Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:33:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Arch. Warszawska - statut
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Arch. Warszawska - statut  (Przeczytany 16264 razy)
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #30 dnia: Stycznia 21, 2012, 23:32:53 pm »

Zapewne między rytem rzymskim, a rytem syromalankarskim też nie żadnej sprzeczności. Dziwne, że nic tam nie ma o tym...
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #31 dnia: Stycznia 21, 2012, 23:55:48 pm »

Cytuj
SP/UE gwarantuje dostep do Mszy. Jak to bp zrobi to jego sprawa.

No właśnie... dostępu nie ma. Taka jest taktyka Ordynariusza.
Contra factum nulla argumentum. I dyskusję można zamknąć.
Ja jedynie dyskutuje z Pana teza, ze powstanie duszpasterstwa blokuje Panu Msze w Piasecznie. Jesli kuria nie chce Mszy w Piasczenie i chce to blokowac to i tak bedzie to robila niezaleznie od duszpasterstwa.

BTW, Zakladajac Pana spiskowa teorie "Taktyka na przeczekanie pontyfikatu przy najmniejszych stratach - czyli najmniejszej liczbie ognisk trydenckiej korozji.". Jak Pan mysli, "po przeczekaniu pontyfikatu" co bedzie latwiej rozwiazac? Zadekretowane duszpasterstwo czy Msze, ktora proboszcz wprowadzil w parafii na prosbe okolicznych parafian?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #32 dnia: Stycznia 22, 2012, 00:06:19 am »

Zapewne między rytem rzymskim, a rytem syromalankarskim też nie żadnej sprzeczności. Dziwne, że nic tam nie ma o tym...
Przeczytajmy zrodla, na ktore powoluje sie statut:
Wypowiedz Ojca Swietego:

"Nie ma żadnej sprzeczności między jednym a drugim wydaniem Mszału Rzymskiego. W dziejach Liturgii występują rozwój i postęp, ale nie ma żadnego zerwania. To, co dla poprzednich pokoleń było święte, również dla nas pozostaje święte i wielkie i nie może być nagle całkowicie zakazane lub, tym bardziej, uznane za szkodliwe. Wszystkim wyjdzie na dobre zachowanie bogactw, które wzrastały w wierze i modlitwie Kościoła i przyznanie im należytego miejsca."

oraz art 1 summorum pontificum:

Art. 1. Mszał Rzymski ogłoszony przez Pawła VI jest zwyczajnym wyrazem zasady modlitwy (Lex orandi) Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. Jednakże, Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Te dwa wyrazy zasady modlitwy (Lex orandi) Kościoła nie mogą w żaden sposób prowadzić do podziału w zasadach wiary (Lex credendi). Są to bowiem dwie formy tego samego Rytu Rzymskiego.

Jest przeto dozwolone odprawiać Ofiarę Mszy zgodnie z edycją typiczną Mszału Rzymskiego ogłoszoną przez bł. Jana XXIII w 1962 i nigdy nie odwołaną, jako nadzwyczajną formą Liturgii Kościoła. Zasady użycia tego Mszału przedstawione we wcześniejszych dokumentach Quattuor abhinc annis i Ecclesia Dei, zostają zastąpione na następujące:


Wedlug mnie zapis w statucie ma mniej wiecej taki sens:

"Członkowie duszpasterstwo w pełni akceptują stanowisko Ojca Świętego, że nowy ryt nie zniósł starego rytu (nie zaprzeczyl staremu rytowi), a wprowadzanie nowego mszalu nie wyklucza stosowania starego mszalu w Kosciele"

Ja sie zgadzam :)
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #33 dnia: Stycznia 25, 2012, 14:39:07 pm »

Przeczytałem na spokojnie statut i zwracam uwagę na bardzo pozytywne jego aspekty:
- uregulowanie kwestii "tacy"
- dopuszczenie innych kapłanów do tymczasowej pomocy za zgodą jedynie o. KS
- otwarcie możliwości pomocy ze strony kapłana z "tradycyjnego" instytutu
- wprost mowa o celebracji Triduum i Pasterki.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #34 dnia: Stycznia 25, 2012, 16:17:58 pm »

