Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:46:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 275 Drukuj
Autor Wątek: Papież Franciszek  (Przeczytany 936689 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #255 dnia: Maja 24, 2013, 13:29:36 pm »

A czy podobnie nie objawia się tzw. spoczynek w Duchu?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #256 dnia: Maja 24, 2013, 13:48:09 pm »

http://rorate-caeli.blogspot.com/2013/05/relevant-benedict-xvi-finishing.html
Benedykt XVI kończy encyklikę o wierze (gdzieś czytałem, że o relacjach wiary i rozumu), która ukaże się jako tekst Franciszka. Urzędujący papież pracuje nad swoją pierwszą encykliką Beati pauperes (Błogosławieni ubodzy) o ewangelicznym sensie ubóstwa.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #257 dnia: Maja 24, 2013, 19:32:25 pm »

...o ewangelicznym sensie ubóstwa.
na te czasy, jak znalazl. :)
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #258 dnia: Maja 25, 2013, 17:27:54 pm »

Ks. Federico Lombardi SJ zdementował informację, że Benedykt XVI pracuje nad dokończeniem encykliki o wierze. Informację taką podał na łamach jednego z włoskich czasopism diecezjalnych bp Luigi Martella, który niedawno był w Watykanie z wizytą ad limina. Reagując na te rewelacje watykański rzecznik zapewnił, że Benedykt XVI nie pracuje nad dokończeniem projektu encykliki o wierze. „Potwierdzam, że projekt ten został podjęty przez Franciszka. W tej chwili trudno jest przewidzieć, kiedy encyklika będzie gotowa do publikacji” – oświadczył ks. Lombardi.

Radio Watykańskie
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #259 dnia: Maja 25, 2013, 18:43:51 pm »

http://pl.radiovaticana.va/news/2013/05/25/papie%C5%BC_na_mszy:_szanujmy_prost%C4%85,_ale_prawdziw%C4%85_wiar%C4%99_ludu_bo%C5%BCego/pol-695541
,,Jeśli chcesz wiedzieć, kim jest Maryja, idź do teologa, a on ci wszystko wyjaśni. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak kochać Maryję, idź do Ludu Bożego, on cię nauczy tego o wiele lepiej – powiedział Franciszek na porannej Mszy św. W homilii nawiązał do dzisiejszej Ewangelii. Jezus upomina w niej apostołów, którzy chcieli oddalić od Niego dzieci przychodzące po błogosławieństwo. Nawiązując do tej sceny, Papież mówił o potrzebie otwartości i szacunku dla wiary prostych ludzi. „Wiara Ludu Bożego jest wiarą prostą, być może bez wielkiej teologii, ale z teologią nieomylną w środku, bo za nią stoi Duch” – powiedział Ojciec Święty.
„Pamiętam, że kiedyś na odpuście w mieście Salta pewna prosta kobieta prosiła księdza o błogosławieństwo. A ksiądz jej powiedział: «Ależ przecież pani już była na Mszy». I wyłożył jej całą teologię błogosławieństwa na Mszy. Kiedy ów ksiądz się oddalił, kobieta zwróciła się do innego kapłana mówiąc: «Proszę mnie pobłogosławić». A zatem wszystkie te słowa poprzedniego kapłana do niej nie dotarły, bo ona potrzebowała czegoś innego, chciała, by Pan Bóg jej dotknął. To jest ta wiara, którą spotykamy zawsze. Tę wiarę wzbudza Duch Święty. Musimy jej sprzyjać, rozwijać ją, pomagać jej, by wzrastała” – wskazał Franciszek.
Papież zaapelował też o otwarcie na tych, którzy chcą się zbliżyć do Jezusa. Tytułem przykładu wspomniał o kancelariach parafialnych, do których ludzie przychodzą z prośbą o sakrament małżeństwa czy chrztu.
„Dobry wieczór, dzień dobry, jesteśmy narzeczonymi, chcemy się pobrać – mówią. A osoba, która pracuje w kancelarii parafialnej, zamiast powiedzieć «Ależ to piękne», mówi: «Proszę usiąść, jeśli chcecie ze Mszą, to będzie to kosztować tyle i tyle». I ci narzeczeni, zamiast zostać dobrze przyjęci, słyszą słowa o akcie chrztu, napotykają drzwi zamknięte... Tak często stajemy się kontrolerami wiary, zamiast sprzyjać rozwojowi wiary u ludzi. Albo pomyślmy o dziewczynie z dzieckiem, która przychodzi do urzędu parafialnego i mówi «Chcę ochrzcić dziecko». A w kancelarii parafialnej mówi się jej: «Nie możesz, bo nie jesteś zamężna». Posłuchaj, ta dziewczyna miała odwagę donosić swoją ciążę, nie pozbyła się swego dziecka, a tu co zastaje? Drzwi zamknięte! To nie jest pobożność! To oddala od Pana. Nie otwiera drzwi. Kiedy postępujmy w ten sposób, nie pomagamy ludziom, Ludowi Bożemu. Jezus ustanowił siedem sakramentów, a my taką postawą ustanawiamy ósmy: sakrament cła duszpasterskiego”.
Bardzo ważne słowa Ojca Świętego. Ileż osób odeszło od Kościoła przez cenniki i pazerność duchownych. Sam znam parę takich osób.
« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2013, 18:48:00 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #260 dnia: Maja 25, 2013, 21:08:20 pm »

