Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 11:48:37 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Ars Celebrandi
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Ars Celebrandi  (Przeczytany 6997 razy)
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« dnia: Lutego 11, 2014, 23:58:53 pm »

Pojawiła się nowa inicjatywa w naszym tradiświecie pod nazwą "Ars Celebrandi". Na razie bardzo tajemnicza, ale wszystko ma wyjaśnić się 1 marca.
Można ją śledzić na stronie internetowej: http://arscelebrandi.pl/
oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Ars-Celebrandi/485133738273762
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 12, 2014, 15:13:36 pm »

Bardzo ciekawa rzecz i świetne zdjęcia na facebooku :)
Zapisane
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2 dnia: Marca 28, 2014, 03:44:35 am »

W dniach 24 - 31 sierpnia 2014 roku w Licheniu odbędą się warsztaty liturgiczne "Ars Celebrandi". Jest to inicjatywa wielu środowisk Tradycji z całej Polski, opiekę duchową sprawować będą kapłani odprawiający ryt klasyczny z różnych zakątków naszego kraju, a patronatem honorowym warsztaty objął JE x. bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski. Warsztaty obejmują zarówno naukę celebracji i posługi lewitów dla kapłanów i kleryków, naukę ministrantury na kilku poziomach zaawansowania, ale także warsztat śpiewu podzielony na trzy grupy: chorał męski i żeński oraz polifonia dawna. Można także przyjechać po prostu, aby wziąć udział w licznych celebracjach, nie angażując się w żadną grupę warsztatową. Celem warsztatów jest połączenie zarówno sztuki służenia jak i właściwej oprawy muzycznej, słowem sztuka celebracji. Zapraszamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami na stronie internetowej arscelebrandi.pl, gdzie można również się zapisać. Liczba miejsc jest ograniczona i już większość jest zajęta, dlatego trzeba się spieszyć!
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3 dnia: Marca 28, 2014, 09:18:32 am »

Diecezja Włocławska była ostatnią w której zarzucono całodobową liturgję. Było to w roku 1865, w ramach represyj zlikwidowano uposażenie katedry i się skończyło śpiewanie chorału.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 28, 2014, 09:51:30 am »

http://arscelebrandi.pl/warsztaty-muzyczne/

Pytanie jątrzące:

Ten chorał gregoriański to wg jakiej szkoły i ksiąg?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #5 dnia: Marca 28, 2014, 12:48:13 pm »

Grupę polifonii dawnej poprowadzi Paweł Bębenek. Męską grupę chorałową - Robert Pożar­ski i Mar­cin Bornus-Szczyciński, a żeńską - Joanna Orzeł. Adam Strug poprowadzi polski śpiew tradycyjny podczas jednej Mszy recytowanej w ciągu dnia. Pytanie o szkołę należy kierować do tych osób. Organizatorzy nie opowiadają się po żadnej ze stron sporu o chorał. W zamyśle "Ars Celebrandi" ma być imprezą cykliczną, która będzie się rozwijać z roku na rok, to jest dopiero pierwsza edycja. Może w przyszłości uda się zapewnić jeszcze więcej opcji dla uczestników. Jak na pierwszą edycję, organizatorzy próbowali, co było w ich możliwości, aby impreza ta łączyła (a nie dzieliła) różne środowiska związane z tradycyjną liturgią. Dlatego apeluję, aby dyskusje na temat muzyki prowadzić w istniejącym już innym wątku, ten wątek ma charakter ogłoszeniowy. Oczywiście zapraszam do zadawania pytań organizacyjnych.

Odnośnie całodobowej liturgii: plan warsztatów jest przepełniony celebracjami Mszy świętych i godzin kanonicznych. Ponadto planowane jest 40-godzinne nabożeństwo.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 04, 2014, 20:56:58 pm »

W dniach 24 - 31 sierpnia 2014 roku w Licheniu odbędą się warsztaty liturgiczne "Ars Celebrandi".

Wiadomość zamieściła nawet wiara.pl:http://info.wiara.pl/doc/1944593.Warsztaty-o-liturgii-przedsoborowej

Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 04, 2014, 23:07:38 pm »

Mnie zachecal do udzialu jeden kolega, ktory od jakiegos czasu jest bardzo zainteresowany tradycyjna liturgia i nawet juz chyba z jeszcze jednym znajomym wyslal zgloszenie. Ja sie zbyt dlugo zastanawialem nad tym, pewnie juz nie ma miejsc;), skoro sie to cieszy takim powodzeniem, ale najbardziej mnie zniechecilo wymaganie wziecia ze soba biretu, alby i komzy w miare mozliwosci o tradycyjnych krojach... W dodatku gdybym sie odwazyl sciagnac sutanne, to by mnie pewnie niektorzy wyklneli... ;)
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 04, 2014, 23:21:43 pm »

Myślę, że gdyby przyjechał ksiądz w piusce - to by księdzu wybaczono :)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 05, 2014, 03:23:03 am »

Mnie zachecal do udzialu jeden kolega, ktory od jakiegos czasu jest bardzo zainteresowany tradycyjna liturgia i nawet juz chyba z jeszcze jednym znajomym wyslal zgloszenie. Ja sie zbyt dlugo zastanawialem nad tym, pewnie juz nie ma miejsc;), skoro sie to cieszy takim powodzeniem, ale najbardziej mnie zniechecilo wymaganie wziecia ze soba biretu, alby i komzy w miare mozliwosci o tradycyjnych krojach... W dodatku gdybym sie odwazyl sciagnac sutanne, to by mnie pewnie niektorzy wyklneli... ;)

