Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 03:30:00 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Zmiana w obrzędzie chrztu
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Zmiana w obrzędzie chrztu  (Przeczytany 3964 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Sierpnia 22, 2013, 15:06:27 pm »

Zmiana w obrzędzie chrztu

Włoskie media informują o zmianie w obrzędzie chrztu, którą zarządził jeszcze w styczniu br. Benedykt XVI, krótko przed rezygnacją z posługi Biskupa Rzymu. Wiadomość ta ukazała się wcześniej jedynie w biuletynie Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów i Kultu Bożego. Chodzi o zastąpienie słów: „wspólnota chrześcijańska” słowami: „Kościół Boży” - w formule przyjęcia nowo ochrzczonego do wspólnoty wierzących.

Zmiana została dokonana w wersji łacińskiej obrzędu, a teraz konsekwentnie ma zostać wprowadzona do innych jego wersji językowych.

Przed nakreśleniem znaku krzyża na czole chrzczonej osoby, szafarz sakramentu wypowiadał dotychczas słowa: „Magno gaudio communitas christiana te excipit” (Wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością), obecnie zaś ma mówić: „Magno gaudio Ecclesia Dei te excipit” (Kościół Boży przyjmuje cię z wielką radością).

Dekret Kongregacji podkreśla, że przez chrzest ludzie zostają „wcieleni do jedynego Kościoła Chrystusa, który trwa w Kościele katolickim, rządzonym przez następcę Piotra i biskupów pozostających z nim w komunii”. Zmiana sformułowania tłumaczona jest pragnieniem, by w obrzędzie chrztu lepiej uwydatnić „nauczanie o zadaniu i obowiązku sprawowania sakramentów przez Matkę Kościół”.

Papieżowi-teologowi chodziło więc o jasne wskazanie, że to Kościół przyjmuje ochrzczonych, a nie niedookreślona „wspólnota chrześcijańska”.

Dekret opublikowany w biuletynie „Notitiae” informuje, że Benedykt XVI zdecydował o wprowadzeniu tej zmiany 28 stycznia br. Sam dekret nosi datę 22 lutego, zaś wszedł w życie 31 marca, w więc już za pontyfikatu papieża Franciszka, co oznacza, że nie miał on obiekcji wobec tej decyzji swego poprzednika. Nowej formuły - zanim formalnie została wprowadzona - użył już Benedykt XVI udzielając chrztu w kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 13 stycznia br.

Łaciński tekst dekretu Kongregacji:

(...)

https://ekai.pl/zmiana-w-obrzedzie-chrztu/


« Ostatnia zmiana: Kwietnia 23, 2017, 20:16:32 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 22, 2013, 15:16:08 pm »

Wreszcie jakas sensowna wiadomosc.
Zapisane
Drobny
bywalec
**
Wiadomości: 94


« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 22, 2013, 19:47:29 pm »

Jeszcze żeby jakaś sensowna wiadomość nie była powiązana z poprzednim papieżem. Aktualny mógłby wreszcie sam coś mądrego zrobić.
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 02, 2015, 12:44:54 pm »

Czy obrzęd udzielenia sakramentu chrztu świętego, sprawowany bezpośrednio, ale po zakończeniu Mszy św., czyli po udzieleniu błogosławieństwa i wypowiedzenia słów rozesłania, stanowi kontynuację liturgii mszalnej?
Zdarzyło się mi uczestniczyć w takiej liturgii chrzcielnej. Celebrans zarządził, że "ponieważ na Mszy św. odmówiliśmy wyznanie wiary, więc już teraz nie powtórzymy".
Co prawda, rodzice i chrzestni uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej przed udzielaniem sakramentu chrztu, ale formalnie nie tylko, że nie wyznali wiarę, ale i nie wyrzekli się zła.

Cytuj
http://www.zabrzeg.diecezja.bielsko.pl/kancelaria.php?subaction=showfull&id=1208438381&archive=&start_from=&ucat=17&
"Kapłan przypomina rodzicom oraz chrzestnym ich odpowiedzialność za religijne wychowanie dzieci. Podstawą przyjęcia tej odpowiedzialności jest wyrzeczenie się zła i wyznanie wiary.
Dlatego kapłan trzykrotnie pyta:
 1)Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
 2)Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował?
3)Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
 Po szczerym odrzuceniu zła celebrans przyjmuje od rodziców i chrzestnych potrójne wyznanie wiary..."

