Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 11:13:50 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Czatachowa i inne
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 Drukuj
Autor Wątek: Czatachowa i inne  (Przeczytany 48821 razy)
vontluczkus
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #45 dnia: Września 18, 2013, 19:05:36 pm »

Myli pan - owoce Kościoła od wad ludzi.
A skąd wiadomo, że w Kaliszu to nie wady ludzi doprowadziły do rozłamu?
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2013, 19:11:13 pm wysłana przez vontluczkus » Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #46 dnia: Września 18, 2013, 19:46:41 pm »

Bazuje Pan na świadectwach, które usłyszał Pan od innych i na tym co sam przeżył w czasie odnowy. Proszę wybaczyć, ale to za mało - błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. Księża, którzy kierują się charyzmatem świętej siostry Faustyny szerzą kult Miłosierdzia Bożego, natomiast część charyzmatyków wywołuje "wizje" na kształt rzekomo tych, jakie miała Święta i jest to graniczące z pychą całkowite przewrócenie perspektywy.
Tutaj są np. płatne rekolekcje o. Bashabory:
http://chnnews.pl/index.php/pl/kraj/item/776-trwa-tournee-po-polsce-o-johna-bashobory-zobacz-wideo-z-nabozenstwa-w-rychwaldzie.html
"Za wstęp na rekolekcje w Rychwałdzie trzeba było zapłacić 40 zł. W Pionkach koszt wejścia to 80 zł. Na pozostałe spotkania będzie można dostać się za darmo". Nie chce mi się więcej szukać. Normalni rekolekcjoniści przyjeżdżają na koszt parafii i jeśli już zbierają jakieś pieniądze to "co łaska".
Przejrzałem Lumen gentium i faktycznie, czego tam nie ma o charyzmatach. Jest wszystko, tylko definicji brak. Zrobiony został z tego worek do którego można wrzucić absolutnie każde zjawisko występujące w Kościele. Nic więc dziwnego, że bredzenie (1 Kor 14,11:  "Jeżeli jednak nie będę rozumiał, co jakiś dźwięk znaczy, będę barbarzyńcą dla przemawiającego, a przemawiający barbarzyńcą dla mnie"; 1 Kor 14, 18-19: "Dziękuję Bogu, że mówię językami lepiej od was wszystkich. Lecz w Kościele wolę powiedzieć pięć słów według mego rozeznania, by pouczyć innych, zamiast dziesięć tysięcy wyrazów według daru języków".), tarzanie się po ziemi i nieludzie krzyki w miejscu świętym niektórzy biorą za charyzmat pochodzący od Ducha Świętego. Jest to w najlepszym razie autosugestia, a może też być sprawą złego. Nawet jeżeli Bóg niekiedy odpowiada, to nie znaczy, że jest Mu to miłe. Tak o tym pisze święty Jan od Krzyża:
Cytuj
Może więc ktoś zapytać: jeśli Bóg tego nie chce, dlaczego czasem odpowiada? Powiem przede wszystkim, że [niekiedy takie odpowiedzi daje szatan. Lecz jeśli i Bóg odpowiada,] czyni to dla słabości duszy, by nie wpadła w przygnębienie, nie zawracała z drogi, którą chce iść i nie sądziła, że Bóg jest dla niej zbyt surowy, a przez to nie była wystawiona na zbyt wielką próbę. Czasem znowu dla innych, Bogu tylko znanych przyczyn wynikających ze słabości danej duszy, widzi On, że odpowiedzieć należy i zniża się ku niej tą drogą. Czyni tak przeważnie z duszami słabymi i wątłymi, by im dać zakosztować smaku i bardziej zmysłowej słodyczy w przestawaniu z Sobą. Nie jest to jednak dowodem, że Pan Bóg podoba sobie w takich sposobach obcowania, czy w takiej drodze. Jeśli dzieje się tak, to tylko dlatego, że, jak mówiliśmy, Bóg daje każdemu według jego właściwości, jest bowiem jak źródło, z którego każdy czerpie swoim naczyniem. Wyjątkowo pozwala używać przewodów nadzwyczajnych, ale nie znaczy to, że wolno za ich pomocą otrzmywać wodę. Od Niego to zależy, kiedy, jak i komu zechce tym sposobem udzielić, my nie mamy do tego żadnego uprawnienia. Widząc więc nieraz, jak mówiliśmy, dusze dobre i proste, nie odmawia im, by ich nie zasmucać i odpowiada na ich żądanie. Ale nie jest to dowodem, że ten sposób jest Mu miły.

