Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 09, 2021, 07:11:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
222234 wiadomości w 6435 wątkach, wysłana przez 1602 użytkowników
Najnowszy użytkownik: gralu
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Denuncjowanie swojego biskupa moze sie oplacic
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Denuncjowanie swojego biskupa moze sie oplacic  (Przeczytany 2386 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« dnia: Maj 17, 2009, 13:00:13 pm »

Z cyklu : wiosenne porzadki za Benedykyta XVI

Jak podaje argentynska La Nacion, Watykan poprosil bpa Marcelo Melaniego z diecezji Neuquén o zlozenie dymisji z powodu - uwaga ! uwaga ! - sankcjonowania naduzyc liturgicznych w diecezji. Zas oficjalnym bezposrednim powodem byly dwie anonimowe skargi, ktore wplynely do Rzymu  ;)

http://www.lanacion.com.ar/nota.asp?nota_id=1128671&pid=6453704&toi=6279
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1 dnia: Maj 17, 2009, 14:43:03 pm »

Aż mi się wierzyć nie chce.  :o Super wiadomość.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4745


« Odpowiedz #2 dnia: Maj 17, 2009, 14:47:49 pm »

DEO GRATIAS !!!:) (Mam nadzieję tylko, że te nadużycia to nie "nadużycie w postaci wprowadzenia KRR"....brrr aż mnie ciarki przeszły...)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Jedrek
bywalec
**
Wiadomości: 76


Exurge Domine et iudica causam Tuam

« Odpowiedz #3 dnia: Maj 17, 2009, 21:17:27 pm »

To bardzo optymistyczna wiadomość  ;D
Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #4 dnia: Maj 17, 2009, 22:33:10 pm »

Po 4 latach pontyfikatu wreszcie zmuszono jednego biskupa do odejścia - wstrzymuję się z optymizmem. I pytam: co z diecezją Linz?
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #5 dnia: Maj 18, 2009, 00:31:15 am »

A czy wiadomo jakie to były nadużycia?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #6 dnia: Maj 18, 2009, 01:14:58 am »

A czy wiadomo jakie to były nadużycia?

W artykule jest kilka przykladow :
Cytuj
Entre los considerados "abusos litúrgicos" cuestionados a Melani se mencionan faltas a disposiciones del ritual de las ceremonias religiosas, como que los sacerdotes no se revistan debidamente (con alba blanca, estola y casulla), delegar la distribución de la comunión en laicos y ellos se sumen a las filas de los fieles o que, habiendo hostias, consagren panes.
Czyli m. in. brak odpowiedniego stroju liturgicznego celebransow, systematyczne powierzanie swieckim rozdawania komunii, mieszanie sie z tlumem etc.

Co ciekawe, owo potepienie naduzyc liturgicznych nie jest czysto rytualistyczne ("bo sa niezgodne z mszalem"), ale teologiczne ("bo wypaczaja wiare"), a konkretnie pawde wiary o rozroznieniu kaplanstwa hierarchicznego i powszechnego kaplanstwa wiernych.
Cytuj
La principal objeción a su postura teológica es la escasa diferenciación en el interior de la Iglesia entre jerarquía y feligresía.
Czyli implicite odwolanie sie do zasady lex orandi lex credendi, o ktorej przez ostatnie 40 lat przypominali tylko lassandrysci.

Bp. Marcelo Melani to nie tylko ekscesy liturgiczne, to takze teologia wyzwolenia etc.
Podczas demnstracji proaborcyjnej przed swoja katedra bardzo odwaznie dal odpor ... mlodym katolikom argentynskim odmawiajacym rozaniec ! Po nakrzyczeniu na nich, sam zamknal sie w srodku. Dobrze, ze ich aborcjonisci nie zlinczowali.
Pisalo o tym swego czasu wiele powaznych blogow, m. in. José Fernandez de la Cigoña :
http://blogs.periodistadigital.com/laciguena.php/2008/09/15/p189143#more189143
http://ttonys-blog.blogspot.com/2008/09/news-from-neuqun-how-to-behave-heroicly.html?showComment=1221577500000

Z dymisji zapewne nic nie bedzie, bo do emerytury ma jeszcze 5 lat, a juz sie rozpoczelo zbieranie podpisow przez progresistow z diecezji, w tym spora czesc kleru.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2009, 01:18:34 am wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #7 dnia: Maj 18, 2009, 01:27:48 am »

Przepraszam, że tak męczę, ale nie znam hiszpańskiego i z artykułu sam nic nie wyczytam...  :-[
Czy wiadomo w jakiej formie "Watykan poprosil bpa (...) o zlozenie dymisji"?
Czy ta gazeta to wiarygodne źrodło?

