Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:19:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nieobecność na Mszy św.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Nieobecność na Mszy św.  (Przeczytany 10596 razy)
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #15 dnia: Maja 13, 2013, 17:34:24 pm »


Po przeczytaniu Państwa argumentów doszedłem do wniosku, że mają państwo rację. Jak nie będzie za bardzo po drodze na Mszę niedzielną to po prostu oleję to (jak o. Iwon Congar pod Świętym Oficjum ;) ) i odmówię sobie różaniec. W końcu 15 minut zamiast 1,5 godziny. I nawet nie trzeba się ładnie ubrać.

Przecież tu nie chodzi o to, że się komuś nie chce iść na Mszę, ale o poważne przeszkody, jak choroba, całodzienna podróż lub praca, brak Mszy w okolicy.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #16 dnia: Maja 13, 2013, 19:59:41 pm »

Absencja na Mszy - złamanie III przykazania.
Proszę sobie NA GŁOS powtórzyć to przykazanie! (I policzyć, ile tysiącleci temu zostało napisane/dane.)

Zapisane
katolik86
rezydent
****
Wiadomości: 349

« Odpowiedz #17 dnia: Maja 13, 2013, 20:42:49 pm »

Z drugiej strony mamy odgórnie zainicjowane procesy Jana XXIII, Pawła VI i JPI, które utknęły w martwych punktach, bezskutecznie pobudzane przez kurialistów.
Jan XXIII został ogłoszony błogosławionym w 2000 roku, więc jego proces nie utknął w martwym punkcie ;)
Zapisane
Ego sum resurrectio et vita. Qui credit in me etiam si mortuus fuerit, vivet. Et omnis qui vivit et credit in me, non morietur in aeternum.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #18 dnia: Maja 13, 2013, 20:47:20 pm »

20 grudnia 2012 Benedykt XVI promulgował dekret o heroiczności cnót Pawła VI, więc jego beatyfikacja może nastąpić w miarę szybko.
Co do Jana Pawła I to jak podaje Wikipedia:
,,W listopadzie 2003 papież Jan Paweł II rozpoczął proces beatyfikacyjny Jana Pawła I. Faza diecezjalna procesu beatyfikacyjnego zakończyła się 10 listopada 2006 roku w Belluno. Cała dokumentacja została przekazana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która 3 stycznia dokonała jej oficjalnego otwarcia. 17 października 2012 do tejże Kongregacji zostało przekazane tzw. positio, czyli zbiór dokumentów mających na celu wykazanie heroiczności cnót kandydata na ołtarze[2]. Do beatyfikacji Sługi Bożego wymagany jest jeden cud, mający odbyć się za wstawiennictwem zmarłego papieża. Rzymska agencja Zenit donosi, że cud jest już znany i badany. 17 października postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła I, (Albino Lucianiego) bp Enrico Dal Covolo przekazał do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych „Positio”. Bp Dal Covolo nie ukrywa, że zebrana przez niego dokumentacja zawiera szereg ciekawych, a nieznanych dotąd informacji. Jednocześnie zapewnia, że wytypowano już cud, który będzie przedstawiony do oceny Kongregacji pod względem medycznym i teologicznym. Na obecnym etapie procesu nie można jednak powiedzieć, kiedy się on zakończy. Podkreśla, iż decyzja ówczesnego patriarchy Wenecji o przyjęciu wyboru kolegium kardynalskiego była heroiczną ofiarą dla dobra Kościoła"
Tak na marginesie to jestem bardzo krytyczny co beatyfikacji każdego kolejnego papieża. Kiedyś będziemy mieli i Benedykta XVI i Franciszka I.Zaczyna wyglądać że sam fakt bycia papieżem może być powodem ogłoszenia świętym czy błogosławionym. kto następny w kolejce będzie? Każdy kolejny prymas?
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2013, 20:54:06 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #19 dnia: Maja 13, 2013, 22:19:30 pm »

@katolik @ryszard
Fakt beatyfikacji Jana XXIII jest mi oczywiście znany. W wypadku 3 wymienionych przeze mnie papieży wiedzę czerpię z publikacji o. Luigi Villi. Pisał on, że np. procesy Pawła VI i JP1 rozpoczęły się na wyraźne życzenie JP2. Ideę beatyfikacji Jana XXIII uważał on za porażkę. Zobaczymy, jak sprawa potoczy się dalej.

