Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:43:30 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Gdybanie historyczne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] Drukuj
Autor Wątek: Gdybanie historyczne  (Przeczytany 16535 razy)
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #90 dnia: Sierpnia 01, 2012, 17:18:56 pm »

I dlatego właśnie Stalin odważył się zaatakować Polskę, czyli jednym słowem nasi "sojusznicy" zachęcili komunistów do ataku.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #91 dnia: Sierpnia 01, 2012, 19:51:58 pm »

Panowie usilujacy usprawiedliwic ewentualny sojusz z Niemcami zapominaja, ze w Niemczech, juz przed 39 spokojnie funkcjonowaly obozy koncentracyjne, w ktorych umieszczano "wrogie elementy".
W Berezie Kartuskiej też był obóz koncentracyjny. Jeszcze coś?
Wydaje sie panu, ze jest pan dowcipny.

Francuzi, w sojuszu z Hitlerem, starali ssie, jak mogli, zeby odeslac na smierc kazdego Zyda.
Tia... Jakieś źródło na poparcie tej tezy?
Wymarlo wymordowane w Brzezince. Wczesniej zapakowane do wagonow przez francuska policje.
Tylko Hiszpania miala szanse by w sojuszu z Niemcami nie zaangazowac sie za bardzo w bezsensowne zbrodnie.
Tia. Jakieś źródło na poparcie tej tezy? I jakieś przykłady zbrodni popełnianej przez:
- finów
- rumunów
- bułgarów
- węgrów
- włochów
poproszę.
No to moze pan poda jakies dowody na to, ze Franco dzialal tak, jak Hitler. Poprosze.
Juz wyzej wspomnialem, ze wydaje sie panu, ze jest pan dowcipny.
My mielismy ogromnego pecha bedac miedzy dwoma idiotycznymi, zbrodniczymi systemami.
Ten bardziej zbrodniczy - to prosta konsekwencja wyboru polski w 1919 roku...
polski?

przyznaje, nie rozumiem.
czy to jakas polska wybrala system sasiadom?
Panowie zapominaja tez o tym, ze sojusz rosyjsko-niemiecki trwal od dawna, to nie bylo tylko porozumienie Ribbentrop - Mołotow. Wspolpraca wojskowa trwala wlasciwie od zakonczenia IWŚ.
ściślej od układu w Rapallo
To moze przypomni pan, po co bolszewicy pchali sie w 20 do Niemiec?

Hitler spuscil Niemców ze smyczy i ci skwapliwie skorzystali z okazji, zeby dobrac sie do Polaków.
Jakieś dowody na poparcie tej tezy?
Pan jest zywy, czy ustawil automat?
Jakie dowody potrzebne normalnemu czlowiekowi, ktory wie jak przebiegal atak na Polske i okupacja Polski przez Niemców?
Poza tym, tylko ktos naiwny moze myslec, ze Rosjanie spokojnie przygladaliby sie wspolpracy wojska polskiego z niemieckim. Zajeliby wschodnia Polskę tak, jak zajeli ja 17 wrzesnia.
To zdanie jest wybitne. Ot tak weszli by i zajęli...
Dzieki za uznanie. tak to zdanie wybitne. I owszem, weszliby i zajeli, a naszych rodakow (przepraszam, byc moze nie panskich) mordowaliby na miejscu, nie patyczkujac sie z kosztownym transportem na wschod.

