Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 16:05:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Zmiany w kolędach
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj
Autor Wątek: Zmiany w kolędach  (Przeczytany 13935 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #30 dnia: Grudnia 25, 2015, 19:06:22 pm »

No i jeszcze słynne pytanie, co to są te "jakoimy"?
 :D


Te słynne "jakoimy" słyszy się, ale popatrzeć na Modlitwę Pańską Ojcze nasz ... to wiemy o co chodzi.

(...)i odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;(...)

 :)
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #31 dnia: Grudnia 25, 2015, 20:26:41 pm »


Poniżej znajduje sie link do kolędy nagranej w nowo powstającej Parafii JPII w Warszawie, której budowę powierzono "neokatechumenatowi. Ale nie o to tu chodzi. Otóż proboszcz tej parafii długo był na bliskim wschodzie. Teraz nagano w tej parafii kolędę ze zmienionymi słowami z udziałem scholi dziecięcej. Ciekaw jestem Waszych odczuć bo ja mam mieszane odczucia....

https://www.youtube.com/watch?v=_3W-3KtdZK4



Treść kolędy jaką śpiewają:

1. Jezus malusieńki leży wśród stajenki
Płacze z zimna nie dała mu matula sukienki.
Płacze z zimna nie dała mu matula sukienki.

2. Bo uboga była, rąbek z głowy zdjęła,
w który Dziecię owinąwszy, siankiem go okryła
w który Dziecię owinąwszy, siankiem go okryła

zmiana na:
w który Dziecię owinąwszy, śpiewać mu zaczęła
w który Dziecię owinąwszy, śpiewać mu zaczęła

3 zwrotka dopisana nowa:

3. Matusia truchleje, łez strumienie leje
O mój Synu! Cudza wojna, nie moja się dzieje.
O mój Synu! Cudza wojna, nie moja się dzieje.

4. Nie ma kolebeczki, ani poduszeczki,
We żłobie Mu położyła siana pod główeczki.
We żłobie Mu położyła siana pod główeczki.


zmiana na:
Nie ma domu dla dzieciątek z syryjskiej wioseczki
Nie ma domu dla dzieciątek z syryjskiej wioseczki


5 zwrotka dopisana nowa:

5. Wiary dowód dajmy, innym pomagajmy,
Nasze serca na niedolę, innym otwieramy,
Nasze serca na niedolę, innym otwieramy


Ktoś napisał pod filmikiem: Chór dziecięcy parafii JP2 na Bemowie śpiewa kolędę dla chrześcijańskich (i nie tylko) dzieci syryjskich. Nie wiem, może i dobra by była taka przeróbka do pośpiewania sobie poza mszą, ale słyszymy dzwonek, msza się zaczyna taką kolędą-songiem dla chrześcijańskich (i nie tylko) dzieci syryjskich. Tu ma być uwielbienie i śpiew dla Boga, dla Dzieciątka Jezus.

-------------------------------------------------***-------------------------------

Tradycyjna treść kolędy:

1. Jezus malusieńki leży wśród stajenki
Płacze z zimna nie dała mu Matula sukienki.
Płacze z zimna nie dała mu Matula sukienki.

2. Bo uboga była, rąbek z głowy zdjęła,
w który Dziecię owinąwszy, siankiem go okryła
w który Dziecię owinąwszy, siankiem go okryła

3. Nie ma kolebeczki, ani poduszeczki,
We żłobie Mu położyła siana pod główeczki.
We żłobie Mu położyła siana pod główeczki.

4. Dziecina się  kwili, Matusieńka lili,
W nóżki zimno, żłóbek twardy, stajenka się chyli
W nóżki zimno, żłóbek twardy, stajenka się chyli

5. Matula  truchleje, serdecznie łzy leje,
O mój Synu ! Wola Twoja, nie moja się dzieje.
O mój Synu ! Wola Twoja, nie moja się dzieje.

https://www.youtube.com/watch?v=orKYuqsA0-U
Zapisane
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #32 dnia: Grudnia 25, 2015, 22:26:50 pm »

Az sie we mnie zagotowalo. Jakiej syryjskiej wioseczki, jaka wojna? Jakim prawem jakis za przeproszeniem cham wklada takie slowa w usta Matki Najswietszej? Prymitywne przekrecanie slow ladnej koledy: osmieszanie i kpina z religijnego jakby nie bylo tekstu. Powinien autor walnac sie czyms twardym. Najlepiej w noge, bo w glowe nic nie da, bo nic tam chyba nie ma.

Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #33 dnia: Grudnia 28, 2015, 09:29:28 am »

Ta kolęda także i w tradycyjnej wersji za bardzo się na Mszę nie nadaje.
Zapisane
Puniek
bywalec
**
Wiadomości: 55

« Odpowiedz #34 dnia: Grudnia 28, 2015, 11:05:04 am »

Ktoś napisał pod filmikiem: Chór dziecięcy parafii JP2 na Bemowie śpiewa kolędę dla chrześcijańskich (i nie tylko) dzieci syryjskich. Nie wiem, może i dobra by była taka przeróbka do pośpiewania sobie poza mszą, ale słyszymy dzwonek, msza się zaczyna taką kolędą-songiem dla chrześcijańskich (i nie tylko) dzieci syryjskich. Tu ma być uwielbienie i śpiew dla Boga, dla Dzieciątka Jezus.
Na fb w profilu tej parafii dopisano, ze to mały montaż bo dzieciaki śpiewały po Mszy a zmontowano tak jakby było przed.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #35 dnia: Grudnia 30, 2015, 11:18:41 am »

W trakcie liturgii - zatem pytanie - kto zatwierdził to do użytku liturgicznego?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Puniek
bywalec
**
Wiadomości: 55

« Odpowiedz #36 dnia: Grudnia 30, 2015, 11:22:27 am »

Jak to w trakcie liturgii skoro po Mszy?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #37 dnia: Grudnia 30, 2015, 12:13:01 pm »

@ Puniek

Co tu było do montowania? i po jakiej Mszy?  Widać ludzie wchodzą do kościoła i za chwilę słychać dzwoneczek na rozpoczęcie Mszy i zaczynają tą przerobioną kolędą.  Pisać to mogą teraz różnie i dopisali sobie na fb, że to montaż.




Widać na wprost księdza w ornacie i po prawo palące się świece na ołtarzu.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2015, 12:21:24 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Puniek
bywalec
**
Wiadomości: 55

« Odpowiedz #38 dnia: Stycznia 06, 2016, 21:36:48 pm »

@ Puniek

Co tu było do montowania? i po jakiej Mszy?  Widać ludzie wchodzą do kościoła i za chwilę słychać dzwoneczek na rozpoczęcie Mszy i zaczynają tą przerobioną kolędą.  Pisać to mogą teraz różnie i dopisali sobie na fb, że to montaż.


Widać na wprost księdza w ornacie i po prawo palące się świece na ołtarzu.

Tłumaczę Pani jeszcze raz, że to, ze widać ludzi wchodzących a potem dzwonek i ten śpiew to właśnie montaż bo w realu było odwrotnie tzn śpiew był po Mszy. Wiem to akurat od znajomych bo choć to moja parafia to mnie przy tym nie było i mam zaufanie do osób, które mi to przekazały.
Mi w tym wpisie chodzi o coś zupełnie innego .... ja uważam, ze w ogóle nie powinno się zmieniać słów w kolędach....
Zapisane
Puniek
bywalec
**
Wiadomości: 55

« Odpowiedz #39 dnia: Stycznia 06, 2016, 21:39:58 pm »

Ta kolęda także i w tradycyjnej wersji za bardzo się na Mszę nie nadaje.
No "jasne...wszak nie śpiewają po łacinie"....  ;D
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2016, 21:42:57 pm wysłana przez Puniek » Zapisane
Najmłodszy syn
bywalec
**
Wiadomości: 72

« Odpowiedz #40 dnia: Stycznia 06, 2016, 22:22:47 pm »

2. Dzisiaj w Betlejem. "I Józef stary Ono pielęgnuje" zmieniono na święty. Świętość Józefa jest oczywista i nie ma potrzeby jej podkreślać. Słowo stary jest słowem nieostrym i niekoniecznie moze oznaczać starca. Dla nastolatki trzydziestolatek będzie "stary".
Co za bzdura. Polecam poczytać: http://abp-fulton-j-sheen.blogspot.com/2012/03/swiety-jozef.html
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #41 dnia: Stycznia 06, 2016, 23:36:28 pm »

