Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:39:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Patrzcie Państwo, co to można w wikipedii przeczytać o oazie:
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj
Autor Wątek: Patrzcie Państwo, co to można w wikipedii przeczytać o oazie:  (Przeczytany 14584 razy)
adas
adept
*
Wiadomości: 23

« dnia: Maja 06, 2009, 17:11:11 pm »

Ruch cieszy się dużym poparciem władz kościelnych, a hierarchia dostrzega w nim szansę na skuteczne, nowatorskie, a przede wszystkim adekwatne do wyzwań współczesności głoszenie Ewangelii. Duszpasterze powszechnie akceptują działalność Ruchu i owocnie ją wspierają. Nie znaczy to jednak, iż działalność Ruchu nie jest krytykowana, a nawet oczerniana, a jego dokonania dezawuowane. W krytyce przodują środowiska tradycjonalistyczne, przywiązane do kanonów i kryteriów przedsoborowych form pastoralnych, do liturgii sprzed czasów Soboru Watykańskiego II i do klasycznej refleksji teologicznej. Środowiska te zarzucają Ruchowi rzekomą zbytnią protestantyzację jego działalności, synkretyzm religijny, nadużycia liturgiczne, a nawet stosowanie w prowadzonych inicjatywach metod psychomanipulacji i socjotechniki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_%C5%9Awiat%C5%82o-%C5%BBycie#Krytyka_ruchu
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 06, 2009, 17:12:55 pm »

;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 06, 2009, 17:13:34 pm »

 ;D  ;D  ;D
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
adas
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 06, 2009, 17:15:19 pm »

Najlepsze jest ostatnie zdanie - jak widać nadużycia, protestantyzacja, ba, synkretyzm są mniejszym problemem niż socjotechnika ;)
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #4 dnia: Maja 06, 2009, 17:17:12 pm »

Ruch cieszy się dużym poparciem władz kościelnych, a hierarchia dostrzega w nim szansę na skuteczne, nowatorskie, a przede wszystkim adekwatne do wyzwań współczesności głoszenie Ewangelii. Duszpasterze powszechnie akceptują działalność Ruchu i owocnie ją wspierają. Nie znaczy to jednak, iż działalność Ruchu nie jest krytykowana, a nawet oczerniana, a jego dokonania dezawuowane. W krytyce przodują środowiska tradycjonalistyczne, przywiązane do kanonów i kryteriów przedsoborowych form pastoralnych, do liturgii sprzed czasów Soboru Watykańskiego II i do klasycznej refleksji teologicznej. Środowiska te zarzucają Ruchowi rzekomą zbytnią protestantyzację jego działalności, synkretyzm religijny, nadużycia liturgiczne, a nawet stosowanie w prowadzonych inicjatywach metod psychomanipulacji i socjotechniki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_%C5%9Awiat%C5%82o-%C5%BBycie#Krytyka_ruchu

Moim zdaniem to nic innego jak masło maślane. Pewnie napisały to dwie osoby. Prześladowany oazowicz i zwalczający go kulawy tradycjonalista. :-)
Zapisane
Joker
uczestnik
***
Wiadomości: 216

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 06, 2009, 17:22:57 pm »

Ktoś z Państwa spotkał się z wyżej wymienionymi nadużyciami i jest w stanie udowodnić,że tyczy się to całej oazy czy to taka krytyka dla krytyki,bo to modne w "środowisku"?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 06, 2009, 17:31:44 pm »

Cytuj
Nie znaczy to jednak, iż działalność Ruchu nie jest krytykowana, a nawet oczerniana, a jego dokonania dezawuowane.

Podoba mi sie to zdanie. A z drugiej strony, wielu dobryvh katolikow (znaczy takich bez sexu do slubu itd.) to oazowicze, wiec moze sa i dobre owoce?
Podrawiam
Zapisane
adas
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 06, 2009, 17:47:44 pm »

Ktoś z Państwa spotkał się z wyżej wymienionymi nadużyciami i jest w stanie udowodnić,że tyczy się to całej oazy czy to taka krytyka dla krytyki,bo to modne w "środowisku"?

Służę uprzejmie.

Protestantyzacja:

- ewangelizacja oparta na żywcem wziętych z protestantyzmu "4 prawach życia duchowego" (to element formacji podstawowej ruchu) fakt że jest to podawane w katolickiej interpretacji, ale konia z rzędem temu kto wykaże bez przesadnego gwałcenia logiki że ze zdania "teraz, gdy przyjąłeś Jezusa jak P i Z Twoje grzechy są odpuszczone" wynika, że trzeba się spowiadać - to pierwszy przykład z brzegu

- udział w dziwolągach typu ProChrist czy tournee Josha McDowella

Nadużycia:

- nagminne odprawianie Mszy św. na beleczym
- mjuzik....

Psych-socjo

Nie twierdzę, że jest to zamierzone działanie Ruchu, ale trzeba mieć świadomość, że rekolekcje oazowe trwają 15 dni i mają baaardzo intensywny program. Ja po nich wracałem do domu z uczuciem jakiegoś... hm... rozbicia(?) które następowało po podniosłych dwóch tygodniach.

Co nie znaczy, że uważam iż oaza to zuo.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #8 dnia: Maja 06, 2009, 18:14:35 pm »

Jak w każdej wspólnocie są tacy i tacy ludzie. Takie i takie grupy i Msze wyglądają różnie od takich z chorałem i po łacinie po takie z bębenkami i tańcami uwielbienia.
Różni animatorzy, różni uczestnicy ale są tam i wartościowi uczestnicy i księża.

