Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:25:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 98 Drukuj
Autor Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I  (Przeczytany 362297 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1215 dnia: Października 05, 2020, 17:09:37 pm »

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-pedofilia-w-kosciele/aktualnosci/news-watykan-kardynal-placil-za-zeznania-obciazajace-innego-ducho,nId,4774496
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #1216 dnia: Października 17, 2020, 14:01:09 pm »

17 października 2020 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała do wiadomości komunikat, w którym informuje, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante.


Read more: https://www.pch24.pl/nuncjatura-apostolska-w-polsce--ojciec-swiety-przyjal-rezygnacje-biskupa-kaliskiego-edwarda-janiaka,79181,i.html#ixzz6b84U0NUg
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1217 dnia: Października 17, 2020, 16:59:22 pm »

Cytuj
przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską

Z deszczu pod rynnę  :)
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #1218 dnia: Października 20, 2020, 10:40:04 am »

Pełzająca schizma w Kościele?


Jesteśmy dziś świadkami coraz częstszych prób podważania autorytetu Papieża i Kolegium Biskupów. Wielu Franciszka nazywa wprost heretykiem, a ostatnio również neomarksistą, powołując się przy tym na prywatne opinie osób – w tym również poszczególnych hierarchów – które mają ewidentny problem, aby pozostawać z nim w jedności.

Coraz większa rzesza wiernych kontestuje także nauczanie polskiego episkopatu, kwestionując zalecenia formułowane w postaci komunikatów, listów czy ogłaszanych dokumentów. Przykładem może być chociażby niedawny komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP w kwestii komunii świętej na rękę. Czy to jeszcze normalny przejaw uczestnictwa w wewnątrzkościelnej debacie, czy już pełzająca schizma?

Żeby można było mówić o debacie, obie strony muszą nie tylko chcieć ze sobą dialogować, ale także poruszać się w ramach fundamentalnych założeń, które powodują, że owa debata ma właśnie wewnątrzkościelny charakter. Jakich? Przede wszystkim takich, które podaje Katechizm Kościoła Katolickiego, pouczając, że Papież „ma pełną, najwyższą, i powszechną władzę nad Kościołem i władzę tę zawsze ma prawo wykonywać w sposób nieskrępowany” (KKK 882). Co więcej, „Boska asystencja jest także udzielana następcom Apostołów nauczającym w komunii z następcą Piotra, a w szczególności Biskupowi Rzymu, pasterzowi całego Kościoła, gdy – nie formułując definicji nieomylnej i nie wypowiadając się w « sposób definitywny » – wykonuje swoje nauczanie zwyczajne, podaje pouczenia, które prowadzą do lepszego zrozumienia Objawienia w dziedzinie wiary i moralności. Nauczaniu zwyczajnemu wierni powinni okazać « religijną uległość ducha », która różni się od uległości wiary, a jednak jest jej przedłużeniem” (KKK 893).


Krótko mówiąc, chodzi o to, że katolik nie może kwestionować władzy Papieża, musi respektować nieomylność oficjalnego nauczania w sprawach wiary i moralności – zarówno jego, jak i całego Kolegium Biskupów jeśli pozostają oni z nim w jedności – a także powinien okazywać religijną uległość zwyczajnemu nauczaniu Biskupa Rzymu. W przeciwnym wypadku sytuuje się de facto na peryferiach Kościoła. Mówiąc o Kolegium Biskupów, trzeba podkreślić, że chodzi przede wszystkim o biskupów zgromadzonych na soborze powszechnym i sprawujących w ten sposób urząd nauczycielski pod przewodnictwem następcy Świętego Piotra.

Czy fakt, że coraz większa liczba wiernych ma problem z respektowaniem tych podstawowych zasad posłuszeństwa wiary oraz „religijnej uległości ducha”, uprawnia do formułowania tak mocnych twierdzeń o narastającej schizmie? Wiele światła w tej kwestii daje obowiązujący Kodeks Prawa Kanonicznego, który wyjaśnia, że schizmą jest „odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo” (Kan. 751). Kodeks akcentuje również to, co zostało później wyrażone w Katechizmie Kościoła Katolickiego: „Wprawdzie nie akt wiary, jednak religijne posłuszeństwo rozumu i woli należy okazywać nauce, którą głosi Papież lub Kolegium Biskupów w sprawach wiary i obyczajów, gdy sprawują autentyczne nauczanie, chociaż nie zamierzają przedstawić jej w sposób definitywny. Stąd wierni powinni starać się unikać wszystkiego, co się z tą nauką nie zgadza” (Kan. 752).

