Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:03:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Arch. Warszawska - statut
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Arch. Warszawska - statut  (Przeczytany 16252 razy)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #45 dnia: Marca 19, 2012, 07:30:54 am »

@ Jarod
Cytuj
Konkretny potencjal na druga Msze jest w Piasecznie, a zalazki na Imieline i na UKSW. W sam raz do wykorzystania na druga Msze duszpasterstwa w diecezji.
Głupoty Pan pisze. Piramidalne.
Niby skad Pan wie, ze w Piasecznie jest potencjał ?! Co to niby tam w tym Piasecznie jest ? Geny inne czy co?! Nie zauważyłem niczego Tradi w Piasecznie ani okolicy.
W Piasecznie jest taki sam potencjał jak w każdym innym miejscu. Podkreślam "kazdym".

Otwórzcie koscioły i odprawiajcie Mszę sw. Tylko kuria zabrania, bo w D. ma Papieża i wie lepiej Więc wylewanie tysięcy gigabajtów tekstów, którymi mydli Pan oczy od lat, lepiej niż kurialiści, jest nieuczciwe i budzi już mdłości.

Ja nadal podtrzymuje swoja teorie. Msza ma szanse na pojawienie sie i przetrwanie tam, gdzie zachodzi jedno z dwoch:
a) wiernym na tym baaardzo zalezy (tak, ze chce im sie pisac do kurii i ED),
b) ksiedzu parafialnemu (najlepiej proboszczowi) na tym zalezy

W tym sensie Piaseczno, Zielonka, Jozefow, Brwinow sa bardziej tradi niz inne czesci metropolii warszawskiej. Nie widze potencjalu w 20 miejscach w Warszawie skoro nie jest spelniony ani warunek a ani b.
Samo odprawienie Mszy w jakiejs parafii bez spelnienia warunkow a lub b nie przyciaga tlumow, ktorzy nagle porzucaja Nowa Msze na rzecz KRR. I dzieje sie tak nawet gdy kuria jest przychylna.

Kuria nie ma prawno-kanonicznego obowiazku rozpowszechniania Mszy. Ma tylko zapewniac Msze tym, ktorzy o to prosza. Jesli pacyfikuja wiernych to zgadzam sie, ze maja "gdzies" wole papieza. Natomiast nie oszukujmy sie. Grupa, ktora zostala wyslana na drzewo przez kurie i nic dalej z tym nie zrobila, zapewne i tak nie bylaby zbyt silna, aby na dluzsza mete wspierac odprawianie Mszy przyt braku warunku b.

I jeszcze jedna sugestia panie Rysio odnosnie pana posta. Robienie sobie wrogow w szybszym tempie niz robienie przyjaciol nigdy nie pomaga w zadnej dzialalnosci. Pozdrawiam.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #46 dnia: Marca 19, 2012, 08:41:35 am »


Natomiast nie oszukujmy sie. Grupa, ktora zostala wyslana na drzewo przez kurie i nic dalej z tym nie zrobila, zapewne i tak nie bylaby zbyt silna, aby na dluzsza mete wspierac odprawianie Mszy przy braku warunku b.

I jeszcze jedna sugestia panie Rysio odnosnie pana posta. Robienie sobie wrogow w szybszym tempie niz robienie przyjaciol nigdy nie pomaga w zadnej dzialalnosci.


Co do drugiej myśli - pełna zgoda. Ale zupełnie nie zgadzam się z myślą nr 1, która w praktyce legitymizuje bezprawne myślenie kuryj i KEPskich. Gdyby to było poprawne, to sam Ojciec Św. zawarły w Motu Proprio punkt 666: "W celu wypróbowania woli zgłaszających się wiernych, proboszcze i kurje mogą przez ruski rok odsyłać wiernych proszących o Msze na przysłowiowe drzewo".

