Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 08:19:20 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Co zrobić, gdy ksiądz nie chce udzielić komunii na klęcząco?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Co zrobić, gdy ksiądz nie chce udzielić komunii na klęcząco?  (Przeczytany 27649 razy)
mabalcer
bywalec
**
Wiadomości: 73

« dnia: Października 11, 2013, 12:48:44 pm »

Załóżmy, że jest taka sytuacja. Jesteśmy w typowej polskiej parafii, na Nowej Mszy (Novus Ordo Missae). Nadchodzi moment Komunii Świętej. Wierni ustawiają się procesyjnie (w kolejce) i karnie przyjmują Eucharystycznego Pana Jezusa ,,na stojąco". Załóżmy, że ktoś klęka. Ksiądz odmawia udzielenia Komunii. Gdzie mogę zgłosić taki przypadek? Co mówi nauczanie Kościoła na ten temat?- aby mieć argumenty w ewentualnej dyskusji. Słyszałem o pewnym cytacie z Jana Pawła II, który mówi, mniej więcej tak: ,,gdy ktoś pragnie przyjąć Komunię Św. na klęcząco, należy mu jej w ten sposób udzielić". Są jeszcze jakieś cytaty/ dokumenty Kościoła na ten temat? Niektórzy postępowi księża ekskomunikują kogoś, tylko dlatego, że chce przyjąć Komunię na klęcząco, używając dziwnej argumentacji, np. to- http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/47/n/2981 albo to: http://www.youtube.com/watch?v=fF512ELvNdw w stylu: lepiej przyjąć Jezusa na stojąco, klęcząc Duchem, niż na klęcząco, żeby wyjść na swoje.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1 dnia: Października 11, 2013, 13:31:38 pm »

Po Mszy należy się udać do zakrystii i delikatnie acz stanowczo pouczyć katabasa, żeby się przyzwoicie zachowywał. Jak się będzie stawiał, to do kurii ... itd. z Rzymem włącznie. Nie jest to miłe doświadczenie ale się zbyt wiele tego nagrabiło. Nie możemy się czuć w gorszym położeniu, niż handkomuniści. Generalnie jest chyba lepiej niż 15 lat temu, jak poszły jakieś powielaczowe instrukcje, żeby zlikwidować klękanie.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #2 dnia: Października 11, 2013, 13:34:07 pm »

Wałkowane u nas
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,832.15.html
I na zaprzyjaźnionym blogu:
komunia na klęczączo site:breviarium.blogspot.com
http://breviarium.blogspot.com/2012/10/komunia-swieta-na-kleczaco.html
http://breviarium.blogspot.com/2007/07/komunia-wita-przyjmowana-na-klczco-zy.html
http://breviarium.blogspot.com/2010/02/kuria-sosnowiecka-zwalcza-komunie.html
http://breviarium.blogspot.com/2011/05/szamanskie-proby-zaczarowania-kolejki.html
http://breviarium.blogspot.com/2012/12/sakromisja.html
http://breviarium.blogspot.com/2012/09/ciezki-eklezjalny-humor-jezuicki.html
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
mabalcer
bywalec
**
Wiadomości: 73

« Odpowiedz #3 dnia: Października 11, 2013, 13:45:41 pm »

a są jakieś dokumenty Kościoła na ten temat? 1 argument już mam- że Komunię tak rozdają papieże- Benedykt XVI i Franciszek
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4 dnia: Października 11, 2013, 13:53:39 pm »

KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW wydała dnia 25 marca 2004 roku INSTRUKCJĘ REDEMPTIONIS SACRAMENTUM O tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, która mówi:

90. „Wierni przyjmują Komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu”, zaaprobowanym przez Stolicę Apostolską. „Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem”
91. Przy udzielaniu Komunii świętej należy pamiętać, że „święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania”. Stąd każdy ochrzczony katolik, któremu prawo tego nie zabrania, powinien być dopuszczony do Komunii świętej. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu z wiernych, tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco.


