Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 18:51:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] Drukuj
Autor Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego  (Przeczytany 20529 razy)
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #90 dnia: Stycznia 26, 2012, 07:09:21 am »


Czyli w sumie jak święcenia lektoratu. ;)
czyli w sumie nie.


Ewentualnie wersja okrojona: odejść jako diakon (diakonowi zawsze łatwiej) i przyjąć święcenia prezbiterjatu w instytucie tradycyjnym.
jestes subdiakonem wiec nie istniejesz :P
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #91 dnia: Stycznia 26, 2012, 10:00:35 am »

właśnie tak: subdiakon w kpk jest jak jednorożec w biologji
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #92 dnia: Stycznia 26, 2012, 17:43:30 pm »

Chodziło o tego księdza?
http://www.youtube.com/watch?v=joO83SoHzAs

Zobaczcie podpis Sergiusz Orzeszko IPB ;)
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #93 dnia: Stycznia 27, 2012, 17:06:51 pm »

A chciałbym się zapytać o pewne kwestie soborowe. Mianowicie kolegialność - z tego co wyczytałem w Wikipedii anie wiem czy to dobrze zrozumiałem, ale w skrócie - czy jest to zwiększenie władzy biskupów? taki krok w przód w stronę demokracji i krok w tył w stronę monarchii w Kościele?

Czy ktoś może wytłumaczyć co jest złego w Neokatechumenacie? Może mało czytałem na ten temat ale narazie nic negatywnego nie zauważyłem?

ps: proszę nie pisać google nie boli - to jest zbyt wyrozumiałe dla tych co dopiero wchodzą w "Tradycje"
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #94 dnia: Stycznia 27, 2012, 18:19:55 pm »

Nie, nie zrozumial pan. Kolegializm to nie zwiekszenie, ale zmniejszenie wladzy biskupa w swojej diecezji. W tym akurat punkcie posoborowie kontynuje ultramontanska linie soboru watykanksiego (pierwszego) i calej tej katolicko-lizusowskiej publicystyki ubostwaijacej papieza, a z biskupow czyniacej kogos w rodzaju delegatow na dane terytorium czy lokalnych gubernatorow. W XIX wieku byl to bardziej to nurt teologiczny i reakcja psychologiczna, ale nie nalezy lekcewazyc, zwlaszcza majac an uwadze to, jak sie utramontanizm wyrodzil w wieku XX. Papolatria z jednej strony, a z drugiej strony kolegializm, ktorego wyrazem praktycznym sa konferencje episkopatow doprowadzily do tego, ze urzad biskupi stracil dzis cala powage.

Wracajac do kolegializmu, to skrocie i uproszczeniu jest to beldna doktryna zakladajaca, ze w Kosciele istnieja dwa zrodla wladzy : prymat papieski i kolegium biskupow, wywodzace sie od Piotra i od kolegium Apostolow. Ten bicefalizm jest oczywiscie zupelna nowinka bez zadnego oparcia w tradcyji. W 1961 r. ukazala sie ksiazka "Episkopat und Primat" Rahnera i Ratzingera, ktora zawiera ta teze. Obaj byli ekspertami na Soborze, a wiec nei ma sie co dziwic, ze kolegializm jest w Lumen Gentium.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #95 dnia: Stycznia 27, 2012, 18:30:16 pm »

Papolatria z jednej strony, a z drugiej strony kolegializm
w sumie to nie wiem co gorsze ...
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #96 dnia: Stycznia 27, 2012, 22:12:33 pm »

Wracajac do kolegializmu, to skrocie i uproszczeniu jest to beldna doktryna zakladajaca, ze w Kosciele istnieja dwa zrodla wladzy : prymat papieski i kolegium biskupow, wywodzace sie od Piotra i od kolegium Apostolow. Ten bicefalizm jest oczywiscie zupelna nowinka bez zadnego oparcia w tradcyji.
Na to kazdy powie, ze przeciez byl Sobor w Jerozolimie i apostolowie kolegialnie sobie radzili.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #97 dnia: Stycznia 27, 2012, 22:19:12 pm »

Kiedyś zastanawiałem się czy ogłoszenie dogmatu o nieomylności papieża w 1870 roku było potrzebne? Przecież 1800 lat Kościół bez tego się obywał. Ale tak dokładnie nie znam tych spraw. Może ktoś z Państwa wyjaśni tą sprawę.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #98 dnia: Stycznia 28, 2012, 00:20:11 am »

Kiedyś zastanawiałem się czy ogłoszenie dogmatu o nieomylności papieża w 1870 roku było potrzebne? Przecież 1800 lat Kościół bez tego się obywał. Ale tak dokładnie nie znam tych spraw. Może ktoś z Państwa wyjaśni tą sprawę.
Bogu dzięki, że tego nie było. Gdyby papieże tacy jak np. Honoriusz I mieli tak potężne narzędzie w rękach, to do dziś byśmy mieli konkretny sajgon.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #99 dnia: Stycznia 28, 2012, 04:48:11 am »

Ale przeciez papieze mieli to narzedzie w rekach. Sobor V1 niczego nie wymyslil, a jedynie dokladnie zdefiniowal. To w sumie plus, bo inaczej mielibysmy watahy zwolennikow nieomylnosci papieza we wszystkim powolujacych sie chocby na "Unam sanctam" i zadnego argumentu magisterialnego przeciw nim. A tak, dzieki konstytucji "Pastor aeternus" mamy dosc jasno okeslone warunki i zakres nieomylnosci papieskiej.
To, ze ultramontanie zrobili z niej karykature, to juz inna sprawa. Gdyby sobor nie zostal przerwany przez wojska wloskie, to bysmy prawdopodownie mieli konstytucje dogmatyczna o Kosciele, do kompletu i dla rownowagi. Takie "Lumen gentium", tylko katolickie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #100 dnia: Stycznia 28, 2012, 13:04:56 pm »

Dziękuje za wyczerpującą odp Panie Fons
Teraz pozostało do zrozumienia DN
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #101 dnia: Stycznia 28, 2012, 13:13:17 pm »

No to, zgodnie z rozyjskim powiedzonkiem, trzeba isc do monopolowego po butelke wodki. Albo jeszcze lepiej po skrzynke :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #102 dnia: Stycznia 28, 2012, 13:45:21 pm »

@Fons Blaudi
Oczywiście ma Pan rację. Mnie chodziło o to, że gdyby taki Honoriusz wiedział, że może sobie usiąść na Stolicy Piotrowej i jako dogmat ogłosić tezy monoteletów to byłby kłopot.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #103 dnia: Stycznia 28, 2012, 22:06:33 pm »

Nie byloby klopotu tylko wakujacy sedes.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 5 6 [7] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!