1 marca (czwartek) o godz. 17:30 w Muzeum Archidiecezjalnym na ul. Lubranskiego 1 (kolo Katedry) w Poznaniu odbedzie sie prelekcja prof. Grzegorza Kucharczyka nt
Zbrojne Pielgrzymki. Historia Wypraw Krzyzowych
Spotkanie polaczone bedzie z promocja najnowszej ksiazki prof. Kucharczyka dotyczace tego tematu.
Grzegorz Kucharczyk – doc. dr hab., jest historykiem myśli politycznej, docentem Instytutu Historii PAN. Wykłada w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest członkiem redakcji "Polonia Christiana", autorem licznych książek i publikacji.
Fragment promowanej książki :
"Wystarczy przejrzeć większość dostępnych na rynku monografii krucjat, aby się przekonać, że sposób myślenia Lutra, Diederota i Gibbona o wyprawach krzyżowych wciąż pozostaje dominującym sposobem interpretowania tego ważnego wydarzenia w dziejach chrześcijaństwa. Bo trzeba pamiętać - o czym krytycy krucjat zdają się zapominać - że nie stanowiły one jakiejś aberracji czy przykrego incydentu w dziejach wyznawców Chrystusa, ale były zjawiskiem o ponad pięćsetletniej historii, i to nie tylko na Zachodzie, ale i na Wschodzie. Oto w pierwszej połowie VII wieku walczący z zaratrustriańskimi Persami w obronie Ziemi Świętej i relikwii Prawdziwego Krzyża, bizantyjski cesarz Herakliusz traktował owe zmagania jako wojnę krzyżową. Co ciekawe, już wtedy wojna taka była ze strony chrześcijan działaniem obronnym, spowodowanym agresją Persów, którzy dokonali rzezi chrześcijan w Ziemi Świętej i zabrali z Jerozolimy relikwie Prawdziwego Krzyża. Po kilkudziesięciu latach przyszła kolejna, o wiele groźniejsza fala antychrześcijańskiej agresji - tym razem muzułmańska. Począwszy od lat trzydziestych VII wieku przez następnych kilkadziesiąt lat, wyznawcy Allacha dokonali systematycznego podboju ziem od wieków chrześcijańskich: Ziemi Świętej, Azji Mniejszej, Syrii, Egiptu, Afryki Północnej, Hiszpanii oraz południowej Galii(Francji). Należy pamiętać, że owe podbite terytoria nie były bynajmniej peryferiami chrześcijaństwa, jego dalekimi obrzeżami, ale wręcz odwrotnie: były to tereny gdzie od stuleci kwitło życie chrześcijańskie i chrześcijańska kultura(...) Podobnie, wezwanie do zbrojnej agresji przeciw "niewiernym" nie leżało wcale na peryferiach nauczania Koranu".
Proszę o przekazanie informacji o spotkaniu w obrębie Państwa środowisk. Zachęcam również aby w miarę możliwości wydrukować plakat i zamieścić go w widocznym miejscu w swojej okolicy za co z góry dziękuję. Spotkanie ma charakter otwarty.