Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 15:20:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 272 273 [274] 275 276 Drukuj
Autor Wątek: Papież Franciszek  (Przeczytany 944738 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #4095 dnia: Grudnia 29, 2023, 22:26:00 pm »

Tym z Państwa, którym nie jest obcy język angielski polecam poniższy artykuł...
https://www.catholicworldreport.com/2023/12/19/the-ddfs-innovative-declaration-on-blessings-is-a-disaster/
... nie sposób nie zgodzić się z końcową konkluzją autora.

Ja się nie zgadzam z konkluzją. Jest ona bowiem mniej więcej taka, że albo Franciszek i Fernandez to naiwni durnie, albo też dokładnie wiedzą, co robią.  Nie widzę żadnych przesłanek wskazujących na pierwszą możliwość. Jest to akcja starannie zaplanowana z pełną świadomością celów, jakie ma osiągnąć.

Ludzie, którzy to tłumaczą idiotyzmami typu że to "pastoralne", że "nic nie zmienia" itd. są całkowicie oderwani od rzeczywistości.

To jest czas, aby powiedzieć "non possumus". 
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #4096 dnia: Stycznia 02, 2024, 20:18:12 pm »

Cytuj
Ekskomuniką został obłożony ksiądz Ramon Guidetti, proboszcz parafii w miejscowości Guasticce w prowincji Livorno, który 31 grudnia, w pierwszą rocznicę śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI, powiedział w kazaniu, że Franciszek „nie jest papieżem”, ale „uzurpatorem”.

Ekskomunika została nałożona dzień później.

Akt schizmatycki

Kanclerz diecezji informując o tej decyzji w dokumencie, podkreślił, że kapłan „publicznie dopuścił się aktu o charakterze schizmatyckim, odrzucając podporządkowanie się papieżowi i komunię z innymi członkami Kościoła”. W dekrecie zaznaczono, że ksiądz podlega ekskomunice latae sententiae, czyli następującej automatycznie po czynie. Został też usunięty z urzędu proboszcza.

Jednocześnie napomniano wiernych i kapłanów, by nie uczestniczyli w celebracjach odprawianych przez ukaranego księdza oraz w innych praktykach, bo sprowadziliby przez to na siebie ekskomunikę.

https://wpolityce.pl/kosciol/676811-ksiadz-nazwal-papieza-uzurpatorem-zostal-ekskomunikowany
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #4097 dnia: Stycznia 03, 2024, 10:04:27 am »

W tych kuriach diecezjalnych to się kurialiści wygłupiają. Straszą ekskomuniką ludzi za uczestniczenie w obrzędach sprawowanych przez kapłanów obłożonych karami i na tym samym wdechu zachwalają wszelakie imprezy ekumeniczne. Kto będzie ich traktował poważnie? Tylko ludzie cierpiący na schizofrenie.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #4098 dnia: Stycznia 03, 2024, 11:26:20 am »

Prawda w oczy kole.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #4099 dnia: Stycznia 03, 2024, 16:43:44 pm »

Cytuj
Siódmego grudnia ubiegłego roku w sanktuarium w pobliżu Buenos Aires, gdzie bezimienny (papież Franciszek) był arcybiskupem, piorun uderzył w posąg św. Piotra. Co się spaliło? Aureola i klucze. Aureola, bo Piotr nie jest już świętym, ponieważ został nim jezuicki mason powiązany z mocarstwami światowymi, antypapieski uzurpator. I klucze, bo dobry Benedykt nadal je trzyma - powiedział proboszcz Ramon Guidetti podczas ostatniej mszy w 2023 r.

Statement Ramona Guidetti

Komentarz do sprawy byłego księdza ukazał się równie prędko, co decyzja o ekskomunice. Podczas audycji w Radio Domina Nostra prowadzonej przez księdza ekskomunikowanego kilka lat temu Ramona Guidetti zdradził, że: "jestem zdziwiony prędkością, z jaką gilotyna odcięła mi kolejną głowę". Były duchowny jednocześnie podkreśla, że jest przy tym "pozytywnie nastawiony i spokojny". Na koniec uszczypliwie dodał, że dla aktu ekskomuniki "zrobi ładną ramkę i powiesi na ścianie, żeby się nim chętnie chwalić".

