Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 23:35:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: X. Karol Stehlin przeniesiony do Azji
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: X. Karol Stehlin przeniesiony do Azji  (Przeczytany 26660 razy)
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 10, 2014, 08:50:10 am »

[...] Przyznam że mnie osobiście ciarki przeszły na samą wieść o ostatniej "wizytacji" X. Nicolasa Pflugera, po prostu musiało się coś sp..przyć...i tyle.

Ja bym tego tak nie postrzegał. Ta wizytacja mogła raczej być ostateczną lustracją przed od dawna zaplanowanym utworzeniem wschodnioeuropejskiego dystryktu.
Rozwój Bractwa w ciągu dwudziestu lat jego istnienia w tym regionie jest ogromny i niekwestionowany, co zawdzięczać trzeba misjonarskiej działalności ks. Karola.
Jak wcześniej rozmawialiśmy, w Polsce sytuacja dojrzała do utworzenia kolejnego przeoratu, mają być wyświęceni kolejni trzej polscy księża.
Takich decyzji nie podejmuje się z dnia na dzień (a przynajmniej bardzo rzadko i raczej nie w takim przypadku), na podstawie jednej tylko wizytacji.

Być może szkoda z naszego lokalnego punktu widzenia, że tracimy tak wspaniałego Kapłana, ale trzeba wziąć pod uwagę, że interesy Kościoła i Bractwa mogą wymagać,
by tak owocnie pracującego księdza skierować tam, gdzie jego praca będzie jeszcze bardziej potrzebna i z Bożą pomocą może pozwoli uzyskać jeszcze większe owoce.

Szykują się zmiany, nieuniknione w każdej dziedzinie życia, także i w Bractwie i Kościele.
Ale spoglądając wstecz widzę, że jest za co Bogu dziękować i mieć bardzo uzasadnione nadzieje, że i dalsza przyszłość będzie rysować się w pozytywnych barwach.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 10, 2014, 09:00:06 am »

Pewnie że wizytacja nie była przyczyną, ale była przynajmniej dla mnie zwiastunem nadchodzących "zmian"...tego się właśnie szczerze powiedziawszy obawiałem.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 10, 2014, 09:38:48 am »


Na marginesie: Za sprawą ks. Grzechowiaka i jego kłamliwej książeczki o absurdalnym tytule "Ruch arcybiskupa Lefebvre'a -- ku rozłamowi w Kościele posoborowym" ks. Stehlin przez długi czas uchodził za Austriaka. Za ks. Grzechowiakiem powtarza to bp Pawłowicz -- autor kolejnego wiekopomnego dzieła nt. FSSPX.

Na poczatku obecnosci Bractwa w Polsce, kiedy ks. Stehlin rezydowal w Jaidhof (w Austrii) i dojezdzal tylko do Polski, niektorzy wierni sami sobie wymyslili, ze jest Austriakiem i podawali taka wersje innym. Fakt, ze niektorzy z tych wiernych mieli ciezka odmiane choroby na Szwaba i sam fakt, ze msze odprawia im Niemiec mogly wywolac u nich spory dyskomfort moralny.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 10, 2014, 09:53:08 am »

Ks. Stehlin nie jest wlasnoscia wiernych. To i tak zaskakujace, ze przelozeni pozostawili go tak dlugo na jednym stanowisku - ponad 20 lat! - co jest raczej niespotykane w Bractwie. To normalne, ze na trudne fronty posyla sie najlepszych. Ta nominacja to dla ksiedza Karola duzy awans, a nie zeslanie czy kara.

Tradycja w Europie Wschodniej nabrala takiej dynamiki, ze sprawy moga miec sie tylko coraz lepiej. A sugestie, nawet zawoalowane, ze brak jednego kaplana spowoduje tragiczne konsekwencje sa grzechem przeciw Opatrznosci Bozej.

A jesli ktos widzi tu "czystke" watykanskich modernistow z Menzingen, to warto wiedziec, ze ks. Stehlin jest postrzegany przez "niezlomnych" jako jeden z czolowych liberalow, zdrajcow i modernistow w Bractwie. Miedzy innymi dzieki usluznym donosom jego niedawnych (?) wiernych z Polski.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 10, 2014, 10:16:55 am »