Rzecz tyczy się również prywatnych opinii wiernych świeckich, prezbiterów, a nawet biskupów i wysoko postawionych hierarchów Kościoła, gdy opinie te nie pozostają w jedności z nauczaniem Papieża. Wreszcie – i to wydaje się w tym miejscu szczególnie istotne – Kodeks Prawa Kanonicznego formułuje również zasady dotyczące posłuszeństwa nauczaniu Konferencji Episkopatu: „Chociaż biskupi, pozostający we wspólnocie z głową Kolegium i członkami, czy to pojedynczy, czy też zebrani na Konferencji Episkopatu lub na synodach partykularnych nie posiadają nieomylności w nauczaniu, są jednak w odniesieniu do wiernych powierzonych ich trosce autentycznymi nauczycielami i mistrzami wiary. Temu autentycznemu przepowiadaniu swoich biskupów wierni obowiązani są okazać religijne posłuszeństwo” (Kan. 753). Działa tu fundamentalna zasada: liczy się nauczanie biskupów pozostające w jedności z nauką Kolegium Biskupów i jego głową – Ojcem Świętym. To właśnie powinna być dla nas najwyższa instancja, do której wszystkie inne poglądy czy przekonania muszą zostać odniesione. Żadne prywatne, mniej lub bardziej popularne objawienia, subiektywne natchnienia czy nawet dawne dokumenty Kościoła interpretowane z naruszeniem zasad hermeneutyki ciągłości nie mogą stanowić wyższej racji i kryterium rozstrzygającego; obowiązują jedynie w odniesieniu do wskazanego przez Kodeks Prawa Kanonicznego fundamentu, a uparte i świadome stawianie ich wyżej od nauczania Papieża jest przejawem nieposłuszeństwa.

Nie zamierzam dziś definitywnie odpowiadać na pytanie, czy jesteśmy świadkami pełzającej schizmy w Kościele. Mam jednak przed oczami obraz niemałego grona prezbiterów i sekundujących im świeckich, którzy niejednokrotnie w sposób jawny wzywają do nieposłuszeństwa i mniej lub bardziej ostentacyjnie je okazują. Widzę komentarze wiernych zalewające internetowe fora i społecznościowe media, z których przebija nie tylko nieświadomość czy brak podstawowej wiedzy teologicznej, ale także jakaś niepokojąca zaciętość i niechęć w przyjmowaniu jakichkolwiek konstruktywnych argumentów. Wreszcie, niemal codziennie jestem świadkiem pojawiania się nowych internetowych wieszczów, którzy błyskawicznie zyskują popularność właśnie dzięki zajadłemu atakowaniu tego, którego Chrystus uczynił skałą naszych czasów i na którym oparł swój Kościół. Może ktoś uważa, że to dozwolone, zabawne, konstruktywne lub krytyczne. Dla mnie to jest demoniczne. I właśnie to – nie pandemię, maseczki czy komunię na rękę – uważam za jeden z bardziej widocznych przejawów działania złego ducha w kraju nad Wisłą.

za: https://www.gosc.pl/doc/6580068.Pelzajaca-schizma-w-Kosciele?fbclid=IwAR2GtkIUmtvH5dNPupV_HI9OnzbyxpSUVBYgbzOqUuOjovqHz7Ub2toxrMY
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1219 dnia: Października 20, 2020, 11:42:04 am »

Super tekst, tylko jaka szkoda, że nie porusza ISTOTY tych spraw w świetle Teologii, Dogmatyki i Tradycji.Znów jedna strona medalu jak z wejściem Polski do UE i jak z wiruskiem.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #1220 dnia: Października 20, 2020, 12:04:12 pm »