@ryszard,

wie pan, cos w tym jest. Jak wszystko zaczyna sie od pieniedzy, to powstaje taki krag nie do przerwania. Najpierw kosmiczne koszty slubu znichcecaja, oni zyja pozniej w konkubinatach, inni na to patrza, i tak to, co uwazano za niecnote staje sie normalnoscia. A pozniej pojawiaja sie dzieci, matki chca je chrzcic, i znowu.... . Az nastepuje zobojetnienie. Ja nigdy nie rozumialem jakie to nadzwyczajne okolicznosci powoduja, ze za msze w tygodnu skladaja ludzie ofiare w wysokosci np. 50 zlotych, a zaslub czy pogrzeb musi byc nawet i 1000. Toz to masakra jest jakas. Malo tego, wiele wiejskich parafii nie ma organistow na stale, z umowa, nie ma koscielnych. Ich trzeba oplacic dodatkowo, i to konkretnie.

 Musze jednak dodac, ze nie jest to regula. Proboszcz mojej rodzinnej parafii nie ma cennika, a jak ktos nie ma nic,  to nic nie wezmie, a  ochrzci, pochowa itd.

 Mimo wszystko jednak wydaje mi sie, ze te problemy "to nie  kryzys, to rezultat" cytujac klasyka.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #261 dnia: Maja 25, 2013, 21:16:35 pm »

Oczywiście nie trzeba generalizować, ale niestety dość często zdarza się w parafiach. Najgorzej wygląda sprawa z opłatami za pogrzeby. Mam gdzieś jeszcze dokumenty z zakładu pogrzebowego po śmierci mojego ojca z 2004 roku. Jest tam rubryka msza święta - 500 zł. Ludzie płacą bo muszą, ale ile jest potem oburzenia na księży w rozmowach z tymi osobami. I jeszcze jedno pamiętam. Zakład pogrzebowy wymaga zaświadczenia z parafii, że zmarły był osobą wierzącą. Poszedłem po nie. Jakiś młody wikary wypisał mi je i rzekł że jest ono co łaska, ale nie mniej 50 zł. Nie miałem głowy się spierać.
« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2013, 21:20:40 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #262 dnia: Maja 25, 2013, 21:32:00 pm »

