Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:18:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Wspólnoty Jerozolimskie
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Wspólnoty Jerozolimskie  (Przeczytany 9857 razy)
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« dnia: Maja 25, 2009, 13:20:24 pm »

Co to takiego? Czy to wg Państwa coś pozytywnego, czy raczej zagrożenie? Jakie są Państwa opinie na temat tej organizacji.
Zapisane
Taki sobie o...
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 25, 2009, 13:21:47 pm »

A jakiś link??
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 25, 2009, 14:00:24 pm »

no właśnie ich stronka mi nie działa, dlatego Państwa pytam. Wiem tylko, że powstali w 1975 roku we Francji
Zapisane
Taki sobie o...
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 25, 2009, 14:05:06 pm »

http://jerusalem.cef.fr/jerusalem/pl/pl_index.html
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 28, 2009, 20:41:36 pm »

We Francji jest trochę tych nowych wspólnot m.in. Wspólnota św. Jana.
Zapisane
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 28, 2009, 22:09:31 pm »

Co to takiego?
Można na ich temat przeczytać:

http://powolanie.wiara.pl/?grupa=6&art=1187689677&dzi=1143238166

http://powolanie.wiara.pl/?grupa=6&art=1187769823&dzi=1143238166

http://jerusalem.cef.fr/jerusalem/pl/pl_index.html
Cytuj
Czy to wg Państwa coś pozytywnego, czy raczej zagrożenie? Jakie są Państwa opinie na temat tej organizacji.
Nigdy nie miałem możliwości poznać od wewnątrz Wspólnoty Jerozolimskiej więc na ten temat nie mogę nic powiedzieć, z wiadomości które przeczytałem budzi moje wątpliwości odejście od biblijno-monastycznego pierwowzoru życia, który polegał na usunięciu się od zgiełku miast i ludzi (wspólnoty i pojedynczych jednostek żyjących według prawideł monastycznych)

Ciekawie ten temat opisuje fragment Liber de institutione primorum monachorum, który wyraża tradycje spojrzenie na tą kwestię:

Cytuj
Trzeci stopień doskonałości: umiłowanie samotności, milczenie, celibat

Przejdźmy teraz do stopnia trzeciego. Wyrażają go słowa: Ukryj się przy potoku Kerit. Jestem niechętny jakiejkolwiek formie opóźniania przez ciebie ucieczki od tłumów miasta, ponieważ widzę przemoc i niezgodę w mieście; obchodzą je w ciągu dnia i nocy po jego murach, a złość i ucisk są w pośrodku niego; pośrodku niego jest zagłada, a z jego placu nie znika krzywda i podstęp (Ps 55,10-12).

Ponieważ wszystkich tych rzeczy należy unikać, Prorok, który został ci dany jako przykład, wybrał życie w samotności a nie w mieście. Mówi on: Oto uszedłem daleko, zamieszkałem na pustyni (Ps 55,8). Podobne świadectwo daje Mędrzec: Nie występuj przeciw ludowi miasta, ani nie uniżaj się przed pospólstwem; nie dodawaj ponownie grzechu do grzechu, albowiem i za jeden nie będziesz wolny od kary (Syr 7,7-8).

Chociaż, jak mówi Mędrzec, żyjesz in monos, co znaczy samotnie lub w pojedynkę, to nie jesteś wolny od grzechu. Musisz więc obawiać się i płakać w samotności, co jest obowiązkiem mnicha. Monos w języku greckim oznacza "jeden", "w pojedynkę" lub "samotnie", a achos, w tym samym języku, oznacza "smutny". Tak więc mnich zwany jest monachos - "samotny i smutny", ponieważ lamentuje w samotności nad swoimi grzechami i grzechami innych.

Powyższy sposób życia jest dla ciebie lepszy niż pozostawanie w mieście, wśród tłumów. Skoro, jak świadczy mędrzec, nie będziesz wolny od grzechu żyjąc w samotności (to znaczy in monade "jeden" lub "w pojedynkę"), to tym bardziej, jak mówi, będziesz dodawał grzech do grzechu, jeżeli pozostaniesz między ludźmi. Odwróć się więc od tłumów, ponieważ w mieście będziesz przymuszony czynić rzeczy, do których twoja natura i wola nie chcą być przymuszane; możesz być niepokojony przez złość innych, możesz cierpieć obserwując zmagania innych, możesz być schwytany przez sidła oczu nierządnicy, możesz być zwiedziony przez piękne kształty do nieprawego zachowania, możesz być schwytany w łańcuch chciwości, bądź innych niedoskonałości. Wszystkich tych rzeczy można uniknąć żyjąc w samotności.

Kto osła dzikiego wolno wypuścił i więzy jego zwolnił jeżeli nie ten, który za dom dał mu pustkowie, a za legowisko słoną ziemię? Dlatego śmieje się z miejskiego zgiełku i słów poganiacza nie słyszy (Hi 39,5-7). Osioł, zwierzę, które lubi samotność, jest symbolem człowieka żyjącego w pojedynkę, z dala od ludzkiego tłumu. Bóg zwalnia więzy jego grzechów i wypuszcza wolno z niewoli grzechu; daje mu dom na pustkowiu i legowisko na słonej ziemi - miejsce, które rozbudza tęsknotę za sprawiedliwością niebieskiej ojczyzny, i które zaspokoi ostatecznie jego pragnienia. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni (Mt 5,6).