Już w pierwszym zdaniu tego wspaniałego tekstu znajduje się łgarstwo, które skutecznie zniechęca do dalszej lektury. Papież wraz soborem sam pozbawił się autorytetu, promulgując kolegializm. Więc albo autor jest ignorantem albo co bardziej prawdopodobne, mataczem i łgarzem.
Zapisane
Jotes
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #1221 dnia: Października 20, 2020, 15:25:40 pm »

Nic odkrywczego w owym artykule nie znalazłem. W każdym akapicie autor przywołuje posłuszeństwo jako jedyny probierz katolicyzmu. Mógłbym spuentować: wyłącz myślenie, bądź posłuszny.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #1222 dnia: Października 20, 2020, 17:32:27 pm »

Mógłbym spuentować: wyłącz myślenie, bądź posłuszny.

Będę przekorny: dokładnie tak należy czynić. Proszę sobie poczytać De imitatione Christi, to się Pan przekona, co tam radzą w sprawie posłuszeństwa.

W średniowieczu uważano, że humilitas radix virtutum - pokora jest korzeniem, z którego wyrastają wszystkie inne cnoty chrześcijańskie. A pokora i posłuszeństwo to dwie siostry.

Posłuszeństwo to bardzo katolicka cnota. Dlatego właśnie tradsi mają taki problem z posoborowymi papieżami, zwłaszcza Franciszkiem: katolicy łakną i pragną, by być posłusznymi, a  jak tu deklarować synowskie posłuszeństwo wobec papieża, który nakazuje recykling i grzmi o zagrożeniach płynących z używania klimatyzacji?

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1223 dnia: Października 20, 2020, 18:32:37 pm »

Cytuj
W średniowieczu uważano, że humilitas radix virtutum - pokora jest korzeniem, z którego wyrastają wszystkie inne cnoty chrześcijańskie. A pokora i posłuszeństwo to dwie siostry.

Tyle, że biblijna pokora to "realizm w podejściu do życia", "racjonalny realizm". Racjonalny realizm każe nam myśleć o wierze i zbawieniu. Pokora zatem to nie jest proboszczowskie: "rurki pa szwami, spuścić wzrok i wykonać polecenie". Kościół to nie koszary ale wspólnota zjednoczona miłością.
Tej ostatniej brak, jest tylko arogancja.

A teraz rzeczy smieszne:
Z tekstu dowiadujemy się , że w Kościele polskim odbywa się podobno dialog  ;D
Biskupi nawet nie zabrali głosu tylko wystawili redaktorka Bańkę , eh Bańka, nie zazdroszczę ci tej fuchy.
No i bardzo pozytywną rzecz: biskupi czytają fora internetowe, zapewne i fk. Niech zatem zarejestrują się i podialogują z laikatem.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #1224 dnia: Października 20, 2020, 19:15:06 pm »

Pokora zatem to nie jest proboszczowskie: "rurki pa szwami, spuścić wzrok i wykonać polecenie". Kościół to nie koszary ale wspólnota zjednoczona miłością.

To już Pańska interpretacja. Abraham był tak posłuszny Bogu, że zgodził się nawet zabić swojego syna - ruki po szwach i wykonać polecenie. Jak w koszarach.

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1225 dnia: Października 20, 2020, 19:35:41 pm »

Pokora zatem to nie jest proboszczowskie: "rurki pa szwami, spuścić wzrok i wykonać polecenie". Kościół to nie koszary ale wspólnota zjednoczona miłością.

To już Pańska interpretacja. Abraham był tak posłuszny Bogu, że zgodził się nawet zabić swojego syna - ruki po szwach i wykonać polecenie. Jak w koszarach.

Po pierwsze wyjaśnienie pojęcia pokory pochodzi od biblisty x. N.Buxa nie odemnie,
Po drugie pisze pan o posłuszeństwie Abrahama względem Boga.
Zatem nie o pokorze tylko o posłuszeństwie ( które nie jest bezwzględne wobec przełożonego - człowieka),
i nie o błądzących, aroganckich, nieodpowiadających na pytania hierarchach tylko o samym BOGU.

Marzy się wielu łatwe życie w koszarach. Niestety, w życiu trzeba myśleć i podejmować decyzje. Dlatego życie jest trudne. Ale i ciekawe.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Jotes
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #1226 dnia: Października 20, 2020, 20:12:42 pm »

Mógłbym spuentować: wyłącz myślenie, bądź posłuszny.

