Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 09:06:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: O stole jeszcze raz... i ostatni raz.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj
Autor Wątek: O stole jeszcze raz... i ostatni raz.  (Przeczytany 14149 razy)
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #15 dnia: Maja 04, 2009, 09:28:20 am »

Od kilku miesięcy Panie Fidelis jest podobny problem w Poznaniu na Wzgórzu Przemysła. Chyba że coś się zmieniło.
Nic się nie zmieniło. Jest odgórne polecenie, aby nie wynosić, choć do niedawna nie było z tym problemu.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #16 dnia: Maja 04, 2009, 09:53:22 am »

Od kilku miesięcy Panie Fidelis jest podobny problem w Poznaniu na Wzgórzu Przemysła. Chyba że coś się zmieniło.
Nic się nie zmieniło. Jest odgórne polecenie, aby nie wynosić, choć do niedawna nie było z tym problemu.
Wynoszenie poswieconego oltarza (nawet brzydkiego) rowniez mozna uznac za brak szacunku.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #17 dnia: Maja 04, 2009, 09:56:24 am »

a wstawianie zbędnego i zazwyczaj brzydkiego ołtarza-stołu w kościołach, w których są ołtarze przy ścianie, to nie jest brak szacunku ?

czy mówienie "dzień dobry" komuś kto kopie cię w zadek co rano to objaw dobrego wychowania ? A może czegoś innego ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Maja 04, 2009, 10:26:20 am »


Przepiekny posoborowy oltarz (konsekrowany)


Ciekawe jaką symbolikę ma cieńsza lewa noga?
Zapisane
kjgeneral
bywalec
**
Wiadomości: 60

« Odpowiedz #19 dnia: Maja 04, 2009, 12:00:10 pm »

Oj, żeby mi tak nad grobem Salve Regina zaśpiewano! (Marne szanse0

Ja zawsze śpiewam na pogrzebie Salve Regina, także... ;D

A na wyniesienie zbędnych stołów ołtarzowych nie ma co liczyc, dopóki papież nie uczyni kolejnego kroku w reformie reformy i nie zacznie systematycznie odprawiać versus Deum. To być może ośmieli bardziej postępowych, czyli tradycjonalnych proboszczów do wyniesienia stołów z bardzo małych prezbiteriów, gdzie zawadzają, albo wybitnie rażą zmysł estetyczny przez niedopasowanie do reszty wystroju. Oczywiście spodziewam się takiej odwagi w pierwszym rzędzie u proboszczów zagranicznych, nie w Polsce...
« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2009, 12:08:49 pm wysłana przez kjgeneral » Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #20 dnia: Maja 04, 2009, 12:25:16 pm »

U nas (Opole)pozwolono na wszystko co uznalismy za sluszne :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #21 dnia: Maja 04, 2009, 12:52:58 pm »

A na wyniesienie zbędnych stołów ołtarzowych nie ma co liczyc, dopóki papież nie uczyni kolejnego kroku w reformie reformy i nie zacznie systematycznie odprawiać versus Deum. To być może ośmieli bardziej postępowych, czyli tradycjonalnych proboszczów do wyniesienia stołów z bardzo małych prezbiteriów, gdzie zawadzają, albo wybitnie rażą zmysł estetyczny przez niedopasowanie do reszty wystroju. Oczywiście spodziewam się takiej odwagi w pierwszym rzędzie u proboszczów zagranicznych, nie w Polsce...
Rowniez mam taka nadzieje i argumentuje podobnie (szczegolnie, jesli chodzi o wielkosc czy niedopasowanie do reszty kosciola). Slyszalem jednakze o przypadku, ze ksiadz (byly wikariusz generalny czyli nie byle kto) wynosil "stol" na czas sprawowania mszy w KRR, a biskup sie bardzo rozzloscil, gdy sie o tym dowiedzial i zakazal tego. W innej parafii kazal z powrotem ustawic posoborowy oltarz wyniesiony na stale przez jednego proboszcza z kosciola parafialnego.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #22 dnia: Maja 04, 2009, 13:30:06 pm »

U nas (Opole)pozwolono na wszystko co uznalismy za sluszne :)

I została taka dziwna geometryczna jasna plama na dywanie :D
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Fiatmihi
Gość
« Odpowiedz #23 dnia: Maja 04, 2009, 13:56:50 pm »

Panie Fidelis, nie wynoszą bo stół się niszczy od ciągłego przenoszenia...- tak sądzę.  tak jak w piosence Elektrycznych gitar "wnoszą, wynoszą, wnoszą wynoszą" a teraz już ni mają siły;)
Zapisane
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« Odpowiedz #24 dnia: Maja 05, 2009, 08:19:10 am »

Wynoszenie poswieconego oltarza (nawet brzydkiego) rowniez mozna uznac za brak szacunku.