Tak więc, mój synu, jeżeli chcesz być doskonały, jeżeli chcesz osiągnąć cel monastycznego życia i pić z potoku, ukryj się przy potoku Kerit, to znaczy pielęgnuj milczenie ukryty w samotności. Znając swoją słabość oraz kruchość naczynia, które niesiesz, musisz obawiać się grzechu w mieście, abyś przez zderzenie z tłumem nie upuścił go na ziemię i nie rozbił. Dobrze jest czekać w milczeniu ratunku od Pana (Lm 3,26).

Ukryj się więc przy potoku Kerit, co oznacza oddzielenie; żywić ono będzie twoją profetyczną doskonałość w samotności. W ten sposób będziesz uwolniony od ludzkiego towarzystwa, a co najważniejsze - od towarzystwa kobiety; Dobrze jest człowiekowi nie łączyć się z kobietą (1Kor 7,1). Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu (1Kor 7,35). Trzeba pozostawić wszystko, co przeszkadza w osiągnięciu doskonałego zwrócenia się ku Bogu. Troski doczesne i ułuda bogactwa zagłuszają słowo Boże (Mt 13,22), a w konsekwencji przeszkadzają miłować Boga w sposób doskonały. Mędrzec mówi: Kto się Pana boi, będzie posłuszny Jego słowom (Syr 2,15), ponieważ kto wstąpił w związek małżeński zabiega o sprawy świata (1Kor 7,33) i w ten sposób powstrzymywany jest od doskonałego przylgnięcia do Bożej miłości, bo szuka, jak się przypodobać żonie (tamże). Człowiek zaś bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jakby się przypodobać Panu (tamże). Tak więc, jeśli jesteś wolny, nie szukaj żony (1Kor 7,27). Będziesz szczęśliwy, jeżeli posłuchasz mojej rady (1Kor 7,40), aby być jednym z tych bezżennych, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni (Mt 19,12). Ja zaś dam im miejsce w moim domu oraz imię lepsze od synów i córek; dam im imię wieczyste i niezniszczalne (Iz 56,5).

Tak więc ukazałem ci trzeci stopień, dzięki któremu możesz osiągnąć stan profetycznej doskonałości.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 29, 2009, 22:06:28 pm »

Jesli dobrze pamietam to czytalem, ze  w Warszawie maja zamieszkac przy kosciele na ul Lazienkowskiej.
Zapisane
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 04, 2010, 21:37:14 pm »

Byłem nawet u nich na Łazienkowskiej na mszy. Pierwszy raz widziałem tam takie rzeczy jak stanie w czasie przeistoczenia, komunia na rękę, picie przez wiernych z kielicha i menorę. Natomiast co do ich "piękna liturgii" to chyba mam inne gusta. Same kielichy, kadzielnica i wystrój (włącznie z taborecikami dla wiernych) wyglądały dziwnie... Śpiewy takie ze wschodnim zacięciem, ale jakoś tak zbyt podobnie, jakby dwie melodie na zmianę. Potem organy (bez śpiewu), które mi się osobiście ze wschodnimi śpiewami gryzą.
No i główny morał:
Cicha msza trydencka jest dla mnie dużo piękniejsza niż taki udziwniony NOM...
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 04, 2010, 23:12:49 pm »

Oczywiście. Milionkroć wolę cichą Mszę trydencką niż coś takiego jak na powyższym filmiku.
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 05, 2010, 01:30:34 am »

Może to jest po prostu troszkę zmodyfikowany NOM odprawiany w Jerozolimie? :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
DexterFK
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 05, 2010, 20:11:59 pm »

http://www.youtube.com/watch?v=QKag36EVUtk
Proszę zwrócić uwagę na 2:10-2:15 - Dlatego jestem PRZECIW HAND/SEFL-Communi!!!
Zapisane
Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 07, 2010, 12:26:30 pm »

Jesli dobrze pamietam to czytalem, ze  w Warszawie maja zamieszkac przy kosciele na ul Lazienkowskiej.

Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie
http://ekai.pl/wspolnoty/x28281/monastyczne-wspolnoty-jerozolimskie/

Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie osiedliły się w Warszawie
http://ekai.pl/wspolnoty/x28259/monastyczne-wspolnoty-jerozolimskie-osiedlily-sie-w-warszawie/

„Będziemy modlić się w sercu miasta”
http://ekai.pl/wspolnoty/x28269/bedziemy-modlic-sie-w-sercu-miasta/


Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #12 dnia: Września 20, 2010, 22:20:34 pm »

Cytuj
Konsekracja kościoła przy ul. Łazienkowskiej

Siostry i Bracia Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich z ogromną radością zapraszają na

Konsekrację kościoła przy ul. Łazienkowskiej, który został im powierzony.

Uroczysta litugia konsekracji będzie miała miejsce 2 października 2010 r. o godz. 19.00, a dokona jej Arcybiskup Kazimierz Nycz.

W niedzielę 3 października ojciec Pierre Marie-Delfieux, założyciel wspólnot, odprawi pierwszą Mszę św. w nowo konserkrowanym kościele p.w. Matki Bożej Jerozolimskiej.


http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/aktualnosci_nowosci/?a=4575
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #13 dnia: Września 20, 2010, 22:30:57 pm »

Sprowadzenie Wspólnot Jerozolimskich planowano chyba jeszcze za kardynała Glempa. Kościół ten był chyba wcześniej obsługiwany przez pallotynów.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #14 dnia: Września 20, 2010, 22:59:37 pm »

Przed wakacjami widziałem jak coś w nim robili, remontowali n.p. wstawili dwie pary drzwi od strony ul. Łazienkowskiej.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Wspólnoty Jerozolimskie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!