Będę przekorny: dokładnie tak należy czynić. Proszę sobie poczytać De imitatione Christi, to się Pan przekona, co tam radzą w sprawie posłuszeństwa.

W średniowieczu uważano, że humilitas radix virtutum - pokora jest korzeniem, z którego wyrastają wszystkie inne cnoty chrześcijańskie. A pokora i posłuszeństwo to dwie siostry.

Posłuszeństwo to bardzo katolicka cnota. Dlatego właśnie tradsi mają taki problem z posoborowymi papieżami, zwłaszcza Franciszkiem: katolicy łakną i pragną, by być posłusznymi, a  jak tu deklarować synowskie posłuszeństwo wobec papieża, który nakazuje recykling i grzmi o zagrożeniach płynących z używania klimatyzacji?
Według nauki Teresy z Avila pokora to postawa w prawdzie, a posłuszeństwo obowiązuje w tym wszystkim co nie jest grzechem. Ta wielka święta nie miała dylematów bliskich współczesnemu katolikowi, co godne a co mniej.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1227 dnia: Października 21, 2020, 14:20:27 pm »

Św. Teresa z Avila miała świętą teologie w małym paluszku dlatego nie miała dylematów współczesnego katolika, który katechizmu katolickiego nigdy w reku nie miał i wszystko mu można wmówić.

Jaki niby katechizm mogła mieć w ręku XVI-wieczna święta?

jak tu deklarować synowskie posłuszeństwo

Na co komu posłuszeństwo deklaratywné?

Posłuszeństwo to bardzo katolicka cnota. Dlatego właśnie tradsi mają taki problem z posoborowymi papieżami, zwłaszcza Franciszkiem: katolicy łakną i pragną, by być posłusznymi, a  jak tu deklarować synowskie posłuszeństwo wobec papieża, który nakazuje recykling i grzmi o zagrożeniach płynących z używania klimatyzacji?

Zapomniał Pan (edycja — nie w słowach) o pokorze i pcha się między biskupy — najpiérw własny biskup, albo w ogóle reprezentant w terenie: proboszcz. Poza tym żyć własnym życiém.
Następna rzecz: jest mądrość głęboka i płytka. Co Panu przeszkadza, że biskup powtarza płytkié rzeczy?

Edycja: to, że piszę często bez emotek, to nie znaczy, że atakuję.
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2020, 14:26:01 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1228 dnia: Października 21, 2020, 15:05:11 pm »

Na przykład Katechizm Rzymski wydany w 1566 roku ale były wczesniejsze.

No to proszę podać następny przykład. Tén ponoć był adresowany do proboszczów, i do tego jeszcze wygląda na wydany w innym kraju ("rzymski"), bliżéj daty śmiérci świętéj niż narodzin.

Poprzerzucajmy się faktami z gógla :D
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1229 dnia: Października 21, 2020, 15:53:53 pm »

Wcześniejszy był Piotra Kanizjusza. Cos pan jeszcze chcesz wiedzieć? Jak pan umiesz gógla, to było sprawdzic wczesniej zamiast się kompromitowac.

Tak wstyd napisać, że daléj nie wychodzim z drugiéj połowy XVI wieku? Ile było katechizmów w piérwszym tysiącleciu? Ile było katechizmów w piérwszéj połowie drugiégo tysiąclecia? W piérwszéj połowie szesnastégo wieku to już wiém, że było sporo: Luter napisał, Kalwin. Wygóglałem.

A teraz do rzeczy:
Św. Teresa z Avila miała świętą teologie w małym paluszku dlatego nie miała dylematów współczesnego katolika, który katechizmu katolickiego nigdy w reku nie miał i wszystko mu można wmówić.

Żaden starożytny chrześcijanin nie miał nigdy w rękach katechizmu. Żadén z Ojców Kościoła nie czytał katechizmu. Zapewne przez całé Średniowieczé nie czytano katechizmów! Katechizm uważam osobiście za protestancki, antybiblijny wynalazek — ażeby i od téj strony obejść kanon Pisma Świętégo. Może się mylę, ale myślę, że niewiele.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Strony: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 98 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!