Grupy proszące o Msze mogą funkcjonować:
1. Na pustyni mszalnej, w przysłowiowej Włoszczowie. Tam o Mszy wie mało kto, ale po paru celebracjach liczba zainteresowanych wiernych potroiłaby się i na pewno znalezliby się ludzie, którzy przejęliby część obowiązków.

2. Relatywnie niedaleko od miejsc z Mszą. Np.4ta czy 6ta grupa z Warszawy. Jej inicjatorzy jeżdzą na Mszę gdzie indziej i po prostu, czas który mogli poświęcić na współorganizowanie i promocję liturgji w swojej parafji przeznaczają na dojazdy 20 km na Mszę.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #47 dnia: Marca 19, 2012, 09:54:29 am »

Czy naprawdę cała Tradycja w Warszawie musi się opierać na o. Krzysztofie? Przecież to przekracza jego siły i jest to niebezpieczne. Bo co będzie jak nie daj Boże zachoruje, albo będzie musiał gdzieś wyjechać? Czy naprawdę żaden z tych pozostałych redemptorystów na Karolkowej lub tak licznych kapłanów AW i DWP nie ma chęci celebrowania KRR? Przecież to nie są czasy Nerona i nie ukrzyżują go na arenie za celebrację mszy świętej. Bez pomocy innych kapłanów cała sprawa w Warszawie może runąć
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #48 dnia: Marca 19, 2012, 09:56:44 am »

Panie Ryszardzie, +2500 postów i taka naiwna wypowiedź ?!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #49 dnia: Marca 19, 2012, 10:02:22 am »

Grupy proszące o Msze mogą funkcjonować:
1. Na pustyni mszalnej, w przysłowiowej Włoszczowie. Tam o Mszy wie mało kto, ale po paru celebracjach liczba zainteresowanych wiernych potroiłaby się i na pewno znalezliby się ludzie, którzy przejęliby część obowiązków.

2. Relatywnie niedaleko od miejsc z Mszą. Np.4ta czy 6ta grupa z Warszawy. Jej inicjatorzy jeżdzą na Mszę gdzie indziej i po prostu, czas który mogli poświęcić na współorganizowanie i promocję liturgji w swojej parafji przeznaczają na dojazdy 20 km na Mszę.
Nie mowie, ze tak powinno byc, ze kuria wyprobowuje "stabilna grupe" rutynowo na poczatku wysylajac ją "na drzewo". Ja tylko twierdze, ze w wielu wypadkach to w zupelnosci wystarczy. Twierdze takze, ze placet kurii to nie najwieksze wyzwanie organizacyjne przed jakim stoi tzw. stabilna grupa. Dlatego twierdze, ze jesli grupa daje sie od razu wyslac na drzewo to jest duzo prawdopodobienstwo, ze i tak polegnie na dalszych etapach. To, ze kuria odeslala z kwitkiem 5 grup, ktore chcialy Msze a pozniej odpuscily, nie oznacza to, ze realnie mielibysmy 5 Mszy gdyby nie kuria. Owszem, kuria w takim wypdku ignoruje wole papieza (bynajmniej nie usprawiedliwiam dzialan kurii zwiazanych z ignorowaniem prosb wiernych o Msze), ale patrzac pragmatycznie, poza kuria jest jeszcze wiele problemow, ktore trzeba przezwyciezyc. I tu wracamy do mojej tezy. Ostatecznie Msza bedzie jesli albo bedzie bardzo zdeterminowana grupa, albo ksiadz, ktoremu zalezy.

Ad 1. Gdyby 1 bylo prawda to nie byloby przypadkow, ze Msza znika z miejsca, gdzie byla stale odprawiana. Znamy jednak takich przypadkow wiele. Zgadza sie jednak, ze Msza moglaby zaistniec w kilku miejscach gdyby kuria na samym poczatku nie podciela skrzydel organizatorom. Uwazam jednak, ze w wiekszosci przypadkow jest tyle roboty, ze jesli grupa nie ma silnej motywacji parcia do przodu i nie ma wsparcia ksiezy to niewiele z tego wychodzi. Taka jest moja obserwacja.

