Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 08:52:11 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 Drukuj
Autor Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści  (Przeczytany 22313 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #90 dnia: Maja 13, 2009, 19:49:36 pm »

Dobre, Panie JP7, dobre.
To lubię, Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. Tak wiecie konsyliacyjnie, dialogicznie w duchu pojednania.  :)

Panie Thomas - zna Pan intencję J.E. Ordynariusza? Albo chociaż ma pewność, ze to za jego sprawą Mszę odwołano?  Moja wiedza w tym temacie opiera się w 80% na domysłach, nie na faktach. Jeśli chce Pan zrazić do Tradycji wszystkich biskupów w Polsce - to pewne posty tutaj były by odpowiednie. Zwłaszcza, jeżeli "przywalamy" Jego Ekscelencji za coś, czego nie zrobił. Ja tego nie wiem, ksiądz E.E. jest bliżej, więc może wie coś więcej.

Nie rozumiem (nie wynika to z postów), dlaczego oberwało się (i za co) FSSPX Polska, a już zupełnie nie rozumiem, za co oberwał Pan Major.  A jeszcze bardziej zastanawiające jest, że Pan Major - nie podjął wątku.

Nie próbuje się tu doszukiwać "Pana Boga" ani tym bardziej "diabła" - po prostu czytając ten kontrowersyjny post poczułem się ... przedsoborowo. Powinno być (a przed soborem raczej było) normą, ze podwładni bronią swojego Biskupa. Tym bardziej że nie rozumiem aluzji do posążku "buddy", tym bardziej jeśli sprawa dotyczy jakiś minionych wydarzeń bez związku z sytuacją obecnie - więc obrona ta jest jak najbardziej uprawniona.

Wypowiedź ks. Eminens Eruditio potraktowałem jako wynik wzburzenia. Normalnym jest, że domyślając się tego - nie popełniłem tego samego co On błędu. Wypowiedź zabolała i to bardzo. Moja riposta też by zabolała - i to bardzo. Tyle, ze na chłodno dostrzegłem w tym wątku dużo więcej treści i teraz żałuję, że pomyślałem coś takiego. Czego w tym wątku wszystkim życzę. Zanim ktoś z Państwa odpowie - zmówcie choć "zdrowaśkę" za autora kontrowersji. Pomaga i to bardzo.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #91 dnia: Maja 13, 2009, 19:52:53 pm »

Panie Fidelisie,
ja jeno przypomnę, że duchowni są zwolnieni z obowiązku dawania satysfakcji. Ale może niekiedy woleliby te konie, kopje i tarcze, bo prawo do okładania ich językami i klawiaturami zachowalismy i nieraz celniej uderzamy

Ino że ja nie okładam...(chyba że w literackiej wizji)... perswaduję, do porozumienia, do konsensusu doprowadzić chcę, po dobroci, po dobroci, jak prawi chrześcijanie.

I tu zauważmy: to kochane czy nieszczęsne FSSPX, jak czerwona nić snuje się przez całe forum. Boli wielu. Bo to właściwie sedno sprawy wokół którego wszystko się kręci.
Chciałoby by się rzec: In principio post Vaticanum Secundum creavit Deus FSSPX... et vidit Deus quod esset bunum..  :)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #92 dnia: Maja 13, 2009, 20:14:20 pm »

Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Wrocław, GOP.
Prostuje swoją wypowiedź.
Łódź (gruba pomyłka z mojej strony), Kraków i GOP. Pierwsze było FSSPX.
Moja wypowiedź o tych miastach była błędna.
Warszawa była prawie w tym samym czasie - co oznacza, ze zamysł był wcześniej. Został Poznań i Wrocław.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #93 dnia: Maja 13, 2009, 21:21:54 pm »

Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Wrocław, GOP.
Prostuje swoją wypowiedź.
Łódź (gruba pomyłka z mojej strony), Kraków i GOP. Pierwsze było FSSPX.
Moja wypowiedź o tych miastach była błędna.
Warszawa była prawie w tym samym czasie - co oznacza, ze zamysł był wcześniej. Został Poznań i Wrocław.
We Wrocławiu też chyba pierwsze było FSSPX (koniec 2002), ale się zbyło po wiadomych ekscesach. Co jednak jak sądzę nie wyklucza możliwości powrotu. Co do Poznania - niech się miejscowi wypowiedzą.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #94 dnia: Maja 13, 2009, 21:51:50 pm »

