Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:27:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 233 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 709226 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1140 dnia: Grudnia 09, 2009, 22:24:09 pm »

home > Religie i Dialog  > wiadomość  08/12/2009 17.53.33
A. Kowalski, rv
U źródeł soborowego przełomu. Reforma liturgiczna Pawła VI judaizacją?

Cytuj
Chrześcijańska liturgia zachowała nie tylko żydowski styl modlitwy, ale nawet pewne hebrajskie słowa, poczynając właśnie od Amen, które w chrześcijańskiej liturgii spotykamy niewątpliwie najczęściej. Termin ten, przejęty w oryginalnej formie z Biblii hebrajskiej i judaizmu, jest spokrewniony z rzeczownikiem èmet „prawda”. Pochodzi od czasownika amàn, który wyraża ideę bycia mocnym, niewzruszonym, trwałym, prawdziwym, wiarygodnym. Znaczy więc: „rzeczywiście”, „na pewno”, „zaprawdę tak jest”, „oczywiście”, czy po prostu: „tak”.

Akurat w polskim, ale juz nie we francuskim. Tu od dawien "amen" funkcjonuje w postaci przetlumaczonej na "ansi soit-il". To posoborowcow rozpoznaje sie po ostentacyjnym "amen" :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #1141 dnia: Grudnia 09, 2009, 23:01:38 pm »

Jednak na Mszy dalej obowiązuje "amen"
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #1142 dnia: Grudnia 14, 2009, 14:34:12 pm »

http://ekai.pl/blogi/xsadkiewicz/x188/nudna-msza-swieta/
Cytuj
Zgodziłem się z rozmówcami, że w czasie Mszy św. księża często: - zapominają o chwilach ciszy, która ma pobudzić uczestników do modlitwy - choćby przy akcie pokuty, po każdym wezwaniu "Módlmy się" czy po Komunii św.; - pędzą przy czytaniu formularzy modlitewnych; - pozwalają czytać lekcje nieodpowiednim lub nieporzygotowanym lektorom czy ministrantom; - nie pozwalają włączać się w liturgię świeckim, co znacznie ożywiałoby "akcję" Mszy św.;
Ministrantów za dużo, psują czytania, to źle; świeckich za mało - nie psują czytań - też niedobrze.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1143 dnia: Grudnia 14, 2009, 14:54:40 pm »

Nie lubię ożywiania akcji Mszy świętej. Jeszcze ze 2 lata temu nieraz czytałam na Mszy czytanie, albo modlitwę wiernych. I wiem, że to tylko przeszkadzało mi w skupieniu. Teraz nie chcę takiego "aktywnego" uczestnictwa. Umiłowałam za to ciszę kanonu i to jest dla mnie aktywne uczestnictwo- modlitwa sercem.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
ereandel
adept
*
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #1144 dnia: Grudnia 14, 2009, 15:35:47 pm »

Umiłowałam za to ciszę kanonu i to jest dla mnie aktywne uczestnictwo- modlitwa sercem.

Tak mi się przypomniał pewien fragment z nowego ruchu liturgicznego. Był chyba tu:

http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/05/papiez-benedykt-xvi-i-liturgia-cz-3.html

w dziale actuosa participiato. Proszę przeczytać :)
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #1145 dnia: Grudnia 14, 2009, 18:55:30 pm »

. Teraz nie chcę takiego "aktywnego" uczestnictwa. Umiłowałam za to ciszę kanonu i to jest dla mnie aktywne uczestnictwo- modlitwa sercem.

No, no, no. Pani cabbage. Bardzo ładnie. Urasta pani w moich oczach. Oby tak dalej.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1146 dnia: Grudnia 14, 2009, 20:04:34 pm »


No, no, no. Pani cabbage. Bardzo ładnie. Urasta pani w moich oczach. Oby tak dalej.

Dziękuję, dziękuję  ;D :-[ Ale bez przesady... ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #1147 dnia: Grudnia 16, 2009, 13:56:27 pm »

Od kiedy w Gorzowie Wielkopolskim nie ma biskupa, gorzowska katedra stoi tak nieco na uboczu, trochę zapomniana. Może by ją tak ożywić, wprowadzić do niej trochę kultury? Np. organizując koncerty, występy, przedstawienia?
Cytuj
Listopadowy czwartkowy wieczór, godz. 20.00, gorzowska katedra pęka w szwach. Odczuwa się radosne napięcie w oczekiwaniu na koncert chóru gospel Trzecia Godzina Dnia. 600 osób zakupiło bilety, by uczestniczyć w koncercie uwielbieniowym. Przybyli ludzie z Gorzowa i okolic, a nawet z Poznania, Szczecina, czy Zielonej Góry.
Jak łatwo policzyć, 15 000 PLN za bilety. Chyba jednak, katedra zarobi na swoje utrzymanie!

http://www.czasnawolnosc.pl
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2009, 14:41:39 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1148 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:37:07 pm »

A więc się zaczyna małpowanie z zachodu... smutne :-\ :(
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #1149 dnia: Grudnia 17, 2009, 19:24:09 pm »

Nie wiedziałem, gdzie wstawić ten dialogowany cytat z forum wielodzietnych
więc go "zwiosnowałem":

Cytuj
Madika # 108
Polecam przeczytanie całej dyskusji zlinkowanej przez mone powyżej - autor wątku chwali się w jednym z ostatnich wpisów ze jego dzieci NA SZCZĘŚCIE od dwóch lat prawie nie widziały NOM-u...
Z jednej strony nawoluje do zgodności z wszelkimi przepisami koscielnymi, co zreszta uważam za słuszna postawę- ale z drugiej strony wartosciuje dwa oficjalnie dopuszczone przez KK sposoby odprawiania Mszy Sw., ciesząc się z tego ze dzieci nie uczestniczą w NOM-ie.
Na prawdę to już jest żenujące...