Ad 2.  Nie rozumiem. Ten argument raczej potwierdza moja teze. Im blizej grupa ma do Mszy tym potencjalnie mniejsza determinacja, aby ja organizowac blizej domu. Jesli grupa wycofuje sie po pierwszym problemie z kuria to nie jestem pewny czy bedzie miala deeterminacje "walczyc" z niechetnym proboszczem jesli  ma jakas konkretna alternatywe.

Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #50 dnia: Marca 19, 2012, 10:15:07 am »

Po prostu wkurza mnie to. 16 lat już trwa w Warszawie taki stan. Jeden ksiądz na takie wielkie miasto i nic się nie zmienia. Ale dziękuję Bogu, że jest FSSPX w Radości.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #51 dnia: Marca 19, 2012, 10:16:17 am »

Ależ co do tezy, to zgadzamy się z nią we 3, z p. Rysiem włącznie ;)

"Gdyby 1 bylo prawda to nie byloby przypadkow, ze Msza znika z miejsca, gdzie byla stale odprawiana. Znamy jednak takich przypadkow wiele."

Wiele - tzn ile ? Ile znasz przypadków, że Msza była odprawiana regularnie przez min. kilka miesięcy i np. przeniesienie celebransa coś zmieniło ? Bo ja max. dwa - trzy, czyli w granicach błędu statystycznego.

"Jesli grupa wycofuje sie po pierwszym problemie z kuria to nie jestem pewny czy bedzie miala deeterminacje "walczyc" z niechetnym proboszczem jesli  ma jakas konkretna alternatywe."

A to odczucie ma jakieś umotywowanie statystyczne ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #52 dnia: Marca 19, 2012, 12:51:22 pm »

@Krusejder

Mysle, ze znalazlbym jakies 10 przypadkow, gdzie byla odprawiana regularnie Msza i zniknela, bo nie znalezli sie zdterminowani wierni, ktorzyby chcieli ja podtrzymac. Zgadzam sie, ze czasami mieli rzucane takie klody pod nogi, ze nic dziwnego, ze dali sobie spokoj.

Dyskusja staje sie bez sensu, bo dyskutujemy o tym na ile decydujaca w implementacji SP jest niechec kurii (l. mnoga) wobec tego dokumentu papieskiego. Chyba zgadzamy sie, ze kuria duzo moze, aby przeszkodzic. Ja po prostu twierdze, ze nawet gdyby kuria byla zupelnie przyjazna to i tak wszystko sprowadza sie do zdetermionowanych wiernych lub/i ksiezy, ktorym na tym zalezy. Msza nie bedzie odprawiana w kuriach biskupich, ale w konkretnych kosciolach, w ktorych nie ma urzednikow kurialnych, ale sa konkretni wierni i ksieza. Jesli nie bedzie wiernych i ksiezy to i Mszy nie bedzie. Podtrzymuje nadal teze, ze zaden dokument papieski nie nakazuje kurii/biskupom wdrazac Msze trydencka w swojej diecezji. Biskup ma tylko zapewniac tridentine wiernym, ktorzy tego pragna. P. Rysio zrobil wielkie hallo gdy zasugerowalem, ze Msza najlepiej przyjelaby sie tam, gdzie juz sa jakies zalazki wiernych, ktorzy o nia prosza. Nadal twierdze, ze te zalazki na Imielinie, w Piasecznie czy na UKSW sa niezwykle istotne z punktu widzenia dlugookresowego utrzymania Mszy.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #53 dnia: Marca 19, 2012, 12:58:41 pm »

byłem na mszy na Imielinie 2 tygodnie temu. Rozmawiałem z organizatorką. Trzeba by jakoś to rozgłośnić, bo na ogłoszenie w parafii nie ma większych szans. A trzeba przyznać, że celebrans biegle posługuje się łaciną
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #54 dnia: Marca 20, 2012, 02:46:37 am »

