Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:14:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia poznańska  |  Wątek: Rydzyna - łaciński NOM
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Rydzyna - łaciński NOM  (Przeczytany 4451 razy)
alan
adept
*
Wiadomości: 35

« dnia: Listopada 16, 2014, 01:49:52 am »

Przeglądając lokalne strony natknąłem się na ciekawą informację...

"Festiwal zakończy się 16 XI mszą po łacinie przy starym ołtarzu w kościele parafialnym w Rydzynie (godz. 14). Oprawę muzyczną liturgii zapewni organista z Poznania oraz 20-osobowy poznański Chór Dysonans, specjalizujący się w kościelnej muzyce gregoriańskiej i barokowej."

http://panorama.media.pl/content/view/530024/#ixzz3JBlcnGgj

Plakat festiwalowy: http://zamek-rydzyna.com.pl/pliki/plakat_a2.jpg

Taki komunikat rzecz jasna mnie rozochocił. Wiadomo łacina, stare ołtarze, muzyka gregoriańska... jednak sięgając źródła entuzjazm nieco opadł.

Strona parafii ma chyba jakąś awarię ale profil na fb informuje( https://www.facebook.com/parafiarydzyna/photos/a.281003398677876.57478.264623290315887/609822332462646/?type=1 ): 16 LISTOPADA - NIEDZIELA godz.14.00 ODBĘDZIE SIĘ W NASZEJ PARAFII MSZA ŚW. ORDO MISSAE PAPIEŻA PAWŁA VI PRZY STARYM OŁTARZU, TYŁEM DO LUDZI.

Z komentarzy pod informacją  wynika że celebransem będzie proboszcz parafii ks. Wojciech Pieprzyca. Ciekawe czy jest nadziej na NFRR ? Jest ktoś z Leszna lub okolic kto bardziej w temacie ? Z tego co kojarzę w Archidiecezji Poznańskiej na południe od Poznania brak OM :(
« Ostatnia zmiana: Listopada 16, 2014, 01:56:22 am wysłana przez alan » Zapisane
Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego; tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła. - św. Ignacy Loyola
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 17, 2014, 09:19:28 am »

Może Pan Bartek coś w temacie wie więcej....

Swoją drogą ciekawe, że zapis brzmi:

16 LISTOPADA - NIEDZIELA godz.14.00 ODBĘDZIE SIĘ W NASZEJ PARAFII MSZA ŚW. ORDO MISSAE PAPIEŻA PAWŁA VI PRZY STARYM OŁTARZU, TYŁEM DO LUDZI.

a nie:

16 LISTOPADA - NIEDZIELA godz.14.00 ODBĘDZIE SIĘ W NASZEJ PARAFII MSZA ŚW. ORDO MISSAE PAPIEŻA PAWŁA VI PRZY STARYM OŁTARZU, TWARZĄ DO BOGA.

:)
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 17, 2014, 09:46:15 am »

Na fejsie są zdjęcia z wczorajszego NOMa. Na jednym z pierwszych zobaczyłem dobrze znaną Poznaniakom twarz, która nie pozostawia wątpliwości co do pomysłodawstwa tej celebracji.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 17, 2014, 10:51:28 am »

Z komentarzy pod informacją  wynika że celebransem będzie proboszcz parafii ks. Wojciech Pieprzyca. Ciekawe czy jest nadziej na NFRR ?
Nie sądzę. Obecność osoby zauważonej na zdjęciach przez pana Bartka (co za strój!  :D) wskazuje na to, że podjęto próby, aby ta Msza była w NFRR, a łacina i stary ołtarz to jedyne, co udało się wynegocjować. Jeżeli proboszcz nie zgodził się nawet w takiej okazjonalnej sytuacji, kiedy to odprawienie Mszy "z epoki" byłoby jak najbardziej naturalne i uzasadnione, to nie wydaje mi się, aby był skłonny się zgodzić na celebracje dla zwykłych parafian :(
Ale mogę się mylić, to tylko takie moje przypuszczenia.
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 17, 2014, 12:51:12 pm »

Ubawiło mnie to "tyłem do ludzi" . Powinno być jeszcze dodane; " i bokiem do zakrystii".

Przypomina mi to zasłyszaną kiedyś rozmowę na temat starej mszy na imieninach u cioci Heli. Pewna paniusia skomentowała.:

"Ja sobie nie wyobrażam takiej mszy tyłem do ludzi. Przecież to chamskie i niegrzeczne. Ja poczułabym się obrażona. No chyba trochę kultury
w kościele też potrzeba." Sic.
Zapisane
Caivs
uczestnik
***
Wiadomości: 197

« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 17, 2014, 13:19:20 pm »

Ubawiło mnie to "tyłem do ludzi" . Powinno być jeszcze dodane; " i bokiem do zakrystii".