Przeczytałem na spokojnie statut i zwracam uwagę na bardzo pozytywne jego aspekty:
- uregulowanie kwestii "tacy"
- dopuszczenie innych kapłanów do tymczasowej pomocy za zgodą jedynie o. KS
- otwarcie możliwości pomocy ze strony kapłana z "tradycyjnego" instytutu
- wprost mowa o celebracji Triduum i Pasterki.
Dwa istotne zalazki pod parafię personalną:
- rozdzielnosc majatkowa od parafii sw. Klemensa,
- skladanie deklaracji uczestnictwa w duszpasterstwie.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #35 dnia: Marca 16, 2012, 18:30:59 pm »

Bzdura.
Duszpasterstwo to samo dobro. Dzięki temu dokumentowi, każdy xiądz który skręca w prawo wie gdzie się udać. To obowiązkiem o. Krzysztofa jest nauczenie innych xięży odprawiania mszy, to na ceremoniarzach Klemensa spoczywa obowiązek wyuczenia ministrantury, to na Duszpasterstwie spoczywa obowiązek organizacji i dynamizacji środowiska. Silne Duszpasterstwo utrzyma kaganek oświaty liturgicznej i jest narzędziem by przetrwać kościelną zimę. Tradycją Kościoła jest uciekanie pod pewne skrzydła, gdy życie duchowe zalewają fale herezji. Teraz nadszedł czas na Duszpasterstwo TŁ.

Proszę spojrzeć - w lipcu było w kościele 200 osób niedzielą. Na prymicji SO 600, w niedziele postu między 400 a 500. Jest 150% wzrost. Jak tak dalej pójdzie, koło wakacji należy się z urzędu druga msza. Sukces duszpasterstwa i jego samodzielność zachęcają biskupów do kopiowania pomysłu.
Warszawa to jednak stolica.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #36 dnia: Marca 18, 2012, 12:35:07 pm »

Jak tak dalej pójdzie, koło wakacji należy się z urzędu druga msza.
Jedyny konkretny zarzut jaki jest rzucany w duszpasterstwo to zamkniecie Mszy trydenckiej w jednym kosciele w diecezji. Jesli duszpasterstwo ma dynamizowac "srodowisko" to musi wychodzic poza kosciol sw. Klemensa. Gdy mieszkałem 7km od kosciola sw. Benona to nie bylo dla mnie problemem dojezdzac. Jesli teraz mieszkam 15km od kosciola sw. Klemensa to trudno jest uczestniczyc w zyciu duszpasterstwa. Dlatego mam nadzieje, ze druga Msza bedzie zorganizowana w innym kosciele w innej czesci diecezji. Konkretny potencjal na druga Msze jest w Piasecznie, a zalazki na Imieline i na UKSW. W sam raz do wykorzystania na druga Msze duszpasterstwa w diecezji.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #37 dnia: Marca 18, 2012, 12:55:41 pm »

mnie też się wydaje że druga msza powinna być w innym kościele warszawskim i raczej w godzinach rannych. Bo teraz dużo osób od św. Benona, którym nie odpowiada godzina 14 u św. Klemensa jeździ do Radości.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #38 dnia: Marca 18, 2012, 14:49:19 pm »

mnie też się wydaje że druga msza powinna być w innym kościele warszawskim i raczej w godzinach rannych. Bo teraz dużo osób od św. Benona, którym nie odpowiada godzina 14 u św. Klemensa jeździ do Radości.
Ja tz bym wolal Msze poranna, ale argument o niedogodnosci Mszy o 14 jest juz calkowicie bezsensowny biorac pod uwage liczbe osob, ktora przychodzi na 14 do Klemensa. Mysle, ze ostatecznie dla warszawiakow statystycznie godz. 14 jest lepsza niz 10. Natomiast mozliwe, ze aby zdobyc kolejnych wiernych trzeba zorganizowac Msze poranna. Problem jest jednak taki, ze w Warszawie pratycznie nie ma normalnej wielkosci kosciola, ktory bylby wolny w godzinach przedpoludniowych. Zamienic NOM na KRR raczej zaden proboszcz sie nie odwazy.