Wątpię by "donosy" jakichkolwiek "wiernych" z Polski czy z poza niej, odegrały jakąkolwiek rolę w tych roszadach. X. Karola za "modernistę" uważać mogą co najwyżej szwankujący na umyśle wierni, o neurotycznych skłonnościach, których co tu dużo mówić w naszym światku oczywiście nie brakuje, ale których opinie nie mają wpływu na podejmowane przez kogokolwiek decyzje. Drugim środowiskiem, które może głosić o X. Karolu podobną opinię, są sedewakantyści, lecz dla nich "modernistą" jest praktycznie każdy, kto sedewakntystą nie jest, więc nic dziwnego. Myślę a przynajmniej mam nadzieję, że poglądy czy postawa X. Karola wyrażona podczas ostatniej kapituły nie ma nic wspólnego z tego typu rotacją, choć rzecz jasna wykluczyć tego nie mogę. Tak czy owak dla Polski to jest duża strata, natomiast szczerze powiem, raczej trudno jest dostrzec logikę tego typu przesunięć. Zmiana bowiem z Polski na Azję, oraz Szwajcarii na Polskę etc. etc. to kolosalna rewolucja w życiu zarówno kapłana, jak i wiernych, których zmiana ta dotyczy. Rewolucja zarówno pod względem cywilizacyjno-kulturowym, jak choćby lingwistycznym, mentalnym, organizacyjnym, praktycznie w każdym wymiarze. Dlatego żal mi Kapłanów, którzy będą zmuszeni do tak wielkiego wyzwania, które sprawi że miną prawdopodobnie lata zanim się będą wstanie zaaklimatyzować w nowych warunkach. Jaki to pożytek dla dobrze funkcjonujących zorganizowanych przez nich do tej pory przedsięwzięć ? Słowo daję nie wiem.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Simeonus vel Claviger
uczestnik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 10, 2014, 10:24:23 am »


Na marginesie: Za sprawą ks. Grzechowiaka i jego kłamliwej książeczki o absurdalnym tytule "Ruch arcybiskupa Lefebvre'a -- ku rozłamowi w Kościele posoborowym" ks. Stehlin przez długi czas uchodził za Austriaka. Za ks. Grzechowiakiem powtarza to bp Pawłowicz -- autor kolejnego wiekopomnego dzieła nt. FSSPX.

Na poczatku obecnosci Bractwa w Polsce, kiedy ks. Stehlin rezydowal w Jaidhof (w Austrii) i dojezdzal tylko do Polski, niektorzy wierni sami sobie wymyslili, ze jest Austriakiem i podawali taka wersje innym. Fakt, ze niektorzy z tych wiernych mieli ciezka odmiane choroby na Szwaba i sam fakt, ze msze odprawia im Niemiec mogly wywolac u nich spory dyskomfort moralny.

Ale autorzy książek są zobligowani do elementarnej choćby weryfikacji treści, które serwują w swoich pracach.
W tym przypadku mamy kolejny dowód na to, że wypociny ks. Grzechowiaka i bp Pawłowicza - to zwykłe szmatławce.

Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 10, 2014, 10:49:18 am »

Wątpię by "donosy" jakichkolwiek "wiernych" z Polski czy z poza niej, odegrały jakąkolwiek rolę w tych roszadach.

Tez watpie. Menzignen raczej nie kieruje sie sugestiami tych, ktorzy twierdza, ze nie spelnia sie obowiazku niedzielnego na mszach modernistycznej FSSPX.

Myślę a przynajmniej mam nadzieję, że poglądy czy postawa X. Karola wyrażona podczas ostatniej kapituły nie ma nic wspólnego z tego typu rotacją

Tym bardziej, ze o owych pogladach czy postawie nie ma pan zielonego pojecia (podobnie jak ja) :)

Tak czy owak dla Polski to jest duża strata

Nie da sie ukryc. Natomiast jaki zysk dla naszych braci katolikow z Azji! A przeciez dobrze im zyczymy, nieprawdaz?

raczej trudno jest dostrzec logikę tego typu przesunięć.

Z Warszawy czy Wroclawia - z pewnoscia trudno (choc osobiscie jestem w stanie sobie kilka wyobrazic). Z pozycji przelozonych Bractwa o wiele latwiej. Dlatego takie decyzje zapadaja w Menzingen, a nie na walnym zgromadzeniu wiernych Bractwa na Stadionie Narodowym przez aklamacje.

Zmiana bowiem z Polski na Azję, oraz Szwajcarii na Polskę etc. etc. to kolosalna rewolucja w życiu zarówno kapłana, jak i wiernych, których zmiana ta dotyczy. Rewolucja zarówno pod względem cywilizacyjno-kulturowym, jak choćby lingwistycznym, mentalnym, organizacyjnym, praktycznie w każdym wymiarze. Dlatego żal mi Kapłanów, którzy będą zmuszeni do tak wielkiego wyzwania, które sprawi że miną prawdopodobnie lata zanim się będą wstanie zaaklimatyzować w nowych warunkach.

Ksiadz Stehlin wstepujac do Bractwa wiedzial na co sie decyduje. Gdyby myslal w ten sposob, to zapewne nie zamienilby Niemiec na Gabon, ani Gabonu na obca pod względem cywilizacyjno-kulturowym, jak choćby lingwistycznym, mentalnym, organizacyjnym Polske. Zamiast narzekac i biadowac, lepiej sie za ksiezy pomodlic. W koncu ich obowiazki stanu wymagaja od nich opisanego przez pana heroizmu, ktory od nas - szeregowych wiernych - rzadko bywa wymagany.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 10, 2014, 11:20:34 am wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 10, 2014, 11:15:49 am »

Osobiście X. Webera powitam całym sercem i życzliwością. Natomiast X. Karola jakoś godnie trzeba będzie pożegnać, trudno.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 10, 2014, 11:21:44 am »

Naprawde prosze sie cieszyc, ze ks. Stehlin mogl tu zostac przez dwadziescia lat. U mnie w kaplicy rotacja ksiezy jest co dwa-trzy lata. Dopiero obecny duszpasterz zagoscicil nieco dluzej.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #24 dnia: Stycznia 10, 2014, 11:31:13 am »

Naprawde prosze sie cieszyc, ze ks. Stehlin mogl tu zostac przez dwadziescia lat. U mnie w kaplicy rotacja ksiezy jest co dwa-trzy lata. Dopiero obecny duszpasterz zagoscicil nieco dluzej.