Mona # 109
Nie znasz Dextimusa?
Poza tym, masz coś do Tridentiny?

Madika # 113

(...)A do Tridentiny nic nie mam,(...) ale klasyczna wersja Tridentiny i klasyczna wersja NOM-u to taka sama Ofiara Eucharystyczna.
Klasycznie uśmiechąłem się!
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1150 dnia: Grudnia 19, 2009, 14:51:23 pm »

W "Nowinach" (lokalna gazeta na podkarpaciu) jest artykuł o tzw. "churchingu". Taki fragment tam znaleźć można: "Są ludzie, którzy wybierają msze trydenckie, odprawiane po łacinie. Są wierni, którzy lubią, żeby ksiądz na nich pokrzyczał. Wreszcie są ci poszukujący . Głównie dobrego kazania".

Cały artykuł generalnie wychwala (rzeszowskich) dominikanów, gdzie dzieci mają salkę własną i kazanie w niej w czasie Mszy, gdzie księża nie nudzą na kazaniach i opowiadają np. o tym, że koniec świata w 2012 roku to bajki mediów. "Atmosfera wolności", "Tu na spowiedzi można wszystko powiedzieć" - wypowiedzi ludzi. Generalnie artykuł ukazuje, że do dominikanów chodzi najwięcej ludzi, bo jest fajnie ("to jeden z najfajniejszych kościołów w Rzeszowie"). W podsumowaniu autor pisze: "Dr Gajos jest przekonany, że kościół musi się dostosować do tego, czego potrzebują ludzie. Stąd coraz krótsze msze - kiedyś godzina, dziś norma to 45 minut - i kaplice w centrach handlowych (jeszcze nie u nas, ale na Śląsku już tak)". Uwaga, słowo "Kościół" w tekście przez małe "k".

Fajnie nie? :>
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1151 dnia: Grudnia 19, 2009, 15:59:29 pm »

Cudownie...  >:(

Ja tam lubię długą Mszę. Oczywiście trydencką. O dziwo na NOM-ie miałam czasem tak, że mi się dłużyło, a trydencka- zawsze trwa za krótko  ;D
Do dominikanów dużo ludzi, to fakt. Ja jestem w DA u dominikanów, ale w Krakowie u nich nie jest najgorzej. W końcu to tam zaproszono ks. prof. Urbana i był wykład o ekskomunice, Mszy trydenckiej i tym wszystkim... ;) W zeszłym roku był tradycyjny diakon ;), po święceniach poszedł do Poznania, on wprost Asyż krytykował i to był pierwszy moment, gdy usłyszałam krytyczną opinię pod adresem niektórych posunięć JPII i pochwałę B16 z ust księdza ;) Nie wiem, jak w Krk wygląda tzw. Msza dla dzieci u nich. Nie byłam nigdy.

Ogólnie powiem tak z mojej obserwacji- u dominikanów są jakby 2 frakcje- tradycyjni, jak wspomniany diakon, a już ojciec, czy o. Janusz Pyda ( oczywiście mam na myśli doktrynę ;) ) i moderniści, nie będę wymieniać z nazwiska. Jest też spora grupa takich pomiędzy, jak wszędzie, zdecydowane "nie" dla antykoncepcji, aborcji, eutanazji, ale jednocześnie zapraszanie p. Hołownii, Gowina, czy spotkania w ramach tzw. Uniwersytetu Latającego "Znaku" ;) Trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Z jednej strony ich ośrodek liturgiczny robiący dobrą robotę, np. w kwestii promocji chorału, fakt, że na tzw. 12-stce konwentualnej w dzień powszedni poważne, ciekawe pieśni, tradycyjne, często wiele zwrotek, brak gitarek, w DA na Mszach też brak gitarek, śpiew chóralny... ale jednocześnie Komunia na stojąco i wielu ludzi przyjmuje do ręki. Taki mam obraz w Krakowie.

Niemniej podobno właśnie w Krakowie są najbardziej tradycyjni dominikanie, a w Poznaniu najbardziej liberalni.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1152 dnia: Grudnia 20, 2009, 18:32:38 pm »



Za: http://forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=3090773
Zapisane
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #1153 dnia: Grudnia 20, 2009, 19:12:28 pm »

Co niby do bielanek ma ten zboczeniec?
Zapisane
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #1154 dnia: Grudnia 22, 2009, 11:21:09 am »


więcej tu:
http://www.bobola.kuria.lublin.pl/pokaz.php?skad=galeria&id=108
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Strony: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 233 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!