Moze szybciej i brutalniej oczysciliby ja z naszych rodakow, nie klopoczac sie wywozka ich do Kazachstanu. Nastepnie, walki toczylyby sie na naszym terytorium, powodujac wieksze zniszczenia, niz te, ktore nastapily od 39 do 45 r.
Jakieś dowody na potwierdzenie powyższej tezy
Obudz sie pan!
Zna pan tytul tematu?
A dowody? I owszem. Zrobili tak bez gdybania 17 wrzesnia 1939. Czesc Polaków wywiezli, czesc zamordowali na miejscu. Bez ukladu z Niemcami, nie patyczkowaliby sie, tylko czysciliby tyly tak szybko, jak by sie dalo.
Nie ma co gdybac, tylko nalezy zastanowic sie, jak wywalic z kraju ludzi, ktorzy od dwudziestu lat oslabiaja nasza armie, nasza gospodarke, powoduja wyjazd z kraju mlodych ludzi, a wraz z nimi kolejnych pokolen Polaków!
Pan czytał to, co pan napisał???
tak. napisalem i czytalem, a nawet czytalem podczas pisania i odwrotnie. Pan za to, jak widac za duzo czyta i do tego, zeby uznac czyjas racje, musi pan wiedziec, ze ten ktos jest "autorytetem", inaczej taki ktos ma przegrane. Tak sadze.
A moze pan, zanim cos napisze, to sprobuje pomyslec, przeczytac jeszcze raz, a jak nie pomaga, to poprosic o wyjasnienie, a nie nadymac sie i traktujac innych, jak idiotow, z wyzyny swej znajomosci "waznych lektur", zadawac im  glupie pytania?
No, nieco mi ulzylo. Jako, ze jestem z natury dobrym czlowiekiem, to podpowiem, bo moze w panskich lekturach jeszcze nikt o tym nie napisal (moze zacznie pan sam doswiadczac zycia?), ze mlodzi ludzie wyjezdzaja, a zagranica rodza im sie dzieci, ktore zostaja obywatelami innych panstw. Wystarczy? To sa te stracone dla Polski pokolenia! Panie jp7.



Do tej pory nie mozemy pozbyc sie tych zdrajcow i ich potomkow.
Do obozów ich, czy od razu pod mur?
To pierwsze co przyszlo panu do glowy?

Nie mam przyjemnosci z panem dyskutowac.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #92 dnia: Sierpnia 02, 2012, 11:18:30 am »

Panowie usilujacy usprawiedliwic ewentualny sojusz z Niemcami zapominaja, ze w Niemczech, juz przed 39 spokojnie funkcjonowaly obozy koncentracyjne, w ktorych umieszczano "wrogie elementy".
W Berezie Kartuskiej też był obóz koncentracyjny. Jeszcze coś?
Wydaje sie panu, ze jest pan dowcipny.
Niniejszym udowodnił pan, że używa pan słów, których znaczenia pan nie rozumie. Obóz koncentracyjny to nie to samo co "obóz zagłady". Obóz w Berezie wypełnia definicję obozu koncentracyjnego. Inna sprawa, że to definicja obszerna...

Francuzi, w sojuszu z Hitlerem, starali ssie, jak mogli, zeby odeslac na smierc kazdego Zyda.
Tia... Jakieś źródło na poparcie tej tezy?
Wymarlo wymordowane w Brzezince. Wczesniej zapakowane do wagonow przez francuska policje.
Używanie niejednoznacznych określeń (Francuzi - dwaj, wszyscy czy coś pomiędzy?), sugerowanie, że wszyscy wykonawcy znali przeznaczenie transportów, sugerowanie, że chodziło o każdego żyda - to tylko kilka spośród pana błędów. Stąd żądanie źródła - bo pisze pan sloganami propagandowymi.

Tylko Hiszpania miala szanse by w sojuszu z Niemcami nie zaangazowac sie za bardzo w bezsensowne zbrodnie.
Tia. Jakieś źródło na poparcie tej tezy? I jakieś przykłady zbrodni popełnianej przez:
- finów
- rumunów
- bułgarów
- węgrów
- włochów
poproszę.
No to moze pan poda jakies dowody na to, ze Franco dzialal tak, jak Hitler. Poprosze.
[/quote]
Chwila. PIsze pan iż "TYLKO Hiszpania miala szanse by w sojuszu z Niemcami nie zaangazowac sie za bardzo w bezsensowne."
Skoro wszyscy -poza Hiszpanią -sojusznicy Hitlera koniecznie zaangażowani byli w "bezsensowne zbrodnie" - to do obalenia pana tezy wystarczy albo:
- wykazanie, że Hiszpania dokonała zbrodni (czego pan oczekuje) lub
- wykazanie, że inny sojusznik nie dokonał zbrodni - co właśnie zrobiłem. Notabene - Japonia - wprawdzie dokonywała zbrodni wojennych, ale zupełnie niezwiązanych ze zbrodniami niemieckimi...