1. FSSPX to wyrzut sumienia, mówi Pan Fidelis. Zgadzam się.

2. Przypomina mi się niedawna wypowiedź Marka Siwca oprowadzającego kogoś po Gdańsku: " Tuśmy walczyli o demokrację!". Pewnie niedługo dowiemy się, że cały KEP konspiracyjnie odprawiał KRR ( i to przed Benedyktem XVI -ym, gdy nie było można ;)"

3. Nie rozumiem dlaczego Bp-a Diecezji Kaliskiej (oraz innych) na siłę przerabiamy na Tradycyjnych. A może rzeczony biskup nie lubi Tradycji, może jest przeciwny KRR i uważa taką duchowość za szkodliwą a FSSPX traktuje jak sekciarzy. Jest natomiast taktowny, nie chce nikogo urazić i ...odmawia celebracji. Próbuje delikatnie przekazać swoje stanowisko. A ci forowicze krzyża, zakute pały ;), nic nie mogą zrozumieć. Posyła więc biskup x. "erudytę" i mówi: "spróbuj jakoś na forum, delikatnie wytłumaczyć, że jesteśmy przeciwni. Tylko nie obrażaj ich. W gruncie rzeczy to wartościowi ludzie".
 X "erudycie" puściły nerwy i powiedział o kilka słów za dużo. Może bp. naprawdę nie chce Starej Mszy i ma swoje powody. A my myślimy życzeniowo.
Zapisane
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #95 dnia: Maja 13, 2009, 21:58:26 pm »

W Rosoczycy też odwołali ??? No to pieknie... Biedny x.Powąska a tak się cieszył we Wrocławiu jak nam ją zapowiadał ( Tą w Kaliszu )...:(

A ja powiem tak, za anglojęzyczną znajomą: "I read recently that we should pray to St Joseph either that God opens their eyes to their errors or that he closes them permanently...seems a very good prayer to me"

- niedawno czytałam, że powinniśmy się modlić do św. Józefa, żeby dobry Bóg otworzył biskupom oczy na ich błędy - lub żeby zamknął im je na zawsze! .. to chyba bardzo dobra modlitwa.
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #96 dnia: Maja 13, 2009, 22:26:57 pm »

Sprawę kaliską mogą rozwiązać tylko Kaliszanie i to realnym działaniem, więc nie ma się co już pocić w wątku. Przeczytałem sobie wpis na NRL i generalnie treść wpisu jest tak zdawkowa, że czytając trudno pojąć dlaczego nagle w 2 miejscach  zaprzestano celebracji KRR. Dla czytelnika, który niekoniecznie wczytuje sie w FK  jest zapewne niezrozumiały. Zaprzestano bo co? nie było frekwencji?. organizatorzy się rozmyślili?, chłopcy się pobawili i już się znudzili ?? Rozumiem ostrożność  ale bez przesady.
Zapisane
Eminens Eruditio
Gość
« Odpowiedz #97 dnia: Maja 13, 2009, 22:55:34 pm »

Od kiedy to nie można wypowiedzieć swojej negatywnej opinii o FSSPX?
Ad P. Fidelis: fakt eruditio nieco stępiało po tym jak poczułem sie o 20 kilogramów starszy. Hm może to zaproszenie, żeby przenieść sie do FSSPX, będę jak bidula jeździł pociągiem (no właśnie, czy tylko pociągiem) po Polsce i odprawiał dla "garstki" wiernych Mszę. Może odmłodnieje o 20 kilo.
« Ostatnia zmiana: Maja 14, 2009, 07:24:10 am wysłana przez Eminens Eruditio » Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #98 dnia: Maja 13, 2009, 22:59:32 pm »

Sprawę kaliską mogą rozwiązać tylko Kaliszanie i to realnym działaniem, więc nie ma się co już pocić w wątku. Przeczytałem sobie wpis na NRL i generalnie treść wpisu jest tak zdawkowa, że czytając trudno pojąć dlaczego nagle w 2 miejscach  zaprzestano celebracji KRR. Dla czytelnika, który niekoniecznie wczytuje sie w FK  jest zapewne niezrozumiały. Zaprzestano bo co? nie było frekwencji?. organizatorzy się rozmyślili?, chłopcy się pobawili i już się znudzili ?? Rozumiem ostrożność  ale bez przesady.