Pytam i pytam, bo te nadużycia, to niestety chyba we współczesnym Kościele nic specjalnego... W kronice Novus Ordo nie takie rzeczy widzieliśmy... :(
Czyżby bp Melani miał być przykładem na postrach innym?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #8 dnia: Maj 18, 2009, 01:34:19 am »

Konkretnie to o ustapienie z urzedu poprosil "usilnie" kard. Re w prywatnej rozpowie z biskupem w Watykanie podczas wizyty ad limina episkopatu argentynskiego. Czy bedzie drugi casus Gaillot ? Bp Melani dal mu do zrozumienia, ze moga mu naskoczyc.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 791


« Odpowiedz #9 dnia: Maj 18, 2009, 05:31:57 am »

W świetle tego, co wyżej Pan napisał - zdecydowane i dość jasno określone stanowiska obu stron - czas pokaże, jak zareaguje Watykan.
Zobaczymy, czy na odpowiedź biskupa ('mogą naskoczyć') na na 'usilne prośby' kardynała będzie reakcja Watykanu w rodzaju powtórki z przypadku bpa Gaillota, czy też niestety casus bpa nominata Wagnera weźmie górę. Nie po raz pierwszy, niestety ...
Zapisane
magyar
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Maj 18, 2009, 08:51:20 am »

tłumaczenie :http://www.lanacion.com.ar/nota.asp?nota_id=1128671&pid=6453704&toi=6279

przepraszam za niegramatyczność ale to z tłumacza google ale sedno artykułu można wyczytać

Silvina Premat
The Nation

Styl Monsignor Marcelo Melani, biskupa Neuquén, otwarty i niestrukturalnych jako formalnych i równego traktowania księży i osób świeckich, a nie jak w Watykanie. Przynajmniej nie jest preferowane przez osobę odpowiedzialną za prowadzenie wszystkich biskupów świata, kardynał Giovanni Battista Re

Podczas wizyty w Rzymie Melani się wraz z innymi biskupami w Argentynie w marcu ubiegłego roku, urzędnika Stolicą Apostolską zasugerował, że można przedstawić zwolnienie. Powód: dwa anonimowych skarg otrzymanych z Neuquén którzy oskarżają biskupa 70 lat i Salezjański szkolenia, aby umożliwić ich kapłanom spadek "nadużyciach liturgicznych i teologicznych nieścisłości.

W domu, kościół znał Watykan ostrzeżenie przez kilka miesięcy, ale wczoraj po Ojcu Ruben Capitanio wirtualne rzecznik Melanie, rozmawiał z prasą, źródła niech będzie wiadomo, że Episkopatu biskupi już z niepokojami z Battista Re nawet przed podróżujących do Rzymu.

I ponownie opowiedziała się za milczenie. Pierwszy rok na posiedzeniu zgromadzenia biskupów Konferencji, która wzięła udział Melani, kończy dzisiaj bez informacji na temat obaw i obserwacje setki biskupów, którzy spotkali się w poniedziałek w Pilar.
Accusations

"Propozycja nie", powiedział Ojciec Capitanio La Nacion dodaje, że Melanie powiedziałem, kardynał nie wniosek o uchylenie, ale sugestie w charakterze osobistym.

Wśród tych za "nadużyciach liturgicznych" zakwestionował Melanie winy wymienionych przepisów rytualnych obrzędów religijnych, podobnie jak kapłani, którzy nie są właściwie podejmują (Alba z białą stułę i ornat), delegat dystrybucji komunii i określają ich dołączyć szeregach wiernych lub posiadające wafle, poświęcony chleb. Główny zarzut teologiczne stanowisko jest niski poziom zróżnicowania w obrębie Kościoła i hierarchii wśród parafii.