Od dnia 25 lutego 2004 r. w Polsce obowiązuje nowe wydanie Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego i w związku z tym obowiązują WSKAZANIA EPISKOPATU POLSKI PO OGŁOSZENIU NOWEGO WYDANIA OGÓLNEGO WPROWADZENIA DO MSZAŁU RZYMSKIEGO przyjęte na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski dnia 9 marca 2005 r., w których powiedziano:

38. Zaleca się procesyjne podchodzenie do przyjęcia Komunii świętej (por. OWMR 44, 86 i 160). Ciało Pana jest bowiem pokarmem na drodze do życia wiecznego. Komunię świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub stojącej. Postawę stojącą należy zachować zawsze, gdy Komunii świętej udziela się pod obiema postaciami. Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Wąski
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #5 dnia: Października 11, 2013, 13:55:40 pm »

http://www.fidelitas.pl/dokumenty/InstrukcjaRedemptionisSacramentum.pdf

punkt 90 i 91
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #6 dnia: Października 11, 2013, 15:19:25 pm »

Po Mszy należy się udać do zakrystii i delikatnie acz stanowczo pouczyć katabasa, żeby się przyzwoicie zachowywał. Jak się będzie stawiał, to do kurii ... itd. z Rzymem włącznie.

Owszem, można powalczyć, ale co to niby ma dać? Nawet jeżeli w wyniku presji z zewnątrz ksiądz zmieni postępowanie, to i tak staniemy się persona non grata. Wiem, przerabiałem podobny scenariusz.

Tak naprawdę, to jedynym roziwiązaniem jest znaleść inny kościół, gdzie nie ma tego problemu (oczywiście w małej miejscowości może to być trudne).
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #7 dnia: Października 11, 2013, 15:57:02 pm »

 Przepraszam, ale może to nie w temacie moje zdanie jest takie na nową mszę się nie chodzi.
 
Nawet jeśli Nowa Msza może być ważna, to pomimo to może się ona nie podobać Bogu, gdyż jest Mszą ekumeniczną, Mszą sprotestantyzowaną. Ona stanowi zagrożenie dla wiary w katolicką ofiarę Mszy świętej i dlatego należy ją odrzucić. Kto poznał problematykę Nowej Mszy, nie może już na nią chodzić, gdyż przez uczestnictwo w niej narażałby swą wiarę na niebezpieczeństwo i okazywałby swą zgodę na reformy.
Zarzut, jakoby można było chodzić na Mszę, skoro jest ona ważna, nie jest przekonywujący. Nawet Msza świętokradcza, którą odprawia jakiś upadły kapłan, aby znieważyć Chrystusa, może być ważna, choć oczywiście nie wolno w niej brać udziału. Podobnie nie wolno uczestniczyć w schizmatyckiej Mszy np. prawosławnej, chociaż Msza ta jest z pewnością ważna, a jej obrządek czcigodny.
Jest niestety faktem, że przez nowy obrządek niezliczona ilość katolików straciła wiarę w ofiarę Mszy świętej, przyjmując pojęcie Mszy odpowiadające raczej wieczerzy protestanckiej. W związku z tym pozostaje też fakt, że nie widzi się już żadnej dużej różnicy pomiędzy katolicyzmem a protestantyzmem, a więc odrzuca się dogmat o wyłącznej prawdzie wiary katolickiej. Ponieważ Nowa Msza jest głównym źródłem dzisiejszego kryzysu wiary, należy się od niej zdystansować.


62 powody, dla których, aby pozostać w zgodzie z sumieniem, nie możemy uczęszczać na Nową Mszę

http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/337

Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #8 dnia: Października 11, 2013, 17:52:06 pm »


Tak naprawdę, to jedynym roziwiązaniem jest znaleść inny kościół, gdzie nie ma tego problemu
To jest ucieczka z nie rozwiązanie.

... moje zdanie jest takie na nową mszę się nie chodzi.

Na szczęście, to forum jest jeszcze katolickie, a nie sedeckie.


--
Pisałem trzy raz:
Ja, kiedy ksiądz (wikary) odmówił komunii synowi (8 lat, zaraz po I Komunii!), zbesztełm po mszy, KAZAŁEM przeprosić syna i się mu wytłumaczyć! Albo idę do proboszcza..
Ja wiem, że często to są sami proboszczowie -wtedy  tak samo!