3. Wyjaśnimy to lepiej na przykładzie. Ojciec rodziny ma na stole zastawione liczne i rozmaite potrawy, jedne lepsze od drugich. Dziecko prosi go nie o najlepszą, lecz o pierwszą, która mu się spodoba. Prosi o nią, bo uważa ją za najlepszą dla siebie. Ojciec widząc, że choćby dziecku dał lepszą potrawę, ono jej nie przyjmie, a tylko tę, o którą prosi, bo ma ochotę tylko na tamtą, by więc dziecko nie odeszło bez swego posiłku i zmartwione, da mu, choć ze smutkiem, tę potrawę, której pożąda. Podobnie uczynił Bóg z synami Izraela, gdy Go prosili o króla; dał im go, ale z wielką niechęcią, bo nie było to dla ich dobra. Do Samuela zaś rzekł wtedy: Audi vocem populi in omnibus quae loquuntw tibi: non enim te abiecerunt, sed me; to znaczy: “Słuchaj głosu ludu tego i daj im króla, o którego cię proszą, bo nie ciebie odrzucili, ale mnie, żebym nie królował nad nimi” (l Sm 8, 7). W podobny sposób ustępuje Bóg duszom i pozwala im na to, co (s.264) mniej doskonałe, gdyż one nie chcą czy nie umieją iść inną drogą. Doznają także niekiedy subtelnych wrażeń i słodyczy w duchu lub uczuciu, bo nie dorosły do mocniejszego i trwalszego pokarmu, to jest do trudów krzyża Jego Syna. Pragnie jednak, by się tego krzyża trzymały więcej niż czegokolwiek innego.
DnaGK II, 21, 2-4
Dla Pana jest to tylko jeszcze 1 święty i - jak sam Pan wspomniał - wymienione skutki są u Pana przeciwne od tego co sugeruje Święty. Więc albo rację mają charyzmatycy, albo Doktor Kościoła. Myślę że wybór jest prosty. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2013, 19:49:54 pm wysłana przez tytanik404 » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #47 dnia: Września 18, 2013, 20:48:13 pm »

na podstawie historii zjawiska, wykładni Kościoła ....
... przedsoborowego ma się rozumieć?[/quote]
A jest JAKIŚ INNY Kościół?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #48 dnia: Września 18, 2013, 21:10:28 pm »

A skąd wiadomo, że w Kaliszu to nie wady ludzi doprowadziły do rozłamu?
W Gdyni, Kamiennej Górze, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Kuźni Raciborskiej, Kwidzyniu, Lublinie, Nowym Sączu, Pabianicach, Raciborzu, Rzeszowie, Strzelcach Krajeńskich, Warszawie, Wrocławiu (wszystko lata 90...)- też na pewno wady ludzkie. Ale nie tylko. Wszędzie "działał <<Duch Święty>>"...

BTW (ex-)o. Roman Komaryczko (sprawa Betanek z kazimierza) też był w OwDŚ...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #49 dnia: Września 18, 2013, 21:11:08 pm »

