Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 17:22:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Ikona w awatarze
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Ikona w awatarze  (Przeczytany 1665 razy)
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« dnia: Września 18, 2012, 20:33:02 pm »

Superfluus, nie godzi się uzywać jako awatara ikony św. Trójcy napisanej przez św. Andrzeja Rublowa.

W ten sposób popełniasz grzech ikonoklazmu, który jak wiemy jest herezją.


Bokotemat wydzielony z wątku http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,6271.msg156108.html#msg156108

  --  Moderacja
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2012, 21:51:18 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #1 dnia: Września 18, 2012, 21:11:01 pm »

Superfluus, nie godzi się uzywać jako awatara ikony św. Trójcy napisanej przez św. Andrzeja Rublowa.

W ten sposób popełniasz grzech ikonoklazmu, który jak wiemy jest herezją.

Jaki jest związek pomiędzy umieszczeniem ikony w awatarze a ikonoklazmem?
Zapisane
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #2 dnia: Września 18, 2012, 21:14:42 pm »

Każde niegodne potraktowanie ikony, któa jest oknem do Nieba, jest ikonoklazmem.
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #3 dnia: Września 18, 2012, 21:18:55 pm »

Panie Bogosławie - nie bardzo rozumiem. Ikonoklazm to niszczenie wizerunków, albo wyrzucanie ich ze świątyń. Umieszczanie reprodukcji w awatarze - zupełnie się nie kwalifikuje...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #4 dnia: Września 18, 2012, 21:26:53 pm »

ooooo, a to się człowiek nowych rzeczy chociaż o sobie dowiedział. widzę, że przeszedłem właśnie do schizmatyków i jeszcze wdałem się w ich problemy doktrynalne. a jak byłem rzymskim katolikiem to mnie to w ogóle nie obchodziło, bo sprawę załatwiono jakieś 1100 lat temui wszyscy już dawno o tym zapomnieli.
 ;D ;D

to jest bokotemat, nie chcę zaczynać wielkiej dyskusji o herezjach, ikonach - tu się to pewnie mogłoby skończyć na ekumenicznych dywagacjach De Deo Trino. wystarczyło mi wysłać pw, jak coś nie halo (albo zgłosić to PT. Moderacji - usunęli by mnie wtedy za "herezję")...

tak zupełnie serio: panie Bogosłow, z całym szacunkiem, nie znam się na sporach ikonoklastycznych i w ogóle doktrynalnych na Wschodzie (proszę sobie wyobrazić odwrotną sytuację: że zwracam uwagę Prawosławnemu, że popełnia błąd związany z zupełnie nie dotyczącymi go dysputami teologicznymi Zachodu - uzna to oczywiście za niedorzeczność), ale też chyba nie muszę - nie moja sprawa, bo w Kościele Rzymsko-Katolickim nie ma z tym problemu - ikonoklazm mógłby co najwyżej dotykać wyznawców Starego Przymierza, Muzułmanów, potem też Protestantów. Ale my mamy słowa św. Pawła o Jezusie Chrystusie:qui est imago Dei invisibilis. On wcielił się i był obrazem Boga niewidzialnego. Ja nie jestem tu wyrocznią, ale skoro Kościół się nie przeciwstawia, a wręcz popiera (choćby ostatnio do Celebry Pontyfikalnej w Watykanie podczas największych uroczystości przywrócono (?) starożytny obrzęd odsłaniania ikony przez Ojca Świętego), to niby czego się tu bać. Stąd m. in. wizerunki wschodnie i zachodnie świętych, MB, IHS czy Trójcy Przenajświętszej są dozwolone i czczone.

No chyba, że czegoś nie zrozumiałem i chodzi Panu tylko o to, że awatarem jest akurat ikona czy jakiś święty obraz (czyli, że z szacunku do świętości nie powinno się tego w tych miejscach umieszczać) - wtedy byłby to jednak nie tylko mój problem. no, ale o tym można dyskutować, choć nie wydaje mi się to nadużyciem. w stopce moich postów jest starożytny Hymn do Trójcy Przenajświętszej, który często odmawiam, a umieszczenie akurat tej ikony to też wyraz mojej największej czci do Boga Jedynego w Trójcy.

edit: teraz już rozumiem - chodzi o
Cytuj
Każde niegodne potraktowanie ikony, któa jest oknem do Nieba, jest ikonoklazmem.

cóż, odpowiadam, jak wyżej. przy tym, nie spotkałem się jeszcze w historii działalności w internecie z podobnym zarzutem.
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2012, 21:34:46 pm wysłana przez superfluus » Zapisane
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #5 dnia: Września 18, 2012, 21:30:28 pm »

hm, to zrob tak, wrzuc zdjecie swojej mamy, jako awatara, i niech to bedzie wyraz najwyzszego awatarowego szacunku:)
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #6 dnia: Września 18, 2012, 21:32:57 pm »

hm, to zrob tak, wrzuc zdjecie swojej mamy, jako awatara, i niech to bedzie wyraz najwyzszego awatarowego szacunku:)
Znam takich, którzy mają w swoich forumowych awatarach zdjęcia swojej rodziny (nie na FK oczywiście).
PS. Na tym forum formą odpowiednią w rozmowie z osobami, których nie znamy / nie przeszliśmy na "ty" - jest Pan / Pani.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #7 dnia: Września 18, 2012, 21:37:37 pm »

idąc dalej tym tropem, odpadają zdjęcia najbliższych np. w portfelu, o obrazkach Świętych nie wspominając. w sumie to i krzyżyk czy medalik na grzesznym ciele to może być wątpliwy wyraz grzesznocielesnego szacunku. i tak, ad absurdum...
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #8 dnia: Września 18, 2012, 23:28:22 pm »

Rzeczywiście, na forach rosyjskich prawosławnych jakoś nie ma awatarów z ikonami...
Ale są np. tutaj:
http://www.orthodoxchristianity.net/forum/index.php
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Września 19, 2012, 10:39:22 am »

Każde niegodne potraktowanie ikony, któa jest oknem do Nieba, jest ikonoklazmem.
Użycie ikony jako coś, co nas identyfikuje - jest jej niewłaściwym potraktowaniem?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Ikona w awatarze « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!