W moim sercu jest trochę goryczy z powodu tej ślepoty i tej surowości ze strony tego, kto powinien być opieką, czyli Kościoła. Powinien być opiekuńczy, a w rzeczywistości jest tyranem zakończył wywiad były proboszcz z Guasticce.

https://vibez.pl/wydarzenia/ksiadz-bojkotuje-papieza-franciszka-powod-jest-zaskakujacy-6980690724617184a

Straszenie wiernych ekskomuniką przez biskupa nic nie da. Inni wierni którzy uczestniczą w czasie Mszy Św. z FSSPX, też im grozi ekskomunika. Nikt nie będzie sprawdzał. Po deklaracji doktrynalną „Fiducia supplicans” przez Franciszka czuć schizmę.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2024, 17:20:10 pm wysłana przez Baltazar » Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #4100 dnia: Stycznia 03, 2024, 17:38:37 pm »

Prędkość tej ekskominuki jest surrealistyczna. Ksiądz powiedział to co powiedział 31 grudnia, a następnego dnia go eksomunkowano? Czy to jest fizycznie możliwe rozpatrzyć sprawę tak poważną jak ekskomunikowanie kogoś w tak krótkim czasie? Wysłuchać obwinionego, zebrać zeznania świadków? I to wszystko w Nowy Rok, które jest świętem we Włoszech? Naprawdę?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #4101 dnia: Stycznia 04, 2024, 11:31:31 am »

Prędkość tej ekskominuki jest surrealistyczna. Ksiądz powiedział to co powiedział 31 grudnia, a następnego dnia go eksomunkowano? Czy to jest fizycznie możliwe rozpatrzyć sprawę tak poważną jak ekskomunikowanie kogoś w tak krótkim czasie? Wysłuchać obwinionego, zebrać zeznania świadków? I to wszystko w Nowy Rok, które jest świętem we Włoszech? Naprawdę?


De facto z tego komunikatu wynika, że nikt na tego księdza nie nałożył ekskomuniki. Dlatego, że ekskomunika latae sentenitiae - czyli biskup tylko stwierdził, że ksiądz wypowiadający takie słowa dopuścił się czynu, którym zaciągnął na siebie ekskomunikę. To tak w kwestii prawnej. Czy się biskup nie pośpieszył? Być może, ale z drugiej strony jakby ksiądz udzielił ślubu parze kobiet lub mężczyzn to oczekiwałby pan długich działań i badania sprawy?

Jeszcze inną sprawą jest to, czy tutaj nie powinno być ekskomuniki ferendae sententiae, czyli stwierdzonej...
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #4102 dnia: Stycznia 04, 2024, 16:02:11 pm »

Tak swoją drogą: ks. Guidetti ma teraz historyczną szansę. Wystarczy, żeby przybił swoje postulaty na drzwiach katedry w Livorno i stanie się twarzą ruchu anty-heretyckiego.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #4103 dnia: Lutego 29, 2024, 16:00:25 pm »

Wyciekły tajne notatki Watykanu. "Siedem priorytetów, by naprawić kryzys"

Cytuj
O tym, jaki musi być przyszły pontyfikat, by naprawić kryzys wywołany przez ten obecny, traktuje anonimowy dokument, który opisują media.

W marcu 2022 r. pojawił się anonimowy tekst – podpisany "Demos" i zatytułowany "Watykan dziś" – który podniósł szereg pytań dotyczących pontyfikatu papieża Franciszka. Ujawniono, że jego autorem jest australijski kardynał Georg Pell. Dwa lata później portal newdailycompass.com (La Nuova Bussola Quotidiana) pokazał kolejny, ważny dla Kościoła dokument. Ukazał się on w momencie, gdy do opinii publicznej docierają informacje nt. złego stanu zdrowia ojca świętego.

Jak czytamy, jest to "ekskluzywny dokument, przeznaczony do rozpowszechniania wśród kardynałów w związku ze zbliżającym się konklawe oraz wśród wiernych jako materiał do przemyśleń na temat priorytetów Kościoła. Tekst został napisany głównie przez jednego z kardynałów, który zebrał sugestie innych purpuratów i biskupów. Postanowili oni pozostać anonimowi z powodów wyjaśnionych w liście".