Ten fragment rytuału został pominięty i również nie było uroczystego błogosławieństwa rodziców.
Mam wątpliwości, czy tak okrojony rytuał chrztu świętego spełnia wymogi udzielenia sakramentu?
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #4 dnia: Maja 02, 2015, 13:01:14 pm »

@ratio
Bylo polanie woda i wymowienie poprawnej trynitarnej formuly chrztu (zakladajac intencje tego ksiedza), wiec chrzest jest wazny.
Oczywiscie innym problemem jest ogolna i powszechna nonszalancja ksiezy i ich podejscie do liturgicznych zasad i ogolnie do wszystkiego, co robia. Znowu powtorze tym razem swoja ulubiona formule: dziadostwo, dziadostwo i jeszcze raz dziadostwo.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 02, 2015, 13:54:37 pm »

@ratio
Bylo polanie woda i wymowienie poprawnej trynitarnej formuly chrztu (zakladajac intencje tego ksiedza), wiec chrzest jest wazny.

W ten sposób chrztu mogę udzielić ja, czyli prosty świecki wierny. Nieodpłatnie rzecz jasna  :)

Cytuj
Oczywiscie innym problemem jest ogolna i powszechna nonszalancja ksiezy i ich podejscie do liturgicznych zasad i ogolnie do wszystkiego, co robia. Znowu powtorze tym razem swoja ulubiona formule: dziadostwo, dziadostwo i jeszcze raz dziadostwo.

"Ubóstwo się kończy u stopni ołtarza" - czy to nie cytat ze Św. Biedaczyny?
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 02, 2015, 14:01:12 pm »

Znowu powtorze tym razem swoja ulubiona formule: dziadostwo, dziadostwo i jeszcze raz dziadostwo.

I byle szybciej – oczywiście w tym, co Kościół nakazuje, aby zrobić czy odmówić. Bo wprowadzenie, kazanie, ogłoszenia mogą trwać w nieskończoność.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #7 dnia: Maja 02, 2015, 17:30:07 pm »

@ratio
Bylo polanie woda i wymowienie poprawnej trynitarnej formuly chrztu (zakladajac intencje tego ksiedza), wiec chrzest jest wazny.
W ten sposób chrztu mogę udzielić ja, czyli prosty świecki wierny. Nieodpłatnie rzecz jasna  :)
W gruncie rzeczy to jest prawda, hehe, choc przyznam szczerze, ze nawet ja nie jestem biegly w niuansach dotyczacych waznosci takiego chrztu - z jednej strony wystarczy wiara przyjmujacego chrzest, intencja szafarza naprawde ochrzcic a nie polac czlowieka woda i trynitarna formula - z drugiej strony Kosciol (z wiadomych powodow - i naprawde wyjatkowo nie bede zlosliwy - nie tylko finansowych) oficjalnie ogranicza to tylko do sytuacji nadzwyczajnych.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #8 dnia: Maja 02, 2015, 17:33:51 pm »

Znowu powtorze tym razem swoja ulubiona formule: dziadostwo, dziadostwo i jeszcze raz dziadostwo.
I byle szybciej – oczywiście w tym, co Kościół nakazuje, aby zrobić czy odmówić. Bo wprowadzenie, kazanie, ogłoszenia mogą trwać w nieskończoność.
Temat rzeka, ktory mnie juz meczy, nudzi, irytuje i denerwuje - i jeszcze wiele razy to samo napisze. Czasem patrze po swojej mszy (a mam w niedziele jedna;)) na internetowe transmisje z roznych polskich kosciolow i w 90 procentach przypadkow to jest po prostu najzwyklejsza zenada, wiec sam sie zastanawiam, czy to ja jestem dziwny albo wybredny, albo wiecznie niezadowolony, bo niemozliwe, zeby naprawde prawie WSZEDZIE byla rutyna, pospiech, dziadostwo (ulubione okreslenie;)) itd itp. i - jak to sam okreslam - robieniem czegos dla samego robienia, niby ok, ale jakby bez jakiegokolwiek wewnetrznego zaangazowania.
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2015, 17:35:34 pm wysłana przez pauluss » Zapisane
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 02, 2015, 19:45:26 pm »

