Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 24, 2024, 05:38:18 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232038 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 276 Drukuj
Autor Wątek: Papież Franciszek  (Przeczytany 955772 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #195 dnia: Kwietnia 25, 2013, 00:42:20 am »

Nie w każdej. Rzekoma reforma kurii będzie chyba galopująco zmierzać ku wersji reformy administracyjnej Gierka i pomnożenia województw.
Problem tkwi tak jak pisałem w ludziach a nie w instytucji/ach.

Też tak myślę. Za Pawła VI reformowano Kurię, za Jana Pawła II też wprowadzano zmiany... Od samego mieszania herbata nie stanie się słodsza.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 330

« Odpowiedz #196 dnia: Kwietnia 25, 2013, 09:27:20 am »

Funkcja moderatora kurii jest chyba w każdej diecezji katolickiej na świecie. Skoro w zwykłej diecezji przydaje się taka osoba to co dopiero w Kurii Rzymskiej. Wg mnie bardzo dobry pomysł :)

Sądząc z opisu w artykule będzie to jakby bardziej Prezes Rady Ministrów niż dawny Szef Urzędu RM. Pomysł zaiste dobry ale...

Większość czuje, że reforma Kurii jest potrzebna lecz powoływanie moderatora może skończyć się powstaniem jakby wicepapieża, być może kadencyjnego, którego rola w naturalny sposób z czasem stanie się większa niż papieża. Koordynując działania Kurii w pewnym momencie będzie wiedział więcej i miał większy wpływ decyzyjny niż papież. Oczywiście zawsze gdzieś i kiedyś była sobie wszechwładna Szara Eminencja ale dotąd była to zawsze osoba a nie urząd. Osobę można zmienić lub ograniczyć jej wpływy. Kompetencji i władzy urzędu - nie tak łatwo a często jest to niemożliwe.

Moderator w diecezji ma nad sobą biskupa a nad nim papieża (no i lokalną Konferencję Episkopatu  ;)). Moderator Kurii Rzymskiej miałby nad sobą już tylko papieża, nad którym w wymiarze doczesnym nie stoi nikt. To stwarza nową jakość i skłania do przejęcia władzy nie tylko realnej ale nawet formalnej przez grupę.

Zwróćmy uwagę na następujące sprawy:

Cytuj
"...[i]szefowie dykasterii powinni mieć możliwość spotykania się choćby raz w miesiącu z papieżem, a także między sobą, w obecności papieża, a także wówczas, kiedy nie jest ona możliwa...." !!!

Wkrótce papież nie będzie niezbędny a kuria przekształci się w rząd watykański z premierem na czele. papież stanie się duchowym przywódcą, monarchą konstytucyjnym, bez większych uprawnień oprócz machania rękami na światowych dniach Młodzieży. Ktoś powie, że było Państwo Kościelne i miało swój rząd i premiera. Ale były to inne czasy, inne rozmiary państwa (z całą jego polityką gospodarczą i społeczną) i inny autorytet Ojca Św.

Popatrzmy tu:

Cytuj
"...Potrzebują bowiem wspólnej wizji prac Kurii, by koordynować swoją działalność..."

W pewnym momencie papież będzie przeszkadzać i zostanie sprowadzony do roli ceremonialnej (i wrócą pompony! ;D)


Cytuj
"...Kuria nie powinna być kulą u nogi, ale służyć papieżowi i pomagać mu w wykonywaniu jego pracy..."

To wydaje się oczywiste ale boję się, że reformy pójdą w tym kierunku, że z czasem Dwór (Curia) przekształci się w Radę - a ta Rada przejmie kluczowe decyzje w Kościele (Światowa Konferencja Episkopatów lub podobne coś tam) - na końcu tego celu jest republika a w najlepszym razie monarchia konstytucyjna.

Cytuj
"Włoski purpurat kurialny przewiduje również możliwość utworzenia wokół Ojca Świętego małej rady kardynałów, poza sekretariatem stanu, pomagających i doradzających papieżowi, w przeciwieństwie do niedawno mianowanej grupy ośmiu purpuratów z całego świata, przebywających na stałe w Watykanie"

Byłby to zalążek rządu lub nawet parlamentu. Wyobraźmy sobie, że papież miałby tam głos decydujący i że sprzeciwiłby się uchwałom Rady lub Moderatora. Po paru sprzeciwach zaczęłyby się dyskusje, że:

- grupa jest mądrzejsza od jednostki
- nas jest piętnastu a on jeden
- co on może wiedzieć?
- on nie rozumie
- trzeba coś z tym zrobić, nie tylko teraz ale i na przyszłość...