Oczywiście nie trzeba generalizować, ale niestety dość często zdarza się w parafiach. Najgorzej wygląda sprawa z opłatami za pogrzeby. Mam gdzieś jeszcze dokumenty z zakładu pogrzebowego po śmierci mojego ojca z 2004 roku. Jest tam rubryka msza święta - 500 zł. Ludzie płacą bo muszą, ale ile jest potem oburzenia na księży w rozmowach z tymi osobami. I jeszcze jedno pamiętam. Zakład pogrzebowy wymaga zaświadczenia z parafii, że zmarły był osobą wierzącą. Poszedłem po nie. Jakiś młody wikary wypisał mi je i rzekł że jest ono co łaska, ale nie mniej 50 zł. Nie miałem głowy się spierać.
Szczerze piszac, to nie rozumiem narzekania na oplaty.
A za "slub  cywilny" nic sie nie placi?
Na pogrzeb ksiadz musi najczesciej dojechac, spedza na cmentarzu sporo czasu.
Niech pan powie hydraulikowi, zeby  wzial co laska. :))
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #263 dnia: Maja 25, 2013, 22:32:13 pm »

Ja też nie rozumiem tego narzekania. Zwłaszcza, że proporcje stawek są przynajmniej dziwne. Ksiądz za pogrzeb bierze 400, a grabarz za wykopanie dziury 800
Zapisane
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #264 dnia: Maja 25, 2013, 22:39:34 pm »


Szczerze piszac, to nie rozumiem narzekania na oplaty.
A za "slub  cywilny" nic sie nie placi?
Na pogrzeb ksiadz musi najczesciej dojechac, spedza na cmentarzu sporo czasu.
Niech pan powie hydraulikowi, zeby  wzial co laska. :))
Teraz to ja nie rozumiem. Ani ksiadz nie hydraulik, na cmentarzu spedza 10-15 min, i nie dojezdza wiecej niz kilka kilometrow, jezeli w ogole stacje w domu ksiadz odprawia. Dlaczego "slub cywilny" mialby byc jakims punktem odniesienia? Poza tym te oplaty naprawde nie sa proporcjonalne do koniecznego zaangazowania, i nakladu srodkow. Choc i nawet nie to jest problemem, a raczej sposow stawiana sprawy: kasa, albo nici. Tu papiez ma racje, podejcie jak z urzedu celnego oddala ludzi niesamowicie od Kosciola, i to tych biedniejszych. I rosna pokolenia dzieci z nieprawego loza, niechrzczonych, i niepraktykujacych.
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2013, 00:01:30 am wysłana przez max » Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #265 dnia: Maja 25, 2013, 23:26:10 pm »

W mojej parafii grabarz za wykopanie przysłowiowego dołka na grób życzy sobie tak ok 600 zł oczywiście bez podatku ponieważ jest strażakiem na emeryturze. Do jego obowiązków należy dbanie o porządek na cmentarzu również, co nie zawsze jest łatwe bo są tacy ludzie co sypią śmieci gdzie popadnie. 
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #266 dnia: Maja 26, 2013, 09:28:58 am »

W mojej parafii grabarz za wykopanie przysłowiowego dołka na grób życzy sobie tak ok 600 zł oczywiście bez podatku ponieważ jest strażakiem na emeryturze. Do jego obowiązków należy dbanie o porządek na cmentarzu również, co nie zawsze jest łatwe bo są tacy ludzie co sypią śmieci gdzie popadnie.
Nie sadze, zeby tych 600 zl bylo tylko dla niego. Prawdopodobnie musi dac czesc zarzadcy cmentarza,  czesc idzie dla kurii, ale to co mu zostanie to tez niezly grosz.