Co zrobić, aby naprawić kryzys w Kościele?

Poniżej publikujemy treść dokumentu:

"Ostatnie lata pontyfikatu, każdego pontyfikatu, to czas na ocenę aktualnego stanu Kościoła oraz potrzeb Kościoła i jego wiernych w perspektywie jutra. Oczywiste jest, że siłą pontyfikatu Papieża Franciszka jest wyraźny nacisk, jaki położył na współczucie dla słabszych, pomoc ubogim i zmarginalizowanym, troskę o godność stworzenia i wynikające z niej kwestie środowiskowe, oraz wysiłki na rzecz towarzyszenia cierpiącym i wyobcowanym.

Jego wady są równie oczywiste: autokratyczny styl rządzenia, czasami sprawiający wrażenie mściwego; niedbałość w kwestiach prawnych; nietolerowanie niezgody, nawet tej wyrażanej z pełnym szacunkiem; i – co najpoważniejsze – niejednoznaczne traktowanie kwestii wiary i moralności powodujące zamieszanie wśród wiernych. Zamęt rodzi podziały i konflikty, podważa zaufanie do Słowa Bożego i osłabia ewangeliczne świadectwo. W rezultacie Kościół jest dziś bardziej podzielony niż kiedykolwiek w jego najnowszej historii.

Zadaniem następnego pontyfikatu musi być zatem odzyskanie i przywrócenie prawd, które powoli ulegają zaciemnieniu lub zostają zatracone wśród wielu chrześcijan. Obejmują one, ale nie ograniczają się do takich podstaw, jak następujące: (a) nikt nie może zostać zbawiony inaczej jak tylko przez Jezusa Chrystusa, co On sam wyraźnie zaznaczył; (b) Bóg jest miłosierny, ale i sprawiedliwy, troszczy się o każde ludzkie istnienie, przebacza, ale i pociąga nas do odpowiedzialności, jest zarówno Zbawicielem, jak i Sędzią; (c) człowiek jest Bożym stworzeniem, a nie ‘samowynalazkiem’, istotą posiadającą nie tylko emocje i żądze, ale także intelekt i wolną wolę; istotą przeznaczoną do życia wiecznego; (d) niezmienne obiektywne prawdy o świecie i naturze ludzkiej istnieją i są poznawalne dzięki Bożemu Objawieniu i korzystaniu z rozumu; (e) Słowo Boże, zapisane w Piśmie Świętym, jest niezawodne i ma trwałą moc; (f) grzech jest rzeczywisty, a jego skutki są śmiertelne; oraz (g) Boży Kościół ma zarówno autorytet, jak i obowiązek „nauczania wszystkich narodów” (Mt 28, 19). Brak radosnego podjęcia tego misyjnego dzieła zbawczej miłości ma swoje konsekwencje. Jak napisał Paweł w 1 Liście do Koryntian 9, 16, „biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii”.

Z tego zadania i powyższej listy podstawowych prawd wynika kilka praktycznych spostrzeżeń.

Po pierwsze, prawdziwy autorytet jest niszczony przez autorytarne środki w jego sprawowaniu. Papież jest Następcą Piotra i gwarantem jedności Kościoła, nie jest jednak autokratą. Nie może on zmieniać kościelnej doktryny, a także nie może w sposób arbitralny wymyślać ani modyfikować dyscypliny Kościoła. Rządzi Kościołem kolegialnie ze swoimi braćmi biskupami w lokalnych diecezjach. Czyni to zawsze w wiernej spójności ze Słowem Bożym i nauczaniem Kościoła. „Nowe paradygmaty” i „niezbadane nowe ścieżki”, które odbiegają od któregokolwiek z tych źródeł wiary, nie pochodzą od Boga. Nowy papież musi przywrócić hermeneutykę ciągłości w życiu katolickim i ponownie potwierdzić zawarte w Soborze Watykańskim II rozumienie właściwej roli papiestwa.