Przypomina mi to zasłyszaną kiedyś rozmowę na temat starej mszy na imieninach u cioci Heli. Pewna paniusia skomentowała.:

"Ja sobie nie wyobrażam takiej mszy tyłem do ludzi. Przecież to chamskie i niegrzeczne. Ja poczułabym się obrażona. No chyba trochę kultury
w kościele też potrzeba." Sic.
A czy ta paniusia na imieninach u cioci Heli nie miała przypadkiem na imię Carmen? Bo w neońskiej katechezie o historii Mszy niewiasta o tym imieniu prawi m.in. tak:
"Zobaczcie jakich dopuszczaliśmy się dziwactw: Słowo proklamowano tyłem do wiernych w języku, którego nikt nie rozumiał. To tak, jak ja bym teraz rozmawiała z wami odwrócona do was plecami"
Brzmi podobnie. :D
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 17, 2014, 13:29:22 pm »

Cytat: Caivs
[i
A czy ta paniusia na imieninach u cioci Heli nie miała przypadkiem na imię Carmen?
Brzmi podobnie. :D[/i]

Nie to nie Carmen. Ta cytowana osoba była za głupia by wiedzieć cokolwiek nawet o neońskiej katechezie.   Ale za to była kulturalna bo nóż trzymała
w prawej ręce a widelec w lewej.  :)
Zapisane
Marjusz
bywalec
**
Wiadomości: 56

« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 17, 2014, 19:51:49 pm »

Przeglądając lokalne strony natknąłem się na ciekawą informację...

"Festiwal zakończy się 16 XI mszą po łacinie przy starym ołtarzu w kościele parafialnym w Rydzynie (godz. 14). Oprawę muzyczną liturgii zapewni organista z Poznania oraz 20-osobowy poznański Chór Dysonans, specjalizujący się w kościelnej muzyce gregoriańskiej i barokowej."

http://panorama.media.pl/content/view/530024/#ixzz3JBlcnGgj

Plakat festiwalowy: http://zamek-rydzyna.com.pl/pliki/plakat_a2.jpg

Taki komunikat rzecz jasna mnie rozochocił. Wiadomo łacina, stare ołtarze, muzyka gregoriańska... jednak sięgając źródła entuzjazm nieco opadł.

Strona parafii ma chyba jakąś awarię ale profil na fb informuje( https://www.facebook.com/parafiarydzyna/photos/a.281003398677876.57478.264623290315887/609822332462646/?type=1 ): 16 LISTOPADA - NIEDZIELA godz.14.00 ODBĘDZIE SIĘ W NASZEJ PARAFII MSZA ŚW. ORDO MISSAE PAPIEŻA PAWŁA VI PRZY STARYM OŁTARZU, TYŁEM DO LUDZI.

Z komentarzy pod informacją  wynika że celebransem będzie proboszcz parafii ks. Wojciech Pieprzyca. Ciekawe czy jest nadziej na NFRR ? Jest ktoś z Leszna lub okolic kto bardziej w temacie ? Z tego co kojarzę w Archidiecezji Poznańskiej na południe od Poznania brak OM :(

Wielkie mi rzeczy, we Wrocławiu jest Ordo Missae Papieża Pawła VI w języku esperanto.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 17, 2014, 22:36:25 pm »

Wielkie mi rzeczy, we Wrocławiu jest Ordo Missae Papieża Pawła VI w języku esperanto.

O tak? To istnieje jakieś oficjalne tłumaczenie mszału na esperanto?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 17, 2014, 22:41:38 pm »

Wielkie mi rzeczy, we Wrocławiu jest Ordo Missae Papieża Pawła VI w języku esperanto.

O tak? To istnieje jakieś oficjalne tłumaczenie mszału na esperanto?
Nie.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 17, 2014, 22:47:00 pm »

@ Mariusz.

Zgadza się. Jestem w posiadaniu esperanckiego modlitewnika i NOMu w języku esperanto. Byłem nawet wiele lat temu na takiej esperanckiej mszy.
Jest nawet publikacja sugerująca by uznać esperanto (zamiast łaciny) za język Kościoła.
Posiadam również całą Biblię w esperanto. Przetłumaczył sam mistrz Ludwik Zamenhof.

Oh, ci esperantyści! Smutne to, przegrane, ale idea jeszcze żyje.



 
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 17, 2014, 22:50:11 pm »

Ale to że był to NOM po łacinie versus Deum nie oznacza wcale, że nie ma szans na VOM w przyszłości. Nawet sobie nie wyobrażacie jak sie strsują niektorzy ksi3ża majacy odpawiać 1raz VOM. Dlatego nawet FSSP zaleca w takich sytuackach rozpoczecie nauki od celebracji łacińskiego NOMu.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
alan
adept
*
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #12 dnia: Lipca 20, 2015, 21:18:28 pm »

No i znów  przypadkiem no i po terminie trafiłem na info o Festiwalu Saskim z Mszą "po łacinie". Niestety tym razem nie wiadomo czy tak jak w zeszłym roku czy też tridentina.

Cytuj
Ogłoszenia duszpasterskie Parafii św. Stanisława Bpa - Rydzyna
19 lipca 2015   Dzisiaj w niedzielę 19 lipca - w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Saskiego -  msza św.  po łacinie w kościele parafialnym o godz. 14.00.

Za: http://www.parafiarydzyna.pl/10-ogloszenia/15-ogloszenia-parafialne

Parę fotek ale tylko na jednej widac kapłana :(

https://www.facebook.com/parafiarydzyna/posts/724621384316073



Zapisane
Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego; tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła. - św. Ignacy Loyola
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #13 dnia: Lipca 20, 2015, 21:51:53 pm »

Nie widać manipularza, ale to wina zdjęcia.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia poznańska  |  Wątek: Rydzyna - łaciński NOM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!