Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 16:07:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Drukuj
Autor Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego  (Przeczytany 20569 razy)
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #60 dnia: Stycznia 11, 2012, 12:40:24 pm »

ciekawe jak sam biskup ordynariusz mówi po łacinie? Wszak to oficjalny język Kościoła. To jest mnożenie trudności, aby tylko nie poszerzać celebracji KRR. Obawiam się, że biskupi polscy mają gdzieś pisma ED.  Wiedzą lepiej niż Rzym. Nic dziwnego, że są kapłani, którzy mają tego dość i przechodzą do FSSPX jak ostatnio x. Konstantyn. W przyszłym tygodniu polscy biskupi będą pielgrzymować w ramach tygodnia ekumenicznego do świątyń prawosławnych, luterańskich, metodystycznych, kalwińskich, baptystycznych i jakoś im nie będzie przeszkadzać, że to schizmatycy, heretycy. Natomiast głównym ich wrogiem są ,,wstrętni lefebryści", do których oczywiście w ramach ekumenizmu nie pojadą. przykre.
Panie Ryszardzie, musimy niestety się z tym pogodzić. Biadolenie nic nie da. Argumenty o nieznajomości łaciny są tak absurdalne jak dzisiejsze bronienie się polityków rządzącego ugrupowania przed trudnymi pytaniami.
Tak właśnie jest. Wymawianie się brakiem znajomości łaciny przez wiernych to zwykły unik. Chociaż z drugiej strony współcześni hierarchowie wydają się logiczni i konsekwentni w tego typu rozumowaniu: stąd Msze dla dzieci, gdzie mówi się do nich "ich językiem", msze hiphopowe, msze młodzieżowe... trzeba by jednak dojść do końca. Czas na msze w języku migowym dla głuchych. 
A, nie miałem okazji takowej wysłuchać. Można jakiegoś linkusa.?  ;)
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #61 dnia: Stycznia 11, 2012, 12:46:25 pm »

msze dla głuchoniemych są od dawne w Warszawie np. w kościele św. Aleksandra. A jakby nawet Rzym pozwolił na KRR w języku polskim to i też wtedy biskupi mnożyli by trudności. Myślę, że jest tak dlatego, że jeszcze w kościołach polskich jest dość duża frekwencja i na razie dopóki żyje pokolenie obecnych 50, 60, 70 i więcej latków to mają zapełnione w miarę kościoły. A to pokolenie jest w znacznej części niechętne powrotowi mszy łacińskiej bo teraz ,,widzą i rozumieją". Dopiero jak to pokolenie odejdzie to może wtedy duchowni w Polsce otworzą oczy. Panie Michale to nie biadolenie to są fakty. My tu w Warszawie mamy wybór, możemy iść na KRR do św. Klemensa albo do FSSPX w Radości. A wierni poza Warszawą i innymi wielkimi miastami są skazani na łaskę i niełaskę miejscowych ordynariuszy w sprawie KRR. Tak jak w Kaliszu o czym pisał pan Major.
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #62 dnia: Stycznia 11, 2012, 12:58:39 pm »

,,widzą i rozumieją"
Widzą - zapewne tak
Rozumieją - polemiczne ;)
A wierni poza Warszawą i innymi wielkimi miastami są skazani na łaskę i niełaskę miejscowych ordynariuszy w sprawie KRR. Tak jak w Kaliszu o czym pisał pan Major.
Może inaczej: wierni przywiązani w jakiś sposób do KRR są skazani na niełaskę ordynariuszy (i proboszczów). Nie wszyscy preferują KRR. Mamy wybór.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #63 dnia: Stycznia 11, 2012, 17:15:12 pm »

Ordynariusz Kaliski bardzo dobrze zna łacinę i myślę że swobodnie może w tym języku rozmawiać.
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #64 dnia: Stycznia 12, 2012, 21:35:14 pm »

Co to jest De Angelis, Orbis factor, Lux et origo ??? To są jakieś melodie? Jakie jest tłumaczenie polskie tych nazw??
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #65 dnia: Stycznia 12, 2012, 22:30:29 pm »