Księże, wolne miejsca wciąż są, ale nie za wiele, więc trzeba się raczej spieszyć. Nikt księdza by nie wyklinał, to nie będą koszary, ale warsztaty, a poza nauką ich celem jest również integracja środowisk tradycji (dlatego nie ma obowiązku zapisania się do jakiejkolwiek grupy). :) To jedna z niewielu okazji, żeby ludzie z różnych środowisk tradycji w kraju (i nie tylko) mogli się poznać i wymienić doświadczeniami. A wymaganie wzięcia biretu, alby i komży związane jest z niemożnością zapewnienia przez organizatorów odpowiedniej ilości tych przedmiotów w różnych rozmiarach, tak żeby każdy mógł na miejscu sobie wybrać. A niewątpliwie są to przedmioty konieczne do odprawiania oraz zasiadania w chórze podczas Mszy solennej. Krój tradycyjny nie jest konieczny, a jedynie zalecany. Myślę, że uda się księdzu przynajmniej pożyczyć odpowiednie przedmioty. :) Zapraszamy serdecznie. :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2014, 03:25:15 am wysłana przez dernapol » Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 06, 2014, 10:02:50 am »

Mnie zachecal do udzialu jeden kolega, ktory od jakiegos czasu jest bardzo zainteresowany tradycyjna liturgia i nawet juz chyba z jeszcze jednym znajomym wyslal zgloszenie. Ja sie zbyt dlugo zastanawialem nad tym, pewnie juz nie ma miejsc;), skoro sie to cieszy takim powodzeniem, ale najbardziej mnie zniechecilo wymaganie wziecia ze soba biretu, alby i komzy w miare mozliwosci o tradycyjnych krojach... W dodatku gdybym sie odwazyl sciagnac sutanne, to by mnie pewnie niektorzy wyklneli... ;)
Różnie bywa... Na pewnej rzymskiej konferencji o liturgii był polski kapłan, który w przeciwieństwie do polskich współbraci w kapłaństwie na prelekcje przychodził w stroju krótkim. A potem podjął trud nauczenia się celebracji tradycyjnej Mszy, którą już regularnie odprawia na chwałę Bożą.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 06, 2014, 11:03:52 am »

Różnie bywa... Na pewnej rzymskiej konferencji o liturgii był polski kapłan, który w przeciwieństwie do polskich współbraci w kapłaństwie na prelekcje przychodził w stroju krótkim. A potem podjął trud nauczenia się celebracji tradycyjnej Mszy, którą już regularnie odprawia na chwałę Bożą.
Chcialbym sie bardzo nauczyc odprawiac tradycyjna msze i ja odprawiac, ale szczerze mowiac niekoniecznie mam potrzebe robienia z siebie jakiegos wielkiego tradycjonalisty, ktorym tak do konca sie nie czuje.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2014, 23:32:27 pm wysłana przez pauluss » Zapisane
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 06, 2014, 11:06:16 am »

Różnie bywa... Na pewnej rzymskiej konferencji o liturgii był polski kapłan, który w przeciwieństwie do polskich współbraci w kapłaństwie na prelekcje przychodził w stroju krótkim. A potem podjął trud nauczenia się celebracji tradycyjnej Mszy, którą już regularnie odprawia na chwałę Bożą.
Ja bym sie bardzo chcial nauczyc odprawiac tradycyjna msze i ja odprawiac, ale szczerze mowiac niekoniecznie mam potrzebe robienia z siebie jakiegos wielkiego tradycjonalisty, ktorym tak do konca sie nie czuje.

Dlatego Ars Celebrandi jest właśnie idealne dla Księdza.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 06, 2014, 12:46:25 pm »

@ pauluss
Uwazam, ze slusznie ks. Czyni nie zapisujac sie po nauki celebracji.
Bardzo popieram i szanuje postawe jaka ks. Reprezentuje. Uczciwosc i szczerosc. Jednoczesnie daje sobie ks. Czas na przemyslenie.

Bywa niestety czesto tak, ze w indulcie krr odprawiaja kaplani zmuszeni/nieprzekonani/nieczujacy/nierozumiejacy. Po pewnym czasie taki przymuszony (?) Kaplan staje sie zgorzknialy, dajac temu wyraz w  publicznie wyrazanych niewybredych slowach; "dosyc mam juz tej tridentiny" ks. pod w-wa.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 18, 2018, 22:09:16 pm »

A.D. 2018 rok.


Arcybiskup Pozzo podczas Ars Celebrandi: sekularyzacja przekształciła liturgię w aktywizm

Sekularyzacja teologii i życia chrześcijańskiego była decydującym czynnikiem, który przekształcił samą liturgię w aktywizm i w konkretne formy jej celebracji, pomijające sakralny wymiar i zaciemniające centralne miejsce, jakie powinna zajmować realna obecność Chrystusa, pomijające ofiarniczy charakter Mszy świętej, (...) skutkując w ten sposób protestantyzacją katolickiej liturgii – powiedział arcybiskup Guido Pozzo. Sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, wygłosił konferencję dla uczestników międzynarodowych warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi w Licheniu.

Cała treść tego wykładu jest zamieszczona tu:

http://arscelebrandi.pl/2018/07/18/starozytna-liturgia-rzymska-i-wspolczesny-kryzys-wiary-wyklad-abp-guido-pozzo-sekretarza-papieskiej-komisji-ecclesia-dei-wygloszony-do-uczestnikow-w-dniu-18-lipca/

... fragmenty tu:

https://info.wiara.pl/doc/4880397.Abp-Pozzo-Sekularyzacja-przeksztalcila-liturgie-w-aktywizm
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2018, 13:15:40 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Ars Celebrandi « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!