...zatem będzie to znaczący krok w kierunku kolegialności i demontażu rzeczywistej władzy papieża

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2013, 09:29:08 am wysłana przez Eochaid » Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #197 dnia: Kwietnia 25, 2013, 19:43:16 pm »

Przewiduje się, że w roku 2013 jedyną pielgrzymką zagraniczną papieża Franciszka będzie jego związana ze Światowym Dniem Młodzieży podróż do Brazylii - powiedział ks. Federico Lombardi SJ.
Ks. Lombardi zaznaczył, że nie można się w roku bieżącym spodziewać innych papieskich pielgrzymek międzynarodowych. Natomiast prawdopodobna jest wizyta Ojca Świętego w Asyżu. Rzecznik Watykanu nie wykluczył ukazania się w roku bieżącym pierwszej encykliki papieża Franciszka. Przypomniał w tym kontekście, że już Benedykt XVI wypracował pewien materiał do dokumentu na temat wiary.
Mówiąc o papieżu-seniorze ks. Lombardi stwierdził, że na przełomie kwietnia i maja powinien on się przenieść do klasztoru Mater Ecclesiae w Watykanie. Natomiast papież Franciszek nadal będzie mieszkał w Domu Świętej Marty, gdzie "czuje się bardzo dobrze". W chwili obecnej nie wydaje się, aby miał zamiar zmienić mieszkanie, chociaż nie jest to decyzja ostateczna - zastrzegł rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.

http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x66226/w-tym-rok-papiez-uda-sie-jedynie-do-brazylii/

* * *

Papieska Rada ds. Rodziny zaprzeczyła, jakoby papież Franciszek polecił tej dykasterii przygotować dokument na temat możliwości przystępowania osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach do Komunii Świętej. Takie sensacyjne doniesienia pojawiły się na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica”.

http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x66219/komunia-nie-dla-rozwiedzionych-zyjacych-w-nowych-zwiazkach/
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2013, 19:45:49 pm wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
katolik86
rezydent
****
Wiadomości: 349

« Odpowiedz #198 dnia: Kwietnia 25, 2013, 20:03:52 pm »

Nie dziwi mnie to, że papież nie planuje pielgrzymować. W końcu znane jest jego zamiłowanie do ubóstwa i oszczędności a takie pielgrzymki kosztują niemało...
Zapisane
Ego sum resurrectio et vita. Qui credit in me etiam si mortuus fuerit, vivet. Et omnis qui vivit et credit in me, non morietur in aeternum.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3618


« Odpowiedz #199 dnia: Kwietnia 25, 2013, 20:25:56 pm »

Nie dziwi mnie to, że papież nie planuje pielgrzymować.

Mnie też nie. Pomijając koszty,  podróże zabierają masę czasu i energii, zawsze się dziwiłem, jak poprzedni papieże, zwłaszcza JPII, byli w stanie znieść rygor tak częstych  pielgrzymek.

Poza tym pielgrzymki papieskie mają zawsze jakiś taki jarmarczno-teatralny wydźwięk, trochę nie licujący z godnością urzędu. Dobrze, że będzie ich mniej.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #200 dnia: Kwietnia 25, 2013, 20:58:00 pm »

Poza tym pielgrzymki papieskie mają zawsze jakiś taki jarmarczno-teatralny wydźwięk, trochę nie licujący z godnością urzędu. Dobrze, że będzie ich mniej.
Tak. Poza tym zawsze było niebezpieczeństwo swoistego "gwiazdorstwa" podróżującego Papieża. Zamiast skierować uwagę na Chrystusa, ludzie zbytnio interesowali się szczegółami pielgrzymki i osobą Papieża. Tak wspomina kard. Pell:
Cytuj
„Co ciekawe – powiedział kard. Pell – koncelebrowałem kiedyś z Janem Pawłem II jakąś wielką Mszę dla młodzieży. Msza była bardzo hałaśliwa, zbyt hałaśliwa jak na mój gust. Nawet podczas modlitwy eucharystycznej ludzie krzyczeli Giovanni Paolo – Jan Paweł. A stary i schorowany już bardzo Papież powtarzał tylko: Jezus, Jezus. Słyszałem to, by stałem tuż obok niego.
http://pl.radiovaticana.va/news/2013/04/22/kard._pell_w_watykanie:_franciszek_to_kolejny_papie%C5%BC-chrystocentrysta/pol-685448

Poza tym Jan Paweł II odwiedził już większość krajów: czy teraz należałoby pielgrzymować po raz kolejny do tych samych? Myślę, że Papież Franciszek dobrze robi, przerywając tradycję częstych podróży papieskich: episkopaty i rządy przywykły już zapraszać Ojca Świętego z różnych okazji (Ziemia Święta; Fatima; Kolumbia; inne kraje Ameryki Łacińskiej) - lepiej żeby pielgrzymki odbywały się z naprawdę ważnych dla całego świata (a nie tylko partykularnych) przyczyn. Na różne rocznice: cyrylo-metodiańską, Chrztu Polski można przecież wysłać legata.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 330

« Odpowiedz #201 dnia: Kwietnia 26, 2013, 09:13:26 am »

...papież nie planuje pielgrzymować...