Juz wyzej wspomnialem, ze wydaje sie panu, ze jest pan dowcipny.
Niestety nie zgadł pan. Choć może to razzeczywiście zabawne - potraktowałem pana posty poważnie...

My mielismy ogromnego pecha bedac miedzy dwoma idiotycznymi, zbrodniczymi systemami.
Ten bardziej zbrodniczy - to prosta konsekwencja wyboru polski w 1919 roku...
polski?

przyznaje, nie rozumiem.
czy to jakas polska wybrala system sasiadom?
Pośrednio. Piłsudski miał możliwość dobić bolszewików - nie wykorzystał szansy... (powinno być Polski)

To moze przypomni pan, po co bolszewicy pchali sie w 20 do Niemiec?
Bo nie mięli innej drogi ucieczki po Bitwie Warszawskiej.

Hitler spuscil Niemców ze smyczy i ci skwapliwie skorzystali z okazji, zeby dobrac sie do Polaków.
Jakieś dowody na poparcie tej tezy?
Pan jest zywy, czy ustawil automat?
Jakie dowody potrzebne normalnemu czlowiekowi, ktory wie jak przebiegal atak na Polske i okupacja Polski przez Niemców?[/quote]
Owszem. Ponieważ w przeciwieństwie do Pana WIEM jak przebiegał atak niemców na Polskę - potrzebuje dowodów.

Poza tym, tylko ktos naiwny moze myslec, ze Rosjanie spokojnie przygladaliby sie wspolpracy wojska polskiego z niemieckim. Zajeliby wschodnia Polskę tak, jak zajeli ja 17 wrzesnia.
To zdanie jest wybitne. Ot tak weszli by i zajęli...
Dzieki za uznanie. tak to zdanie wybitne. I owszem, weszliby i zajeli, a naszych rodakow (przepraszam, byc moze nie panskich) mordowaliby na miejscu, nie patyczkujac sie z kosztownym transportem na wschod.
Jednak to napisze: trzeba być kompletnym kretynem, żeby nie potrafić odróżnić sytuacji kiedy Polska po 17 dniach wojny z Niemcami ma rozbite 2/3 armii i rozkaz "z sowietami nie walczyć" od sytuacji, kiedy Polska ma kompletną armię opart o umocnienia stałe (być może silniejszą, bo z wsparciem materiałowym z niemiec*) w sojuszu z państwami paktu antykominternowskiego. 17 IX sowieci wystawili przeciw naszym rodakom (przepraszam, byc moze nie panskim) 52 wielkie jednostki. Polska miała w samej armii 52 W.J. (39DP, 2BKMot, 11BK) nie licząc KOP i obrony narodowej...



Moze szybciej i brutalniej oczysciliby ja z naszych rodakow, nie klopoczac sie wywozka ich do Kazachstanu. Nastepnie, walki toczylyby sie na naszym terytorium, powodujac wieksze zniszczenia, niz te, ktore nastapily od 39 do 45 r.
Jakieś dowody na potwierdzenie powyższej tezy
Obudz sie pan!
Zna pan tytul tematu?
A dowody? I owszem. Zrobili tak bez gdybania 17 wrzesnia 1939. Czesc Polaków wywiezli, czesc zamordowali na miejscu. Bez ukladu z Niemcami, nie patyczkowaliby sie, tylko czysciliby tyly tak szybko, jak by sie dalo.
Po raz kolejny udowadnia pan, że nie ma pojęcia o czym pisze. To sowieci w 1939 "się patyczkowali"???