Tak się składa że ja jestem z Kalisza. Odnowa po 5 latach istnienia w parafii orionistów odeszła w 1997 roku. Od samego początku byli wierni, którzy zgłaszali nieprawidłowości księżom i chyba nawet do Kurii. Reakcja Kurii nastąpiła na przełomie 1996/97 roku po moim oficjalnym piśmie.
Owa wspólnota i nie tylko ona posługiwała się Pismem Świętym tzw. "brytyjką", książkami pastorów protestanckich i tychże zapraszając do prowadzenia nabożeństw. Przy akceptacji księży orionistów z proboszczem na czele.
W mojej parafii istnieje tzw. Koinonia Jana Chrzciciela(nie św.). Również korzystają z literatury protestanckiej, mają dary języków. Odrzucają przy tym naukę o celibacie ( co jeszcze od biedy można przyjąć bo to nie dogmat) i resztę nauki. Spotkałem znajomego, który tam uczęszczał i już z dumą powiedział że jest już oświecony i jest poza Kościołem.
Zapisane
vontluczkus
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #50 dnia: Września 18, 2013, 22:13:36 pm »

"Za wstęp na rekolekcje w Rychwałdzie trzeba było zapłacić 40 zł. W Pionkach koszt wejścia to 80 zł. Na pozostałe spotkania będzie można dostać się za darmo". Nie chce mi się więcej szukać. Normalni rekolekcjoniści przyjeżdżają na koszt parafii i jeśli już zbierają jakieś pieniądze to "co łaska".
A to ks. Bashobora pobierał niby te pieniądze dla siebie jako honorarium? Na Stadionie Narodowym zbierana była ofiara co łaska, a jego książkę można była zakupić (co łaska) albo zabrać w zamian za modlitwę o księdza. Wstęp na stadion pod Koninem był jakoś bezpłatny - jakby był takim biznesmenem to pewnie by nie nauczał za darmo i nie rozdawał swoich książek za modlitwę.

Widocznie jak przychodzi kilka tysięcy osób, to trzeba wynajmować halę sportową, która pewnie w tamtych miejscach nie była bezpłatnie użyczana. To często nie są rekolekcje w Kościele, bo ludzie się niestety nie mieszczą.Zwykle przychodzi po kilka tysięcy osób, więc parafia raczej kosztów wynajmu wielkiej hali nie może ponosić. Tak samo ze Stadionem Narodowym - bilet za 40 zł - to cena na koszty najmu takiego obiektu na przynajmniej 3 dni (tym bardziej, że jako organizator tak wielkiego wydarzenia, nie można założyć, że przyjdzie pełny stadion).

Takie argumenty są irytujące - to jest ksiądz katolicki i oskarżanie go o czerpanie korzyści materialnych jest trochę argumentem poniżej pasa.
Zapisane
vontluczkus
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #51 dnia: Września 18, 2013, 22:17:00 pm »

W mojej parafii istnieje tzw. Koinonia Jana Chrzciciela(nie św.). Również korzystają z literatury protestanckiej, mają dary języków. Odrzucają przy tym naukę o celibacie ( co jeszcze od biedy można przyjąć bo to nie dogmat) i resztę nauki. Spotkałem znajomego, który tam uczęszczał i już z dumą powiedział że jest już oświecony i jest poza Kościołem.
Tak, jak pisałem już wcześniej, pewnie nie wszystkie Odnowy są zgodne z naukami Kościoła Katolickiego. Na pewno rekolekcje ks. Bashobory, czy o. Daniela, nie zawierały treści z literatury protestanckiej. Nie słyszałem też żadnych argumentów za zniesieniem celibatu.
Zapisane
vontluczkus
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #52 dnia: Września 18, 2013, 22:42:19 pm »

Księża, którzy kierują się charyzmatem świętej siostry Faustyny szerzą kult Miłosierdzia Bożego, natomiast część charyzmatyków wywołuje "wizje" na kształt rzekomo tych, jakie miała Święta i jest to graniczące z pychą całkowite przewrócenie perspektywy.
Ciekawe jest, że pierwsze miejsce do którego został zaproszony ks. Bashobora to Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach - dodam też, że rekolekcje były wtedy darmowe.

Ucinam już się z dalszej dyskusji, bo nie jest możliwe, żeby jakiekolwiek argumenty za charyzmatykami przeszły u Państwa. Tym niemniej może zagoszczę na mszy trydenckiej w Poznaniu.

