widziałem ks. WG w stroju całkowicie świeckim na ulicach Krakowa. To nie złośliwość, tylko ciekawość: na nie-noszenie sutanny trzeba mieć dyspensę?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #542 dnia: Lipca 31, 2009, 20:43:56 pm »

Ale ksiądz WG ma koloratkę.
Wiele razy widziałem ks. WG w stroju całkowicie świeckim na ulicach Krakowa ...

Zapewne na rowerze?

P.S. To żadna aluzja do cyklistów ;), Ksiądz tak się po prostu porusza.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #543 dnia: Lipca 31, 2009, 21:15:40 pm »

Normalnie czlonek instytutu zycia konsekrowanego ma obowiazek nosic stroj duchowny na mocy § 284 i § 669 KPK. Dyspensowac moze od tego obowiazku przelozony. Mowa oczywisice o warunkach normalnych, bo w sytuacji nadzwyczajnej zadan dyspensa nie jest potrzebna (necessitas facit legem) np. duchowny-alpinista albo misjonarz drazacy studnie w afrykanskiej wiosce. Warto dodac, ze ma to byc stroj "według przepisów wydanych przez Konferencję Episkopatu a także zwyczajów miejscowych, zgodnych z przepisami prawa". Np. w krajach anglosaskich takim "zwyczajem miejscwyom" jest np. noszenie sutanny jedynie w kosciele, a na zewnatrz - stroju krotkiego. Skoro jedak w wypadku Bractwa sw.Piotra "habitem" jest czarna sutanna z pasem, to nalezy uznac, ze ks. G. albo ma dyspense albo tez nastapil SWK. Innej mozliwosci z szacunku do niego nie biore nawet pod uwage.

PS. Do niedawna za noszenie sutanny, a niekiedy i koloratki, wypieprzano bez litosci z francuskich seminariow.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #544 dnia: Lipca 31, 2009, 21:42:12 pm »

Zapewne na rowerze?

Nie.  ::)
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #545 dnia: Lipca 31, 2009, 22:41:55 pm »

Ksiądz Dietmer Aust FSSP też chodzi bez sutanny - ba nawet bez sutanny odprawia Msze.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #546 dnia: Lipca 31, 2009, 22:56:02 pm »

Ksiądz Dietmer Aust FSSP też chodzi bez sutanny - ba nawet bez sutanny odprawia Msze.

Moderna!  ;D ;)
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #547 dnia: Lipca 31, 2009, 23:02:10 pm »

Księdza Austa miałem przyjemność raz spotkać we Wrocławiu, bynajmniej nie był w sutannie, niestety krótki czas spotkania nie pozwolił na zapytanie, czy ma dyspensę na taki strój.
Co do x. Wojtka - patrząc się na kolejne zdjęcie, na którym jest na boisku uważam za wielce nieuczciwe, gdyby miał sutannę - wtedy mógłby łapać w jej fałdy piłkę, a to zaprzeczałoby sportowemu duchowi gry w piłkę nożną.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #548 dnia: Lipca 31, 2009, 23:10:55 pm »

Księdza Austa miałem przyjemność raz spotkać we Wrocławiu, bynajmniej nie był w sutannie, niestety krótki czas spotkania nie pozwolił na zapytanie, czy ma dyspensę na taki strój.
Mogę go spytać - jak znów będzie we wrześniu w Bytomiu. A bokotematycznie powiem, ze ma fajne kazania w ... Wigwambad - raz nawet mówił o Maryi Króleowej Polski (było to 3 maja tego roku).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
slavko
Gość
« Odpowiedz #549 dnia: Lipca 31, 2009, 23:22:30 pm »

PS. Do niedawna za noszenie sutanny, a niekiedy i koloratki, wypieprzano bez litosci z francuskich seminariow.
Nie tylko we francuskich bylo to niemile widziane.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #550 dnia: Sierpnia 01, 2009, 00:46:02 am »

