Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Sierpnia 07, 2022, 17:21:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
227230 wiadomości w 6551 wątkach, wysłana przez 1661 użytkowników
Najnowszy użytkownik: scenariuszfilmowy
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 165 166 [167] Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 525065 razy)
jwk
aktywista

« Odpowiedz #2490 dnia: Czerwca 09, 2022, 09:33:42 am »

Jak nazywa się tkanina zawieszana po obu stronach ołtarza w kościołach katolickim i anglikańskich?

W Kościele zachodnim zasłony ołtarza i balustrad chó­rowych (vela) wyszły ostatecznie z użycia dopiero w kościołach barokowych, w których wszystko było wystawione na widok i światło. Tak wiec jeszcze w sakramentarzu z Angoulême (około 800 roku) na końcu formularza podczas konsekracji kościoła znajdujemy następujące zdanie: „Następnie ołtarze zo­staną okryte obrusami i zawiesi się zasłony świątynne (vela templi)” (por. Duchesne, Origines du culte chretien, 3wyd., s. 485).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2022, 09:36:04 am wysłana przez jwk » Zapisane
Für Kikokarmenisten, Komunisten und Volkskomissaren Eintritt verboten.
Filip S
aktywista

« Odpowiedz #2491 dnia: Czerwca 09, 2022, 13:21:06 pm »

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie, chciałbym coś więcej o tym poczytać. Nie wiem też czy w Polsce kiedykolwiek istniała na szerszą skalę ta praktyka liturgiczna. Coś mi się kiedyś obiło o uszy że w starożytności zasłaniano na początku mszy cały ołtarz wraz z celebransem by potem w połowie obrzędów rozsunąć część przednią. Znalazłem też takie oto zdjęcie, coś jakby współczesna rekonstrukcja:
Strony: 1 ... 165 166 [167] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.14 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!