2. Dzisiaj w Betlejem. "I Józef stary Ono pielęgnuje" zmieniono na święty. Świętość Józefa jest oczywista i nie ma potrzeby jej podkreślać. Słowo stary jest słowem nieostrym i niekoniecznie moze oznaczać starca. Dla nastolatki trzydziestolatek będzie "stary".
Co za bzdura. Polecam poczytać: http://abp-fulton-j-sheen.blogspot.com/2012/03/swiety-jozef.html

Szanowny Panie Najmłodszy Synu! Jeśli chce Pan ze mną polemizować, to proszę się powstrzymać od ocen moich wypowiedzi. Więcej grzeczności.
Zapisane
Najmłodszy syn
bywalec
**
Wiadomości: 72

« Odpowiedz #42 dnia: Stycznia 07, 2016, 01:58:39 am »

Przepraszam, że było to nie grzeczne. Mogłem wyrazić inaczej swoją myśl. Można kwestionować słowa księży, biskupów, papieży, świętych, soborów. Ale słów innego forumowicza nie wolno oceniać? Proszę rzeczowo odnieść się do logicznego uzasadnienia z bloga.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #43 dnia: Stycznia 07, 2016, 10:14:36 am »

Przepraszam, że było to nie grzeczne. Mogłem wyrazić inaczej swoją myśl. Można kwestionować słowa księży, biskupów, papieży, świętych, soborów. Ale słów innego forumowicza nie wolno oceniać? Proszę rzeczowo odnieść się do logicznego uzasadnienia z bloga.
1. Nawet jeśli polemizuje się z papieżem, czy biskupem nie powinno się pisać, ze to co powiedział to bzdura.
2. Nie będę polemizował z linkiem. Jeśli Pan napisze jakiś tekst, to ja się do niego odniosę.
Zapisane
Najmłodszy syn
bywalec
**
Wiadomości: 72

« Odpowiedz #44 dnia: Stycznia 07, 2016, 15:50:32 pm »

Ad 1. Wpisując w wyszukiwarkę frazę "bzdur" otrzymałem 30 wyników. Czyli 29 różnych od mojego posta. Nie ja jedyny takiego słowa użyłem.
Ad 2.
Cytuj
Świętość Józefa jest oczywista i nie ma potrzeby jej podkreślać.

Poprzez użycie określenia "stary" ujmuje się cnotom św. Józefa. I w podanym linku jest analogia "najlepszym sposobem na pokazanie, że jakiś człowiek nigdy nie dopuściłby się kradzieży, byłoby przedstawienie go bez rąk;" Trud jakiego podjął się ten człowiek jest ogromy. Wielu mężczyzn współcześnie nie jest go w stanie podjąć. Warto stawiać św. Józefa za wzór, a określeniem "stary" tworzy się legendę, która nie ma podstaw.
Cytuj
Słowo stary jest słowem nieostrym i niekoniecznie moze oznaczać starca. Dla nastolatki trzydziestolatek będzie "stary".
No tak. A więc praktycznie wszyscy są starzy bo dla mojego półtorarocznego sąsiada to każdy mający więcej niż 3 lata jest "stary." Dla noworodka każdy jest stary. A, że na świecie co chwila rodzą się dzieci to wszyscy są starzy. Takie rozumowanie jest błędne. OIDP w tamtych czasach człowiek stary to człowiek mający co najmniej 50 lat.

Cytuj
Józef był prawdopodobnie młodym mężczyzną, silnym, męskim, atletycznym, przystojnym, czystym i zdyscyplinowanym; ten typ mężczyzny widzimy czasem, jak pasie owce, pilotuje samolot lub pracuje przy desce jako cieśla. Miast być mężczyzną niezdolnym do miłowania, musiał on płonąć z miłości. Podobnie jak niewiele uznania mielibyśmy dla Matki Najświętszej, jeśli złożyłaby Swoje śluby dziewictwa jako pięćdziesięcioletnia stara panna, niewiele uznania mielibyśmy też dla człowieka, który stał się jej mężem, gdyż był w zaawansowanym wieku.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Zmiany w kolędach « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!