Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 02:59:37 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: no comments
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj
Autor Wątek: no comments  (Przeczytany 13097 razy)
marcin
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Maja 19, 2009, 21:30:41 pm »

ciekawe...
Cytuj
gdy zstąpił do otchłani (piekieł) uwolnił m.in. dusze sprawiedliwych, tych którzy doskonale wypełniali Prawo Starozakonne.
skoro doskonale wypełnili po co Chrystus im potrzebny?

Cytuj
Stare Prawo przygotowywało Lud Starego Przymierza do wypełnienia obietnic proroków. Przez doskonałe wypełnienie tego prawa Bóg obiecał odkupienie Ludu Izraela. Natomiast Chrystus w sposób doskonały wypełnił Prawo i Proroków stając się ofiarą doskonałą za grzechy świata.

może to moje zatwardziałe serce ale brak tu sensu :( Przecież w Chrystusie nie wypełniły się WSZYSTKIE zapowiedzi mesjańskie... są nadal wojny, cierpienie, śmierć.

Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #31 dnia: Maja 20, 2009, 00:07:01 am »

z wyjątkami wyjątkami to zaczną się problemy... NMP nie musiala prawa wypełniać gdyż urodziła się bez grzechu :)
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #32 dnia: Maja 20, 2009, 01:20:54 am »

Bóg daje Prawo wiedząc że nikt przez jego przestrzeganie nie może dostąpić zbawienia, mimo to tworzy całą strukturę religijną - świątynia ofiary posty itd a w końcu oświadcza ludziom że to na marne i zsyła Swojego Syna jako Idealną ofiarę. Gdzież mi maluczkiemu do zgłębiania zamysłów Bożych ale jako to w końcu jest? Bóg zakpił z żydów czy jednak Prawo Mojżeszowe jest drogą zbawienia dla żydów po wsze czasy? Mesjasz według żydów ma przynieść pokój, nie będzie już wojen, nie będzie pogan wszyscy będą wierzyć w Jedynego Boga.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #33 dnia: Maja 20, 2009, 10:51:31 am »

Bóg daje Prawo wiedząc że nikt przez jego przestrzeganie nie może dostąpić zbawienia, mimo to tworzy całą strukturę religijną - świątynia ofiary posty itd a w końcu oświadcza ludziom że to na marne i zsyła Swojego Syna jako Idealną ofiarę. Gdzież mi maluczkiemu do zgłębiania zamysłów Bożych ale jako to w końcu jest? Bóg zakpił z żydów czy jednak Prawo Mojżeszowe jest drogą zbawienia dla żydów po wsze czasy? Mesjasz według żydów ma przynieść pokój, nie będzie już wojen, nie będzie pogan wszyscy będą wierzyć w Jedynego Boga.

Prawo Mojżeszowe nie dawało zbawienia samo przez się. Ono było po prostu drogą przygotowującą Izrael na zbawienie w momencie wypełnenia Prawa. Prawo wypełnił Nasz Pan Jezus Chrystus przeto zarówno ci  przed Jego przyjściem i ci po, zbawieni sa poprzez Jego Odkupieńczą Ofiarę i tylko dzięju Niej. Żydzi nie byli zbawieni na mocy prawa tylko na mocy Ofiary Chrystusa. Pisze Pan , że się nie wypełniły jescze wszystkie obietnice mesjańskie. Odkupienie się dokonało. pozostaje koniec czasów i Paruzja na którą oczekujemy i Sąd Ostateczny, bowiem żyjemy w czasie spełniania się tych obietnic, a nie po nich. Czego tu Pan nie może zrozumieć?. To są kwestie oczywiste dosyć.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #34 dnia: Maja 20, 2009, 12:08:31 pm »

Cytuj
Bóg daje Prawo wiedząc że nikt przez jego przestrzeganie nie może dostąpić zbawienia, mimo to tworzy całą strukturę religijną - świątynia ofiary posty itd a w końcu oświadcza ludziom że to na marne i zsyła Swojego Syna jako Idealną ofiarę.
Odkupienie przez Boga Wcielonego zrodzonego z Niewiasty jest właściwie już zapowiedziane po grzechu pierworodnym w tzw. protoewangelii. Także może można ten zamiar uznać za wtórny wobec Prawa.
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2009, 15:37:48 pm wysłana przez Aqeb » Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
giacinto
uczestnik
***
Wiadomości: 115


« Odpowiedz #35 dnia: Maja 20, 2009, 14:49:09 pm »

 Zgadzam się ze wszystkimi po trochu. Myslę, ze najpierw należałoby zadać pytanie - po co w ogóle Bóg nadał to prawo? Prawo nadaje się w tym celu aby cos chronić, określić i nadać pewne granice nieprzekraczalne. Ponadto prawo pełni funkcję wychowawczą i prewencyjną. Przypominamy sobie zapewne zwroty w ST "Jeżeli zachowasz to przykazanie...", Jeżeli wypełnisz... Za złamanie tego prawa czeka cię kara...
Króciutko pdsumowując: Prawo nadane przez Boga Izraelowi miało chronić monoteizm oraz przygotowywać moralnie Naród Wybrany na przyjście Mesjasza, było też pewnym znakiem, symbolem niedoskonałym tego co będzie po narodzeniu Mesjasza.
Tutaj odesłałbym chociaż do pism bł. Katarzyny Emmerich. Ale to oczywiście niezobowiązująco, nie każdy musi jej interpretację symboliki starotestamentalnej przyjąc i zaakceptować.
Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #36 dnia: Maja 20, 2009, 15:46:04 pm »