Co do protestantyzacji na kosciol.pl bodajże był o tym artykuł. O. Blachnicki miał przyjaciół protestantów.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 06, 2009, 20:20:42 pm »

A z drugiej strony, wielu dobryvh katolikow (znaczy takich bez sexu do slubu itd.) to oazowicze, wiec moze sa i dobre owoce?
To ostatnie ma pan i w Neo, i w ODŚ, i u protestantów. Ale to rzeczywiście dobry owoc.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #10 dnia: Maja 07, 2009, 11:05:15 am »

Sam byłem w RŚŻ przez 10 lat.
To co się dzieje w konkretnej wspólnocie zależy chyba głównie, jak i w każdym innym chyba ruchu - inicjatywie katolickiej, od kapłana nią się opiekującego. Jak kapłan rozumny i PRACOWITY, to i wspólnocie ciężko zejść na manowce lutrowe.

Niestety ostatnio ruch ten zaczął dryfować w kierunku zatracania własnej tożsamości. Nawet jeśli ks. Blachnicki miewał ciągoty protestanckie, to był to człowiek konkretu, Oaza miała być miejscem elity młodzieżowej Kościoła - ludzi którzy Misterium Kościoła przeżywają świadomie, wiedzą co to brewiarz, znają Mszę świętą i jej niezmierzoną wartość oraz pozostają Kościołowi wierni. Niestety, jak już podkreśliłem, ostatnio coraz mniej widzę różnic między Oazą a ODŚ. Podstawową modlitwą w Oazie pierwotnie był różaniec i od 3. stopnia brewiarz. A teraz? Teraz to trudno nawet powiedzieć.

RŚŻ był też założony jako ruch liturgiczny. Wniosek zatem taki, że NOMy sprawowane przez kapłanów oazowych powinny być wzorcowe, zgodne z rubrykami OWMR, Konstytucją o Liturgii Świętej, i wszystkimi instrukcjami papieskimi. Niestety, i tym razem okazuje się, że częściej prezentowanym jest stanowisko, iż ważna jest w liturgii „miłość”, a rubryki dopiero później. Na argument, że wierność rubrykom danym przez Kościół jest przecież realizacją miłości, nie ma odpowiedzi na ogół. Ja zwątpiłem gdy na jednym „dniu wspólnoty” animatorzy muzyczni, użyli perkusji (sic.!) podczas Mszy świętej. Ci sami animatorzy oczywiście wiele razy, podczas jakichś wcześniejszych konferencji czy spotkań, podkreślali, że dla pewnych instrumentów muzycznych nie ma na Mszy miejsca.

Sam też nie jestem bez winy. W oazie „szczytem” edukacji liturgicznej są rekolekcje 2. stopnia, i podczas nich jest dzień zwany „Paschą” - nocna wędrówka, która ma się zakończyć Mszą świętą. Moda jest taka, by tę Mszę świętą robić na polanie na ławeczkach, stoliczkach etc. No i niestety raz taką Mszę przygotowałem osobiście. Rok później gdy na rekolekcjach znów miałem przygotować „Paschę”, opiekował się nami inny kapłan i on ustalił, a ja się podporządkowałem, że Msza ma być w kaplicy. W zasadzie chyba za sprawą tego, nieżyjącego już księdza, zacząłem pojmować wypaczenia liturgiczne jakie nawarstwiły się w oazie.

Cóż. Teraz gdy zabiorę - ja lub któryś z moich kolegów również tradycjonalistów (jeden jest klerykiem, więc szczególnie warto się zań modlić ;) ) wychowanych w oazie - głos na oazowej liście dyskusyjnej naszej diecezji, to zawsze trzeba się liczyć z dostaniem po głowie epitetem w rodzaju:
„post-oazowy lefebrysta o ciasnym sercu”.
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2009, 11:14:25 am wysłana przez Hyacinthus Stanislaus » Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #11 dnia: Maja 07, 2009, 11:33:11 am »

Ja co do liturgii a raczej ludzi się nią zajmujących to akurat jestem zbudowana. Generalnie chodzi mi o diakonie liturgiczne - poznałam częstochowską i trochę krakowską i naprawdę ludzie się tym interesują i zalezy im żeby było zgodnie z przepisami.

Co do Paschy to my Mszę mieliśmy tak jak zawsze w naszej kaplicy, ale musiałam wyć do księżyca na jakiejś polanie psalm i chodziliśmy po nocy z rozpalonym paschałem, diakon prawie się wywrócił, alby do prania. Mina człowieka który by nas spotkał musiałaby być bezcenna.

Która to lista?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 07, 2009, 11:37:14 am »

Cytat: wiridiana
Która to lista?
Warszawa - Praga
Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 08, 2009, 08:18:50 am »

A z drugiej strony, wielu dobryvh katolikow (znaczy takich bez sexu do slubu itd.) to oazowicze, wiec moze sa i dobre owoce?
To ostatnie ma pan i w Neo, i w ODŚ, i u protestantów. Ale to rzeczywiście dobry owoc.
"Po owocach ich poznacie"
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 08, 2009, 13:20:18 pm »

Otóż właśnie - mamy PIERWSZY pozytywny. Jak się cieszę.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Patrzcie Państwo, co to można w wikipedii przeczytać o oazie: « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!