Nie ma co gdybac, tylko nalezy zastanowic sie, jak wywalic z kraju ludzi, ktorzy od dwudziestu lat oslabiaja nasza armie, nasza gospodarke, powoduja wyjazd z kraju mlodych ludzi, a wraz z nimi kolejnych pokolen Polaków!
Pan czytał to, co pan napisał???
tak. napisalem i czytalem, a nawet czytalem podczas pisania i odwrotnie. Pan za to, jak widac za duzo czyta i do tego, zeby uznac czyjas racje, musi pan wiedziec, ze ten ktos jest "autorytetem", inaczej taki ktos ma przegrane. Tak sadze.
A moze pan, zanim cos napisze, to sprobuje pomyslec, przeczytac jeszcze raz, a jak nie pomaga, to poprosic o wyjasnienie, a nie nadymac sie i traktujac innych, jak idiotow, z wyzyny swej znajomosci "waznych lektur", zadawac im  glupie pytania?
No, nieco mi ulzylo. Jako, ze jestem z natury dobrym czlowiekiem, to podpowiem, bo moze w panskich lekturach jeszcze nikt o tym nie napisal (moze zacznie pan sam doswiadczac zycia?), ze mlodzi ludzie wyjezdzaja, a zagranica rodza im sie dzieci, ktore zostaja obywatelami innych panstw. Wystarczy? To sa te stracone dla Polski pokolenia! Panie jp7.
Drogi panie - "młodzi ludzie" to POKOLENIE nie pokolenia. Ewentualnie jeszcze kolejne pokolenie - ich dzieci. Ale 2 pokolenia nie usprawiedliwiaj użycia szablonu "kolejnych pokoleń". Do tego wyjeżdżających na dłuższy czas jest ca. 20% pokolenia, do tego ok. połowy ma zamiar wrócić. Czyli akurat problem wyjazdu jest mniejszy niż się panu wydaje. Problem gospodarki - owszem. Problem braku armii - znowu - przesadzony. Mając silną gospodarkę dozbroić się można w kwartał. Pana próby oceny - chybione.


Do tej pory nie mozemy pozbyc sie tych zdrajcow i ich potomkow.
Do obozów ich, czy od razu pod mur?
To pierwsze co przyszlo panu do glowy?
Tu - rzeczywiście zacząłem kpić z tego co pan pisał. Zwłaszcza iż "pozbyć się" to eufemizm znaczący zwykle "zamordować". Do tego mam ciepłe uczucia wobec każdego kto chce z grzechów ojców rozliczać "ich potomków"...

Nie mam przyjemnosci z panem dyskutowac.
Mało mnie interesuje w czym znajduje pan przyjemności...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #93 dnia: Sierpnia 03, 2012, 12:42:45 pm »

Co do Sowietów to myślę, że opór byłby skuteczny pomimo ich przewagi w sprzęcie (czołgi na przykład), który i tak się nie popisał. Nawet gdybyśmy nie byli w pakcie z Niemcami to mamy Rumunię i byc może państwa Europy Wschodniej (Łotwa itp.) mogą nam pomóc.

Co do armii to wątpię, by w 1 kwartał zrobić dobrą armię - na to trzeba czasu jednak.


Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #94 dnia: Sierpnia 03, 2012, 15:03:31 pm »

Co do armii to wątpię, by w 1 kwartał zrobić dobrą armię - na to trzeba czasu jednak.
Fakt - troszkę przesadziłem. Ale nie robilibyśmy tego od zera - tylko z przeszkolonych rezerwistów. W USA od sformowania od zera - do wysłania na front mijało min 16 miesięcy.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andriusza
rezydent
****
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #95 dnia: Sierpnia 04, 2012, 13:29:06 pm »

@Krusejder:
"Powstanie Warszawskie było szaleńczym atakiem na hitlerowskie Niemcy, naszego jedynego potencjalnego sojusznika, który mógł od nas oddalać widmo czerwonej zarazy."

Jeszcze zapomniałem Pana spytać odnośnie powyższego zdania. Czemu do tej pory nie zrewidował Pan powyższej tezy ? Przecież sam Pan przyznał mi rację w odpowiedzi na moje sugestie, że z III Rzeszy w tamtym okresie to nie był mógł być żaden wartościowy sojusznik, bo nie dość, że chyliła się ku upadkowi to jeszcze z rozkazów Hitlera i jego przybocznych popełniono mnóstwo zbrodni na Polakach. Skoro było o 3-4 lata za późno na ewentualny sojusz to czemu Pan się czepia o te kwestię Powstańców ? Gdzie tu konsekwencja ?

@jp7
I tak wpadliśmy, więc co za różnica?
Zasadnicza. Teraz Polacy mieliby o wiele większe problemy w obronie np. przed oskarżeniami o współsprawstwo z III Rzeszą różnych zbrodni.