Księdza Austa miałem przyjemność raz spotkać we Wrocławiu, bynajmniej nie był w sutannie, niestety krótki czas spotkania nie pozwolił na zapytanie, czy ma dyspensę na taki strój.
Mogę go spytać - jak znów będzie we wrześniu w Bytomiu. A bokotematycznie powiem, ze ma fajne kazania w ... Wigwambad - raz nawet mówił o Maryi Króleowej Polski (było to 3 maja tego roku).
Bedzie od 26 sierpnia o ile pamiętam- we wrocławiu będzie cały pierwszy tydzień wrzesnia.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #551 dnia: Sierpnia 01, 2009, 04:40:41 am »

Co do x. Wojtka - patrząc się na kolejne zdjęcie, na którym jest na boisku uważam za wielce nieuczciwe, gdyby miał sutannę - wtedy mógłby łapać w jej fałdy piłkę, a to zaprzeczałoby sportowemu duchowi gry w piłkę nożną.

No, gra w pilke to niewatpliwie stan wyzszej koniecznosci. Trza by jakiegos kanonisty spytac. Moze ks. du Faÿ du Choisinet by sie wypowiedzial ? Choc interpretacje moga sie roznic, bo w takim np. Ecône w fussbal gra sie w sutannach. Ba ! Nawet rowy kopie i przy winobraniu pracuje w sutannach. Co do innych sportow....
Jak kto nie rozpoznaje, to tu tegoroczny neoprezbiter z klerykami :

Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #552 dnia: Sierpnia 01, 2009, 11:01:26 am »

Rzeczywiście - brak sutanny u x. Wojtka na takim wyjeździe i w takiej sytuacji to niewątpliwie powód do utyskiwania. Zaś to, że w seminarium PX grają w sutannach w nogę argumentem nie jest żadnym - może dla Pana tam jest wzorzec stroju do gry w piłkę nożną, nie dla mnie.

Cokolwiek by to zdanie mialo znaczyc w przekladzie na polski, to zauwaze, ze wokol ksiedza G. nie widze hordy nienawistnych dziennikarzy i syjonistycznych bojowkarzy. Moze nie zmiescili sie w kadrze ?
Kurczę - odruchowo szukałem plusów przy Pana nicku, żeby zapunktować za tak dobry tekst, a tu już nie ma... Nie wiem, czy jak Pan ogląda dziennikarzy biegnących np. za prowadzonym kryminalistą czy aferzystą też Pan ich tak określa i czy takie zachowanie to też sprawka tych huńskich wręcz hord, jednak zdawałoby się, że w takiej sytuacji biskup z PX tym bardziej powinien dać świadectwo sutanną, a nie garniturkiem.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #553 dnia: Sierpnia 01, 2009, 11:10:39 am »

Nie mam zamiaru bronic bpa Williamsona, ale jestem w stanie wyobrazic sobie dwa powody, dla ktorych wybral clergyman zamiast sutanny :
- lecial do Anglii, gdzie jest to normalny stroj katolickiego kaplana. W sutannach chodza anglikanscy klerycy High Church, ktorzy uzywaja takze makijazu i zwracaja sie do siebie uzywajac zenskich form swoich imion.
- nie chcial zwracac uwagi sutanna, by dostac sie na poklad samolotu niepostrzezenie i bez wzbudzania sensacji i skandalu jakim bylaby bojka jego (czy jego ochrony z Zydami). Zalozenie poprawne, ale niestety nie doceniajace perfidii swiata dziennikarskiego.
Kiedy bp Williamson byl pierwszy raz w Warszawie, to uprzejmie podziekowal za kierowce z samochodem i jezdzil po stolicy tramwajem. W sutannie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #554 dnia: Sierpnia 01, 2009, 11:38:23 am »

Nikt tu nie mówi, że bp. Williamson nie chodzi w sutannie, ale przez ten przykład AO wskazał, że sutanna nie zawsze jest niezbędna - zatem czepianie się x. Wojtka że jej na boisku nie miał tym bardziej jest bezsensowne.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 233 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!