==
Porobiło się, że ma mamy dwie "formy" rytu rzymskiego, ale wybór k. binrafa to... porzucenie papieża, No chyba, że go nie uznajemy, ale to chyba ciągle forum "papieskie"?
« Ostatnia zmiana: Października 11, 2013, 19:10:07 pm wysłana przez romeck » Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #9 dnia: Października 11, 2013, 18:16:21 pm »

Panie binrafie, skoro nie na temat, to dlaczego Pan to napisał? Poza tym akurat na zalinkowanej przez Pana stronie jest sporo bełkotu.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #10 dnia: Października 11, 2013, 21:13:56 pm »

a są jakieś dokumenty Kościoła na ten temat? 1 argument już mam- że Komunię tak rozdają papieże- Benedykt XVI i Franciszek

Papież daleko, KEP bliżej:

http://www.kkbids.episkopat.pl/uploaded/a33/Anamnesis33-2bListy.pdf
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #11 dnia: Października 11, 2013, 21:23:40 pm »


Tak naprawdę, to jedynym roziwiązaniem jest znaleść inny kościół, gdzie nie ma tego problemu
To jest ucieczka z nie rozwiązanie.

Nie ucieczka, tylko wycofnie sie na z góry upatrzone pozycje.  :)
I zgadzam się z p. binrafem, że najlepiej uciec z NOM w ogóle, jeśli to tylko możliwe.

No bo nawet jeżeli przekonamy księdza, że klękanie jest OK, to czy można oczekiwać, że ksiądz, który zabrania klękać będzie np głosił katolickie kazania, że będzie dobrym spowiednikiem, że będzie godnie odprawiał Mszę? Szczerze wątpie. 
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #12 dnia: Października 11, 2013, 21:39:34 pm »

Panie binrafie, skoro nie na temat, to dlaczego Pan to napisał? Poza tym akurat na zalinkowanej przez Pana stronie jest sporo bełkotu.

To był artykuł z zawsze wierni  a poza tym napisałem, bo się nawołuje do uczestnictwa w nowej mszy. Pytam otwarcie, dlaczego nie piszemy ze uczestnictwo w nowej mszy jest szkodliwe i nie powinno się uczestniczyć w nowych obrzędach liturgicznych.  Mimo ze narażam sie na krytykę wśród znajomych, rodziny to  nie uczestniczę w nowej mszy( nigdy). Śluby tez nie, bo połączone z nową mszą. Jak ktoś pyta, dlaczego odsyłam do krytycznej analizy? Podobnie z pogrzebami. Msza pogrzebowa nie, ceremonia na cmentarzu tak. Mimo że mogę być zablokowany tu na forum dopuszczam to nie wdaję się w dyskusję o nowych sakramentach. Nawet na spotkaniach rodzinnych jak ktoś podnosi sprawę poruszoną w tym wątku po prostu mówię o KRR i odsyłam do wspomnianego dokumętu . Nie da się z nowej mszy zrobić Katolickiej to jest profanacja i bluźnierstwo.  Mimo że mogą być akcenty w nowej mszy KRR to i tak to jest szkodliwe. Nie chodźcie  na Nowe Msze to nie będzie problemu. Jeśli gdzieś wyjeżdżam poza Warszawę  to zasze spoglądam na mapkę mszy KRR. Ustawiłem sobie całe funkcjonowanie tak aby zawsze w niedzielę i swięta uczestnoczyć w KRR.  Ja już się całkowicie przestawiłem. Nie nazywam się tradycjonalistą a po prostu katolikiem . Bez tradycji niema Kościała Katolickiego.
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #13 dnia: Października 11, 2013, 22:03:26 pm »

Też bym radził podchodzić ostrożnie do tych spraw. Tym bardziej, że autorzy ,,Krótkiej analizy krytycznej" sami potem sprawowali NOM.
Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #14 dnia: Października 11, 2013, 22:30:06 pm »

Też bym radził podchodzić ostrożnie do tych spraw. Tym bardziej, że autorzy ,,Krótkiej analizy krytycznej" sami potem sprawowali NOM.

To jaki jest bat na Novus Ordo ?
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Strony: [1] 2 3 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Co zrobić, gdy ksiądz nie chce udzielić komunii na klęcząco? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!