Czasem patrze po swojej mszy (a mam w niedziele jedna;)) na internetowe transmisje z roznych polskich kosciolow i w 90 procentach przypadkow to jest po prostu najzwyklejsza zenada, wiec sam sie zastanawiam, czy to ja jestem dziwny albo wybredny, albo wiecznie niezadowolony, bo niemozliwe, zeby naprawde prawie WSZEDZIE byla rutyna, pospiech, dziadostwo (ulubione okreslenie;))

W ostatnią niedzielę po raz pierwszy w życiu zdarzyło mi się wyjść ze Mszy przed konsekracją (tak, wiem). Po prostu nie wytrzymałem... ogłuszającego hałasu, gitar, kompletnego chaosu liturgicznego... więc gdy dziecko powiedziało mi, że źle się czuje i chce iść do domu, to zamiast, jak zwykle, zdyscyplinować córeczkę, wziąłem ją na ręce i wyszedłem... :( Teraz zastanawiam się czy poszukać gdzieś w pobliżu jakichś "lasandrystów", czy może bezpieczniej będzie chodzić w niedzielę do grekokatolików--gdzieś gdzie będę miał pewność, że Liturgia nie zostanie zmasakrowana...
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2015, 20:56:10 pm wysłana przez Infirmus » Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 02, 2015, 20:22:38 pm »

Czasem patrze po swojej mszy (a mam w niedziele jedna;)) na internetowe transmisje z roznych polskich kosciolow i w 90 procentach przypadkow to jest po prostu najzwyklejsza zenada, wiec sam sie zastanawiam, czy to ja jestem dziwny albo wybredny, albo wiecznie niezadowolony, bo niemozliwe, zeby naprawde prawie WSZEDZIE byla rutyna, pospiech, dziadostwo (ulubione okreslenie;))

W ostatnią niedzielę po raz pierwszy w życiu zdarzyło mi się wyjść ze Mszy przed konsekracją (tak, wiem). Po prostu nie wytrzymałem...

Po raz pierwszy? Podtrzymam pana na duchu. Mnie się to zdarzyło kilkanaście razy a może i więcej. Aż wreszcie przestałem w ogóle chodzić. Niezmiernie wrażliwy i wymagający jestem.
Zapisane
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #11 dnia: Maja 02, 2015, 21:03:48 pm »

Po raz pierwszy? Podtrzymam pana na duchu. Mnie się to zdarzyło kilkanaście razy a może i więcej. Aż wreszcie przestałem w ogóle chodzić. Niezmiernie wrażliwy i wymagający jestem.

Dobrze wiedzieć, że nie jestem sam. Po przemyśleniu chyba wybiorę się do parafii greckokatolickiej...

http://trojmiasto.tv/Cerkiew-greckokatolicka-4526.html

... tam mam najbliżej, nie ma wątpliwości co do pełnej łączności z Kościołem Katolickim, a liturgię mają naprawdę piękną.
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 02, 2015, 22:41:08 pm »

Po raz pierwszy? Podtrzymam pana na duchu. Mnie się to zdarzyło kilkanaście razy a może i więcej. Aż wreszcie przestałem w ogóle chodzić. Niezmiernie wrażliwy i wymagający jestem.

Dobrze wiedzieć, że nie jestem sam. Po przemyśleniu chyba wybiorę się do parafii greckokatolickiej...

http://trojmiasto.tv/Cerkiew-greckokatolicka-4526.html

... tam mam najbliżej, nie ma wątpliwości co do pełnej łączności z Kościołem Katolickim, a liturgię mają naprawdę piękną.

W Gdańsku jest o 15.00 Msza w katolickim niewątpliwie rycie w św. Barbarze.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #13 dnia: Maja 03, 2015, 06:46:03 am »

W Gdańsku jest o 15.00 Msza w katolickim niewątpliwie rycie w św. Barbarze.

Serdecznie dziękuję za informację!
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Zmiana w obrzędzie chrztu « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!