Po drugie, tak jak Kościół nie jest autokracją, nie jest też demokracją. Kościół należy do Jezusa Chrystusa. Jest Jego Kościołem. Jest Mistycznym Ciałem Chrystusa, składającym się z wielu członków. Nie mamy żadnej władzy zmieniania jego nauki tak, by lepiej pasowała do świata. Co więcej, katolickie sensus fidelium nie jest kwestią sondaży opinii ani nawet poglądem ochrzczonej większości. Pochodzi ono jedynie od tych, którzy prawdziwie wierzą i aktywnie praktykują, lub przynajmniej szczerze starają się praktykować wiarę i nauki Kościoła.

Po trzecie, niejednoznaczność nie jest ani ewangeliczna, ani mile widziana. Rodzi raczej wątpliwości i podsyca schizmatyckie impulsy. Kościół jest wspólnotą nie tylko Słowa i sakramentu, ale także wspólnotą wyznania. To, w co wierzymy, pomaga nas definiować i podtrzymywać. Tak więc kwestie doktrynalne nie są ciężarem nakładanym przez nieczułych „doktorów prawa”. Nie są one również wydumanym suplementem do chrześcijańskiego życia. Wręcz przeciwnie, są one niezbędne do prowadzenia autentycznego życia chrześcijańskiego, ponieważ dotyczą zastosowania prawdy, a prawda wymaga jasności, a nie ambiwalentnych niuansów. Obecny pontyfikat od początku opierał się ewangelicznej sile i intelektualnej jasności swoich bezpośrednich poprzedników. Demontaż i zmiana przeznaczenia rzymskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną oraz marginalizacja tekstów, takich jak Veritatis Splendor, sugerują wywyższenie „współczucia” i emocji kosztem rozumu, sprawiedliwości i prawdy. Dla wspólnoty wyznaniowej jest to zarówno niezdrowe, jak i głęboko niebezpieczne.

Po czwarte, Kościół katolicki, oprócz Słowa, sakramentu i wyznania wiary, jest również wspólnotą prawa. Prawo kanoniczne porządkuje życie Kościoła, harmonizuje jego instytucje i procedury oraz gwarantuje prawa wierzących. Wśród znaków obecnego pontyfikatu jest nadmierne poleganie na motu proprio jako narzędziu zarządzania oraz ogólna niedbałość i niechęć do szczegółów kanonicznych. Podobnie jak w przypadku niejednoznaczności doktryny, lekceważenie prawa kanonicznego i właściwej procedury kanonicznej podważa zaufanie do przejrzystości misji Kościoła.

Po piąte, Kościół – jak pięknie opisał go Jan XXIII – jest mater et magistra, „matką i nauczycielką” ludzkości, a nie jej posłusznym naśladowcą, obrońcą człowieka jako podmiotu historii, a nie jej przedmiotu. Jest on oblubienicą Chrystusa – natura Kościoła jest osobowa, nadprzyrodzona i intymna, a nie tylko instytucjonalna. Nigdy nie można go zredukować do elastycznego systemu etyki lub mechanizmów analizy socjologicznej i adaptacji do instynktów i żądz (oraz seksualnego zamętu) danej epoki. Jedną z kluczowych wad obecnego pontyfikatu jest jego odwrót od przekonującej teologii ciała i brak chrześcijańskiej antropologii właśnie w czasie, gdy nasilają się ataki na ludzką naturę i tożsamość, od transgenderyzmu po transhumanizm.

Po szóste, globalne podróże tak dobrze służyły pasterzowi takiemu jak papież Jan Paweł II ze względu na jego wyjątkowe osobiste dary i charakter czasów. Ale czasy i okoliczności się zmieniły. Kościół we Włoszech i w całej Europie – historycznej ojczyźnie wiary – przeżywa kryzys. Sam Watykan pilnie potrzebuje odnowy moralnej, oczyszczenia swoich instytucji, procedur i personelu oraz gruntownej reformy finansów, aby przygotować się na trudniejszą przyszłość. To nie są małe wyzwania. Wymagają one obecności, bezpośredniej uwagi i osobistego zaangażowania każdego kolejnego papieża.

