Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:46:51 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia łódzka  |  Wątek: Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego? z siedzibą w Łodzi.
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego? z siedzibą w Łodzi.  (Przeczytany 2485 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Listopada 13, 2018, 15:47:30 pm »

Słyszał ktoś, coś o tym zakonie? - Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego

Strona tego zakonu:

http://pokojidobro.blox.pl/2018/02/Komunikat-z-dn-11-lutego-2018-r.html


OŚWIADCZENIE KURII METROPOLITALNEJ ŁÓDZKIEJ

W związku z zapytaniami kierowanymi do nas, Kuria Metropolitalna Łódzka – po konsultacji z Zespołem ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną KEP – uprzejmie informuje, że istnieją poważne wątpliwości co do godziwości, a nawet ważności sakramentów: Chrztu św. i bierzmowania udzielanych we wspólnocie tzw. „Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego” z siedzibą w Łodzi przy ul. Gdańskiej 143/1U. W związku z powyższym istnieje konieczności ich warunkowego powtórzenia.

ks. dr Zbigniew Tracz
Kanclerz Kurii

https://archidiecezja.lodz.pl/2018/11/oswiadczenie-kurii-metropolitalnej-lodzkiej-2/?fbclid=IwAR0PnAwmA1DEoTWmuNspc_7j6I3xPwgsnHs-Pgd94dfilrN_yaL9uruqMPY
Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 13, 2018, 18:23:51 pm »

Gdym chadzał na lekcje religii (kilkadziesiąt lat temu, ale już dobrze po pamiętnym Soborze...) uczono mnie, że chrztu może udzielić każdy, podobno w potrzebie nawet nawet ateista, jeśli tylko ma intencję właściwą i użyje właściwej formuły.

Zdaje się, że w Archidiecezji Łódzkiej obowiązują w tej materii inne reguły? Chyba, że chodzi o to, co zwykle, tzn. o kasę tych frajerów, którzy nie wiedząc, że sami mogą ochrzcić dziecko, płacą np. połowę zwyczajowej stawki Braciom Mniejszym Miłosiernym...
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 13, 2018, 18:51:49 pm »

Tak, Panie @casimirus, ale tylko w przypadku in periculum vitae, gdyż wtedy zgodnie z zasadą, że dobro dusz najwyższym prawem następuje Ecclesia supplet - Kościół uzupełnia jurysdykcję.

Kiedyś znalazłem taki artykuł - Zagadnienie ważności chrztu udzielanego w Kościele Jezusa Chrystusa Świętych Dni Ostatnich. Warto zajrzeć ze względu na argumenty, jakie zostały użyte, by odpowiedź na pytanie o ważność chrztu udzielanego w sekcie mormonów była negatywna. Czyżby braciszkowie Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego byli równie daleko od Kościoła co mormoni? Chyba że ten zakon wątpliwy jakiś...

PS Zajrzałem na stronę linkowaną przez P. Annę - to Mariawici? Jeśli tak to czy ci z "księżycami" i "biskupicami"? To zmienia postać rzeczy...

Z tego co wiem umowa o wzajemnym uznaniu ważności chrztu z Kościołem Starokatolickim Mariawitów została podpisana już przynajmniej kilkanaście lat temu. Natomiast nie ma takiej z Mariawitami obediencji felicjanowskiej, a to ze względu na "nowatorskie rozwinięcie" dogmatu trynitarnego (Mateczka Kozłowska jako wcielenie Ducha Św.) Jeśli ten "Zakon" podpadałby pod Mariawitów felicjanowskich to wątpliwości co do ważności udzielanego przez nich chrztu są w pełni uzasadnione.
« Ostatnia zmiana: Listopada 13, 2018, 21:31:39 pm wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia łódzka  |  Wątek: Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego? z siedzibą w Łodzi. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!