Dziękuję wszystkim za dyskusję i pozdrawiam!
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #53 dnia: Września 19, 2013, 08:45:15 am »

Wpadł Pan na chwilę. Usiłował bronić protestanckich ruchów, które są chwilowo w Kościele. Nie podał Pan żadnych katolickich argumentów ZA. Mówił Pan tylko o pobożności, kulcie świętych w co nikt tu nie wątpi i nikt nie wątpi w dobre intencje ludzi w te ruchy zaangażowanych. Tylko dobre intencje i to że w to są zaangażowani księża, biskupi czy któryś z papieży nie świadczy o katolickości tychże. Podobnie jak życie prywatne niektórych papieży nie świadczy o Kościele.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #54 dnia: Września 19, 2013, 13:37:50 pm »

Tu jest jasno wyłożone, na podstawie historii zjawiska, wykładni Kościoła ....
... przedsoborowego ma się rozumieć?

Termin "kościół posoborowy" został wykuty przez tych, którzy chcieli jakoś oddzielić "mroczną przeszłość" od "wspaniałej teraźniejszości". Nie ma czegoś takiego jak "kościół przedsoborowy". My zaś zaadaptowliśmy termin "kościół (po)soborowy" na określenie zjawisk, które w Kościele miejsca mieć nie powinny.

Czy uważa Pan, że faktycznie wiara się zmieniła i że dziś należy wyznawać ją zdecydowanie inaczej niż przed soborem?
Czy coś, co kiedyś było święte, dziś może być nie w porządku lub nawet podejrzane? Jeśli tak, to ja nie mam żadnych argumentów katolickich, aby przekonywać.
« Ostatnia zmiana: Września 19, 2013, 13:43:03 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #55 dnia: Września 19, 2013, 14:22:12 pm »

Tym niemniej może zagoszczę na mszy trydenckiej w Poznaniu.

Proszę zagościć. Proszę się jednak nie spodziewać "upadków w duchu", bełkotania "językami", wizji, egzorcyzmów, "świadectw", etc.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
vontluczkus
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #56 dnia: Września 19, 2013, 22:02:14 pm »

Proszę zagościć. Proszę się jednak nie spodziewać "upadków w duchu", bełkotania "językami", wizji, egzorcyzmów, "świadectw", etc.
Spodziewam się podniosłej atmosfery (mam nadzieję, że nie smutnej).
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #57 dnia: Września 19, 2013, 22:11:33 pm »

Proszę się nastawić na modlitwę, nie na "atmosferę". Nie w poszukiwaniu "atmosfery" idzie się na Mszę św.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #58 dnia: Września 19, 2013, 22:30:04 pm »

Proszę się nastawić na modlitwę, nie na "atmosferę". Nie w poszukiwaniu "atmosfery" idzie się na Mszę św.
To jest dziedzictwo romantyzmu, oświeceniowego sentymentalizmu: liczy się nastrój, emocje, uczuciowość. Właśnie dlatego pod wpływem współczesnej kultury ludzie (często nieświadomi tego wpływu) twierdzą, że nawet na Mszy spontaniczność jest wskaźnikiem autentyzmu i szczerości. Niektórzy szukają na Mszy trydenckiej nastroju tajemnicy, atmosfery sacrum, ale zarazem dziwi ich ściśle skodyfikowany rytuał.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #59 dnia: Lutego 20, 2015, 11:24:09 am »

Cytuj
(...)
Proszę obejrzeć:
http://www.youtube.com/watch?v=fg3kmKcJdzQ
i dzikie krzyki 0d 50:00 + 58:40 obietnica tak dziwna, że cały kościół zaczyna się śmiać.
(...)


Szykują się zmiany w Pustelni. Sławny o. Daniel ma byc przeniesiony z Czatachowy, strona "W obronie Tradycji" (nie wiem w obronie jakiej Tradycji) ale informuje:

https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2015/02/11/11-lutego-nmp-z-lourdes-swiatowy-dzien-chorego/#comment-102851

http://forum.mimj.pl/viewtopic.php?f=1&t=13890&p=162692
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2015, 11:39:00 am wysłana przez Anna M » Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Czatachowa i inne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!