Tak na marginesie to jestem bardzo krytyczny co beatyfikacji każdego kolejnego papieża. Kiedyś będziemy mieli i Benedykta XVI i Franciszka I.Zaczyna wyglądać że sam fakt bycia papieżem może być powodem ogłoszenia świętym czy błogosławionym. kto następny w kolejce będzie? Każdy kolejny prymas?

Wiele na to wskazuje. Szybka kanonizacja Jana Pawła 2 na pewno będzie stanowiła pewnego rodzaju precedens. B16 był świetnym papieżem, ale nie wyobrażam sobie, żeby został wyniesiony na ołtarze, gdy nie ma tam np. B15 i Piusa XII. No ale mamy powrót do korzeni i Kościół świętych papieży pierwszych wieków.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #20 dnia: Maja 13, 2013, 22:40:31 pm »

To ja już wolę być posoboruchem i układać sobie tak dzień i podróż, żeby uczestniczyć we Mszy Świętej. W takim wypadku przyjechał bym dzień wcześniej i szkorzystałbym z hotelu.

Posoboruch, jak Pan wie z dyskusji, jeśli nie może być na Mszy, to nie robi nic, by uczcić niedzielę.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Emte
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #21 dnia: Maja 27, 2013, 13:08:47 pm »

Nie mogę być na Mszy św. w Boże ciało (uniemożliwia mi to praca) i stąd moje pytanie czy jeśli będę uczestniczył we Mszy dzień wcześniej wieczorem, spełnię obowiązek? Wiem, że jest to możliwe przy sobotniej wieczornej Mszy, a w tym przypadku?
W ogóle co jakiś czas mam tego typu problemy przez pracę i wątpliwości z tego powodu. Nie mam umowy o pracę, więc nie jestem zmuszony przyjść - ale z drugiej strony jeśli odmówię to po prosu nie zarobię a jakoś trzeba żyć a tej pracy i pieniędzy i tak za wiele nie ma. Żona póki co nie zarabia, więc utrzymanie rodziny spoczywa na mnie.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #22 dnia: Maja 27, 2013, 16:08:30 pm »

Nie mogę być na Mszy św. w Boże ciało (uniemożliwia mi to praca) i stąd moje pytanie czy jeśli będę uczestniczył we Mszy dzień wcześniej wieczorem, spełnię obowiązek? Wiem, że jest to możliwe przy sobotniej wieczornej Mszy, a w tym przypadku?

Tak, obowiązek będzie spełniony.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #23 dnia: Maja 28, 2013, 00:43:46 am »

@Emte
"Umowa o pracę" nie ma nic do rzeczy: praca to praca.
Dwa i pól roku pracowałem w restauracji: trzy niedziele na miesiąc. I nie w każdym tygodniu mogłe to "odrobić" (Szkocja, w miasteczku kościółek przerobiony był na willę! Drugi - narodowy Szkocki.)
Już wiele razy było na forum: opuszczenie musi być z wyboru własnego (nie chce mi się ruszyć...) a nie z obiektywnych przyczyn (praca zarobkowa, duża odległość).

/Jeśli nie, proszę mnie poprawić./
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #24 dnia: Maja 28, 2013, 09:15:54 am »

Nie mogę być na Mszy św. w Boże ciało (uniemożliwia mi to praca) i stąd moje pytanie czy jeśli będę uczestniczył we Mszy dzień wcześniej wieczorem, spełnię obowiązek? Wiem, że jest to możliwe przy sobotniej wieczornej Mszy, a w tym przypadku?

Tak, obowiązek będzie spełniony.

Jakaś podstawa prawna do tej tezy ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #25 dnia: Maja 28, 2013, 09:19:52 am »

Właśnie jaka podstawa?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #26 dnia: Maja 28, 2013, 09:21:20 am »

Poza 'per analogiam' nie znam innej ale może gdzieś to jest wyraźnie podane.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #27 dnia: Maja 28, 2013, 09:23:03 am »

Kan. 1248 § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #28 dnia: Maja 28, 2013, 09:26:11 am »

Serdeczne dzięki!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #29 dnia: Maja 28, 2013, 09:41:10 am »

A czy spotkali się Państwo, by np. w wigilję Bożego Ciała o 18tej była Msza z formularza święta ? Bo ja nigdy dotąd.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nieobecność na Mszy św. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!