Kościoły które wymieniłeś Ryszardzie akurat słyną z moderny. Zaś w moich kochanych Wszystkich Świętych jest dziadostwo i to totalne. Okazyjnie przyjezdni xięża odprawiają tu po staremu, ale to nic nie znaczy. Od trzech lat co roku innego xiędza informuję o potrzebie VOM w czasie kolędy. Jeden, Włoch, przeczytał mszalik 1962, drugi ucieszył się że po kolędzie wyszło spotkanie ekumeniczne(sic!). Organista gorszy niż M. w Benonie/Klemensie, a to nie łatwa sztuka. Szybka koncelebra i szafarze. Cóż, z drugiej strony od dwóch lat co piątek są śpiewane pieśni tradycyjne w bibliotece, za zgodą proboszcza. A lecimy twardo, barok, kontreformacya.

Przed reformą języka liczbę mnogą pisano "ij" bądź "yj".

Panowie, spokojnie. W ciągu pół roku mamy wzrost blisko 100%, a jeszcze Wielkiego Tygodnia nie było. Da Bóg, a my wymodlimy, to na Bielanach aż dwa trydenty przybędą. Nie pozostaje nic innego jak tylko siać, siać, siać.

Należy myśleć jak kuria. W dniach, gdy rząd proponuję kasatę podstawy finansowej religij w Polszcze, to każdy duchowny urzędnik ma dużo więcej ważną sprawę na głowie, niż łacina w kościele. I dlatego wybrano jednego spośród siebie, by on się tym zajmował. Jego należy po tej stronie Wisły angażować do wszystkich projektów. A właśnie - należy robić to w sposób uporządkowany. Kto planuję rozkręcanie VOM na swoim terenie, niech uzgodni to z o. Krzysztofem, to będzie łatwiej. Rozsądniej i skuteczniej.

Ja osobiście idę za radą xiędza neoprezbitera i inwestuję duchowo na Karolkowej.

Kefasz
« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2012, 18:06:49 pm wysłana przez Kefasz » Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #55 dnia: Sierpnia 31, 2012, 08:52:24 am »

Ciekawe, czy w nowym sezonie działania Duszpasterstwa Tradycji w Warszawie powstaną jakieś nowe miejsca celebracji, czy tylko celebracje będą u św. Klemensa.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #56 dnia: Sierpnia 31, 2012, 08:57:06 am »

Ciekawe, czy w nowym sezonie działania Duszpasterstwa Tradycji w Warszawie powstaną jakieś nowe miejsca celebracji, czy tylko celebracje będą u św. Klemensa.
No jest jeszcze Piaseczno.

Podobno na poczatku roku szkolnego w Warszawie będą przebywac ksieza IBP. Na pewno o. Krzysztof wykorzysta ten potencjal do pomocy w duszpasterstwie.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #57 dnia: Sierpnia 31, 2012, 09:08:43 am »

Podobno jeden z nich już odprawia msze prywatne w jednym z kościołów.
Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #58 dnia: Sierpnia 31, 2012, 09:20:02 am »

Podobno jeden z nich już odprawia msze prywatne w jednym z kościołów.

Odprawiają  obydwaj. Są to msze prywatne ( ciche). Prosili, aby nie umieszczać informacji w internecie  tylko pocztą pantoflową. Frekwencja ok. 10 osób. Jeśli ktoś mnie zna i zadzwoni do mnie do powiem, co i jak gdzie. Ale nie rozgłaszać. Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z mszy, ale to są tylko msze ciche, prywatne ( bez masowego udziału wiernych). Msze miały być nawet bez ministranta, ale uprosili o zgodę i poinformowali, że wierni jak się dowiedzą to przyjdą. ( proboszcz miejsca poprosił, aby to nie było masowo).
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #59 dnia: Sierpnia 31, 2012, 09:25:03 am »

To już obaj księża IDP odprawiają w Warszawiei? Czyżby to oznaczało to koniec IDP we Wrocławiu?
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Arch. Warszawska - statut « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!