Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 16:45:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Drukuj
Autor Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego  (Przeczytany 20573 razy)
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #45 dnia: Stycznia 09, 2012, 21:42:00 pm »

Proszę mi odpowiedzieć na jedno pytanie: Czy jeśli ustanawia się/tworzy dom jakiegoś Instytutu to mam to rozumieć jako utworzenie się seminarium?
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #46 dnia: Stycznia 09, 2012, 21:45:26 pm »

Proszę mi odpowiedzieć na jedno pytanie: Czy jeśli ustanawia się/tworzy dom jakiegoś Instytutu to mam to rozumieć jako utworzenie się seminarium?
Nie
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #47 dnia: Stycznia 09, 2012, 22:32:44 pm »

@ porys : no wlasnie, "miejsca poslugi". O ile odprawiania mszy w prywatnej kaplicy na zaproszenie swieckich nie mozna zabronic, to "miejsca poslugi" mozna bardzo zneutralizowac np. nie dajac delegacji na zadne sakramenty, zakzac ich wpisywania do ksiag jesli udizelone na dziko, a nawet odebrac ksiezon z IDP jurysdykcje do spowiadania na terenie diecezji, jak kiedys uczynil profilaktycznie jeden konserwatywny biskup we Francji. I co wtedy ? Ks. Laguerie uczciwie powiedzial, ze "jurysdykcja nadzwyczajna konczy sie tam, gdzie zaczyna zwyczajna i vice versa". Nie moge wyjsc ze zdziwienia, ze np. moj ordynariusz sie do tego nie uciekl, albo ze ks. Laguerie dostal jurysdykcje do spowiadania w Poitiers. Moze oportynistyczny strach przed Watykanem ? Choc przeciez kard. Hoyosa juz nie ma, ktory jako jedyny wymuszal na ordynariuszach zgody. Wszytsko, poza seminarium i parafii personalnej w Bx wisi na cienkim wlosku biskupiego widzimisie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #48 dnia: Stycznia 09, 2012, 23:52:09 pm »

Czyli trafi do Katowic :)
O to to - własnie się dziś zatanawiałem gdzie by ks. Sergiuszowi najelepiej było - i znalazłem takie jedno fajne miejsce w mojej parafii terytorialnej :-)
Czy to nie w Katowicach jest teraz biskup, który odmówił w Tarnowie mszy coniedzielnej ? :)
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #49 dnia: Stycznia 10, 2012, 08:00:11 am »

Ano właśnie w Katowicach. :)
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #50 dnia: Stycznia 10, 2012, 18:38:58 pm »

http://sanctus.pl/index.php?module=aktualnosci&grupa=&podgrupa=&strona=1&id=2045&kategoria=2

Czy utworzenie się takiego Instytutu w olsce jest równoznaczne z utworzeniem się seminarium?
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #51 dnia: Stycznia 10, 2012, 18:53:51 pm »

http://sanctus.pl/index.php?module=aktualnosci&grupa=&podgrupa=&strona=1&id=2045&kategoria=2

Czy utworzenie się takiego Instytutu w olsce jest równoznaczne z utworzeniem się seminarium?
Nie
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #52 dnia: Stycznia 10, 2012, 23:17:34 pm »

Przy naszym Episkopacie nie wierzę nawet w prowizorkę tradycyjnego Instytutu. Ja pop prostu nie wierzę polskim (i nie tylko polskim) biskupom, którzy godzą się na wszelkie możliwe cyrki i hucpy po kościołach, radiomaryjne show a nam z łaski dają jedną Mszę w KRR w miesiącu.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #53 dnia: Stycznia 10, 2012, 23:29:54 pm »

Panie Majorze w kwestii tradycyjnego instytutu nie chodzi o cały episkopat, tylko o jednego ordynariusza.
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #54 dnia: Stycznia 10, 2012, 23:54:14 pm »

Pan Major miał na myśli każdego polskiego biskupa z osobna, a nie cały episkopat. I w sumie ma rację.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #55 dnia: Stycznia 11, 2012, 00:01:41 am »