Rosji - z całą pewnością nie - choćby dlatego że takie państwo nie istniało.
Oj, nie czepiajmy się skrótów myślowych.
A o znacznej pomocy dla Sowietów zza Wielkiej Wody wspominałem.

A dlaczego bratalismy sie z masonska III Republika i rzadem JKMosci (o podobnych, choc ukrytych celach)?
No właśnie, ukrytych. Zresztą w praktyce wyszło ile te sojusze były warte w obliczu realnego zagrożenia.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2012, 22:10:04 pm wysłana przez Andriusza » Zapisane
"Tekst dokumentu [Gaudium et spes] odgrywa rolę anty-Syllabusa w stopniu, w jakim stanowi on próbę oficjalnego pogodzenia Kościoła ze światem, takim, jakim stał się on od roku 1789, po Rewolucji Francuskiej."
kard. Ratzinger
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #96 dnia: Sierpnia 04, 2012, 20:19:43 pm »

@jp7
I tak wpadliśmy, więc co za różnica?
Zasadnicza. Teraz Polacy mieliby o wiele większe problemy w obronie np. przed oskarżeniami o współsprawstwo z III Rzeszą różnych zbrodni.
Petitio principi. Zakłaa Pan iż:
- ten sojusz by przegrał (patrząc na wkład Polski w zwycięstwo i to o jaki włos było o przegranej)
- zbrodnie tego typu były by popełniane
A dlaczego bratalismy sie z masonska III Republika i rzadem JKMosci (o podobnych, choc ukrytych celach)?
No właśnie, ukrytych. Zresztą w praktyce wyszło ile te sojusze były warte w obliczu realnego zagrożenia.
Katolicyzm w UK był prześladowany.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andriusza
rezydent
****
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #97 dnia: Sierpnia 04, 2012, 21:22:40 pm »

@jp7
I tak wpadliśmy, więc co za różnica?
Zasadnicza. Teraz Polacy mieliby o wiele większe problemy w obronie np. przed oskarżeniami o współsprawstwo z III Rzeszą różnych zbrodni.
Petitio principi. Zakłaa Pan iż:
- ten sojusz by przegrał (patrząc na wkład Polski w zwycięstwo i to o jaki włos było o przegranej)
Dokładnie poszedłem za Pańską sugestią. Najpierw stwierdziłem, że i tak byśmy przegrali tylko, że tym razem z dodatkowym balastem w postaci różnych wyskoków III Rzeszy. Może się mylę w mojej ocenie, ale Pan na to odparł, że nie widzi różnicy czy przegrywany samotnie czy z jakimś kompanem. Dlatego sobie pozwoliłem na dalsze rozważania w tym kierunku.

- zbrodnie tego typu były by popełniane
A Noc Kryształowa ? Nie mówię tylko o morderstwach, ale głównie mam na myśli palenie synagog czy dewastację miejsc pochówku.

Katolicyzm w UK był prześladowany.
Owszem. Nigdy nie twierdziłem, że UK było jakimś wartościowym sojusznikiem. Wręcz przeciwnie: wielokrotnie wystawiali nas do wiatru, nie wspominając już o tym incydencie z gen. Sikorskim.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2012, 21:25:16 pm wysłana przez Andriusza » Zapisane
"Tekst dokumentu [Gaudium et spes] odgrywa rolę anty-Syllabusa w stopniu, w jakim stanowi on próbę oficjalnego pogodzenia Kościoła ze światem, takim, jakim stał się on od roku 1789, po Rewolucji Francuskiej."
kard. Ratzinger
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #98 dnia: Sierpnia 28, 2012, 11:50:38 am »

w temacie, podobno przełomowe. właśnie wychodzi. lubię to, co pisze ten Autor, więc chyba kupię:

http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.html?co=print&id=K5377&shop=
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #99 dnia: Sierpnia 28, 2012, 11:59:15 am »

Książka Piotra zdecydowanie nie jest przełomowa dla osób o wiedzy historycznej powyżej matury. Pisze on mniej więcej to samo, co Cat Mackiewicz, Studnicki, Łojek, Wieczorkiewicz. Jest to pozycja popularna, więc Autor nie spędził godzin w archiwach, bo nie taki był jego cel.