To nie miejsce na takie dyskusje, ale bardzo mnie irytuja pomundurowi emeryci. Trudno z nimi konkurowac na polskim rynku pracy. Szkoda, ze na razie nie ma szans na zlikwidowanie tego idiotycznego systemu.
Zapisane
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #267 dnia: Maja 26, 2013, 11:48:07 am »

W mojej parafii grabarz za wykopanie przysłowiowego dołka na grób życzy sobie tak ok 600 zł oczywiście bez podatku ponieważ jest strażakiem na emeryturze. Do jego obowiązków należy dbanie o porządek na cmentarzu również, co nie zawsze jest łatwe bo są tacy ludzie co sypią śmieci gdzie popadnie.
Nie sadze, zeby tych 600 zl bylo tylko dla niego. Prawdopodobnie musi dac czesc zarzadcy cmentarza,  czesc idzie dla kurii, ale to co mu zostanie to tez niezly grosz.

To nie miejsce na takie dyskusje, ale bardzo mnie irytuja pomundurowi emeryci. Trudno z nimi konkurowac na polskim rynku pracy. Szkoda, ze na razie nie ma szans na zlikwidowanie tego idiotycznego systemu.

Ja, organizujac pogrzeb mojej s.p Babci, placilem i koscielnemu/grabarzowi, i ksiedzu za miejscowke na cmentarzu i pogrzeb. Lacznie bylo to grubo ponad tysiac, o ile nie powyzej poltora. Nie musialem za organiste, bo jako zawodowy muzyk moglem liczyc na uprzejmosc kolegow. Inaczej jeszcze z 250-300 zl. by do tego trzeba doliczyc.
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2013, 11:49:44 am wysłana przez max » Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #268 dnia: Maja 26, 2013, 13:22:14 pm »

W mojej parafii grabarz za wykopanie przysłowiowego dołka na grób życzy sobie tak ok 600 zł oczywiście bez podatku ponieważ jest strażakiem na emeryturze. Do jego obowiązków należy dbanie o porządek na cmentarzu również, co nie zawsze jest łatwe bo są tacy ludzie co sypią śmieci gdzie popadnie.
Nie sadze, zeby tych 600 zl bylo tylko dla niego. Prawdopodobnie musi dac czesc zarzadcy cmentarza,  czesc idzie dla kurii, ale to co mu zostanie to tez niezly grosz.

To nie miejsce na takie dyskusje, ale bardzo mnie irytuja pomundurowi emeryci. Trudno z nimi konkurowac na polskim rynku pracy. Szkoda, ze na razie nie ma szans na zlikwidowanie tego idiotycznego systemu.

Ja, organizujac pogrzeb mojej s.p Babci, placilem i koscielnemu/grabarzowi, i ksiedzu za miejscowke na cmentarzu i pogrzeb. Lacznie bylo to grubo ponad tysiac, o ile nie powyzej poltora. Nie musialem za organiste, bo jako zawodowy muzyk moglem liczyc na uprzejmosc kolegow. Inaczej jeszcze z 250-300 zl. by do tego trzeba doliczyc.
:) Teraz sie z tego smieje, ale gdy przygotowywalismy pogrzeb mojego ojca, to grabarze mieli wykopac tzw, podwojny grob, glebszy. Prosze sobie wyobrazic, ze tuz przed pogrzebem, jakies dziesiec minut przed rozpoczeciem Mszy, podszedl do mnie grabarz i powiedzial, ze w grobie jest wielki kamien i trzeba go usunac. Powiedzialem, zeby go usunal gotujac sie w myslach, bo wiedzialem, ze zadnego kamienia nie ma, a facet chce wyciagnac ode mnie dodatkowe pieniadze. Niestety, nie moglem odejsc, zeby zobaczyc ten "kamien". Zaplacilem, bo balem sie ze w trakcie Mszy zasypia ten grob do polowy.
To nie ksieza sa bezwzglednymi wyciagaczami pieniedzy.
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2013, 10:15:49 am wysłana przez Krzysztof Kałębasiak » Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #269 dnia: Maja 26, 2013, 13:26:25 pm »

mam nadzieje, ze papież wyprostuje kilka spraw, m.in. zamkniete koscioly. Przed Wielkąnocą chcialem sie wyspowiadac. Okoliczne koscioly byly pozamykane. Czy nie mozna sie wkurzyc?
Zapisane
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 275 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!