Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 13:04:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Wszystkich Świętych....
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Wszystkich Świętych....  (Przeczytany 2033 razy)
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« dnia: Października 29, 2014, 21:08:19 pm »

...dzień zaduszny, nowa moda na cmentarzach, śmierć...

zapraszam do tematu. Noce coraz chłodniejsze, ponuro się robi i upiornie, czas zacząć "święto dziadów".
Supermarkety pełne zniczy i wiązanek. Handelek przycmentarny kwitnie. A 1-ego listopada przy wielkomiejskich cmentarzach
można nawet piwko na ciepło wypić, kiełbaską z ruszta przegryźć i balonika kupić. Fajnie jest!
Mój dowcipny sąsiad właśnie poinformował mnie, że .... "zbliża się ogólnopolski dzień trupa."

Ciekaw jestem szanownych forumowiczów wypowiedzi na ten temat in extenso.

 
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #1 dnia: Października 29, 2014, 22:13:54 pm »

To dołożę jeszcze jedno drewienko do tematu; kwestia tzw. "Wypominek".

"Panie, dwudziesty pierwszy wiek mamy, a to ciemniactwo jeszcze forsę na jakieś wypominki daje. Siedzi gruby klecha
i kasę zbiera od naiwnych, bez kasy fiskalnej. Głupota ludzka nie zna granic."


I co my na to?
Zapisane
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #2 dnia: Października 30, 2014, 00:33:09 am »

To dołożę jeszcze jedno drewienko do tematu; kwestia tzw. "Wypominek".

"Panie, dwudziesty pierwszy wiek mamy, a to ciemniactwo jeszcze forsę na jakieś wypominki daje. Siedzi gruby klecha
i kasę zbiera od naiwnych, bez kasy fiskalnej. Głupota ludzka nie zna granic."


I co my na to?

Czasami śnią mi się zmarli, następnego dnia mam (nie wiem skąd) przekonanie, że proszą o Mszę. Dwudziesty pierwszy wiek, powinni zrozumieć, że nie wypada im się już śnić ;)
Zapisane
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #3 dnia: Października 30, 2014, 06:52:57 am »

Tego typu dyskusje zaczynać zawsze ab ovo pytaniem: Czy wierzy pan w Boga? Jeżeli nie to rzeczywiście wszelkie formy religijności są pozbawione sensu. Z taką osobą należy rozmawiać właśnie na temat istnienia Boga.

Argumenty poza religijne; Każdy człowiek odczuwa brak swoich bliskich po śmierci, potrzebę wspominania zmarłych. Czynią to nawet ludzie niewierzący. Np. za nekrolog w gazecie też trzeba zapłacić.
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #4 dnia: Października 30, 2014, 10:45:29 am »

Do tego jeszcze to nasze stare, tradycyjne, słowiańskie święto zwane halloweeeeen. To jest dopiero odlot.

Bawią mnie też cmentarne w tym dniu dialogi; "Anka, jeszcze do cioci Heli trzeba wrócić bo tam jej w nogach zgasło."
Hmmm, .... w nogach się pali a w głowach zgasło. Ładne.
I ten zapach naftaliny od paletka wyjętego po roku z szafy.

Czy jest coś piękniejszego od opisu Wszystkich Świętych w "Chłopach" Reymonta?
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #5 dnia: Października 30, 2014, 11:01:30 am »

Cytuj
I ten zapach naftaliny od paletka wyjętego po roku z szafy.
Oj tak, to część tradycji. A słowo "palto" zanika, mole przerzuciły się już na dietę polipropylenową.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #6 dnia: Października 30, 2014, 11:04:09 am »

Do tego jeszcze to nasze stare, tradycyjne, słowiańskie święto zwane halloweeeeen. To jest dopiero odlot.

Bawią mnie też cmentarne w tym dniu dialogi; "Anka, jeszcze do cioci Heli trzeba wrócić bo tam jej w nogach zgasło."
Hmmm, .... w nogach się pali a w głowach zgasło. Ładne.
I ten zapach naftaliny od paletka wyjętego po roku z szafy.