Po siódme i ostatnie, Kolegium Kardynalskie istnieje po to, by doradzać papieżowi i wybierać jego następcę po jego śmierci. Ta służba wymaga ludzi o czystym charakterze, silnej formacji teologicznej, dojrzałym doświadczeniu przywódczym i osobistej świętości. Wymaga również papieża gotowego szukać rady, a następnie słuchać. Nie jest jasne, w jakim stopniu dotyczy to pontyfikatu Papieża Franciszka. Obecny pontyfikat położył nacisk na dywersyfikację Kolegium, ale nie udało mu się zgromadzić kardynałów na regularnych konsystorzach mających na celu wspieranie prawdziwej kolegialności i zaufania między braćmi. W rezultacie wielu głosujących elektorów na następnym konklawe tak naprawdę nie będzie się znało, a tym samym może być bardziej podatnych na manipulacje. W przyszłości, jeśli kolegium ma służyć swoim celom, kardynałowie, którzy w nim zasiadają, potrzebują czegoś więcej niż pierścienia i szkarłatnej piuski. Dzisiejsze Kolegium Kardynalskie powinno aktywnie nawzajem się poznawać, aby lepiej rozumieć poszczególne poglądy na temat Kościoła, aby lepiej rozumieć sytuacje ich lokalnych kościołów, i ich osobowości – co ma wpływ na rozważanie wyboru następnego papieża".

Dalej wskazano, dlaczego tekst jest anonimowy. "Odpowiedź powinna stać się oczywista, jeśli weźmie się pod uwagę realia dzisiejszego środowiska rzymskiego: szczerość nie jest mile widziana, a jej konsekwencje mogą być nieprzyjemne. A jednak te przemyślenia można by kontynuować przez wiele kolejnych akapitów, zwracając uwagę zwłaszcza na dużą zależność obecnego pontyfikatu od Towarzystwa Jezusowego, niedawną problematyczną pracę kardynała Victora Manuela Fernándeza z Dykasterii Nauki Wiary oraz pojawienie się małej oligarchii powierników o nadmiernych wpływach w Watykanie – wszystko to pomimo synodalnych postulatów decentralizacji" – czytamy.


Dokument podpisano "Demos II", w nawiązaniu do tekstu kard. Pella.

https://dorzeczy.pl/religia/556266/warunki-przyszlego-konklawe-wyciekly-tajne-notatki-watykanu.html

Źródło:  Źródło: https://newdailycompass.com/en/a-profile-of-the-next-pope-writes-cardinal
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #4104 dnia: Lutego 29, 2024, 19:11:25 pm »

Czy mógłby pan cytować bez tych zmian kolorów tła?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 972


« Odpowiedz #4105 dnia: Lutego 29, 2024, 20:02:50 pm »

Wyciekły tajne notatki Watykanu. "Siedem priorytetów, by naprawić kryzys"
Truistyczne komunały.  ::)
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #4106 dnia: Lutego 29, 2024, 22:53:32 pm »

Czy mógłby pan cytować bez tych zmian kolorów tła?
Nie ma takiej opcji.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #4107 dnia: Marca 18, 2024, 16:00:10 pm »

Papież Franciszek pogratulował Putinowi zwycięstwa w wyborach, twierdzą rosyjskie media państwowe.

https://uk.news.yahoo.com/pope-francis-congratulated-putin-election-132251846.html
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #4108 dnia: Marca 26, 2024, 09:22:14 am »

Otworzyłem właśnie mszalik na Mszę Świętą Krzyżma w Bazylice św. Piotra. Gdzie łacina? Tylko w śpiewach i to nie wszystkich. O tempora, o mores
Zapisane
Taki sobie o...
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1491

« Odpowiedz #4109 dnia: Marca 26, 2024, 10:50:12 am »

Otworzyłem właśnie mszalik na Mszę Świętą Krzyżma w Bazylice św. Piotra. Gdzie łacina? Tylko w śpiewach i to nie wszystkich. O tempora, o mores
Czyli  zwłoszczenie Bazyliki św Piotra.....
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Strony: 1 ... 272 273 [274] 275 276 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!