Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:06:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dlaczego Polacy w UK wybierają kościół angielski a nie polski
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Dlaczego Polacy w UK wybierają kościół angielski a nie polski  (Przeczytany 1514 razy)
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« dnia: Września 08, 2014, 11:30:24 am »

http://biznes.onet.pl/zagraniczny-cennik-uslug-koscielnych,18572,5654593,1,news-detal
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1 dnia: Września 08, 2014, 11:59:23 am »

Powaznie? Prawoslawni Polacy chodza do angielskich cerkwi?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #2 dnia: Września 08, 2014, 12:42:33 pm »

Artykuł dotyczy katolików.
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #3 dnia: Września 08, 2014, 12:47:47 pm »

Mimo wszystko myślę, że przyczyny sa bardziej złożone. Dodałbym co najmniej dwie:
1. Wyższy poziom liturgii. Kanon i łacinę łatwiej znaleźć na angielskim NOMie niz na polskim
2. Udział w anglojęzycznych liturgiach i słuchanie anglojęzycznych kazań jest pomocne w doskonaleniu języka
Gdybym mieszkał w UK, też bym chodził do angielskiego kościoła, jeśli w swojej miejscowości miałbym wybór tylko między tymi dwoma NOMami, nie mając w poblizu KRR czy liturgii wschodznich
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #4 dnia: Września 08, 2014, 13:35:36 pm »

A Polacy w ogole chodza do kosciola w UK?;)
Zapisane
alan
adept
*
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #5 dnia: Września 08, 2014, 17:45:04 pm »

A mi się wydaje że to po prostu kolejny etap próby asymilacyjnej co jest, wg. mnie, jak najbardziej usprawiedliwione.
Zapisane
Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego; tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła. - św. Ignacy Loyola
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #6 dnia: Września 08, 2014, 20:05:47 pm »

Mi sie w ogole wydaje, ze te opnie w artykule nie do konca sa obiektywne, ale wiele prawdy w tym bedzie: jezeli duszpasterstwo prowadza polscy ksieza, czesto nie potrafia wyjsc z zaczarowanego kregu tematow politycznych, narodowych itd. Jasne, ze Kosciol ma ugruntowywac swiadomosc narodowa (w jakims oczywiscie zdrowym zakresie), ale nie kosztem Ewangelii.
Duszpasterstwo zachodnie nie jest idealne (duzo mozna by mowic niestety), ale moze polscy ksieza by sie jednak mogli uczyc od zachodnich pewnego podejscia do ludzi i sposobu komunikowania.
Gdybym byl zagranica, tez bym wolal isc do kosciola miejscowego niz polskiego - choc pewnie liturgiczne dziadostwo jest wszedzie porownywalne choc dotyczace czegos innego. W UK najlepszy liturgie to ma Church of England (oczywiscie High Church) - ale trudno tam mowic o waznosci sakramentow;).
Zapisane
Pedro
uczestnik
***
Wiadomości: 218


« Odpowiedz #7 dnia: Września 08, 2014, 20:11:28 pm »

"Co łaska" w polskiej parafii oznacza ochrypłego organistę na ślubie, trzeszczący mikrofon, uszczypliwości na kazaniach i czytanie który dom ile dał na kolędzie. Bo u nas to się proszę Państwa katolików "hoduje" a później "szlachtuje", a nie prowadzi do Pana Boga.
Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #8 dnia: Września 08, 2014, 20:13:44 pm »

Z artykułu jednoznacznie wynika, że Polacy wybierają kościół angielski z dwóch powodów:
1. Kasa: mniej się płaci, i to jest argument dla naszych emigrantów najważniejszy.
2. nie ma żadnych wymagań (ksiądz nie wymaga nawet znajomości przykazań, albo ślubu rodziców dziecka).

A więc ogólnie jest miło i sympatycznie.
O jakości liturgii oraz innych powodach ściśle religijnych nie ma mowy i myślę, że to naszych rodaków tak samo interesuje jak w kraju.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #9 dnia: Września 08, 2014, 22:36:08 pm »

Z artykułu jednoznacznie wynika, że Polacy wybierają kościół angielski z dwóch powodów:
1. Kasa: mniej się płaci, i to jest argument dla naszych emigrantów najważniejszy.
2. nie ma żadnych wymagań (ksiądz nie wymaga nawet znajomości przykazań, albo ślubu rodziców dziecka).

A więc ogólnie jest miło i sympatycznie.
O jakości liturgii oraz innych powodach ściśle religijnych nie ma mowy i myślę, że to naszych rodaków tak samo interesuje jak w kraju.
Ale w polskich parafiach (krajowych i zagranicznych) tez nie ma zadnych wymagan, tylko trzeba zaplacic.
Celowo nie podkreslalem watku finansowego, choc on pewnie tu jest kluczowy. Byc moze sa to ludzie, ktorzy maja dosc pazernosci ksiezy i dlatego ida do angielskiego kosciola a moze po prostu chca miec zaliczony kolejny element tradycji bez zadnego zwiazku z parafia i Kosciolem, i w dodatku jeszcze za darmo - kazdy by tak chcial:D. Nie mozna generalizowac. Niemniej kaplanska pazernosc nie zna czasem granic (i nie chodzi o robienie z siebie zebraka, ale zeby nieprzesadzac ani w jedna, ani w druga strone).

Wiemy, ze w Polsce jest dziadostwo i takie samo dziadostwo jest w parafiach polonijnych czy jakkolwiek je nazwiemy. Zgadzam sie neistety i z tym, ze liturgia i jej poziom nie jest wyznacznikiem jakosci kosciola dla naszych rodakow (i powiedzmy sobie szczerze: nie tylko dla nich).
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #10 dnia: Września 09, 2014, 00:25:49 am »

Miałem u siebie typa ("hiena cmentarna"), co przyjechał z księdzowania w UKeju. Równo strzygł owce i barany. Chwała Bogu, że już wraca na stare śmiecie. Szkody po nim są niepowetowane.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dlaczego Polacy w UK wybierają kościół angielski a nie polski « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!