No i jeszcze prawo miało za zadanie obnażyć grzech Izraelitów. Potrzebę uciekania się do Boga. Bo skoro nie potrafili wypełnić nawet najmniejszego z przykazań? - To znaczy, że nie mogą polegać na sobie tylko na Bogu. Tylko od niego mogą oczekiwać zbawienia. Dlatego oczekują na Mesjasza. Sami,  to tylko z prawa zrobili parodię. Żeby go obejść, jeśi nie potrafili wykonać to np - żeby nie łamać zakazu podróżowania  w szabat, brali ze spbą w podróz jakieś stare, zbędne rzeczy i w trakcie podróży rzucali przed siebie- Bo "gdzie moje rzeczy, tam mój dom" - a mogli oddalić sięod domu bodajże około 100 metrów. I tak ze wszystkim. Jak czytałem talmud - to niejednokrotnie włosy mi dębem stawały, na mysl, co człowiek możezrobić z Bożego Przykazania i Bożej Miłości.
Zapisane
giacinto
uczestnik
***
Wiadomości: 115


« Odpowiedz #37 dnia: Maja 20, 2009, 16:26:57 pm »

Talmud to już inna bajka, to nie mozaizm. Nie o to chodziło Mojżeszowi i innym prorokom...
Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #38 dnia: Maja 20, 2009, 18:55:02 pm »

Nie tak całkiem, ale to nie ma nic do rzeczy.
Zapisane
giacinto
uczestnik
***
Wiadomości: 115


« Odpowiedz #39 dnia: Maja 20, 2009, 19:26:39 pm »

z wyjątkami wyjątkami to zaczną się problemy... NMP nie musiala prawa wypełniać gdyż urodziła się bez grzechu :)

no własnie Panie Marcinie, no własnie. Więc tamtych troszkę trzeba było obmyć. Ale i tak co dobrego zrobili zawdzięczają Bogu, który dał im to także z tego co wysłużył Pan Jezus.
Ale i NMP zawdzięcza ten przywilej swojemu Synowi.



Wszystko co dobre zawdzięczamy Bogu, a co do wartosci Prawa, to przecież pisał o tym już św. Paweł w swoich listach, określając je jedynie cieniem przyszłych dóbr.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #40 dnia: Maja 20, 2009, 20:16:26 pm »

widocznie dyskusja mnie przerasta gdyż to wszystko co panowie piszecie wydaje mi się mnożeniem założeń. Prawo miało wychowywać... zgoda ale Izraelici nie byli jedynymi monoteistami na świecie, kto tamte monoteizmy wychowywał? Mam za dużo pytań a odpowiedzi w stylu
Cytuj
Czego tu Pan nie może zrozumieć?. To są kwestie oczywiste dosyć.
sprawiają że tracę nadzieje na uzyskanie tu odpowiedzi. Czepianie się w kółku Talmudu, traktowanie Prawa jakby de facto było epizodem w historii zbawienia ... powoduje że słowa abpa przemawiają do mnie bardziej i widzę w nich większą konsekwencję niżeli u panów odpowiedziach.

Zapisane
giacinto
uczestnik
***
Wiadomości: 115


« Odpowiedz #41 dnia: Maja 20, 2009, 20:43:21 pm »

jakie inne monoteizmy? ???
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #42 dnia: Maja 20, 2009, 22:13:48 pm »

Czepianie się w kółku Talmudu, traktowanie Prawa jakby de facto było epizodem w historii zbawienia ... powoduje że słowa abpa przemawiają do mnie bardziej i widzę w nich większą konsekwencję niżeli u panów odpowiedziach.

Ja mam całkowitą jasność, że dla Pana nie tylko "słowa abpa przemawiają bardziej" ale także z założenia Pan innych słów nie oczekuje, wszelkie inne odrzuca i pragnie jedynie tychże potwierdzenia  ale pomylił Pan adresy to nie to forum jest. Tutaj Pani się nie uda odnieść w tym względzie "satysfakcji". I jesszcze jedno judaim, nie ma nic wspólnego z mozaizmem, nasz Pan Jezus Chrystus powiedział to wyraźnie : "Waszym bogiem jest Diabeł"..."Groby pobielane" i szereg tego typu prawd oczywistych, które dla Pana być może nie wydają się oczywiste i nigdy niemi nie będą.
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2009, 22:15:34 pm wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #43 dnia: Maja 21, 2009, 11:43:43 am »

jakie inne monoteizmy? ???
Ano były. Platon wywiódł idee jednego Boga, był obecny także w starożytnym Egipcie i w Zaratustrianizmie...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #44 dnia: Maja 21, 2009, 14:30:39 pm »

Cytuj
Zatem mamy dwa zdania przeciwstawne, zatem tylko jedno jest prawdziwe. Albo opowie się Pan za Kościołem albo przeciw. Niestety nie może Pan wybrać trzeciej mozliwości: braku decyzji, gdyż Kościół naucza o konieczności Ofiary Pana Jezusa dla naszego zbawienia juz jakiś czas... i jest to dogmat.
Ja czasem jak mam wątpliwości wybieram trzecią możliwość: zapytać się porządnego dogmatyka. To jest taka możliwość do czasu.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: no comments « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!