Z godzinami jednak nigdy nie wiadomo. Moze godzina wieczorna przyciagnie wiecej wiernych niz poranna... Kto wie...
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #39 dnia: Marca 18, 2012, 19:57:45 pm »

Problem jest jednak taki, ze w Warszawie pratycznie nie ma normalnej wielkosci kosciola, ktory bylby wolny w godzinach przedpoludniowych.

Nie ma jakichś kościuołów przy szpitalach, czy żeńskich klasztoraqch, w których jest w niedzielę jedna, góra dwie Msze?
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #40 dnia: Marca 18, 2012, 20:30:27 pm »

Z godzinami jednak nigdy nie wiadomo. Moze godzina wieczorna przyciagnie wiecej wiernych niz poranna... Kto wie...
Niestety u nas się to nie sprawdziło. Stopniało wiernych co najmniej o połowę.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #41 dnia: Marca 18, 2012, 20:55:32 pm »

Były przecież przez jakiś czas msze wieczorne w niedziele u św. Benona i z powodu marnej frekwencji zaniechano ich. Tak mówił o. Krzysztof. Nie chcę się sprzeczać ale proszę przyjechać na 8.30 i 10 do Radości i zobaczyć ile tam jest osób, w tym dużo ,,bywalców" Benona z niektórymi ministrantami na czele.Naprawdę poranne msze są potrzebne. Nie każdy jest samotny i chce po mszy rano niedzielę spędzić z rodziną. Czy wszystkie kościoły są w niedzielę rano zapchane? Dużo kościołów np. Bazylika św. Krzyża ma dwa poziomy,kościół św. Michała na Puławskiej, kościół Pallotynów na Skaryszewskiej, Matki Bożej Różańcowej na Wysockiego czy kościół Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim na pewno cały czas nie ma w nich mszy. W kościele św. Benona jest tylko teraz NOM o 12, a rano nic, podobnie obok u Sióstr Sakramentek tylko NOM jest o 9. Natomiast bardzo poważnym problemem jest brak chętnych księży do celebracji KRR w Warszawie. Nie chcą, nie mogą, boją się.
A w Piasecznie dziś okazało się, że msza poranna jest potrzebna
http://www.mszapiaseczno.blogspot.com/
« Ostatnia zmiana: Marca 18, 2012, 22:34:03 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #42 dnia: Marca 18, 2012, 22:51:43 pm »

Dlatego mam nadzieje, ze druga Msza bedzie zorganizowana w innym kosciele w innej czesci diecezji. Konkretny potencjal na druga Msze jest w Piasecznie, a zalazki na Imieline i na UKSW. W sam raz do wykorzystania na druga Msze duszpasterstwa w diecezji.

W Warszawie wraz z metropolją (dawne województwo stołeczne) jest potencjał już dziś na min. 20 Mszy o różnych godzinach.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #43 dnia: Marca 18, 2012, 23:26:32 pm »

@ Jarod
Cytuj
Konkretny potencjal na druga Msze jest w Piasecznie, a zalazki na Imieline i na UKSW. W sam raz do wykorzystania na druga Msze duszpasterstwa w diecezji.
Głupoty Pan pisze. Piramidalne.
Niby skad Pan wie, ze w Piasecznie jest potencjał ?! Co to niby tam w tym Piasecznie jest ? Geny inne czy co?! Nie zauważyłem niczego Tradi w Piasecznie ani okolicy.
W Piasecznie jest taki sam potencjał jak w każdym innym miejscu. Podkreślam "kazdym".

Otwórzcie koscioły i odprawiajcie Mszę sw. Tylko kuria zabrania, bo w D. ma Papieża i wie lepiej Więc wylewanie tysięcy gigabajtów tekstów, którymi mydli Pan oczy od lat, lepiej niż kurialiści, jest nieuczciwe i budzi już mdłości.


Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #44 dnia: Marca 18, 2012, 23:32:19 pm »

Msza w Piasecznie jest, bo jest tam grupa ludzi, którym na tem zależy. Wbrew wszystkiemu i prawie wszystkim. Analogicznie w Brwinowie etc etc.

Jest dokładnie jak pisze Pan Rysio. A ostatnio mam b. smutne świadectwo, że kapłan (spoza Warszawy i naszych diecezyj) piszący do ED został przez oną spuszczony po brzytwie.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Arch. Warszawska - statut « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!