A jaka właściwie jest oficjalna wersja?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #99 dnia: Maja 13, 2009, 23:02:57 pm »

Panie Radku: Pan to ma talent pisarski. Nich Pan go wykorzysta w dobrej sprawie. Zamiast na forum, może Pan pisać do Kalisza w sprawie Mszy. Mam poważne powody, by twierdzić, że Biskup miejsca nie tylko czyta listy, ale nawet na nie własną ręką odpowiada. Czasami osobiste listy lepiej przemawiają niż oficjalne z zebranymi podpisami...
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #100 dnia: Maja 14, 2009, 11:04:54 am »

Od kiedy to nie można wypowiedzieć swojej negatywnej opinii o FSSPX?
Ad P. Fidelis: fakt eruditio nieco stępiało po tym jak poczułem sie o 20 kilogramów starszy. Hm może to zaproszenie, żeby przenieść sie do FSSPX, będę jak bidula jeździł pociągiem (no właśnie, czy tylko pociągiem) po Polsce i odprawiał dla "garstki" wiernych Mszę. Może odmłodnieje o 20 kilo.

Znaczy sie to zle jezdzic pociagiem do garstki wiernych czy o co ksiedzu chodzi?
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #101 dnia: Maja 14, 2009, 11:10:18 am »

Cytuj
Znaczy sie to zle jezdzic pociagiem do garstki wiernych czy o co ksiedzu chodzi?

Panie Jean Gabriel, przecież tego wyrazić jaśniej X Eruditio już nie mógł. To jest jasne jak słońce na niebie.
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #102 dnia: Maja 14, 2009, 11:13:39 am »

Nie wiem jaka jest oficjalna wersja, bo nikt nie jest zainteresowany  by ją wyjawić. Ale myślę, że Pan jako redaktor może wie więcej lub może się dowiedzieć.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #103 dnia: Maja 14, 2009, 11:22:41 am »

Cytuj
Znaczy sie to zle jezdzic pociagiem do garstki wiernych czy o co ksiedzu chodzi?

Panie Jean Gabriel, przecież tego wyrazić jaśniej X Eruditio już nie mógł. To jest jasne jak słońce na niebie.

Nie wiem, moze po prostu wyrazil to niezrecznie, bo jesli to bylo na serio, to moze w nastepnym poscie dowiemy sie , ze misjonarze tlukacy sie po swiecie to frajerzy, a taki sw. Franciszek to w ogole szkoda slow..... :/
Rozumiem, ze to raczej niezreczne sformulowanie.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #104 dnia: Maja 14, 2009, 11:24:05 am »

Od kiedy to nie można wypowiedzieć swojej negatywnej opinii o FSSPX?
Ad P. Fidelis: fakt eruditio nieco stępiało po tym jak poczułem sie o 20 kilogramów starszy. Hm może to zaproszenie, żeby przenieść sie do FSSPX, będę jak bidula jeździł pociągiem (no właśnie, czy tylko pociągiem) po Polsce i odprawiał dla "garstki" wiernych Mszę. Może odmłodnieje o 20 kilo.

Śmiało śmiało Drogi Księże. Tak czy owak jakąś decyzję musi przecież Ksiądz podjąć. Więc może to będzie i dobre rozwiązanie?
Wszak w zasadzie chyba może Ksiądz wprowadzić sam te celebracje KRR w Kaliszu i okolicy boiwem Summorum Pontificum przecież Księdzu na to pozwala a jest aktem wyższym niż decyzje lokalnych Przełożonych. Trzeba sprawę tylko przemodlić...i do dzieła! :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!