Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:36:58 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: neutralność polityczna Kościoła?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: neutralność polityczna Kościoła?  (Przeczytany 3555 razy)
marekkoc
Gość
« dnia: Maja 29, 2009, 19:45:44 pm »

zadzwoniłem do ks. proboszcza czy mógłbym położyć ulotki partii Marka Jurka w kościele w miejscu gdzie są gazety. Nie zgodził się. Uzasadnił to tym, że mu nie wolno, że Kościół nie angażuje się w kampanię.
Zastanawiam się dlaczego właściwie Kościół nie może się angażować. Dla mnie to jeszcze jeden przykład "posoborowej odnowy".
Tak naprawdę Kościół był kiedyś bardzo wyrazisty - nie bał się klątw, potępień - był taka ostoją i busolą...
A dzisiaj - "dialog", przepraszanie, zgoda na wyjątkowo ekscentryczne ruchy posoborowe przy jednoczesnym oporze wobec Mszy Świętej, którą przez prawie setki lat czcili nasi przodkowie....
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 29, 2009, 20:00:53 pm »

Cytuj
Zastanawiam się dlaczego właściwie Kościół nie może się angażować. Dla mnie to jeszcze jeden przykład "posoborowej odnowy".
Tak naprawdę Kościół był kiedyś bardzo wyrazisty - nie bał się klątw, potępień - był taka ostoją i busolą...
O tyle popełnia Pan moim zdaniem błąd, że wszystko sprowadza się do "posoborowości", kiedy nie musi tak być. Z tego co wiem to kardynał Kakowski także odmawiał zaangażowania po stronie endecji.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Zawisza Czarny
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Maja 29, 2009, 20:17:37 pm »

Nie może? A wczoraj na TVN24 pokazywali, że w kaplicy jakiejś-tam wsi będzie stała urna, by ludność mogła zagłosować na kandydatów do eurokołchozu. Jak widać, wszystko można! Czekamy na "świątynie Rozumu", nie mówiąc już o tym, co robili komuniści z Frontu Ludowego w Hiszpanii...
Zapisane
marekkoc
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Maja 29, 2009, 20:18:42 pm »

O tyle popełnia Pan moim zdaniem błąd, że wszystko sprowadza się do "posoborowości", kiedy nie musi tak być. Z tego co wiem to kardynał Kakowski także odmawiał zaangażowania po stronie endecji.
hmm..
Za co czcimy św. Stanisława? Za to, że jasno sprzeciwił się niegodziwej władzy świeckiej w imię Chrystusa. Przecież tacy Napieralski, Senyszyn, Kwaśniewski pownni być ekskomunikowani. A za głosowanie na ich bandę - również ekskomunika. To propagatorzy zabijania niewinnych ludzi i "głaskania" morderców. Jak sobie przypomnę chwiejącego się na nogach tego "prezydenta"...
 A gdzieś mi się obiło, że wcześniej w samolocie z bp Głodziem pił...
Zapisane
marekkoc
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Maja 29, 2009, 20:19:50 pm »

Nie może? A wczoraj na TVN24 pokazywali, że w kaplicy jakiejś-tam wsi będzie stała urna, by ludność mogła zagłosować na kandydatów do eurokołchozu. Jak widać, wszystko można! Czekamy na "świątynie Rozumu", nie mówiąc już o tym, co robili komuniści z Frontu Ludowego w Hiszpanii...
Byli kiedyś tzw. "księża patrioci"...
Czyżby replay?
Zapisane
marekkoc
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Maja 29, 2009, 20:26:07 pm »

Cytuj
Przecież tacy Napieralski, Senyszyn, Kwaśniewski pownni być ekskomunikowani.
Chyba są ekskomunikowani (ipso facto).
jak rozumiem - posoborowa ekskomunika - jest albo jej nie ma - dokładnie nie wiadomo.
Może każdy w sumieniu ma rozstrzygnąć. Ufff...
Dziękuję Bogu, że mam niedaleko piękną Mszą Trydencką w Zielonce odprawianą przez x. Tomasza. Nie jestem już skazany na długą ekskursję do stolicy , ani na NOM....
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #6 dnia: Maja 29, 2009, 20:40:20 pm »

