Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:46:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 Drukuj
Autor Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści  (Przeczytany 22014 razy)
Eminens Eruditio
Gość
« Odpowiedz #105 dnia: Maja 14, 2009, 11:39:39 am »

Panowie Thomas i Jean Gabriel Perboyre czy panowie czytają dokładnie posty. Napisałem chyba dość wyraźnie:
"Ad P. Fidelis" Takie wyrażenie odnosi się wyraźnie do pana Fidelisa i to on chyba powinien co najwyżej na nie odpowiadać. Poza tym zdaje się, że mój post ma charakter wybitnie ironiczny, a to oznacza, że pragnąłem wyśmiać argumentację jakoby księża FSSPX robili dużo, a księża diecezjalni nic, albo prawie nic. Mam nadzieję, że wyraziłem się wystarczająco zrozumiale.
Zapisane
magyar
Gość
« Odpowiedz #106 dnia: Maja 14, 2009, 11:48:29 am »

Proszę Państwa co do Mszy w Kaliszu.
Bardzo mi przykro z powodu odwołania starej mszy w Kaliszu. Nie będę tu rozprawiał kto jest winien i dlaczego. Tym nie mniej pragnę nadmienić o dwóch sprawach.
1. Na wiernych, którzy chcieliby starej mszy w Kaliszu czekałem 2 lata. Dziwne, ale niewielu ich się zgłosiło. A zatem czy istnieje stabilna grupa, która potrafiłaby zawalczyć o swoje? I wcale nie chodzi mi o rozpędzanie towarzystwa. Wiem, że gdyby msza była ludzie by przyszli, ale nie ma komu o nią zawalczyć! Co rozumiem przez walkę: do Kurii i poprosić o starą mszę, wyrazić ubolewanie, że została odwołana. Spokojnie zapytać dlaczego odwołano mszę skoro byli wierni wierni i papież pozwolił. Bez zdenerwowania itp. Złożyć oficjalne pismo z prośbą do biskupa i poprosić o dowód wpłynięcia (przygotować kopię i prosić o podpicie kopii o wpłynięciu). To pierwsze.
2. Choć sprawa starej mszy leży mi na sercu, to jednak, gdy czytam posty pana Majora pałającego sentymentem do FSSPX, cieszę się, że do starej mszy w Kaliszu nie doszło. Musiałbym co chwila odpowiadać na zarzuty, że grupa wiernych ma sekciarskie zapędy prowadzące w stronę FSSPX. A może właśnie to bractwo, próbujące wejść z buciorami do polskich diecezji w latach 90-tych, jest powodem takiej rezerwy hierarchii do starej liturgii (na pewno nie jedynym powodem). Mam dość wychwalania FSSPX, zwłaszcza na gruncie polskim, a oczerniania biskupów, zwłaszcza mojego. Owszem może jest zdystansowany do starej liturgii i lubi rydzyko-liturgię, ale państwo nie znacie go od innej strony. Życzę każdej diecezji takiego biskupa, duszpasterza, rządcy i gospodarza. W dużej mierze jego zasługą jest zjednoczenie diecezji powstałej z 6 części. Wybaczcie mi forumowicze, ale czasami mam nieodpartą ochotę wysłać całe tradycyjne towarzystwo do dia... Za ducha malkontenctwa, narzekania, doszukiwania się najdrobniejszych rubryczek i błędów, a brak konkretnej inicjatywy i ruszenia du...
P.S. Przepraszam jeżeli kogoś obraziłem, ale tak czuję.


brawo brawo popieram w całości lepiej bym tego nie napisał
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #107 dnia: Maja 14, 2009, 12:32:40 pm »

Cytuj
Nie wiem, moze po prostu wyrazil to niezrecznie, bo jesli to bylo na serio, to moze w nastepnym poscie dowiemy sie , ze misjonarze tlukacy sie po swiecie to frajerzy, a taki sw. Franciszek to w ogole szkoda slow..... :/
Rozumiem, ze to raczej niezreczne sformulowanie.

Dlaczego? Wszystkie religie prowadzą do zbawienia a w każdym razie nie można tego po SV II wykluczyć. Skoro nie można porzucić luteran i przyjść do KK bo jak powiedział kard.W.Kasper podważa to "dogmat" ekumenizmu i "nie jest potrzebne do zbawienia".  Na co tłuc się pociągami w krainie Papua N.Gwinea. Oni tam mają przecież swoich bogów?