Gugiel nie boli : http://en.wikipedia.org/wiki/Kyriale
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #66 dnia: Stycznia 12, 2012, 22:59:39 pm »

Gugiel nie boli 
caly ten watek to dowod na to, ze jednak boli.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #67 dnia: Stycznia 15, 2012, 14:58:44 pm »

ciekawe jak sam biskup ordynariusz mówi po łacinie? Wszak to oficjalny język Kościoła. To jest mnożenie trudności, aby tylko nie poszerzać celebracji KRR.
Czas na msze w języku migowym dla głuchych.
Takie Msze, z tego co wiem, się odbywają ;)
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #68 dnia: Stycznia 15, 2012, 15:14:27 pm »

Problem w tym, że ta kwestia głuchych jest najmniej ważna http://www.youtube.com/watch?v=G4Fd4OKYWe0
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #69 dnia: Stycznia 25, 2012, 14:10:35 pm »

Naszło mnie jedno pytanko: Czy gdybym był w polskim seminarium i bym rozmawiał z jakimś księdzem biskupem na temat święceń w rycie klasycznym(dotyczących mnie), to czy mógłbym mu zaproponować tylko święcenia wyższe pomijając niższe(taka ewentualność)? Czy takie święcenia są możliwe?
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #70 dnia: Stycznia 25, 2012, 14:14:57 pm »

Naszło mnie jedno pytanko: Czy gdybym był w polskim seminarium i bym rozmawiał z jakimś księdzem biskupem na temat święceń w rycie klasycznym(dotyczących mnie), to czy mógłbym mu zaproponować tylko święcenia wyższe pomijając niższe(taka ewentualność)? Czy takie święcenia są możliwe?
Nie.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #71 dnia: Stycznia 25, 2012, 14:15:47 pm »

Byłyby ważne, ale niegodziwe.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #72 dnia: Stycznia 25, 2012, 15:58:02 pm »

why?

Może dodam tutaj wpis na którym opieram moje zdziwienie:
"Gdy około piątego wieku drobniejsze urzędy kościelne (ostiariat, lektorat, egzorcystat, akolitat i subdiakonat) stały się wyłącznie stopniami prowadzącymi do kapłaństwa, nazwano jest święceniami niższymi, dla odróżnienia od święceń wyższych (diakonatu, prezbiteratu i biskupstwa), związanych z posługą sakramentalną."

"Posługa (łac. ministerium; dawniej święcenia niższe, w tradycji wschodniej chirotesja) – w chrześcijaństwie jest to urząd powierzany przez biskupa (rzadziej tez przez prezbitera) wiernemu, który ma pełnić określone zadania w Kościele (w liturgii i poza nią). W świadomości katolickiej posługi odróżnia się od święceń sakramentalnych (które udzielane są przez nałożenie rąk), podobnie, jak w Kościołach prawosławnych odróżnia się chirotesję od chirotoni. Ceremonia (obrzęd) wprowadzenia w posługę nazywa się obecnie ustanowieniem (łac. institutione)"

Źródło z wikipedii


Czy lepiej żebym miał święcenia w Novus Ordo??
« Ostatnia zmiana: Stycznia 25, 2012, 16:22:25 pm wysłana przez Blej » Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #73 dnia: Stycznia 25, 2012, 16:21:36 pm »

why

Po niższe święcenia/posługi nie zostały ustanowione przez Kościół dla jaj, ale po to, by ich udzielać.
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #74 dnia: Stycznia 25, 2012, 16:48:54 pm »

Można powiedzieć że jedno święcenie niższe już mam - jestem ustanowionym lektorem. Czyli w sumie jak święcenia lektoratu. ;)
Czy jest konieczne aby święcenia niższe aby być kapłanem. Bycie kapłanem zapewniają święcenia sakramentalne bez konieczności niższych święceń Więc proszę mi wytłumaczyć tą niegodziwość?
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!