Ok - w kaplicy... ale tu o Polskę chodzi... ja rozumiem przeniesienie - Warszawa - Gdańsk - Bajerze - Kraków... ale Chiny ???
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #25 dnia: Stycznia 10, 2014, 11:58:39 am »

No wlasnie. Ks. Stehlin to doswiadczony organizator, w firmie powiedziano by "senior manager", z sukcesami na kazdym polu, wiec to przeniesienie na stanowisko przeora do Pipidowki moglo by byc interpretowane jako rodzaj kary czy nielaski. A tu mamy rzucenie na pierwsza linie frontu - dowod zaufania i maksymalna optymizacja kompetencji i zasobow kadrowych :) Wszyscy sympatycy ks. Karola powinni byc dumni.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #26 dnia: Stycznia 10, 2014, 12:28:45 pm »

Azja to trochę tak jak Meksyk...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Simeonus vel Claviger
uczestnik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #27 dnia: Stycznia 10, 2014, 13:18:02 pm »

No wlasnie. Ks. Stehlin to doswiadczony organizator, w firmie powiedziano by "senior manager", z sukcesami na kazdym polu, wiec to przeniesienie na stanowisko przeora do Pipidowki moglo by byc interpretowane jako rodzaj kary czy nielaski. A tu mamy rzucenie na pierwsza linie frontu - dowod zaufania i maksymalna optymizacja kompetencji i zasobow kadrowych :) Wszyscy sympatycy ks. Karola powinni byc dumni.

Pełna zgoda.
Żal choć po ludzku się pojawia - nie może przeważać.
Ale Panowie Panie przecież Tradycja to nie tylko x. Karol!
Doszliśmy widać w perspektywie Menzingen do etapu, gdy jako już starsze dzieci mamy wzrastać pod okiem innego nauczyciela wiary w KK.
Ten ból to chyba nic innego jak nie do końca odcięta pępowina - tymczasem my mamy dojrzalej żyć wiarą wierną Tradycji.
Dokonania x. Karola są zapisane w Niebie i nic ich nie zakwestionuje, ale czas widocznie byśmy pod okiem kogoś innego (np. x. Webera i 3 nowych księży) rozpoczęli kolejny etap życia w KK, bardziej dojrzały, ale też bardziej wymagający, słowem taki jakiego by się po nas nie powstydził nasz x. Karol.

Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #28 dnia: Stycznia 10, 2014, 13:43:53 pm »

Warto popatrzeć jaki dystrykt obejmie X. Karol... będzie miał sporo zdaje się podróży :
http://www.sspxasia.com/index.htm

Cóż .. ciekawy dystrykt obejmie X. Karol. W sumie jak dobrze się przyjrzeć to niezły bo w jego skład wchodzi masę państw, a co ciekawe także Nowa Zelandia ( przynajmniej tak wynika ze strony co mnie trochę zdziwiło - wcześniej nigdy jej nie przeglądałem )... na zdjęciach z Singapuru jest nawet "A Rolls for the VIP " :
http://www.sspxasia.com/Countries/Singapore/index.htm

chyba jednak muszę skorygować swą wcześniejszą opinię...Azja to jednak żaden "Meksyk"...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 10, 2014, 14:02:51 pm wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #29 dnia: Stycznia 10, 2014, 14:26:24 pm »

na zdjęciach z Singapuru jest nawet "A Rolls for the VIP "

Bp Tissier ma niesamowita zdolnosc adaptacji. Jak byl w mojej kaplicy, to przyjechal sam, malym autkiem (w rodzaju Franciszkowego), a po mszy sie pytal jak wyjechac na autostrade, bo wracal do Ecône :)

Dystrykt azjatycki jest bardzo zroznicowany (NZ do niego nie nalezy) : sa Filipiny, ktore same sa prawie dystryktem, Indie z przeoratem, szkolami, wieloma kaplicami, Cejlon, gdzie Bractwo przymierzalo sie do otwarcia przeoratu, Korea i Japonia, gdzie sa dobrze funkcjonujace kaplice, ale takze misje w Indonezji czy Malezji z jedna msza w miesiacu, w garazu, zupelnie jak 20 lat temu w Polsce. Ks. Stehlin chyba IMHO zostal wyslany tam, zeby przeniesc na azjatycki grunt polska dynamike.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: X. Karol Stehlin przeniesiony do Azji « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!