Cytuj
Cytuj
O tyle popełnia Pan moim zdaniem błąd, że wszystko sprowadza się do "posoborowości", kiedy nie musi tak być. Z tego co wiem to kardynał Kakowski także odmawiał zaangażowania po stronie endecji.
hmm..
Za co czcimy św. Stanisława? Za to, że jasno sprzeciwił się niegodziwej władzy świeckiej w imię Chrystusa. Przecież tacy Napieralski, Senyszyn, Kwaśniewski pownni być ekskomunikowani. A za głosowanie na ich bandę - również ekskomunika. To propagatorzy zabijania niewinnych ludzi i "głaskania" morderców. Jak sobie przypomnę chwiejącego się na nogach tego "prezydenta"...
 A gdzieś mi się obiło, że wcześniej w samolocie z bp Głodziem pił...
Nieco inną rzeczą jest poparcie dla kogoś a inną potępienie czegoś. Zgadzam się z Panem, że powinno się głośniej o pewnych rzeczach mówić. Z resztą nie oto mi chodziło tylko o zmieszania tego z kwestią "przed Soborem - po Soborze".
Co do abpa Głódzia to słychać było jakoby miał pewien problem, nie wiem na ile to prawdziwie, ale też takie rzeczy był wyolbrzymiane do tego stopnia, że młodzież SLD-owska podobno chodziła przed katedrą na ingresie i zbierała pieniądze "na flaszkę dla arcybiskupa". Niektóre z tych opowiadań można z góry uznać za nieprawdziwe, np., że upili się po ingresie i abp zakładał Kwaśniewskiemu paliusz... tyle, że wtedy jeszcze nie miał paliusza, było przed 29 czerwca.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #7 dnia: Maja 30, 2009, 22:42:46 pm »

A gdzieś mi się obiło, że wcześniej w samolocie z bp Głodziem pił...
1) abp. Głódziem
2) Można się napić i z ekskomunikowanym, choć kac po tym murowany...

Niektóre z tych opowiadań można z góry uznać za nieprawdziwe, np., że upili się po ingresie i abp zakładał Kwaśniewskiemu paliusz... tyle, że wtedy jeszcze nie miał paliusza, było przed 29 czerwca.
Ale tytularnym metropolitą był...

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 30, 2009, 22:51:06 pm »

Owszem był metropolitą, ale chodzi tu o sam paliusz. Abp Dzięga też jest metropolitą a paliusza jeszcze nie ma. Jeśli czegoś nie ma to nie można tego np. nakładać Kwaśniewskiemu po pijaku. O to mi chodzi.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 30, 2009, 22:53:30 pm »

Jeśli czegoś nie ma to nie można tego np. nakładać Kwaśniewskiemu po pijaku. O to mi chodzi.
Może to był stryczek - a "paliusz" to wersja dla prasy ;D
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
best
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Maja 30, 2009, 23:07:57 pm »

zadzwoniłem do ks. proboszcza czy mógłbym położyć ulotki partii Marka Jurka w kościele w miejscu gdzie są gazety. Nie zgodził się.

Czy to nie ten Marek Jurek, który w Sejmie życzył młodszym braciom "wesołej Chanuki" ?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #11 dnia: Maja 31, 2009, 09:49:15 am »


Ale tytularnym metropolitą był...


Chyba arcybiskupem, a nie metropolitą.

Analogicznie biskup pomocniczy jest przeciez biskupem tytularnym, a nie ordynariuszem tytularnym.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #12 dnia: Maja 31, 2009, 09:52:59 am »

Fakt jest taki że abp z wieloma pił. Może gdańscy tradycjonaliści udadzą się do niego z flaszką i "przepiją " sprawę Mszy? :)
Zapisane
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 31, 2009, 15:12:13 pm »

Kościołowi jak wygodnie to się miesza w politykę, a jak nie: to nie. Przykład to abp. Gocłowski, który przestrzegał przed Libertasem, a wcześniej denerwował się na PiS, że opóźniają ratyfikacje Traktatu.

Chyba hiszpańscy biskupi w ostatnich wyborach mówili, żeby nie głosować na socjalistów, w USA wielu duchownych przestrzegało przed Obamą.

A wg mnie duchowni powinni zajmować jasne stanowisko w polityce, wszystkie te bzdety o neutralności politycznej Kościoła czy państwie neutralnym światopoglądowo są nic nie warte i służą do zamydlania oczu!
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #14 dnia: Maja 31, 2009, 15:24:32 pm »

Najlepiej żeby kapłani byli po prostu kapłanami Jezusa Chrystusa w Jego Kościele. Niczego więcej od księży nie należy oczekiwać.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: neutralność polityczna Kościoła? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!