Czy jest coś piękniejszego od opisu Wszystkich Świętych w "Chłopach" Reymonta?

Co Pan chcesz od Halołin? Może nie słowiańskie, nie rodzimowiercze ale katolicy obchodzą:

http://www.youtube.com/watch?v=WadbbxPoBlk

Mamy nawet nadzwyczajną szafarkę Komuni Świętej przebraną za diabła.
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #7 dnia: Października 30, 2014, 12:57:56 pm »

No, w Warszawie ten jeden raz w roku koło cmentarzy można kupić tzw. Pańską Skórkę.   :)
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #8 dnia: Października 30, 2014, 14:02:08 pm »

No, w Warszawie ten jeden raz w roku koło cmentarzy można kupić tzw. Pańską Skórkę.   :)

Co to jest? Pierwsze słyszę.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #9 dnia: Października 30, 2014, 14:25:55 pm »

I ten zapach naftaliny od paletka wyjętego po roku z szafy.
Ta tradycja niestety zanika ze względu na zmiany klimatyczne. Już od dłuższego czasu temperatury na początku listopada są na tyle wysokie, że nawet na cmentarzu w zimowym palcie czy futrze jest za ciepło.  :)
« Ostatnia zmiana: Października 30, 2014, 14:55:42 pm wysłana przez Teresa » Zapisane
yoko
uczestnik
***
Wiadomości: 102

« Odpowiedz #10 dnia: Października 30, 2014, 14:36:59 pm »

Jeszcze w dniu Wszystkich Świętych to rozumiem tego grilla i śmiechy, bo to imieninki wszystkich nas. Ale najgorsze jest to, że niewiele osób rozróżnia te dwa święta. Wielu moich znajomych było zniesmaczonych jak im składałam życzenia imieninowe w dniu Wszystkich Świętych i proponowałam wspólne radosne świętowanie. Mówili, że jako to, przecież to smutny dzień, bo zmarli, bo cmentarze itd.
Mała świadomość u Polaków niestety
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #11 dnia: Października 30, 2014, 16:53:14 pm »

I ten zapach naftaliny od paletka wyjętego po roku z szafy.
Ta tradycja niestety zanika ze względu na zmiany klimatyczne. Już od dłuższego czasu temperatury na początku listopada są na tyle wysokie, że nawet na cmentarzu w zimowym palcie czy futrze jest za ciepło.  :)
Tradycja nakazuje, aby od Wszystkich Świętych chodzić do kościoła, czy na cmentarz w płaszczu, choćby go trzeba było nosić przewieszony przez ramię
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #12 dnia: Października 30, 2014, 18:57:03 pm »

@ Fideliss:

idę na łatwiznę podając wikipedię, ale są tam dobre zdjęcia, jak to wszystko działa:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84ska_sk%C3%B3rka
Zapisane
DNR
uczestnik
***
Wiadomości: 153

« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 02, 2014, 14:42:43 pm »

No, w Warszawie ten jeden raz w roku koło cmentarzy można kupić tzw. Pańską Skórkę.   :)

Co to jest? Pierwsze słyszę.
Panie Fidelissie drogi, wstyd normalnie nie wiedzieć :)
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2014, 14:44:42 pm wysłana przez DNR » Zapisane
Co za ty? gówniarzu! Mijaj mnie szerokim  łukiem, bo czkawką ci sie odbije to tykanie mnie tu. - p.AM
Pobożne życzenia, często diabelską treść niosą.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 02, 2014, 15:21:38 pm »

No, w Warszawie ten jeden raz w roku koło cmentarzy można kupić tzw. Pańską Skórkę.   :)

A w Krakowie babski dżyst (częściej nazywany miodkiem tureckim). Mam kogoś z rodziny na Cmentarzu Rakowickim, i w dzieciństwie na Wszystkich Świętych zawsze jeździliśmy do Krakowa na grób. Muszę się przyznać, że ten babski dżyst to była dla nas dzieci jedna z głównych atrakcji tego wyjazdu :-)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Wszystkich Świętych.... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!