Nie zgadzam się. Stół zawsze można przestawić, a jeśli ten stół nie jest przytwierdzony na stałe do podłoża a zawiera w sobie mensę (portatyl) konsekrowaną/poświęcaną - to jest zatem przenośny i można go sobie dowolnie, oczywiście z zachowaniem szacunku, przenosić gdy jest to potrzebne. Nie wiem jaka jest natura stołu w kościele św. Józefa ale nawet jeśli zawiera w sobie portatyl to i tak ex definitione jest przenośny. Za dawnych czasów księża wozili malutkie marmurowe ołtarzyki w teczce a nawet niekiedy wystarczył obrus z zaszytymi relikwiami.

Nie widzę zatem problemu. Jedyny powód nakazu nie-wynoszenia stołu to po prostu rzucanie kłód pod nogi "starowiercom", zupełnie niepotrzebny bo ich to nie zniechęci a jest prostym robieniem na złość, a tego nawet muzułmanie nie pochwalają.
Zapisane
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #25 dnia: Maja 05, 2009, 10:30:36 am »


I jeszcze jedna dygresja: ta komunia w dalszym ciągu kolejkowa. Co to znaczy 40 lat musztry! Ludzie kochane, dawnymi czasy do balasek wierni podchodzili tak swobodnie, gremialnie,  w miarę zwalniającego się miejsca, nie ustawiali się "w ogonku", Ale to już drobnostka.

Pamiętam z dzieciństwa, że w czasie Komunii Św. tworzyło się nieraz zamieszanie właśnie spowodowane swobodnym podchodzeniem do balasek, więc może akurat tutaj musztra wyszła nam na dobre.


I panie organisto kochany, a może by tak czasami "Salve Regina".... w dzisiejsze święto jak najbardziej pasowało. Ja tak kocham Salve Regina.

Za Śpiewnikiem Kościelnym X. Jana Siedleckiego z wydania jubileuszowego (1878-1928): Salve Regina. Od Trójcy Świętej do Adwentu.

Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
michal_k
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Maja 05, 2009, 10:37:19 am »

Antyfony Maryjne:

Od I Niedzieli Adwentu do Oczyszczenia NMP (2 lutego) włącznie - Alma Redemptoris Mater
Od Oczyszczenia NMP do Wielkiego Czwartku - Ave Regina Caelorum
Od Wielkiej Soboty do Trójcy Świętej (włacznie) - Regina Caeli
Od Trójcy Świętej do I Niedzieli Adwentu - Salve Regina
Zapisane
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« Odpowiedz #27 dnia: Maja 05, 2009, 11:08:51 am »

jak cichaczem się dowiaduję ma już tak pozostać. (...)
(...) A mnie on niezwykle przeszkadza


Mnie też to przeszkadza (choć może nie powinno) i w związku z tym mam 3 pytania (jeśli to nie tajemnica):

1) Czy z tym stołem to już tak teraz będzie na dłużej?

2) Kto nakazał pozostawienie stołu? Ks. proboszcz? Arcybiskup?

3) jeśli na pyt. 1 odpowiedź jest twierdząca - to czy jest szansa na jakąś pokorną petycję, może z podpisami?

Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #28 dnia: Maja 05, 2009, 11:15:18 am »

jak cichaczem się dowiaduję ma już tak pozostać. (...)
(...) A mnie on niezwykle przeszkadza


Mnie też to przeszkadza (choć może nie powinno) i w związku z tym mam 3 pytania (jeśli to nie tajemnica):

1) Czy z tym stołem to już tak teraz będzie na dłużej?

2) Kto nakazał pozostawienie stołu? Ks. proboszcz? Arcybiskup?

3) jeśli na pyt. 1 odpowiedź jest twierdząca - to czy jest szansa na jakąś pokorną petycję, może z podpisami?

Ad 3) Jeżeli Panu tak bardzo przeszkadza, że uniemożliwia w dobrym wysłuchaniu Mszy św., to może warto zawitać do kaplicy fsspx. Tam z takowym problemem się Pan nie spotka, to pewne. ;-)
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #29 dnia: Maja 05, 2009, 12:34:08 pm »

[...]
Ad 3) Jeżeli Panu tak bardzo przeszkadza, że uniemożliwia w dobrym wysłuchaniu Mszy św., to może warto zawitać do kaplicy fsspx. Tam z takowym problemem się Pan nie spotka, to pewne. ;-)

Co ??! Nie mają w kaplicach posoborowych ołtarzy ?! Niesłychane !

(Nie mogłem się powstrzymać, by tego nie skomentować)
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: O stole jeszcze raz... i ostatni raz. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!