Ostrzeżenie o Battista Re, jednego z urzędników, którzy Watykan mówił o kontrowersyjnej sprawy bp Richard Williamson-Lefebvre, Melani przekazywane do kapłanów i religijnych Neuquén, sprowokowanym łańcucha przystąpień do biskupa wszystkich sektorów społecznych w tej prowincji .

W spotkaniu, które odbyło się pod koniec kwietnia, ZAPAŁA, kapłanów i duszpasterskiej agentów wyraziły poparcie dla prałat z listu. W dodatku do "szczerego i bezwarunkowe poparcie" sygnatariuszy szukać przeprosin Melani "i wszystkich naszych braci, czy jako pasterzy, kapłanów, zakonników i duszpasterskiej agentów, musimy cierpieć kogoś z naszej postawy" i zaprosić Boga prosić o zakresie różnice te są postrzegane jako składnik aktywów. W dziedzinach, w pobliżu Melanie, oni twierdzą, że biskup nie wierzą, że to ostrzeżenie będzie formalnej rezygnacji.

Te same myśli na Argentyńską ambasada przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie. "Nie mamy żadnych oficjalnych informacji, ale do naszej wiedzy, przyczyny nie są wystarczająco poważne," powiedział mężczyzna około ambasador Juan Pablo Cafiero, który, zgodnie z La Nacion zrobił bardzo dobre pojęcie Melanie ".

Usunięcie biskupa jest wyjątkowa zdolność Ojca Świętego i prosi tylko o które osiągnęły wiek takiej posługi (75 lat) lub ciężkich przypadkach. "Były przypadki Biskup Juan Carlos Maccarone i Edgardo Storni który zrezygnował w atmosferze skandalu moralnego", przypomniał głęboką wiedzę na temat stosunków między Kościołem w Argentynie i Stolicą Apostolską. "Co liturgii jest usprawiedliwienie, za to są ludzie, którzy nie podzielają wskazówki duszpasterskie i Melanie jest wywieraniu presji na Rzym, aby wyznaczyć coadjutor biskup," dodał.

Według informacji, skargi do Watykanu są anonimowi. Jednak blisko do biskupstwa w Neuquén twierdzili znać ich sprawców. Nie akceptują nazwy przestrzegać postawa biskupa, który powiedział im, że "myślą, że to, co robią to dla dobra Kościoła". Capitanio, w międzyczasie, La Nacion powiedział, że skargi może mieć powstały z "niektóre wnętrza farmer", którzy byli świadkami masowego bez zdobień zainteresowanych.

W Neuquén, a diecezjalnych duszpasterskiej przyzwyczajeni do stylu do teologii wyzwolenia, nie pamiętam historię wniosek już teraz. Nawet jeśli obraz Matki Bożej został umieszczony jeden szalik z Matki z Plaza de Mayo w San Lorenzo, w czasach dyktatury wojskowej, kiedy był Jaime Snowing na czele tej diecezji.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #11 dnia: Maj 18, 2009, 11:18:55 am »

Cytuj
Wśród tych za "nadużyciach liturgicznych" zakwestionował Melanie winy wymienionych przepisów rytualnych obrzędów religijnych, podobnie jak kapłani, którzy nie są właściwie podejmują (Alba z białą stułę i ornat), delegat dystrybucji komunii i określają ich dołączyć szeregach wiernych lub posiadające wafle, poświęcony chleb. Główny zarzut teologiczne stanowisko jest niski poziom zróżnicowania w obrębie Kościoła i hierarchii wśród parafii.
:P
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Maj 18, 2009, 11:25:40 am »

Do piór !
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #13 dnia: Maj 18, 2009, 13:53:36 pm »

Znam fora, na ktorych za wklejanie tekstow z Goolge Translate dostaje sie bana.

Nie chodzi o zadne wafle, ale o to, ze naduzyciem jest uzywanie do mszy przasnego chleba, gdy do dyspozycji sa hostie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1249


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #14 dnia: Maj 18, 2009, 13:59:48 pm »

naduzyciem jest uzywanie do mszy przasnego chleba, gdy do dyspozycji sa hostie.

Takiego jak używa się w neokatechumenacie?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Denuncjowanie swojego biskupa moze sie oplacic « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!