Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 10:02:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Czy moje Bierzmowanie jest ważne?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Czy moje Bierzmowanie jest ważne?  (Przeczytany 6287 razy)
asd12
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 5

« dnia: Maja 05, 2012, 19:23:08 pm »

bp Tyrawa, 2009 rok
Zapisane
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 05, 2012, 19:31:10 pm »

http://ultramontes.pl/problemy_bierzmowanie.htm


Proszę przeczytac
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 05, 2012, 19:31:55 pm »

Ten watek chyba polecial do smietnika na forum Rebelyi ?

A na pytanie nie sposob odpowiedziec. Znane sa cztery warunki waznosci sakramentu. Byla zachowana forma ? Bo kard. Marty klepal po plecach i mowil "posylam cie z misja". A materia ? Olej z oliwek z pewnoscia, bo smarowaniem margaryna by sie raczej biskup blaznil... Szafarz - biskup, wiec OK. A intencji znac nie mozemy, podobnie jak w przypadku 100% wszystkich innych sakramentow, poza tymi, kotre ewentualnie sprawujemy sami (chrzest, malzenstwo).

Jesli tylko biskup sie komus nie chwalil, ze symulowal sakrament , to bierzmowanie jets wazne i tak winno byc traktowane.
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2012, 19:34:46 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #3 dnia: Maja 05, 2012, 19:49:04 pm »

no a jak by nie bylo to co? przeciez to nie jest sakrament konieczny
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
asd12
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 5

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 05, 2012, 21:45:39 pm »

może i nie konieczne, ale bardzo potrzebne m.in. do sakramentu małżeństwa v kapłaństwa
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 05, 2012, 22:10:16 pm »

Do malzenstwa i kaplanstwa potrzebne jest nie bierzmowanie, ale papierek z kancelarii parafialnej z zaswiadczeniem o bierzmowaniu.

Generalnie w Polsce nie ma powodow do obaw co do waznosci bierzmowania. A przynajmniej nie bylo, kiedy sie jakos ta kwestia interesowalem czyli pewnie kilkanascie lat temu. Nie uzywa sie watpliwej materii, biskupi stosuja sie do rytu etc. Do bierzmowania w tradycyjnym rycie warto przystapic nie dlatego, ze nowe jest niewazne, ale z tych samych powodow, co odnosnie chrztu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #6 dnia: Maja 05, 2012, 22:28:44 pm »

Do malzenstwa i kaplanstwa potrzebne jest nie bierzmowanie, ale papierek z kancelarii parafialnej z zaswiadczeniem o bierzmowaniu.

Generalnie w Polsce nie ma powodow do obaw co do waznosci bierzmowania. A przynajmniej nie bylo, kiedy sie jakos ta kwestia interesowalem czyli pewnie kilkanascie lat temu. Nie uzywa sie watpliwej materii, biskupi stosuja sie do rytu etc. Do bierzmowania w tradycyjnym rycie warto przystapic nie dlatego, ze nowe jest niewazne, ale z tych samych powodow, co odnosnie chrztu.
Czasami jednak zdarzaja sie wyjątki. Tu na tym forum pisano o biskupie, który "bierzmował hurtowo" - po dwóch. A ja słyszałem o przypadku symulacji bierzmowania przez diakona, któremu ksiądz kazał ochchrzcić i wybierzmować dorosłego katechumena
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 05, 2012, 23:38:17 pm »

pojedyńcze wypadki. Ogólnie rzecz biorąc z bierzmem w polsce nie jest źle.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 05, 2012, 23:40:26 pm »

No tak, zasadniczo to pojedyncze przypadki, ktorych pewnie bedzie wiecej w miare zaniku katolickiej sakramentologii w seminariach.

Na Zachodzie, na poczatku reformy liturgicznej to bylo cos w rodzaju amoku : biskupi przescigali sie w dziwaczeniu, a rezygnacja z oliwy z oliwek byla czyms w rodzaju swiadomej polityki. Watpliwosc byla systemowa.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 06, 2012, 07:45:34 am »

a rezygnacja z oliwy z oliwek 
a co w zamian?

bardzo potrzebne m.in. do sakramentu małżeństwa
potrzebne jest nie bierzmowanie, ale papierek
a ja powiadam, ze nic nie jest potrzebne, bo sam sobie udzielam slubu. i ksiadz mi tez nie jest potrzebny, ani ksieze zaswiadczenia. (pomijam tu konkordat, bo oczywiscie nikt mi nie broni isc do usc)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
trivelt
uczestnik
***
Wiadomości: 124

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 06, 2012, 09:58:45 am »

a ja powiadam, ze nic nie jest potrzebne, bo sam sobie udzielam slubu. i ksiadz mi tez nie jest potrzebny, ani ksieze zaswiadczenia.
Doprawdy, ksiądz nie jest panu potrzebny? Święty sobór trydencki rzecze co innego:
"Gdyby strony usiłowały zawrzeć małżeństwo inaczej, jak wobec proboszcza lub innego kapłana, upoważnionego przez właściwego proboszcza lub biskupa - i w obecności dwóch lub trzech świadków - sobór ogłasza związek taki za żaden i nieważny. Jakoż dekretem niniejszym sobór związki takie unieważnia i unicestwia."
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #11 dnia: Maja 06, 2012, 11:02:44 am »

@ Guldenmond :
ad. 1 zamiast oliwy z oliwek dowolny inny olej roslinny

ad. 2 : jak juz sie pan czepia slowek, to slubu udziela nie pan sobie, ale malzonce, a malzonka panu. Forma i materia sie nawzajem "krzyzuja". Nie sposob udzielic slubu sobie samemu.
Ponadto, Kosciol ma prawo okreslic dodatkowe obok formy i materii warunki ad validitatem. Obecnie jest to zachowanie formy kanonicznej, poza przewidzianymi prawnie wyjatkami (kan. 1108). Moze tez stosowac inne wymagania nie wplywajace na waznosc sakramentu, jak wlasnie pryjecie biermowania (kan. 1065 §1).
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 06, 2012, 11:33:42 am »

No ale przyjęcie wcześniej bierzmowania - nie jest warunkiem koniecznym ważności sakramantu małżeństwa.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 06, 2012, 11:43:08 am »

Nikt tak nie twierdzi. To pan Guldenmond wydaje sie twierdzic, ze ktos tak twierdzi (kto?).
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 06, 2012, 13:34:17 pm »

bp Tyrawa, 2009 rok

Proszę sobie takimi pytania nie mieszać w głowie. Wszystkie warunki co do zachowania ważności sakramentu zostały spełnione. Sakrament absolutnie ważny.

http://ultramontes.pl/problemy_bierzmowanie.htm

Proszę przeczytac

Proszę nie siać tutaj sedeckich nauk. One bowiem mącą tylko w duszach ludzkich. Sam do niedawna przez czytanie tych głupot lękałem się wielce o moje sakramenty, z czego później musiałem się spowiadać. Obiecuję Państwu, że po maturach wstawie na forum, a przed tym jeszcze napiszę przy pomocy książek nt. sakramentologii, rozprawę o nowych sakramentach, czy są ważne czy nie. Podejmę się tego zadania mimo że jestem laikiem. Skupię się głównie na najważniejszych sakramentach - Eucharystia, kapłaństwo.

Do bierzmowania w tradycyjnym rycie warto przystapic nie dlatego, ze nowe jest niewazne, ale z tych samych powodow, co odnosnie chrztu.

Pan ma na myśli sub conditione czy zupełnie przed przystąpieniem?
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Czy moje Bierzmowanie jest ważne? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!