Jeden przychylny biskup( a wiem o kogo chodzi) dla tradycyjnego instytutu zostanie przez pozostałą lwią część zbutowany a część nie da głosu poparcia. A klerycy żeby się kształcić i tak będą musieli jechać na Zachód bo żadne polskie seminarium nie będzie tolerowało odmieńców, żeby nie zarazili pozostałych kleryków wrednym tradycjonalizmem i sceptycyzmem do nowości. Ci z nas co byli we współczesnych semiariach lub jeszcze są to wiedzą o czym mówię.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #56 dnia: Stycznia 11, 2012, 07:32:06 am »

A tak swoją drogą wczoraj miałem przyjemność rozmowy ze swoim biskupem ordynariuszem. Dla ks.bpa zgoda(sic!) na poszerzenie Mszy w moim mieście jest zależna od znajomości łaciny przez wiernych. I takie podejście to nie jest wina biskupa bo to sympatyczny w zasadzie facet, aczkolwiek bliższy realiów życia jest pomocniczy, tylko w ogóle jakiejś dziwnej niechęci do tradycjonalistów i do Mszy w KRR. Natomiast ta niechęć nie przeszkadza w robieniu show z NOM, bądź co bądź również ważnej Mszy.
Prałatura personalna dla FSSPX a tym bardziej polski tradycyjny instytut kapłański wywróciłby naszym biskupom świat do góry nogami. Szczególnie że bł. Jan Paweł II raczej nie był chętny Mszy w KRR. A zwolennicy Błogosławinego niech nie powołują się na list Ecclesia Dei że Jan Paweł II był otwarty bo tak nie było. Ten list to nieudana próba zepchnięcia Tradycji do getta a następnie pacyfikacji lub poczekanie na wymarciezwolenników Arcybiskupa. Role się odwróciły.
Pamiętając jeszcze o bł. Janie Pawle II to należy pamiętać że przez 27 lat dla Tradycji nie zrobił tyle co Benedykt XVI przez 2 lata.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #57 dnia: Stycznia 11, 2012, 11:30:29 am »

Dla ks.bpa zgoda(sic!) na poszerzenie Mszy w moim mieście jest zależna od znajomości łaciny przez wiernych.
No to albo isć do niego gruką kilku osób, które jako tako po łacinie mowią, albo pisać do ED.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #58 dnia: Stycznia 11, 2012, 11:42:12 am »

ciekawe jak sam biskup ordynariusz mówi po łacinie? Wszak to oficjalny język Kościoła. To jest mnożenie trudności, aby tylko nie poszerzać celebracji KRR. Obawiam się, że biskupi polscy mają gdzieś pisma ED.  Wiedzą lepiej niż Rzym. Nic dziwnego, że są kapłani, którzy mają tego dość i przechodzą do FSSPX jak ostatnio x. Konstantyn. W przyszłym tygodniu polscy biskupi będą pielgrzymować w ramach tygodnia ekumenicznego do świątyń prawosławnych, luterańskich, metodystycznych, kalwińskich, baptystycznych i jakoś im nie będzie przeszkadzać, że to schizmatycy, heretycy. Natomiast głównym ich wrogiem są ,,wstrętni lefebryści", do których oczywiście w ramach ekumenizmu nie pojadą. przykre.
Zapisane
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #59 dnia: Stycznia 11, 2012, 12:12:43 pm »

ciekawe jak sam biskup ordynariusz mówi po łacinie? Wszak to oficjalny język Kościoła. To jest mnożenie trudności, aby tylko nie poszerzać celebracji KRR.

Tak właśnie jest. Wymawianie się brakiem znajomości łaciny przez wiernych to zwykły unik. Chociaż z drugiej strony współcześni hierarchowie wydają się logiczni i konsekwentni w tego typu rozumowaniu: stąd Msze dla dzieci, gdzie mówi się do nich "ich językiem", msze hiphopowe, msze młodzieżowe... trzeba by jednak dojść do końca. Czas na msze w języku migowym dla głuchych. 
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!