Czytelnika bardziej zaawansowanego może zaskoczyć dobrze udowodniona teza, iż Adolf Hitler był od 1933 do kwietnia 1939 najbardziej propolskim przywódcą Niemiec.

Oczywiście zachęcam do zakupu. Myślę, że recenzja "Paktu" pojawi się gościnnie na "Młocie" ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #100 dnia: Sierpnia 28, 2012, 14:03:49 pm »

To ja wróce do dyskusji ;)
Dokładnie poszedłem za Pańską sugestią. Najpierw stwierdziłem, że i tak byśmy przegrali tylko, że tym razem z dodatkowym balastem w postaci różnych wyskoków III Rzeszy. Może się mylę w mojej ocenie, ale Pan na to odparł, że nie widzi różnicy czy przegrywany samotnie czy z jakimś kompanem. Dlatego sobie pozwoliłem na dalsze rozważania w tym kierunku.
Cóż - powojenny los polski był identyczny (a nawet gorszy) jak ugodowej Czecho-słowacji, czy sojuszników niemiec - Węgier, Bułgarii czy Rumunii. (Finlandie ten los zresztą ominął). Nic gorszego nas by nie czekało. Tym niemniej - przesłanek, że byśmy przegrali nie widzę. III Rzesza walczyła by tylko na 1 froncie z Bolszewizmem. Otrzymała by wsparcie 40 polskich dywizji. Atak nastąpił by wcześniej, kiedy RKKA była ponad połowę mniej liczna, a także tuż po wielkiej czystce. Bez wprowadzenia T-34 czy KW. Same plusy...

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #101 dnia: Sierpnia 29, 2012, 10:37:19 am »

Bez wprowadzenia T-34 czy KW.
Czy ja wiem. Czołgi niemieckie w tamtym okresie nie były jakieś nadzwyczajne. O wiele większe znaczenie miało wyszkolenie załóg, wyposażenie czołgów w radiostację, odpowiednie dowodzenie...
Co do wyszkolenia załóg - to za dużo czasu nie mięli. Zważywszy, że po zdobyciu Czechosłowacji wprowadzili 300 nowych czołgów...
Z radiostacią też bym nie przesadzał. Realny zasięg 6-12km dla UKF i 25/50 KF (ale antena ramowa albo rozwijana na postoju). Dlatego dowództwa korpusów posuwały się z korpusem. Owszem - ułatwiało to dowodzenie taktyczne, ale nie było warunkiem sine qua non (zwłaszcza uwzględniając awaryjność...). Odpowiednie dowodzenie - to racja, ale w Polsce jednostki szybkie popełniały koszmarne błędy. (Niestety myśmy ich nie wykorzystali...) Bardziej chodziło o spójne dowodzenie...
Kluczowe było - szybkość (w wyścigu polski piechur - dywizje szybkie zwycięzca był znany na starcie...), siła ognia (nie pojedynczego czołgu, ale związku - silna artyleria), współpraca z lotnictwem, artylerią i piechotą, logistyka (zaopatrzenie w amunicję i paliwo, remonty - liczba czołgów uznanych przez Polaków za zniszczone jest 2-3 razy większa niż czołgów, które zostały spisane ze stanu). W niemczech czołg był elementem systemu - dobrze współpracujący z resztą. Sam czołg - nawet Koenigstiger niewiele by zdziałał.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #102 dnia: Sierpnia 29, 2012, 12:07:32 pm »

Ciekawostka, spopularyzowana przez "fanów" Ojca Tadeusza Rydzyka firma Maybach dostarczała silników do większych czołgów, poczynając od Panzer IV aż do królewskiego tygrysa.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #103 dnia: Sierpnia 29, 2012, 12:41:08 pm »

Ciekawostka, spopularyzowana przez "fanów" Ojca Tadeusza Rydzyka firma Maybach dostarczała silników do większych czołgów, poczynając od Panzer IV aż do królewskiego tygrysa.
Nie tylko.Pz IB, Panzer II,Panzer III...
Jako ciekawostka - przewidziany był do napędu polskiego 14TP...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 5 6 [7] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Gdybanie historyczne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!