Tylko żyjący Wiarą ludzie nie mogą zobaczyć tego co napisano czarno na białym. Przykład: P.Krusejder dał link na forum do wywiadu z Bp. Stefankiem "Staszkiem". Biskup wprost mówi co myśli o Starej Mszy i o Benedykcie XVI i jego woli. I co? I cisza. To słowo "cisza" - coraz częściej powtarzam.

Ciekaw jestem co takiego powinien powiedzieć biskup by wywołać burzę. I nie mam pomysłu.
Wahadełka, ... były, Asyż z buddą był, (Czyli 1 przykazanie). Wypowiedzenie posłuszeństwa Wikariuszowi Chrystusa ... przerabiamy w tym wątku, co tam jeszcze... sodomnia, współpraca z wrogami Kościoła (SB) - to w zasadzie pestka, bo to zahacza "tylko" o zagadnienia moralne a nie o fundament wiary. Brak mi pomysłu.


@ Krusejder, tak możemy sobie szutki stroić, ale ja gawarju sierjozna
kiedyś, gdzieś, Pan napisał: etap rozklejania ulotek już minął, teraz konstruktywnie...
« Ostatnia zmiana: Maja 14, 2009, 13:54:24 pm wysłana przez Thomas » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #108 dnia: Maja 14, 2009, 12:36:11 pm »

Ciekaw jestem co takiego powinien powiedzieć biskup by wywołać burzę. I nie mam pomysłu.

Wahadełka, ... były, Asyż z buddą był, (Czyli 1 przykazanie). Wypowiedzenie posłuszeństwa Wikariuszowi Chrystusa ... przerabiamy w tym wątku, co tam jeszcze... sodomia, współpraca z wrogami Kościoła (SB) - to w zasadzie pestka, bo to zahacza "tylko" o zagadnienia moralne a nie o fundament wiary. Brak mi pomysłu.

Może to: że wydaje polecenie, by Msze celebrować na ołtarzach w kościołach, w których one jeszcze pozostały, że stoły wystawiamy do prasowalni, że trzeba uczyć wiernych łaciny, by znali części stałe; by w kazdej parafji była jedna Msza summorowa ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #109 dnia: Maja 15, 2009, 21:01:43 pm »

Cytuj
3. Nie rozumiem dlaczego Bp-a Diecezji Kaliskiej (oraz innych) na siłę przerabiamy na Tradycyjnych. A może rzeczony biskup nie lubi Tradycji, może jest przeciwny KRR i uważa taką duchowość za szkodliwą a FSSPX traktuje jak sekciarzy. Jest natomiast taktowny, nie chce nikogo urazić i ...odmawia celebracji. Próbuje delikatnie przekazać swoje stanowisko. A ci forowicze krzyża, zakute pały Mrugnięcie, nic nie mogą zrozumieć. Posyła więc biskup x. "erudytę" i mówi: "spróbuj jakoś na forum, delikatnie wytłumaczyć, że jesteśmy przeciwni. Tylko nie obrażaj ich. W gruncie rzeczy to wartościowi ludzie".
 X "erudycie" puściły nerwy i powiedział o kilka słów za dużo. Może bp. naprawdę nie chce Starej Mszy i ma swoje powody. A my myślimy życzeniowo.
Nikt tu nie przerabiał biskupa na Tradycyjnego. Było tylko wyjaśnienie, że nie jest mimo wszystko złym człowiekiem (tak to zrozumiałem). A księdza już by mógł Pan w  takie rzeczy nie wkręcać. Akurat jemu też zależy na tym, żeby msza w Kaliszu była.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #110 dnia: Maja 15, 2009, 21:10:31 pm »

Na Mszy zależy na pewno Księdzu. Szczególnie że to była inicjatywa samego Księdza EE z Mszą 3 maja.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #111 dnia: Maja 16, 2009, 00:10:16 am »

Na Mszy zależy na pewno Księdzu. Szczególnie że to była inicjatywa samego Księdza EE z Mszą 3 maja.