No i bardzo dobrze. Z całym szacunkiem dla Jana Pawła II ale odnosiłem onegdaj wrażenie jakby pielgrzymowanie było jedynym zadaniem tamtego pontyfikatu - papież sobie latał po świecie i słuchał rozśpiewanych tłumów a w Rzymie myszy harcowały że hej. Papież ma rządzić a wizytacje przeprowadzać tylko w konkretnym i niezbędnym celu. Nawet jeśli obecny papież ogranicza pielgrzymki tylko z powodu oszczędności to i tak dobrze.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #202 dnia: Kwietnia 26, 2013, 20:40:13 pm »

Papież ubogich, Kościół ubogich...

jasne było, że to kit. Trzeba było tylko trochę poczekać... wielki swiat pociąga kardynałów "Kościoła ubogich". Wyrzucamy przepych i stare ornaty, mieszkamy w hotelach itp.
A prasa włoska pisze o nieskromnym pawilonie na bienale weneckim. Przepłacone eksponaty, "mało skromne" zwłaszcza cenowo. I nawet, jeżeli znaleziono kilku sponsorów, zabawa kard. Ravasiego, nie wyglada na zabawę w "Kościół ubogich".

http://www.fidesetforma.blogspot.it/2013/04/padiglione-del-vaticano-alla-biennale.html

http://blog.messainlatino.it/2013/04/santa-sede-alla-biennale-di-venezia-che.html

http://corrieredelveneto.corriere.it/veneziamestre/notizie/cultura_e_tempolibero/2013/19-aprile-2013/padiglione-santa-sede-artisti-arrivo-giallo-fontana-212734966085.shtml
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2013, 20:44:12 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #203 dnia: Kwietnia 30, 2013, 00:14:49 am »

Niemiecki filmowiec Christian Peschken chce nakręcić film o życiu nowego Papieża. Miałby on nosić tytuł: „Przyjaciel ubogich, historia Papieża Franciszka”. Peschken ogłosił, że ma już zapewniony budżet w wysokości 25 mln dolarów. Na współpracę zgodził się również włoski watykanista Andrea Tornielli. Jeśli wszystko dobrze się ułoży, film miałby trafić na ekrany 17 grudnia przyszłego roku, w 78-me urodziny Papieża. Niemiecki filmowiec liczny na kinowy sukces. Postać Franciszka cieszy się bowiem coraz większym zainteresowaniem.

Radio Watykańskie
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #204 dnia: Kwietnia 30, 2013, 00:17:16 am »

A nie lepiej by było te 25 mln rozdać ubogim? Z drugiej strony dolar to już nie to, co kiedyś...
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #205 dnia: Kwietnia 30, 2013, 10:45:36 am »

A nie lepiej by było te 25 mln rozdać ubogim? Z drugiej strony dolar to już nie to, co kiedyś...

Ubogim będzie można rozdać wpływy, które ten film przyniesie, a sądząc lekko będzie to wielokrotność poniesionych nakładów..:)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #206 dnia: Kwietnia 30, 2013, 19:22:39 pm »

Cytuj
Ubogim będzie można rozdać wpływy, które ten film przyniesie,
... tak, tak, wszystko rozdamy  ;) ale zaczniemy od zniżki na bilety i na tym może poprzestańmy.

Biednym damy na razie postęp:

http://rorate-caeli.blogspot.com/2013/04/holy-see-priest-spokesman-defends-legal.html
Czyli Tusk a nie Gowin miał rację.

http://rorate-caeli.blogspot.com/2013/04/german-archbishop-calls-for-women.html
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3618


« Odpowiedz #207 dnia: Maja 02, 2013, 00:54:52 am »

Czyli Tusk a nie Gowin miał rację.

Ano miał. Proszę oficjalnie zaprotokołować moje przewidywanie: papież nie będzie walczył przeciw homomałżeństwom.

Kościół podda się w tej sprawie tak jak poddał się w sprawie rozwodów. W latach 60-70tych rozwody zalegalizowano w tych  krajach Europy, które ich jeszcze nie miały, a w innych znacznie ułatwiono procedure rozwodową. Stało się to przy dość słabym oporze katolików, i przy pozorowanym oporze hierarchii. Teraz mamy  déjà vu.
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2013, 01:00:26 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #208 dnia: Maja 02, 2013, 02:01:51 am »

Kazda rozpusta ma swoj koniec, i zawsze przychodzi czas otrzezwienia. 60 lat historii podobnych bezecenstw to jeszcze nie  okres wystarczajaco dlugi, by ich skutki ludzkosc odczula na wlasnej skorze, choc symptomy tego juz sa zauwazalne, chocby w postaci olbrzymich dlugow, kiepskiej demografii z wszystkimi tego nastepstwami. Przyjdzie z pewnoscia pokolenie, ktore taka walke podejmie, albo swiat sie skonczy.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #209 dnia: Maja 02, 2013, 09:44:30 am »

albo swiat sie skonczy.
NASZ świat się skończy.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 276 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!