Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 21, 2024, 12:32:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232285 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Herezja "Kościoła chorego w swych członkach"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] Drukuj
Autor Wątek: Herezja "Kościoła chorego w swych członkach"  (Przeczytany 23671 razy)
SzymonKlucznik
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 35

Katolik Integralny
« Odpowiedz #120 dnia: Września 15, 2014, 11:22:55 am »

Św. Ambroży w ogóle nie mówi o zaćmieniu księżyca, tylko o jego fazach, czyli okresowym, comiesięcznym zmniejszaniu i zwiększaniu się jego światła, i o tym, że z niewielkiego widocznego fragmentu (Et inde cornua eius refulgent / Hence, it is only the horns that shine; deficiente portionis / partly diminished) można domyślić się jego prawdziwego kształtu i rozmiarów. Nie ma u tego Doktora Kościoła nawet sugestii, że Kościół może być niewidoczny w taki sposób, jak to Pan sugeruje. Zawsze jakaś część Kościoła jest zarówno widzialna, jak i widoczna dla obserwatora.

http://www.docstoc.com/docs/19376286/Hexaemeron-of-Saint-Ambrose-of-Milan (s. 131–132).

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,8327.msg182161.html#msg182161

Panie Andrzeju, dziękuję za odpowiedź.

Jeśli św. Ambroży nie miał na myśli całkowitego zaćmienia to nie zmienia to faktu, iż nauką Ojców Kościoła jest, iż na końcu czasów Kościół będzie niewidoczny, ukryty, o czym daje nam świadectwo Kard. Manning:

"W dziele o końcu świata przypisywanym św. Hipolitowi, po długim opisie nieszczęść towarzyszących czasom ostatecznym czytamy co następuje: "Kościoły będą zawodzić wielkim lamentem, bo nie będzie już więcej składania ofiary, ani kadzidła, ani oddawania czci, które by było miłe Bogu. Święte budowle kościołów będą niczym rudery, a drogocenne ciało i krew Chrystusa będą wówczas niedostrzegalne; liturgia zaniknie; ustaną śpiewy psalmów; czytania Pisma Świętego nie będą więcej słyszane. Na ludzi spadną ciemności, żałoba i nieszczęście". Kościół będzie wówczas rozproszony, wygnany na odludzie i będzie przez jakiś czas, jak to było na początku, niewidzialny, ukryty w katakumbach, w jaskiniach, w górach, schowany w ukryciu; na pewien czas będzie zmieciony, jak już był, z oblicza ziemi. Takie jest powszechne świadectwo Ojców pierwszych wieków."
http://www.ultramontes.pl/manning_obecny_kryzys_4.htm
Zapisane
neotomista
uczestnik
***
Wiadomości: 109


« Odpowiedz #121 dnia: Września 22, 2014, 21:07:48 pm »

Z całym szacunkiem ale się nie zgadzam z panem.

Tekst, który to pan pogrubił powyżej to prywatna opinia tudzież prywatna interpretacja kardynała Manninga. Słowa kardynała takie jak: " niewidzialny, ukryty w katakumbach, w jaskiniach, w górach, schowany w ukryciu" nie występują u św. Hipolita u i cytowanych ojców. To jest tylko interpretacja a nie dogmaty wiary. Z resztą nawet gdyby owe słowa bezpośrednio znajdowały by się u ojców Kościoła to trzeba zaznaczyć że nie wszystko co jest w pismach ojców Kościoła należy do depozytu wiary.
Swoją argumentacją nie odparł Pan mojego zarzutu:
"Widzialnym jest Kościół katol., jeśli te elementa, które z ustanowienia Chrystusa tworzą istotę Kościoła jako społeczności religijnej, podpadają pod zmysły, tak, że z nich rozum może łatwo poznać, iż jest to rzeczywiście jedna społeczność religijna, odrębna od wszystkich innych, istotę Kościoła tworzą, jak już mówiliśmy członkowie Kościoła, wyznanie jednej wiary, te same dla wszystkich środki zbawienia, a przedewszystkiem jedna najwyższa władza". - APOLOGETYKA CZYLI DOGMATYKA FUNDAMENTALNA, KS. DR. M. SIENIATYCKI, s. 305

W zacytowanym przez pana Klucznika tekście znajduje się argument przeciwko jego poglądom. Otóż on nie rozpoznaje swoim rozumem owej społeczności religijnej(Kościoła) reprezentowanej przez widzialną głowę - papieża.
Rozumiałbym gdyby Pan znajdował się na jakiejś bezludnej wyspie - dlatego mógłby Pan twierdzić że KK jest dla Pana niewidzialny, ukryty. Ale z tego co wiem to Pan mieszka w Polsce, ma Pan dostęp do elektroniki, komputera, telefonu itd. pański papież, który jest rzekomo w Portugalii chyba również ma dostęp do internetu, telefonu, mediów itd. Moim skromnym zdaniem to są idealne warunki do działa na rzecz zbawienia dusz(papież) i do zauważenia kto jest głową Kościoła(pan) . Z całym szacunkiem tekst kard Manninga ma się nijak do tego w jakich czasach i w jakich warunkach obecnie żyjemy. 
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2014, 21:26:07 pm wysłana przez neotomista » Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #122 dnia: Września 22, 2014, 21:57:55 pm »

Tutaj dziwne jest to stwierdzenie: "będzie przez jakiś czas, jak to było na początku, niewidzialny [...] na pewien czas będzie zmieciony, jak już był, z oblicza ziemi". Czy Kościół na początku był niewidzialny, czy już był zmieciony z oblicza ziemi?
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #123 dnia: Września 22, 2014, 22:22:08 pm »

Powiedziałbym, że chodzi o czas od Wniebowstąpienia do Zielonych Świąt.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #124 dnia: Lutego 09, 2015, 23:10:28 pm »

Panie Szymonie, czemu nie chce Pan odpowiedzieć na jedno proste pytanie - kto jest wg Pana papieżem? Też jestem ciekawa.

Nie ma papieżów, są sami słudzy lucyfera. Najnowszy wpis o tym mówi:

https://katolikintegralny.wordpress.com/2015/02/09/umilowani-sludzy-lucyfera/#more-2093
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5804


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #125 dnia: Lutego 09, 2015, 23:38:22 pm »

Cóż, myślę, że ten pan powinien udać się na jakieś leczenie. I to bardzo intensywne. Podobno elektrowstrząsy plus ostra i intensywna farmakoterapia dają czasem radę w takich przypadkach.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: 1 ... 7 8 [9] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Herezja "Kościoła chorego w swych członkach" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!