Panowie spokojnie, przecież jak Księdzu zależy to na pewno odprawi. Jest Summowrum Pontificum, przecież nie zyjemy w czasie indultu...a Księdz przecież wie co zrobić.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Thomas
Gość
« Odpowiedz #112 dnia: Maja 16, 2009, 16:46:07 pm »

Cytuj
Panowie spokojnie, przecież jak Księdzu zależy to na pewno odprawi. Jest Summowrum Pontificum, przecież nie zyjemy w czasie indultu...a Księdz przecież wie co zrobić.

No to kiedy msza ? ;D
Zapisane
Eminens Eruditio
Gość
« Odpowiedz #113 dnia: Maja 16, 2009, 17:00:47 pm »

Cytuj
3. Nie rozumiem dlaczego Bp-a Diecezji Kaliskiej (oraz innych) na siłę przerabiamy na Tradycyjnych. A może rzeczony biskup nie lubi Tradycji, może jest przeciwny KRR i uważa taką duchowość za szkodliwą a FSSPX traktuje jak sekciarzy. Jest natomiast taktowny, nie chce nikogo urazić i ...odmawia celebracji. Próbuje delikatnie przekazać swoje stanowisko. A ci forowicze krzyża, zakute pały Mrugnięcie, nic nie mogą zrozumieć. Posyła więc biskup x. "erudytę" i mówi: "spróbuj jakoś na forum, delikatnie wytłumaczyć, że jesteśmy przeciwni. Tylko nie obrażaj ich. W gruncie rzeczy to wartościowi ludzie".
 X "erudycie" puściły nerwy i powiedział o kilka słów za dużo. Może bp. naprawdę nie chce Starej Mszy i ma swoje powody. A my myślimy życzeniowo.
Nikt tu nie przerabiał biskupa na Tradycyjnego. Było tylko wyjaśnienie, że nie jest mimo wszystko złym człowiekiem (tak to zrozumiałem). A księdza już by mógł Pan w  takie rzeczy nie wkręcać. Akurat jemu też zależy na tym, żeby msza w Kaliszu była.
BRAWO wreszcie mnie ktoś odkrył.
Swoją drogą czuję się nawet prestiżowo: pierwszy raz jako tuba biskupa. Pierwsza poważniejsza nominacją i zadanie z misją, pewnie gdyby to była prawda, wielu księży z diecezji zazdrościłoby mi.
A co do odprawiania mszy nie wiem czy uda się, rządcą kościoła jest proboszcz.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #114 dnia: Maja 16, 2009, 17:09:22 pm »

A na mocy §2 i §4 motu proprio by sie nie dalo ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Eminens Eruditio
Gość
« Odpowiedz #115 dnia: Maja 16, 2009, 17:13:31 pm »

A i owszem prywatnie odprawiam, ale rzadko i nieregularnie
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #116 dnia: Maja 16, 2009, 18:15:47 pm »

Ja tylko chciałem powiedzieć że to sam proboszcz zaczepił mnie prawie 2 lata temu i poinformował że u niego w parafii jest wikariusz, sympatyk wiadomej Mszy.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #117 dnia: Maja 16, 2009, 18:35:38 pm »

A i owszem prywatnie odprawiam, ale rzadko i nieregularnie
z jakiego powodu? Mozna wiedziec?
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #118 dnia: Maja 16, 2009, 18:40:01 pm »

Też chętnie bym się o tych prywatnych Mszach dowiedział. Chodzi mi o terminy oczywiście.
Zapisane
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #119 dnia: Maja 16, 2009, 20:30:53 pm »

A i owszem prywatnie odprawiam, ale rzadko i nieregularnie
z jakiego powodu? Mozna wiedziec?

Prosta kalkulacja. Wedle prawa każdy kapłan może sprawować jedną mszę dziennie. Binacja i trynacja sa przywilejami ze zwględów duszpasterskich. Pytanie: Ile ma "wolnych" dni przeciętny wikariusz parafii w Polsce, w których mógłby sprawować Msze św. prywatnie? Każdy teoretycznie raz w tygodniu.. ale to teoria. Wielu by chciało, ale po obowiązki parafialne (Msze z grafiku, śluby, pogrzeby, etc.) są na pierwszym miejscu.. a binować czy trynować dla "własnej pobożności" nie wolno.
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!